Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.186
Види вака... обично јас сум тој што тука дебатира и се спротивставува кога климите ги прават modus mirabilis...
Меѓутоа кога читам како ти си ја сфатил топлинската пумпа морам да се ставам на страна на скептиците!
Прво нешто што ми боде очи е што меркаш фенкулери!? Ти знаеш дека еден Ш марка кошта 400€?!? Настрана инсталација, настрана се, и со нив ја губиш најголемата ако не и единствена предност на ТП, а тоа е да се грееш радијативно! Па јеб*ш га, али да лупнам 7-8000€ за нешто да ми дува, не фала!

Второ, бидејќи на еден спрат веќе имаш радијатори(а, ја глава оставам дека се оптимизирани за 55ц ако не и повеќе), можеш слободно да и пишеш крст на економичноста, бучавата и долговечноста на таа ТП! Без разлика што продавачите тука сакаат да веруваш, ниту една ТП не е предвидена за високо температурно греење.

И трето, неможеш да комбинираш радијатори со подно/фенкулери! Едните работат на 55-65ц другите на 35ц!

Има тука уште многу работи да се кажат, ама ова е доволно да видиш дека концептот во основа не ти чини. Натаму твое си е.
Greska do greska, od taa pricina ne deli soveti.
Nemozelo da se kombinira radijator so podno….neznaenje e pricinata samo, zatoa ne deli gresni soveti. MOZE….e odgovorot.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.941
Поени од реакции
3.497
Момци земав ќумбе гусано за у викендица лани, кога ќе се загрее многу тешко и гадно мириса. Ајде као демек една година да прегори незнам шо бојата бла бла. Годинава пак исто.
Некој ми спомна лани до лулите можда било, ги сменив годинава со оние класика лим нефарбани, али исто...
Да не знае некој чаре нешо :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.096
Поени од реакции
15.023
Види вака... обично јас сум тој што тука дебатира и се спротивставува кога климите ги прават modus mirabilis...
Меѓутоа кога читам како ти си ја сфатил топлинската пумпа морам да се ставам на страна на скептиците!
Прво нешто што ми боде очи е што меркаш фенкулери!? Ти знаеш дека еден Ш марка кошта 400€?!? Настрана инсталација, настрана се, и со нив ја губиш најголемата ако не и единствена предност на ТП, а тоа е да се грееш радијативно! Па јеб*ш га, али да лупнам 7-8000€ за нешто да ми дува, не фала!

Второ, бидејќи на еден спрат веќе имаш радијатори(а, ја глава оставам дека се оптимизирани за 55ц ако не и повеќе), можеш слободно да и пишеш крст на економичноста, бучавата и долговечноста на таа ТП! Без разлика што продавачите тука сакаат да веруваш, ниту една ТП не е предвидена за високо температурно греење.

И трето, неможеш да комбинираш радијатори со подно/фенкулери! Едните работат на 55-65ц другите на 35ц!

Има тука уште многу работи да се кажат, ама ова е доволно да видиш дека концептот во основа не ти чини. Натаму твое си е.
Што мислиш со оптимизирање? Како се оптимизира радијаторско греење?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.377
Поени од реакции
2.520
Види вака... обично јас сум тој што тука дебатира и се спротивставува кога климите ги прават modus mirabilis...
Меѓутоа кога читам како ти си ја сфатил топлинската пумпа морам да се ставам на страна на скептиците!
Прво нешто што ми боде очи е што меркаш фенкулери!? Ти знаеш дека еден Ш марка кошта 400€?!? Настрана инсталација, настрана се, и со нив ја губиш најголемата ако не и единствена предност на ТП, а тоа е да се грееш радијативно! Па јеб*ш га, али да лупнам 7-8000€ за нешто да ми дува, не фала!

Второ, бидејќи на еден спрат веќе имаш радијатори(а, ја глава оставам дека се оптимизирани за 55ц ако не и повеќе), можеш слободно да и пишеш крст на економичноста, бучавата и долговечноста на таа ТП! Без разлика што продавачите тука сакаат да веруваш, ниту една ТП не е предвидена за високо температурно греење.

И трето, неможеш да комбинираш радијатори со подно/фенкулери! Едните работат на 55-65ц другите на 35ц!

Има тука уште многу работи да се кажат, ама ова е доволно да видиш дека концептот во основа не ти чини. Натаму твое си е.
фала на инфо шо ми кажа дека се по 400 евра фенкулери.. ова не го ни знаев нити па се распрашував за нив. ги спомнав у смисла дека можеш да се ладиш и грееш на нив по своја желба... ако е точен муабетов онда фенкулерите ги исклучувам како опција...

радијаторите да - работат на 55 степена и бидејки ми се предимензионирани мислам и дека не би имал потреба да кревам поголема температура на нив... можда и горе ке стаам радијаотори па ке биде све на 55 степена.... а и да стаам подно се дели водата по однос на температура. ја ти гарантирам дека со еден извор на топлина можеш да поделиш вода да оди во радијатор 70 степена а у подно 30 ако сакаш.... си има посебни вентили за тоа
Автоматски споено мислење:

Што мислиш со оптимизирање? Како се оптимизира радијаторско греење?
ваљда подесуваш температура на радијатори... :) ако добро разбрав :)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.636
Поени од реакции
3.183
фала на инфо шо ми кажа дека се по 400 евра фенкулери.. ова не го ни знаев нити па се распрашував за нив. ги спомнав у смисла дека можеш да се ладиш и грееш на нив по своја желба... ако е точен муабетов онда фенкулерите ги исклучувам како опција...

радијаторите да - работат на 55 степена и бидејки ми се предимензионирани мислам и дека не би имал потреба да кревам поголема температура на нив... можда и горе ке стаам радијаотори па ке биде све на 55 степена.... а и да стаам подно се дели водата по однос на температура. ја ти гарантирам дека со еден извор на топлина можеш да поделиш вода да оди во радијатор 70 степена а у подно 30 ако сакаш.... си има посебни вентили за тоа
Автоматски споено мислење:


ваљда подесуваш температура на радијатори... :) ако добро разбрав :)
Ако земеш просек за моќност(предавање на топлина) фенкулерите киловат за киловат се најефтина варијанта од трите!
Е сега тоа треба да ти каже нешто, оти во Македонија испаѓаат најскапа опција од сите.
Хинт: секој приучен/недоучен е парнаџија, водоводџија, а елементите се чкарт до чкарт! Само затоа радијатори, па дури и подно можат да испаднат поефтини и никако поинаку.
Ти го кажувам ова со друга сврха! Инсталација се мести еднаш засекогаш! Таа без проблем треба да има животен век како и куќата, значи со мали поправки 50+ години. Оти изворот на топлина е потрошен/расиплив/заменлив! Инсталацијата не. (Е сега кај нас местат парно за 1500€ и мислат го заебале системот! Таков ни е менталитетот и се е од денес за утре.)

Со ова кажано, тие прикаски што ти ги продаваат за мешачки вентили, бафери, разделници и сл. Се само матна вода! Ако сакаш да те боли глава утре повели....
Една вреќа пари не ти стигнува за да направиш таков систем саглам, и пак не е гаранција дека ќе работи беспрекорно!

Трето, гледам си загреан за ТП. Ме мрзи надолго да пишувам, ама побарај во темава имавме дискусија дали се исплати не. Кратко:не!
Момци земав ќумбе гусано за у викендица лани, кога ќе се загрее многу тешко и гадно мириса. Ајде као демек една година да прегори незнам шо бојата бла бла. Годинава пак исто.
Некој ми спомна лани до лулите можда било, ги сменив годинава со оние класика лим нефарбани, али исто...
Да не знае некој чаре нешо :D
Трајно жаречо ли е? Ако е!? Не се заебавај може враќа назад. Ај остај мирисот тежок, јаглерод-моноксидот нема мирис и опасен по живот е.
Напиши подетално што е маката.
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.188
Поени од реакции
6.639
А едно кафе да свариш у гезве како се пресметува колку ке потороши ринглата @PticaSelica
Свеедно дал е со шекер или без
А после ке те праашам за бојлерот дома од 80л....и ке го споредиме со радијатори од 100ребра кои немаат повеќе од 30л
Ти дома уште си на ОнОфф клими од Фонко времето нели...и сеуште си у филмот економичен јебеш инвертери....
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
1.636
Поени од реакции
3.183
А едно кафе да свариш у гезве како се пресметува колку ке потороши ринглата @PticaSelica
Свеедно дал е со шекер или без
А после ке те праашам за бојлерот дома од 80л....и ке го споредиме со радијатори од 100ребра кои немаат повеќе од 30л
Ти дома уште си на ОнОфф клими од Фонко времето нели...и сеуште си у филмот економичен јебеш инвертери....
Кафе варам у Делимано од пазар ;) ,а на тоа убаво си пишува колку троши :).
Бојлерот соларен ми е, фала на прашање.:rolleyes:

Све е економично, освен сега празнично кога сто ламбички горат и не штедам на тоа.

Туку нешто сакаше да споредиш?! Како демек нема врска каков е радијаторот? Само да се налупаат повеќе ребра и решен проблем, се спремно за ТП?
...па гусано ли е, челично ли е, па алуминско ли е, па колкава површина, зафатнина, ламели, работна Т, тоа се нема врска?

П.С. и баш напротив за инвертерите. Едно другарче си стави Вивакс по моја препорака, а за малку ќе се з@ебеше со Грее. Презадоволен е сега:)
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
6
Zdravo
Malku pomos sko znae nekoj sto moze da bide
Klimata si raboti normalno i gree normalno,megutoa koga ke vleze vo defrost klimata ja dostignuva zadadenata temperatura i ne se uklucuva odma iako pted da vlezi vo defrost temperaturata e stepen ili dva podolu od zadadenata
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.071
Поени од реакции
2.838
@Dimo321
Mnogu konfuzno e napišanovo. Ednaš veliš pred defrost ja dosatignuva zadadenata T, a posle tvrdiš deka pravela stepen dva pod zadadenata.
Aj sega poleka ušte ednaš, koja klima, kolku m2, koja zadadena T, mesto položba na klimata dali blisku do plafon ili bočen zid i najvažno brzina na izduv.
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
25
Поени од реакции
6
Ne rekov nikade pred defrost
Znaci rekov raboti normalno setirana na 24 na auto i odrzuva 23 non stop ,no koga pravi defrost koj trae okolu 5 min a mozi i pomalku posle nego ne prodolzuva so rabota nego otcituva kako da ja ima postignato zadadenata temperatura
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.941
Поени од реакции
3.497
Ако земеш просек за моќност(предавање на топлина) фенкулерите киловат за киловат се најефтина варијанта од трите!
Е сега тоа треба да ти каже нешто, оти во Македонија испаѓаат најскапа опција од сите.
Хинт: секој приучен/недоучен е парнаџија, водоводџија, а елементите се чкарт до чкарт! Само затоа радијатори, па дури и подно можат да испаднат поефтини и никако поинаку.
Ти го кажувам ова со друга сврха! Инсталација се мести еднаш засекогаш! Таа без проблем треба да има животен век како и куќата, значи со мали поправки 50+ години. Оти изворот на топлина е потрошен/расиплив/заменлив! Инсталацијата не. (Е сега кај нас местат парно за 1500€ и мислат го заебале системот! Таков ни е менталитетот и се е од денес за утре.)

Со ова кажано, тие прикаски што ти ги продаваат за мешачки вентили, бафери, разделници и сл. Се само матна вода! Ако сакаш да те боли глава утре повели....
Една вреќа пари не ти стигнува за да направиш таков систем саглам, и пак не е гаранција дека ќе работи беспрекорно!

Трето, гледам си загреан за ТП. Ме мрзи надолго да пишувам, ама побарај во темава имавме дискусија дали се исплати не. Кратко:не!

Трајно жаречо ли е? Ако е!? Не се заебавај може враќа назад. Ај остај мирисот тежок, јаглерод-моноксидот нема мирис и опасен по живот е.
Напиши подетално што е маката.
Не друже само кога се загрева ќумбето/ железото мириса. Онака кога ќе наставам у старт дрва/брикети и додека има голем оган, се загрева до макс и вцрвенува ќумбето и железото/ лулите (некои ми спомнаа дека и тие се премачкани па може и до нив да е). Мирисот неможам да ти го опишам, нешто како рерна/ рингла загреана само пута 5 појако. И во упатството пишуваше дека "ќе мириса додека не прегори бојата/премазот". Иначе ова ми е ќумбето:
https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=64816

А во која смисла мислиш дека враќа назад, не сум чул за тоа нешто. Онака си функционира како што треба, си го подесувам на тие отворите за јачина на оганот. Али тоа си е засебно, не ми е изгледа дека е поврзано со миризбата.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.071
Поени од реакции
2.838
Ne rekov nikade pred defrost
Znaci rekov raboti normalno setirana na 24 na auto i odrzuva 23 non stop ,no koga pravi defrost koj trae okolu 5 min a mozi i pomalku posle nego ne prodolzuva so rabota nego otcituva kako da ja ima postignato zadadenata temperatura
Ne znam što e teško da dadeš poveće podatoci, vaka napišano i pobarano pomoš ne očekuvaj da ti se odgovori.
Eve jas se otkažuvam nemam želba so klešti da ti vadam zborovi.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
257
Поени од реакции
326
Ne znam što e teško da dadeš poveće podatoci, vaka napišano i pobarano pomoš ne očekuvaj da ti se odgovori.
Eve jas se otkažuvam nemam želba so klešti da ti vadam zborovi.

Не знам зошто ти се потребни сите тие параметри за да дадеш мислење твое.
Еве мојава клима 7kw многу ретко прави дефрост и кога се минусни температури а кога прави дефрост за 2-3 минути почнува припрема првин набива температура на изменивачот внатре бидејко претходно изменубачот е бил ладен од правење на дефрост и одма почнува да си дува топло.
Проблемот кај дечкото така да кажам лаички е со сензорот за температура сигурно стои до некоја пластика која е стоплена од греењето и зрачи топлина и го лажи сензорот и затоа му се накачува температурата на климата и после дефрос несака да вклучи да дува ќе треба да спадне температурата за да почне да работи.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.636
Поени од реакции
3.183
Не друже само кога се загрева ќумбето/ железото мириса. Онака кога ќе наставам у старт дрва/брикети и додека има голем оган, се загрева до макс и вцрвенува ќумбето и железото/ лулите (некои ми спомнаа дека и тие се премачкани па може и до нив да е). Мирисот неможам да ти го опишам, нешто како рерна/ рингла загреана само пута 5 појако. И во упатството пишуваше дека "ќе мириса додека не прегори бојата/премазот". Иначе ова ми е ќумбето:
https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=64816

А во која смисла мислиш дека враќа назад, не сум чул за тоа нешто. Онака си функционира како што треба, си го подесувам на тие отворите за јачина на оганот. Али тоа си е засебно, не ми е изгледа дека е поврзано со миризбата.
Ги знам овие ќумбиња, сум ги видел. Не се трајно-жаречи, и цугот е озгора со две капачки за регулација.
У принцип, боја каква сака нека биде ќе прегори по толку време.
Тоа што останува како опција, а велиш и брикети му ставаш... да е од тоа!? Секакво ѓубре, лепаци и иверки се ставаат во тие брикети! Јас би ти препорачал само на дрва да го тераш, ем ќе видиш дали пак ќе мириса.
Друго, велиш го вцрвенуваш од жештина?! Епа немој!
Не се предвидени за тоа! Евентуално кружниот капак(плотна) озгора може да се вжари оти е потанко железо, се друго е гус и не ми е јасно ни како воопшто си успеал да го вжариш?!? (Уствари знам! Си му лупал брикети)

Дома на што се грееш? Си се греел на дрва некогаш?
 
Член од
26 август 2017
Мислења
415
Поени од реакции
881
Не знам зошто ти се потребни сите тие параметри за да дадеш мислење твое.
Еве мојава клима 7kw многу ретко прави дефрост и кога се минусни температури а кога прави дефрост за 2-3 минути почнува припрема првин набива температура на изменивачот внатре бидејко претходно изменубачот е бил ладен од правење на дефрост и одма почнува да си дува топло.
Проблемот кај дечкото така да кажам лаички е со сензорот за температура сигурно стои до некоја пластика која е стоплена од греењето и зрачи топлина и го лажи сензорот и затоа му се накачува температурата на климата и после дефрос несака да вклучи да дува ќе треба да спадне температурата за да почне да работи.
Ja pa neznam zasto tebe ne ti se potrebni tie podatoci i si siguren vo sto bil problemot?
Bara odgovor a nisto od zlatkovoto:
"Aj sega poleka ušte ednaš, koja klima, kolku m2, koja zadadena T, mesto položba na klimata dali blisku do plafon ili bočen zid i najvažno brzina na izduv." Ne odgovori!
Ne sfakjam raka ke mu se umorese?
On ima zort a ne Zlatko.
Dalje ona sto go kaza ti laicki deka zagreanata plastikata mu zraci e uste edna teza koja mozda e tocna u slucajov. Eve ja ke dodadam i deka mozebi taka raboti klimata odnosno firmverski dreme minuta dve tri posle defrost nabiva pritisok vo freonot podolgo vreme. A mozebi i on misli deka zavrslil defrostot pred toa da e taka pa mu se gleda deka dreme klimata podolgo od potrebno za negovata percepcija. Eve tukusto mu postaviv i ja dodatni prasanja.
Poenta mi e koga si dzivana neiskusen klimadzija odgovaraj prvo so te prasale pa posle mudruj.
Sve ova so dobra namera go zboram da ne bidam loso sfaten od tebe i drugite.
P. S Edna fotka od klimata so okolnite 1.5-2m vo kadar ke razresi mnogu dilemi istotaka...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom