Најекономично греење (затоплување)

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.378
Поени од реакции
2.521
Темава со насловов е жив промашај. Место да се кажуваат искуства од тоа кој како грее дома и каков есап добива тука се натпреварувате кој каква клима има какви перформанси и карактеристики имала дрн дрн дрн....


Сакав да почнам дискусија за топлински помпи и за парно греење со кано системот или со пелети ама очигледно нема да има расположение за тоа.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.286
Поени од реакции
3.302
Темава со насловов е жив промашај. Место да се кажуваат искуства од тоа кој како грее дома и каков есап добива тука се натпреварувате кој каква клима има какви перформанси и карактеристики имала дрн дрн дрн....


Сакав да почнам дискусија за топлински помпи и за парно греење со кано системот или со пелети ама очигледно нема да има расположение за тоа.
Eve jas će ti ja razrešam dilemata, ako sakaš da mi veruvaš mene, ako go veruvaš toj što ti prodava ili nekoj korisnik koj se laže samiot sebe i saka ušte nekoj da kupi da ne bide sam, togaš kupuvaj!
Kano sistemot ne se razlikuva vo ništo od klasičnoto toplovodno greenje osem vo načinot na grenje na vodata. Namesto klasičen el. greač se koristi tečnosta, vodata vo koja se dodava nešto što ja zgolemuva provodlivosta.... nešto kako đezve za kafe za brzo varenje od pazarče.
Vo klasičniot sistem el. greač ja gree vodata, taa radijatorot, a toj vozduhot vo prostorijata. Patot e dolg i pri ova stepenot na iskoristuvanje ili COP- ot e pomal od 1. So kano sistemot ili tkn. ruska podmornica edinstvena pridobivka e što vednaš se gree vodata i NIŠTO drugo. Ova e sosema beznačajno i tuka COP- ot e pod 1.
Će čueš mnogu prikazni za ekonomičnost, ne treba da im veruvaš. Edinstvena pridobivka e što nikogaš greač nema da ti pregori i tolku.
Inače ušte vo JNA tamu nekade devedestite greevme voda na ovoj način so žileti i lažici .....
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.378
Поени од реакции
2.521
Eve jas će ti ja razrešam dilemata, ako sakaš da mi veruvaš mene, ako go veruvaš toj što ti prodava ili nekoj korisnik koj se laže samiot sebe i saka ušte nekoj da kupi da ne bide sam, togaš kupuvaj!
Kano sistemot ne se razlikuva vo ništo od klasičnoto toplovodno greenje osem vo načinot na grenje na vodata. Namesto klasičen el. greač se koristi tečnosta, vodata vo koja se dodava nešto što ja zgolemuva provodlivosta.... nešto kako đezve za kafe za brzo varenje od pazarče.
Vo klasičniot sistem el. greač ja gree vodata, taa radijatorot, a toj vozduhot vo prostorijata. Patot e dolg i pri ova stepenot na iskoristuvanje ili COP- ot e pomal od 1. So kano sistemot ili tkn. ruska podmornica edinstvena pridobivka e što vednaš se gree vodata i NIŠTO drugo. Ova e sosema beznačajno i tuka COP- ot e pod 1.
Će čueš mnogu prikazni za ekonomičnost, ne treba da im veruvaš. Edinstvena pridobivka e što nikogaš greač nema da ti pregori i tolku.
Inače ušte vo JNA tamu nekade devedestite greevme voda na ovoj način so žileti i lažici .....
Фала на инфо бато. Јаа мислев да отиде целава тема у друг правец али и твоево мислење сепак ми значи. Ете се фаапрашувам и за роплински пумпи па ако некој веќе користи вакво нешто нека сподели
 
Член од
29 август 2019
Мислења
927
Поени од реакции
2.382
Темава со насловов е жив промашај. Место да се кажуваат искуства од тоа кој како грее дома и каков есап добива тука се натпреварувате кој каква клима има какви перформанси и карактеристики имала дрн дрн дрн....
Сакав да почнам дискусија за топлински помпи и за парно греење со кано системот или со пелети ама очигледно нема да има расположение за тоа.
Не мислиш дека со причина се дискутираат во главно климите во оваа тема?
Може стварно да е најекономично со нив.... ама кој ќе ти докажи...

Ете се фаапрашувам и за роплински пумпи па ако некој веќе користи вакво нешто нека сподели
Можеш да видиш со Search/Пребарувањето наназад низ темава ќе најдеш дека не си првиот што прашал и дискутирал за тоа со топлинските пумпи ама исто поради погорната причина во оваа тема не се дискутира многу многу.
Мислам дека имаше и засебна тема отворено за ТП па пребарај и тоа.
Автоматски споено мислење:

-15. Ако со греачи е подобро тогаш такви
А треба ли да е што е можно поекономична?
Ако треба, тогаш подобро без греачи...

Еве пројдоја новогодишниве празници со позитивни надворешни температури и прогноза со благи минуси до крај на месец...
-15С нема на повидок за ова зимо... за -30С не праиме муабет... еднаш на 5 зими се случува да паднат толку ниско и тоа само 2-3 дена во цела зима.
 
Последно уредено:

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.378
Поени од реакции
2.521
Не мислиш дека со причина се дискутираат во главно климите во оваа тема?
Може стварно да е најекономично со нив.... ама кој ќе ти докажи...


Можеш да видиш со Search/Пребарувањето наназад низ темава ќе најдеш дека не си првиот што прашал и дискутирал за тоа со топлинските пумпи ама исто поради погорната причина во оваа тема не се дискутира многу многу.
Мислам дека имаше и засебна тема отворено за ТП па пребарај и тоа.
Автоматски споено мислење:


А треба ли да е што е можно поекономична?
Ако треба, тогаш подобро без греачи...

Еве пројдоја новогодишниве празници со позитивни надворешни температури и прогноза со благи минуси до крај на месец...
-15С нема на повидок за ова зимо... за -30С не праиме муабет... еднаш на 5 зими се случува да паднат толку ниско и тоа само 2-3 дена во цела зима.
ке одам малце оф топик само за да ти одговорам.
дека е најекономично да се грееш со клима муабетов баш и не ти е точен... т.е можда и ти е точен али до некаде.... кога се збори за греење се мисли да загрееш цела куќа/ стан а не одделни делови како што се на пример 2 соби и дневната или 1 соба и дневна.... на старт не би се согласил со тебе бидејки не верувам некој да има поставено дома клима за да му го грее ходникот на пример а уште помалце вецето... што не е случај кај парно греењето со радијатори или подно греење или со фенкулери.

деновиве сум по активен во врска со решавање за греење/ладење по дома и од климиве ОК има позитивни коментари но кога ке ги ставиш сите околности на куп искача дека куќата/станот го грееш делумно а не целосно и не баш за толку ефтини пари..
од претходни искуства на луѓе кои имаат дома инсталирано топлински пумпи и нивни споделени искутва мене навеќе ми изгледа дека баш овој начин е нај економичен - тоа што е ударна инвестиција ке го земам во предвид секако но правиме муабет за греење на долгорочен план односно инвестиција која трае со години.


побарав и други теми на форумов - знам дека има тема за греење со пелети, за со ТП видов некоја сиромашна и оскудна тема во обид да се развие само...

п.с - не ме сваќај навредливо зашто уште еднаш ке кажам - темава е НАЈ ЕКОНОМИЧНО ГРЕЕЊЕ а е да си ги мериме по дома кој каква клима стаил зашо се одлучил за истата и како тоа мојата клима е подобра од твојата а сум ја платил по ефтино на пример....
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.286
Поени од реакции
3.302
ке одам малце оф топик само за да ти одговорам.
дека е најекономично да се грееш со клима муабетов баш и не ти е точен... т.е можда и ти е точен али до некаде.... кога се збори за греење се мисли да загрееш цела куќа/ стан а не одделни делови како што се на пример 2 соби и дневната или 1 соба и дневна.... на старт не би се согласил со тебе бидејки не верувам некој да има поставено дома клима за да му го грее ходникот на пример а уште помалце вецето... што не е случај кај парно греењето со радијатори или подно греење или со фенкулери.

деновиве сум по активен во врска со решавање за греење/ладење по дома и од климиве ОК има позитивни коментари но кога ке ги ставиш сите околности на куп искача дека куќата/станот го грееш делумно а не целосно и не баш за толку ефтини пари..
од претходни искуства на луѓе кои имаат дома инсталирано топлински пумпи и нивни споделени искутва мене навеќе ми изгледа дека баш овој начин е нај економичен - тоа што е ударна инвестиција ке го земам во предвид секако но правиме муабет за греење на долгорочен план односно инвестиција која трае со години.


побарав и други теми на форумов - знам дека има тема за греење со пелети, за со ТП видов некоја сиромашна и оскудна тема во обид да се развие само...

п.с - не ме сваќај навредливо зашто уште еднаш ке кажам - темава е НАЈ ЕКОНОМИЧНО ГРЕЕЊЕ а е да си ги мериме по дома кој каква клима стаил зашо се одлучил за истата и како тоа мојата клима е подобра од твојата а сум ја платил по ефтино на пример....
Ako imaš dilema pomeđu el. kotle i kano sistem znaj deka nema ama skoro nikakva razlika vo poeftino greenje. Slušaj što te sovetuva dipl. maš. Ing od starata garda. Ako možeš da plaćaš visoki smetki od ova greenje so el. kotle nema ni podobro, se razbira.
Najgrubo, otprilika so poedinečni klima edinici vo sekoja prostorija kade se spie ili živee, a toa se ne poveće od tri ureda vo 100 m2 stanbena površina, što nema da koštaat poveće od 1200 -1500 evra će bideš dovolno zagrean no se razbira ne komforno kako so centralno individualno toplovodno greenje. No zatoa će plaćaš 2-3 pomali smetki.
Ne sum pobornik na investicii so toplinski pumpi, preskapo e, so taa investicija sekoi 3-4 godini će si kupuvaš najdobri, tivki i sofisticirani klimi za koi i nema da primetuvaš koga rabotat, a nema nešto drastično da se razlikuva kvalitetot na greenje.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.116
Поени од реакции
2.412
Ako imaš dilema pomeđu el. kotle i kano sistem znaj deka nema ama skoro nikakva razlika vo poeftino greenje. Slušaj što te sovetuva dipl. maš. Ing od starata garda. Ako možeš da plaćaš visoki smetki od ova greenje so el. kotle nema ni podobro, se razbira.
Najgrubo, otprilika so poedinečni klima edinici vo sekoja prostorija kade se spie ili živee, a toa se ne poveće od tri ureda vo 100 m2 stanbena površina, što nema da koštaat poveće od 1200 -1500 evra će bideš dovolno zagrean no se razbira ne komforno kako so centralno individualno toplovodno greenje. No zatoa će plaćaš 2-3 pomali smetki.
Ne sum pobornik na investicii so toplinski pumpi, preskapo e, so taa investicija sekoi 3-4 godini će si kupuvaš najdobri, tivki i sofisticirani klimi za koi i nema da primetuvaš koga rabotat, a nema nešto drastično da se razlikuva kvalitetot na greenje.
Totalno greseno objasnuvanje i sovet, od inzinjer.
Ako mozes da si dozvolis finansijski topliska vozduh-voda, ne se misli.
Grubo za 100m2 ke te cini max Eur 7500, minus GEFF 20%, total Eur 6000.
Sekade podno greenje, sanitarna topla voda, ladenje na FCU (fenkojleri).
Smetka cca 2500 den mesecno, najmlace Eur 100 na mesec poeftino od klima uredi, nacickani na fasada kako elka.
Za 5 godini, se ti e gratis, plus meseno plakanje na opremata i instalacijata preku GEFF.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.378
Поени од реакции
2.521
Ako imaš dilema pomeđu el. kotle i kano sistem znaj deka nema ama skoro nikakva razlika vo poeftino greenje. Slušaj što te sovetuva dipl. maš. Ing od starata garda. Ako možeš da plaćaš visoki smetki od ova greenje so el. kotle nema ni podobro, se razbira.
Najgrubo, otprilika so poedinečni klima edinici vo sekoja prostorija kade se spie ili živee, a toa se ne poveće od tri ureda vo 100 m2 stanbena površina, što nema da koštaat poveće od 1200 -1500 evra će bideš dovolno zagrean no se razbira ne komforno kako so centralno individualno toplovodno greenje. No zatoa će plaćaš 2-3 pomali smetki.
Ne sum pobornik na investicii so toplinski pumpi, preskapo e, so taa investicija sekoi 3-4 godini će si kupuvaš najdobri, tivki i sofisticirani klimi za koi i nema da primetuvaš koga rabotat, a nema nešto drastično da se razlikuva kvalitetot na greenje.
фала на одговор и на совет батко. еве кај мене за што се работи конкретно ке опишам по детално.

како што кажав греење можам да инсталирам на повеќе извори на топлина а тоа се клими котли на дрва на пелети на струја кано системот котел на гас и друго...


- котел на дрва не ми се купува зашо секоја година треба да се заебавам со дрвата па купи ги сите од еднаш па цепај реди димело чурело дрн дрн дрн.. сум сумарум МАЧНА инвестиција....
првично по план и по проект требаше да се греам со котел на пелети и ке беше така ако цените на пелетите не ги качеа во пафон а ке ги качуваат и уште повеќе како што минува времево ( поготово со новово поскапупвање на струјава а ни следуваат уште неколку покачувања )
- кано системот многу ме заинтересира дури и со алек правев муабет и ми објасни се во најмал детал - ептен бев загреан за него ама некако сум скептик дека сметката за струја ке биде ниска како што ја предвидуваат....
- клими несакам да ставам насекаде од проста причина што кажав и во претходниот пост сакам да ми биде топол и ходникот и веињата во куќата...
- се размислував за греење на плин ама незнам каков есап се добива на крај со тоа... плус ке треба да купам 5 6 боци од макпетрол по 35 кила па на месец два да се килавам со нив да ги полнам/мењам па плински котли кај нас и нема нешто многу голем избор и сето тоа ми е некако сеуште не докажано за наш пазар....

моментално собирам искуства од греење со ТП и некако добивам различни податоци од типот греам 2 куќи по 250/300 квадрата и плаќам 10 000 ден сметка за струја па се до маубетот дега греат 100 квадрати и плаќаат сметки по 5/6000 ден за струја... некои изолирани некои не нешто со инсталрани радијатори нешто со подно.... многу фактори зависат и секое зошто си има и свое затоа...

како и да е од топлинските пумпи сум многу пријатно изненаден а еве и зошто - со ТП на пример решаваш греење НО решаваш и ладење во исти момент... претходно спомнав, инвестирам во нешто што треба да трае години и години, сметките за струја во споредба со греење на други извори на топлина скоро во секој случај се помали и ред други работи...

како и да е секој стан/куќа/објект си имаат своја приказна и ниедна не е иста со другата ( во најмала рака се слични но исти никако )

кај мене се работи за ново изградена куќа од 160м2 целосна површина односно 130м2 грејна површина или најпреизно нешто помалце од 325м3 воздух. куќа која е добро поткована од аспект на енергетска ефикасност. ѕидана е со термо блокови на надворешни ѕидови, висината на плафоните е 2.50 а спратот е високо поткровје што значи дека висината на плафоните е 1.50 а надворешни ѕидови и максимална точка од 2.50 на преградни ѕидови. фасада од 8цм стиропор поткровјето е изолирано со 20 цм тервол. долниот спрат мми е функционален и вселен и имам поствено радијатори веќе а горниот почнувам да го средувам веќе од следниов понеделник и нели треба да водам есап што ке инсталрам т.е дали ке биде подно дали радијатори дали фенкулери и слично.

ме влеччат некако ТП но и мене ме мачи стартната јака инвестиција која секако нема да биде под 5 000 евра... п.с убаво би било да се субвенционираат овие ТП но изгледа државата ја кошта ногу пари ова иако најдов некоја си GEFF програма која ти враќа поврат на средства од некои си 10 до 15 проценти од целосната инвестиија.... - ке почекам да соберам уште некое искуство па ке одлучам на крај што ке биде....


и ете пак ке кажам - ако некој член на форумов има инсталирано топлинска пумпа нека сподели свое лично искуство.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.936
Поени од реакции
19.146
Moмци има некој пресметувано со новиве цени каде е есапот за готвење на плин?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.378
Поени од реакции
2.521
Moмци има некој пресметувано со новиве цени каде е есапот за готвење на плин?
Од лично искуство готвење на плин било, е, и секогаш ке биде по иаплатливо него струја. Кај моите боца 10кг менувам на 4 месеци, кај мене дома менувам на 6 месеци. Најскапа боца ми е 820 денара пред некој ден на макпетрол. Подели го на 4 месеца искача 200 ден месечно...
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.378
Поени од реакции
2.521

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
15.936
Поени од реакции
19.146
820 денара 10 кг односно 20 литра. Порано беше околу 600 ден
Jaс по медиуми видов 120-130% покачување... Ајде идам утре во МП по пар боци па ќе видам, би сакал да си во право. :)
Можеби овој плинот за домаќинства го субвенционира државата (како и куп други работи), којзнае. Ќе видиме.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
6.981
@аллександар
Прво да те охрабрам што сакаш да истражуваш за ТП за што треба стварно бајаги време да се испита све....овде нема да најдеш подршка зашто има многу дилерчиња на климичиња на кои непозната им е продавање на ТП воздух-вода и попрво ке ти нудат варијанти да ти шитнат 10клими да ги обесиш на фасада и да ти наплатат за 10 монтажи.
Да ти скратам на време можам со ова да ти помогнам, извор на информации имаш два за ТП....Еуровент и Кејмарк, вториот е побитен.
И на двете места сертифицирани се сите производители и Кинези и Јапанци јер ова се сериозни системи а не клими за една соба.
На Еуровент за ТП воздух-вода нема многу инфо да добиеш зашто таму се дадени податоци едвај за на +7C греење надворешна температура и ништо повеќе, а на +7 баш и нема многу фајде ако на -10 или -15 незнаеш колку ке дава одредена пумпа.
Производителите за ТП се прејдени сите на Кејмарк каде се вероатно поефтини тестовите и таму ке најдеш многу повеќе инфо колку која пумпа дава на пониски температури какао на промер на BivalentnaT, па која температура им е Bivalentna, колку електричните греачи вградени во пумпите го дополнуваат капацитетот што моделот наможе да го постигне итн итн и за тоа после може да дискутираме.
Но секако пази на следново...ке имаш во тестовите од Kejmark по две колони податоци и поднаслов на почеток од таблиците, во едната колона пишува дека е за Low Teperature а втората за Medium Teperaturе што во превод значи дека:
LOW Temperature(се мисли на грејните тела) e за подно греење 35Ц влез/30Ц поврат
Medium-Temperature важи за 55Ц влез/50Ц излезна темп на вода (радијатори)
Нормално кај Медиумот имаат помал капацитетот од оној на LOW а и COP е помал што јасно кажува што повеќе подно греење повисок COP.

Во однос на математиката околу инвестицијата....ако идеш преку ГЕФФ т.е преку банките а банка ко банка секако ке ти прифати да отплаќаш рати, инвестицијата у старт е Нула денари не ти требаат 5000евра....секако ако си кредитно способен.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom