Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јануари 2018
Мислења
365
Поени од реакции
911
I jas imam dve Gree gtech 3.5 pa na prva brzina si gree odlicno, koga ke gi pustam dvete great neizolirano so pvc okolu 80m2 , sega za sega odlicno vtora godina.
Dugarceto od kaj si ,sakam da go vidam i toa cudo i da se uveram deka toplis so setirana najmalku 23-4c na i feel na 70cm od pod ,i da ima temperatura na taa visina na sedenje bar 23c .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
40
Dugarceto od kaj si ,sakam da go vidam i toa cudo i da se uveram deka toplis so setirana najmalku 23-4c na i feel na 70cm od pod ,i da ima temperatura na taa visina na sedenje bar 23c .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Od Sk drugarce na ifeel mi e staena dalecinskoto mi e u hodnik na 4 metra od soba so otvorena vrata svrteno nakaj klima ,koga e setirana na 24 na termometar za sobna temp mi dava 23 . Takvi meraci neam specijalni samo termometarce sobno .
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
365
Поени од реакции
911
Od Sk drugarce na ifeel mi e staena dalecinskoto mi e u hodnik na 4 metra od soba so otvorena vrata svrteno nakaj klima ,koga e setirana na 24 na termometar za sobna temp mi dava 23 . Takvi meraci neam specijalni samo termometarce sobno .
Ako imas moznost da te posetam a da ne ti remetam mir pisi vo poraka kade i vo nedela idam da go vidam toa nesto onaka na 5min posle 13casot .

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
134
Поени од реакции
241

Dogodina da si kupam pak drva dobro sto kamino ne go prodadov.
Автоматски споено мислење:

Bogatite se greet na struja siromastijat na drva ou yee
"
Bogatite se greet na struja siromastijat na drva ou yee "

Тоа е глупава и евтина политичка игра, изговор за наводно да си добијаат " оправдан повод " за да цицаат повеќе пари од ние што се грееме на струја ..
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.965
Поени од реакции
2.779
"
Bogatite se greet na struja siromastijat na drva ou yee "

Тоа е глупава и евтина политичка игра, изговор за наводно да си добијаат " оправдан повод " за да цицаат повеќе пари од ние што се грееме на струја ..
Vo ovaa '' severna '' drzava poslednive 4god,seto komplet od vladeacka struktura e nenormalno....od portirot do najglavniot z.z po otepana vlada nemalo nikogas(samo se kradei nisto drugo)
A taa svijnata so ovaa izjava izgleda ke jadi uste mnogu kjotek
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922

Dogodina da si kupam pak drva dobro sto kamino ne go prodadov.
Автоматски споено мислење:

Bogatite se greet na struja siromastijat na drva ou yee
Mislam deka Intervjuiraniot nepovrzano se izrazi sakam kazam neznam recam i taka ispadna zaklicokot ....se mislese na onie sto se great na parno na struja, sto se mal procent od vkupniot broj potrosuvaci 1do2% no ucestvuvaat so 25% vo vkupnata potrosuvacka t.e se golemi potrosuvaci i za niv ke ima povisoki ceni nesto kako sto vo Srbija go ima odamna, sto poveke trosis i vleces Kwh od mreza poskapa e i strujata.
Od 12min na videoto pogledni go kazuva za onie sto se great na parno i na koi visokite smetki za struja(ne za gradsko parno....toa isporacuva toplinska energija) ne im e problem da gi platat ama mrezata ja optovaruvaat posto se vo crvenata zona i so povisoki smetki ako se vovedat od 1vi juli ke mora da si go smenat nacinot na greenje od kotle na struja vo drug sistem na greenje tjest koga togas ke mora da vlozat vo sistemot na greenje na iverterterski sistem bilo da se toa klimi ili toplinski pumpi.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.734
Поени од реакции
5.765
Mislam deka Intervjuiraniot nepovrzano se izrazi sakam kazam neznam recam i taka ispadna zaklicokot ....se mislese na onie sto se great na parno na struja, sto se mal procent od vkupniot broj potrosuvaci 1do2% no ucestvuvaat so 25% vo vkupnata potrosuvacka t.e se golemi potrosuvaci i za niv ke ima povisoki ceni nesto kako sto vo Srbija go ima odamna, sto poveke trosis i vleces Kwh od mreza poskapa e i strujata.
Od 12min na videoto pogledni go kazuva za onie sto se great na parno i na koi visokite smetki za struja(ne za gradsko parno....toa isporacuva toplinska energija) ne im e problem da gi platat ama mrezata ja optovaruvaat posto se vo crvenata zona i so povisoki smetki ako se vovedat od 1vi juli ke mora da si go smenat nacinot na greenje od kotle na struja vo drug sistem na greenje tjest koga togas ke mora da vlozat vo sistemot na greenje na iverterterski sistem bilo da se toa klimi ili toplinski pumpi.
Go gledav intervjuto celo no problemot toest negovoto izrazuvanje te naveduva na takov zaklucok. No moe mislenje e deka tie 1-2% koi trosat poveke struja tie ke izmislat nesto poveke da bidat 5-10% toest sekoj koj vlece dnevno poveke od nekoj procent koj ke go izmislat tie ke plajkat poskapo.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
Go gledav intervjuto celo no problemot toest negovoto izrazuvanje te naveduva na takov zaklucok. No moe mislenje e deka tie 1-2% koi trosat poveke struja tie ke izmislat nesto poveke da bidat 5-10% toest sekoj koj vlece dnevno poveke od nekoj procent koj ke go izmislat tie ke plajkat poskapo.
Ne razbiras zasto ne si od Skopje....vo Skopje u celina gledano nema sekade parno mreza, namesto toa izgradeni se X zgradi-stanovi so parno na radijatori+elektricno kotle so snagi od 12/18/24 kw a kupuvacite na prva zima svakjaat deka smetkite im se so COP=1 i na inverteri preagjaat.
Cenata za m2 e skoro ista ama posle smetkite ne se isti ;)
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
231
Поени од реакции
627
Дечки, ми треба предлог за 2 5.5kw, за 100 квадрати спрат. Ќе се вселуваме во куќа со класична фасада која што има дебели ѕидови но без изолација (на лето ке се изолира), пвц прозори, со изолација долу под паркет и горе на таван
Во моментов имам една 3.5kw која што ќе си ја земам, па поради тоа не сум сигурен дали ми се потребни 2 од 5.5kw или само една.
Сакам да земам од посаглам брендовите (тошиба, даикин...итн...)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
Дечки, ми треба предлог за 2 5.5kw, за 100 квадрати спрат. Ќе се вселуваме во куќа со класична фасада која што има дебели ѕидови но без изолација (на лето ке се изолира), пвц прозори, со изолација долу под паркет и горе на таван
Во моментов имам една 3.5kw која што ќе си ја земам, па поради тоа не сум сигурен дали ми се потребни 2 од 5.5kw или само една.
Сакам да земам од посаглам брендовите (тошиба, даикин...итн...)
Ако уште не си вселен, сега имаш неповторлива шанса да си направиш еден тест.
Земи два-три термометра, стај ги во собите и запиши си. Ако е надвор толку Х степени во соба е толку Y. Брз греење ова, и без брзање. Нека бидат и денови, а еве сега ќе имаш шанса и на пониски(релативно) температури да мериш.
Потоа земи едно калориферче, панел што и да имаш со коп1 и уклучи го на најсилно. Мери колку време треба да крене еден степен и води си табела за секој еден степен до посакуваната Т. Потоа исклучи го и мери колку време паѓа температурата за секој степен надоле, и колку време треба да работи за да ја задржи посакуваната Т во еден саат.

Проста математика е после, а и ние тука ќе ти помогнеме ако треба да си ги израчунаш загубите.
Прашањето за колку(една,две) и колку јаки клими најдобро ќе си го одговориш така.
Се друго е гледање на гравчиња, тролање и шанса да ти се ували нешто што не е соодветно.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
Дечки, ми треба предлог за 2 5.5kw, за 100 квадрати спрат. Ќе се вселуваме во куќа со класична фасада која што има дебели ѕидови но без изолација (на лето ке се изолира), пвц прозори, со изолација долу под паркет и горе на таван
Во моментов имам една 3.5kw која што ќе си ја земам, па поради тоа не сум сигурен дали ми се потребни 2 од 5.5kw или само една.
Сакам да земам од посаглам брендовите (тошиба, даикин...итн...)
За до колку минус да греат, со грејачи или без ?
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
796
Дечки, ми треба предлог за 2 5.5kw, за 100 квадрати спрат. Ќе се вселуваме во куќа со класична фасада која што има дебели ѕидови но без изолација (на лето ке се изолира), пвц прозори, со изолација долу под паркет и горе на таван
Во моментов имам една 3.5kw која што ќе си ја земам, па поради тоа не сум сигурен дали ми се потребни 2 од 5.5kw или само една.
Сакам да земам од посаглам брендовите (тошиба, даикин...итн...)
ако ти дозволува просторот земи си конзолна, многу подобро решение за греење ти е,
со една 5.5 ќе завршиш работа и веќе што ја имаш 3.5
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
231
Поени од реакции
627
Ако уште не си вселен, сега имаш неповторлива шанса да си направиш еден тест.
Земи два-три термометра, стај ги во собите и запиши си. Ако е надвор толку Х степени во соба е толку Y. Брз греење ова, и без брзање. Нека бидат и денови, а еве сега ќе имаш шанса и на пониски(релативно) температури да мериш.
Потоа земи едно калориферче, панел што и да имаш со коп1 и уклучи го на најсилно. Мери колку време треба да крене еден степен и води си табела за секој еден степен до посакуваната Т. Потоа исклучи го и мери колку време паѓа температурата за секој степен надоле, и колку време треба да работи за да ја задржи посакуваната Т во еден саат.

Проста математика е после, а и ние тука ќе ти помогнеме ако треба да си ги израчунаш загубите.
Прашањето за колку(една,две) и колку јаки клими најдобро ќе си го одговориш така.
Се друго е гледање на гравчиња, тролање и шанса да ти се ували нешто што не е соодветно.
Ќе го пробувам ова викендов ако стигнам па ќе пиша тука резултати
Автоматски споено мислење:

ако ти дозволува просторот земи си конзолна, многу подобро решение за греење ти е,
со една 5.5 ќе завршиш работа и веќе што ја имаш 3.5
А каква е таа? Не ги знам па затоа прашувам
Едит. Најдов кои се. Може да ми објасниш што е разликата и зошто се подобри?
Автоматски споено мислење:

За до колку минус да греат, со грејачи или без ?
-15. Ако со греачи е подобро тогаш такви
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom