Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.890
Поени од реакции
2.089
А не спомнуваш и колку топлина се предава во моите видеа? Зашто во твоево ништо такво не си снимил...
Убаво те прашаа, колку топол воздух дува кога работи со испод 200w на надворешна 6С?


Башка тоа од кај да знаеме што има уклучено во мерачов.... си пиша наслов AmberPremium ама може да имате Тошиба Даисеикаи уклучено хахах
Прегледај го приврзокот 315450
Koga ke ti e maka zasto si fuknal duplo pari takov e komentarot. Kako i da e, klimata modulira perfektno, sekoja cest.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
526
Поени од реакции
397
Koga ke ti e maka zasto si fuknal duplo pari takov e komentarot. Kako i da e, klimata modulira perfektno, sekoja cest.
Ај сними од кај тебе како модулира перфектно. Ја имаш ли грее премиум климата?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
526
Поени од реакции
397
Izgleda i tebe ti e maka…hahaha….
А мене ако ми е мака ,ти треба да се смееш? Успехот на грее не е мој неуспех, само проблемот е што модулација,и манипулација ,во грее климите е едно исто.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
9
Zdravo, da ve prasam nesto postrucnite... Za mojata klima najdov podatok deka modulira od 520-2200w mislam. Dali toa znaci deka ako e non-stop uklucena, deka nema da se simne ponisko od 520w/h potrosuvacka? Ako e taka ne e nekako ekonomicno, naj naj minimum vo 24h ke potrosi 12,5 kw? Ili nekako poinaku raboti (mozebi se isklucuva)? "Haier flexis plus 5.5"
Blagodaram
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.128
Поени од реакции
6.503
Midea AG Nordic series MSAGBU-12HRFN8-QRD1GW(GA) / MOX230-12HFN8-QRD6GW KIT ,и за модулација и за минус 20.
Имаш ти ваква или само ги нудиш ?
Покажи модулација ај да видиме
Автоматски споено мислење:

А не спомнуваш и колку топлина се предава во моите видеа? Зашто во твоево ништо такво не си снимил...
Убаво те прашаа, колку топол воздух дува кога работи со испод 200w на надворешна 6С?


Башка тоа од кај да знаеме што има уклучено во мерачов.... си пиша наслов AmberPremium ама може да имате Тошиба Даисеикаи уклучено хахах
Прегледај го приврзокот 315450
Кога веќе спомна Даискаи, пред неколку страни имаше пост со потрошувачка 130w и ниту Ти ниту некој друг праша колку дава на издув а ти одма му стави лајк на постот.
Не споредувам ништо само констатирам дека за +80к клима не се прашува а за 40к одма галама дигаш.
Така да би рекол блиску се со издув ;) стави сеа лајк и на Амберот :)
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2020
Мислења
111
Поени од реакции
213
Кога веќе спомна Даискаи, пред неколку страни имаше пост со потрошувачка 130w и ниту Ти ниту некој друг праша колку дава на издув а ти одма му стави лајк на постот.
Не споредувам ништо само констатирам дека за +80к клима не се прашува а за 40к одма галама дигаш.
Така да би рекол блиску се со издув ;) стави сеа лајк и на Амберот :)
Види јас искрено од љубопитност си прашав колкава температура вади таа нова клима од Gree, можеби има подобрување па ако е таква работата тогаш зошто не ги споделувате целосно информациите ? Прашав едноставно прашање, барем отприлика да знаеме дали е температурата слична како кај мојата Тосот клима или е подобра.

И пак ќе речам, кај мене Тосот климата е во помала просторија и таа пониска температура од околу 30 степени на издув не смета со оглед на изолацијата и при не толку ниска надворешна температура, но да замислам температура на издув од околу 30 степени без изолација или едноставно поголема соба, тоа дефинитивно би ми сметало.

Пример еве конкретно за Хаиер Тундра, јас се сложувам со тетовчанецот Златко дека фала богу што не може да спушти подолу од ~400w. Таа не е клима наменета за мали простории па во мојот случај во 25 квадрати соба таа најниска модулација од >400w е супер, средина измеѓу економичност и удобност.
На 5-6 метри од климата веќе станува граница помеѓу чувство на топол и млак/ ладен воздух ( под климата си е топло, но логички колку подалеку = чувство на поладен издув ).

Е сега претпоставувам тука во игра си влегува ефикасноста на климите, не може клима од 18 000 денари и клима од 86 000 денари да се со иста ефикасност па да имаат иста температура на издув при ист трошок, па затоа е битно да се знае температура на издув за да се потврди дали е корисна можност таа ниска модулација или е само за формална пофалба на хартија од типот на " еве доказ дека може да спушти до X w/h " а во пракса да не е удобна за користење, што значи неприменлива.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
681
Поени од реакции
1.835
Кога веќе спомна Даискаи, пред неколку страни имаше пост со потрошувачка 130w и ниту Ти ниту некој друг праша колку дава на издув а ти одма му стави лајк на постот.
Не споредувам ништо само констатирам дека за +80к клима не се прашува а за 40к одма галама дигаш.
Така да би рекол блиску се со издув ;) стави сеа лајк и на Амберот :)
Да имаше таков пост и точно јас одма ставив лајк на тој пост баш пошо тоа е Даисеикаи... врвниот модел од Тошиба за кој верувам дека може ниско да модулира и да извади бааги висок COP за да топли со ниска потрошна.

Ти кога ќе покажиш дека она што си снимил е стварно новиот Грее Амбер Премиум, и кога ќе покажеш колку топли т.е. колкав COP вади на таа ниска модулација (ако воопшто е можна при мод греење и не е снимка на ладење како што претходно имаш снимано)
Ете тогаш (ако се бар блиску со издув) ќе добиеш лајк од мене и за Амберот :)
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
526
Поени од реакции
397
Имаш ти ваква или само ги нудиш ?
Покажи модулација ај да видиме
Автоматски споено мислење:


Кога веќе спомна Даискаи, пред неколку страни имаше пост со потрошувачка 130w и ниту Ти ниту некој друг праша колку дава на издув а ти одма му стави лајк на постот.
Не споредувам ништо само констатирам дека за +80к клима не се прашува а за 40к одма галама дигаш.
Така да би рекол блиску се со издув ;) стави сеа лајк и на Амберот :)
Постави му го прашањето на свб па после на мене. Зашто мене прво. Ја имам мидеа и грее , а користам Панасоник. Има разлика. Кога сакаш во секое време ,ќе ги споредиме твојата грее премиум и мојата Панасоник бејзик.
Автоматски споено мислење:

Постави му го прашањето на свб па после на мене. Зашто мене прво. Ја имам мидеа и грее , а користам Панасоник. Има разлика. Кога сакаш во секое време ,ќе ги споредиме твојата грее премиум и мојата Панасоник бејзик.
Svb што е смешно?
Автоматски споено мислење:

Имаш ти ваква или само ги нудиш ?
Покажи модулација ај да видиме
Автоматски споено мислење:


Кога веќе спомна Даискаи, пред неколку страни имаше пост со потрошувачка 130w и ниту Ти ниту некој друг праша колку дава на издув а ти одма му стави лајк на постот.
Не споредувам ништо само констатирам дека за +80к клима не се прашува а за 40к одма галама дигаш.
Така да би рекол блиску се со издув ;) стави сеа лајк и на Амберот :)
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
92
Поени од реакции
164
Види јас искрено од љубопитност си прашав колкава температура вади таа нова клима од Gree, можеби има подобрување па ако е таква работата тогаш зошто не ги споделувате целосно информациите ? Прашав едноставно прашање, барем отприлика да знаеме дали е температурата слична како кај мојата Тосот клима или е подобра.

И пак ќе речам, кај мене Тосот климата е во помала просторија и таа пониска температура од околу 30 степени на издув не смета со оглед на изолацијата и при не толку ниска надворешна температура, но да замислам температура на издув од околу 30 степени без изолација или едноставно поголема соба, тоа дефинитивно би ми сметало.

Пример еве конкретно за Хаиер Тундра, јас се сложувам со тетовчанецот Златко дека фала богу што не може да спушти подолу од ~400w. Таа не е клима наменета за мали простории па во мојот случај во 25 квадрати соба таа најниска модулација од >400w е супер, средина измеѓу економичност и удобност.
На 5-6 метри од климата веќе станува граница помеѓу чувство на топол и млак/ ладен воздух ( под климата си е топло, но логички колку подалеку = чувство на поладен издув ).

Е сега претпоставувам тука во игра си влегува ефикасноста на климите, не може клима од 18 000 денари и клима од 86 000 денари да се со иста ефикасност па да имаат иста температура на издув при ист трошок, па затоа е битно да се знае температура на издув за да се потврди дали е корисна можност таа ниска модулација или е само за формална пофалба на хартија од типот на " еве доказ дека може да спушти до X w/h " а во пракса да не е удобна за користење, што значи неприменлива.
Sto mislis za taa tosot muse eco, bi bila li dobra za spalna soba 16m2 i do kolku modulira?
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
111
Поени од реакции
213
Sto mislis za taa tosot muse eco, bi bila li dobra za spalna soba 16m2 i do kolku modulira?
Во смисла на модулација, да, тос е мала соба и би модулирало исто или слично како и во мојата 15 квадрати соба. Спушта до ~175w на 21 степен во трета брзина, во помала брзина би било околу 180-185w. Оваа модулација ја има за време на надворешна температура од 4 степени па нагоре.

А во смисла на звучност, па може да се каже дека има и потивки ( јапонските клими ) но тие се поскапи па доколку не бара човек најтивка клима како за во спална, ќе биде задоволен од Тосот климата.

Нешто што не ме бендисува е звучноста за време на дефрост, за време на спиење може да те " штрекне ".
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.048
Поени од реакции
2.774
Пример еве конкретно за Хаиер Тундра, јас се сложувам со тетовчанецот Златко дека фала богу што не може да спушти подолу од ~400w. Таа не е клима наменета за мали простории па во мојот случај во 25 квадрати соба таа најниска модулација од >400w е супер, средина измеѓу економичност и удобност.
На 5-6 метри од климата веќе станува граница помеѓу чувство на топол и млак/ ладен воздух ( под климата си е топло, но логички колку подалеку = чувство на поладен издув ).
Bidi ubeden deka e taka GENERALNO za site klimi od naeftini do najskapi, od kineski do japonski i ovie so niska modulacija se so sosema pomalа potrošuvačka pri poniski T i zgolemeno pomala potrošuvačka pri povisoki T vo sporedba so ovie povisoko što moduliraat.Ne pravime muabet za kultura na rabota, dodatoci, senzori, filtri, mešanje na vozduhot, tajmeri, pametni defrosti, kvalitet na delovi, možnost da rabotat vo mal i golem prostor......
Ovie klimi što spuštaat nisko pod 150w toa go pravat so najniski izduvi za da vozduhot što izleguva e so T povisoka od čovečkoto telo, nad 35C inače e mnogu neprijatno bidejći veće na metar od klimata toj se ladi i stanuva promaja.
Inače ovde imaš mnogu korisnici ubedeni deka 45m2 gi great so 150 W i se ubedeni deka nivnite klimi se nekolku pati poekonomični od tvojot i mojot HAIER na primer. Toa se samo predrasudi i ništo poveće.
Treba da e sekomu jasno deka klimata najekonomično raboti so najgolem izduv, a ne so najmal.
Zošto e taka? Odgovorot e ednostaven ako se razbira principot na rabota na klimite i malku termodinamika. Pri odreden pritisok vo sistemot ako vn. izmenuvač na koj se greeme go ladime so posilna struja na vozduh od nego će se odzema poveće toplina, poradi toa pritisokot se namaluva a so toa i vrtežite na kompresorot, sledstveno potrošuvačkata opađa. No sega poradi novopristignata količina vozduh od najodalečenite delovi na sobata kade vozduhot e poladen, senzorite registriraat poniska T kaj klimata i kompresorot ubrzuva za da ja dostigne baranata T, potrošuvačkata raste i se vraća na prethodnata sostojba, no sega imame greenje po site delovi na prostorijata mnogu pouednačeno od prethodno i sledstveno poekonomično.
Ajde vaka, site što imaat klimi so niska modulacija, a nea ja ima koga nadvor e plus12 do 15C, neka izberat najvisok izduv, ne auto režim i da vidat što se slučuva ....... siguren sum deka će imaat pali gasi režim bidejći softverot nema da dozvoli greenje so 30C, klimata će raboti so 400 do 500W i će iskluči.
Generalen sovet od mene za site onie što od razni pričini imaat klimi so povisoki modulacii za da izbegnat režim pali gasi neka biraat pogolemi brzini na izduv, a ako sakaat pomali brzini togaš treba mnogu povisok izbor na T na primer 26,27,28 C.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.251
Поени од реакции
5.104
Da dojde nekoj od strana prv pat da procita ovde na forumov ke kaze wao kakvi eksperti tolko vati trosi tolko izduv vadi doma banja od 40 stepeni no posle izvesno vreme ke svati deka ovde nema nieden ekspert se amateri toest poveke sme napateni dusi sto drzavata ni e partal i nemame nikakov priroden gas pa da imame site doma centralno greenje i da ne se zamaras dali strujata ke ti bide 10 000 ili treba da kupas 15 kubika drva za zima i da se grcis vo edna dve sobi max. Ali jbg to je to.
 
Член од
19 ноември 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki, imam haier flexis 3.5 se si e super, ama sega koga padna temperaturata pod 0 se zaleduva vnatresnosta na nadvoresnata i prai defrost na sekoi 30 40 min. Pomos do sto moze da e?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.377
Поени од реакции
2.547
Decki, imam haier flexis 3.5 se si e super, ama sega koga padna temperaturata pod 0 se zaleduva vnatresnosta na nadvoresnata i prai defrost na sekoi 30 40 min. Pomos do sto moze da e?
Не е за помош работата! Сите клими така работат. Нормално е!
Едино нешто што е надвор од нормала е што велиш дефрост на 30-40мин?! ...што мене ми кажува дека климата ти е оптеретена и работи на макс(?). Во таков случај скроз е небитно што е инвертер или некоја марка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom