Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Ili klimata ne e dimenzionirana za prostorot ili ja uklucuvas koga ke se vratis doma pa e preforsirana ili e od pratkata na defektni klimi.
Просторот е 25кв и е соодветна а климата не е исклучена воопшто едно 2 месеци пошо со бебе сум а тоа третото можи да е...и друга работа надворешната единица е на северна страна и отворен простор да не игра улога тоа па
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.222
Поени од реакции
2.154
Jas kupiv modul od mk za 900 denari i ja koristam nethome plus bidejki taa bese i vo upatstvoto so skeniranje na kodot no aplikacijata e bezvezalna i osven pojacuvanje na temp i brzina na fan nema nisto druga kompletno bezpotrebna i nebitna aplikacija. Ako doznaes za nekoja podobra pisi mi obavezno.Прегледај го приврзокот 315285Прегледај го приврзокот 315286
Za VIVAX Koristija aplikacijata MideaAir

 
Член од
11 мај 2013
Мислења
48
Поени од реакции
128
Просторот е 25кв и е соодветна а климата не е исклучена воопшто едно 2 месеци пошо со бебе сум а тоа третото можи да е...и друга работа надворешната единица е на северна страна и отворен простор да не игра улога тоа па
Иако има шанси да биде некоја од трите предложени опции, пишувањето на членот треба да го земеш со огромна доза на резерва имајќи предвид дека е само обичен продавач кој ниту име клима дома ниту пак има некакви познавања од тематикава, единствено што знае е да напише Грее Но.1 и да проба да ували по некоја клима. On subject, апсолутно има модели кај кои софтверот им е така сетиран да прават дефрост на секој час под некоја температура и истото е сосема нормално операција за тие модели. Што не мора да значи дека и твојот модел е таков. Но треба да имаш во предвиде дека можеби е и дека се е во ред со уредот.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.901
Поени од реакции
2.100
Иако има шанси да биде некоја од трите предложени опции, пишувањето на членот треба да го земеш со огромна доза на резерва имајќи предвид дека е само обичен продавач кој ниту име клима дома ниту пак има некакви познавања од тематикава, единствено што знае е да напише Грее Но.1 и да проба да ували по некоја клима. On subject, апсолутно има модели кај кои софтверот им е така сетиран да прават дефрост на секој час под некоја температура и истото е сосема нормално операција за тие модели. Што не мора да значи дека и твојот модел е таков. Но треба да имаш во предвиде дека можеби е и дека се е во ред со уредот.
Kazi mu na covekov deka modelot koj go ima nepostoi nikade osven vo MK. Zosto? Zatoa sto e od sekade povlecen poradi defekt, se donesoa kaj nas. Probaj da go najdes vo Slovenija, Hrvatska, Srbija….. go nema nikade.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
113
Поени од реакции
213
Модулација при минимална потрошувачка на Gree Amber Premium 3.5kw :aplauz:
Поставена во 40м2!
Link
Link2
Колкава температура вади на издув при таа минимална модулација ?

Мое мислење е дека толку ниска модулација во поголеми простории ќе прави издувниот воздух да се чувствува како ладна промаја, пример на 5 метри растојание од климата претпоставувам не би било баш удобно.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
48
Поени од реакции
128
Kazi mu na covekov deka modelot koj go ima nepostoi nikade osven vo MK. Zosto? Zatoa sto e od sekade povlecen poradi defekt, se donesoa kaj nas. Probaj da go najdes vo Slovenija, Hrvatska, Srbija….. go nema nikade.
Со оглед дека сум само корисник а не и дистрибутер/продавач/во браншата не можам да кажувам нешто што не го знам. Ако имаш таков податок кој може да се потврди дека е точен сподели го па сите да знаат кој модел треба да се избегнува. Ама со доказ, а не на жими мајка како што вообичаено милуваш. Но, дека постојат уреди со програмиран дефрост на секој час е факт. Што не значи дека и неговиот модел е еден од тие уреди.

п.с. Се надевам дека некои од надредените или барем Стрелец ќе почне да го чита нивниов вработен и соодветно ќе реагира, со неговиот однос/постови тука ви прави огромна анти-реклама поради што губите клиенти.
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
3
Поени од реакции
1
Иако има шанси да биде некоја од трите предложени опции, пишувањето на членот треба да го земеш со огромна доза на резерва имајќи предвид дека е само обичен продавач кој ниту име клима дома ниту пак има некакви познавања од тематикава, единствено што знае е да напише Грее Но.1 и да проба да ували по некоја клима. On subject, апсолутно има модели кај кои софтверот им е така сетиран да прават дефрост на секој час под некоја температура и истото е сосема нормално операција за тие модели. Што не мора да значи дека и твојот модел е таков. Но треба да имаш во предвиде дека можеби е и дека се е во ред со уредот.
Ја следев цел ден и тоа го прави точно на 1 ч али до минута...со оглед на тоа дека сите клими прават defrost се тешам шо кратко е искл 3-5мин... сепак фала ви за мислењата
 
Член од
29 август 2019
Мислења
690
Поени од реакции
1.856
Модулација при минимална потрошувачка на Gree Amber Premium 3.5kw :aplauz:
Поставена во 40м2!
Link
Link2
Ооо конечно ниска модулација кај Грее моделче?!?!

Добро.... веродостојно е..... слизнала 12кг надворешната спрема Нордик моделот.
А и компресорчето слизнало 1/4 од зафатнината, како и двојниот цилиндар и двојниот степен на компресија.
Ами сеа ова обичното SingleRotary компресорче од 9.6cm3 нема да е малецко за 3.5ка?
Ех за други коментиравте а сеа на глава ви дојде истото. Ај нејсе...

И сеа као демек овој модел симнува потрошна колку што све пишале во спецификацијата?
Освен ако не ви е пак на ладење пуштена :D

Колкава температура вади на издув при таа минимална модулација ?

Мое мислење е дека толку ниска модулација во поголеми простории ќе прави издувниот воздух да се чувствува како ладна промаја, пример на 5 метри растојание од климата претпоставувам не би било баш удобно.
За на овие надворешни температури да, ниска модулација испод 300w (или издув испод 35С) ќе се осеќа ладно и неудобно.
Но на надворешни 15-20 степени, модулација од 100-150w (или издув над 30С) е баш океј.
Затоа сосема коректно си праша какви температури вади на издув при толку ниска модулација овој нов модел?
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.131
Поени од реакции
6.515
Ооо конечно ниска модулација кај Грее моделче?!?!

Добро.... веродостојно е..... слизнала 12кг надворешната спрема Нордик моделот.
А и компресорчето слизнало 1/4 од зафатнината, како и двојниот цилиндар и двојниот степен на компресија.
Ами сеа ова обичното SingleRotary компресорче од 9.6cm3 нема да е малецко за 3.5ка?
Ех за други коментиравте а сеа на глава ви дојде истото. Ај нејсе...

И сеа као демек овој модел симнува потрошна колку што све пишале во спецификацијата?
Освен ако не ви е пак на ладење пуштена :D


За на овие надворешни температури да, ниска модулација испод 300w (или издув испод 35С) ќе се осеќа ладно и неудобно.
Но на надворешни 15-20 степени, модулација од 100-150w (или издув над 30С) е баш океј.
Затоа сосема коректно си праша какви температури вади на издув при толку ниска модулација овој нов модел?
Злате нели ако клмата помалку троши тогаш пониско модулира надополнува топлина без да гаси, одржува штеди итн итн...тоа се твои зборови
Епа сеа еве ти таква клима и модел на Грее, се вика Амбер Премиум која е 50% поефтина од твојата со јапонтзкиот алгоритам кој бај д веј кај твојот модел на +5.5C троши меѓу 400W и 680w...да не речеш пак спинувам ова го кажувам според твоите видеа што ги имаш снимено на надворешни +5 +10 итн :)

LNT+5.5.jpg
LNKW+5.5C.jpg
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
690
Поени од реакции
1.856
Злате нели ако клмата помалку троши тогаш пониско модулира надополнува топлина без да гаси, одржува штеди итн итн...тоа се твои зборови
Епа сеа еве ти таква клима и модел на Грее, се вика Амбер Премиум која е 50% поефтина од твојата со јапонтзкиот алгоритам кој бај д веј кај твојот модел на +5.5C троши меѓу 400W и 680w...да не речеш пак спинувам ова го кажувам според твоите видеа што ги имаш снимено на надворешни +5 +10 итн :)

Прегледај го приврзокот 315446
Прегледај го приврзокот 315445
А не спомнуваш и колку топлина се предава во моите видеа? Зашто во твоево ништо такво не си снимил...
Убаво те прашаа, колку топол воздух дува кога работи со испод 200w на надворешна 6С?
Колкава температура вади на издув при таа минимална модулација ?
Башка тоа од кај да знаеме што има уклучено во мерачов.... си пиша наслов AmberPremium ама може да имате Тошиба Даисеикаи уклучено хахах
amberPremium.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom