Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Imame dukjan so 25% dzidovi staklo izlog, 23 m/2 visok tavan 3m i Klima Tosot inverter 5ka. Nadvor e hodnik otovoren i laden, se raboti za Bunjakovec TC. Ovaa ke ni bide prva zima. Od pred nekoj den koga padna temperaturata, na mislenje sme dali da ja ostavame postojano da raboti, iako po nekogas samo 4 casa prestojuvame vo dukjanot koj raboti i sabota. Obicno na 27C vozi bidejki dejnosta e fizioterapija i treba da e toplo za klinetite. Potrebi i se 2 casa zagrevanje za da bide kako sto treba temperaturata vnatre. Isto taka verojtno ke treba da go izolirame so neshto mestoto kade sto crevoto izlaga niz ramkata od izlogot ima lufra 0,5-1cm. Ako minatiot mesec plativ 2800den za struja so isklucuvanje klima, kolku ke plakam ako ne ja isklucuvam? Iskreno bi se obidele eden mesec, no se plasam da ne se isteram od pamet od smetkata :))) sepak e industiska struja vo prasanje...
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.350
Поени од реакции
2.620
Imame dukjan so 25% dzidovi staklo izlog, 23 m/2 visok tavan 3m i Klima Tosot inverter 5ka. Nadvor e hodnik otovoren i laden, se raboti za Bunjakovec TC. Ovaa ke ni bide prva zima. Od pred nekoj den koga padna temperaturata, na mislenje sme dali da ja ostavame postojano da raboti, iako po nekogas samo 4 casa prestojuvame vo dukjanot koj raboti i sabota. Obicno na 27C vozi bidejki dejnosta e fizioterapija i treba da e toplo za klinetite. Potrebi i se 2 casa zagrevanje za da bide kako sto treba temperaturata vnatre. Isto taka verojtno ke treba da go izolirame so neshto mestoto kade sto crevoto izlaga niz ramkata od izlogot ima lufra 0,5-1cm. Ako minatiot mesec plativ 2800den za struja so isklucuvanje klima, kolku ke plakam ako ne ja isklucuvam? Iskreno bi se obidele eden mesec, no se plasam da ne se isteram od pamet od smetkata :))) sepak e industiska struja vo prasanje...
Imas wi-fi na klimata, iskoristi go. Koga ne rabotis , ostavi ja klimata na 16C, pred da dojdes vkluci ja preku wi-fi na 25C. Taka pravi zadolzitelno na niski nadvoresni temperaturi.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
213
Поени од реакции
516
Samo da javim da sam sa komsijom (stan do stana) koji ima 99% isti raspored u stanu kao kod mene, stim sto je njegov stan fakticki u miror okrenut u odnosu na nas stan uporedjivao potrosnju za novembar. Kod mene obe klime potrosile ukupno (prema meracima) 212 kw, non stop setovane na 23-24C. Kod njega 2 kom Gree, Muse 12 i Bergen 9, skoro isto setovane potrosile 370 kw. Meraci isti i kod njega i kod mene, oni najobicniji Prosto. Nisam pricao sa njim kako je zadovoljan sa "kulturom" rada klime, ali u sustini je zadovoljan sa potrosnjom.

Edit, cak mislim da je kod mene ovo potrosnja mozda i od nekoliko dana u oktobru, jer mislim da sam resetovao i poceo da merim krajem oktobra, a ne bas 01.11. Videcu sada u decembru kako ce da bude. Prezadovoljan sam
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
3.812
Поени од реакции
8.356
Дали мислиш дека човек што има кеш да даде 14 илјад евра за парно плус 11 илјади евра за соларна централа дома прави вакви пресметки како тебе мене што е поефикасно ?
Гледа што е најудобно со најмалку вложен труд плус соларното ќе го покрива.
Ме мрзи да проверувам, ама веројатно математиката ти е точна!
Не е прв пат да спомнеме дека ТП ни била ни ќе биде исплатлива.
Едноставно некои луѓе наседнуваат на тоа или пак имаат многу пари па сакаат се да биде на копче, се автоматизирано...
Ете одговорот сум го дал погоре, а и онака го знаеме сите!
Тука се прави муабет за економичност/исплатливост, а не за кој колку пари има и дали му е гајле.Математикава ти е од кај мене дома за пелетот погоре . Ако не ти е верно на пролет те канам на пиво/ракија да се увериш сам со фактури со све. Претходно трошевме 20 метра дрва ама имавме котлар дедо ми дома да го ложи ова е без излолација греено 120-130м2 и затоа не се одлучив да имаат пак парно на дрва. Шпоретот за пелет го земавме 160,000 денари. Сега трошат исто пари само што греат секаде и има изолација.
И ова е неспорно?! Едино ме чуди што котел е тоа од 160000?!
Термофлукс од 24кв е 90к~
Другарче се уселува месецов во Урбан гарден 60м2 стан со мулти сплит ситем на Гри. Ќе постирам кога ќе добијам како оди потрошувачка и сметки за струја. Сите што сум чул се мн задоволни од системиве по зградиве.
Тамам работа во зграда да не бидат задоволни! Стан горе,доле,лево,десно, па уште и изолација/пвц на тој еден надворешен ѕид... па на рингла да се греат има убаво и ефтино да се стоплени!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.350
Поени од реакции
2.620
Samo da javim da sam sa komsijom (stan do stana) koji ima 99% isti raspored u stanu kao kod mene, stim sto je njegov stan fakticki u miror okrenut u odnosu na nas stan uporedjivao potrosnju za novembar. Kod mene obe klime potrosile ukupno (prema meracima) 212 kw, non stop setovane na 23-24C. Kod njega 2 kom Gree, Muse 12 i Bergen 9, skoro isto setovane potrosile 370 kw. Meraci isti i kod njega i kod mene, oni najobicniji Prosto. Nisam pricao sa njim kako je zadovoljan sa "kulturom" rada klime, ali u sustini je zadovoljan sa potrosnjom.

Edit, cak mislim da je kod mene ovo potrosnja mozda i od nekoliko dana u oktobru, jer mislim da sam resetovao i poceo da merim krajem oktobra, a ne bas 01.11. Videcu sada u decembru kako ce da bude. Prezadovoljan sam
Mislim da je kod tebe i ceo septembar. Sigurno si nesto pogresio, proveri jos jednom….hahahaha
 
Член од
19 март 2021
Мислења
213
Поени од реакции
516
@Sv B
Nije septembar. Ali je ovo mereno od 25.10. kod mene, evo sada sam nasao i fotku u tel kada sam resetovao merac :). Znaci 35 dana, 212 kw. A klime nisam ni primetio da rade. Nema gasenja na 700w. A koliko kapiram, izgleda da pored neuravnotezenog rada, taj Gree i mnogo vise trosi. Jbg, jos jednom ti hvala sto si mi svojim nazovi "markAtingom" otvorio oci, da se ne zeznem :)
 
D

Deleted member 53418

Гостин
@Sv B
Nije septembar. Ali je ovo mereno od 25.10. kod mene, evo sada sam nasao i fotku u tel kada sam resetovao merac :). Znaci 35 dana, 212 kw. A klime nisam ni primetio da rade. Nema gasenja na 700w. A koliko kapiram, izgleda da pored neuravnotezenog rada, taj Gree i mnogo vise trosi. Jbg, jos jednom ti hvala sto si mi svojim nazovi "markAtingom" otvorio oci, da se ne zeznem :)
Koje modele na klime imash kod kuche ?
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво на сите... нов сум овде и би сакал да споделите некое искуство за Hisense ka35xr0eg Energy SE моделот монтирана ми е пред 2 месеци...Климата си грее топ засега али страшно ме нервира шо прави defrost на секој саат на -5 надворешна темп дали е тоа нормално ?
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.350
Поени од реакции
2.620
Здраво на сите... нов сум овде и би сакал да споделите некое искуство за Hisense ka35xr0eg Energy SE моделот монтирана ми е пред 2 месеци...Климата си грее топ засега али страшно ме нервира шо прави defrost на секој саат на -5 надворешна темп дали е тоа нормално ?
Ili klimata ne e dimenzionirana za prostorot ili ja uklucuvas koga ke se vratis doma pa e preforsirana ili e od pratkata na defektni klimi.
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Дечки, дали некој има порачано WiFi модул за Vivax Aeri од AliExpress?

Еден пријател ми рече дека имало и биле исти ко овие што се продаваат кај нас?

Дали некој користи WiFi модул за Vivax Aeri? Која апликација за мобилен се користи? Дали може да се има увид во наводната потрошувачка, како што имам на Midea-ва на телефонот?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.883
Поени од реакции
6.007
Дечки, дали некој има порачано WiFi модул за Vivax Aeri од AliExpress?

Еден пријател ми рече дека имало и биле исти ко овие што се продаваат кај нас?

Дали некој користи WiFi модул за Vivax Aeri? Која апликација за мобилен се користи? Дали може да се има увид во наводната потрошувачка, како што имам на Midea-ва на телефонот?
Jas kupiv modul od mk za 900 denari i ja koristam nethome plus bidejki taa bese i vo upatstvoto so skeniranje na kodot no aplikacijata e bezvezalna i osven pojacuvanje na temp i brzina na fan nema nisto druga kompletno bezpotrebna i nebitna aplikacija. Ako doznaes za nekoja podobra pisi mi obavezno. Screenshot_20211202-194252_NetHome Plus.jpg Screenshot_20211202-194229_NetHome Plus.jpg
 
Член од
26 мај 2018
Мислења
26
Поени од реакции
9
Па да ти кажам право, интерфејсов му е многу сличен со апликацијава од Midea-ва. Ма да, има троа повеќе функции. Мене најмногу ми треба за да ја следам потрошњата... демек горе - долу колку ќе биди :)
А инаку, може Midea-ва да си ја пуштам на колку сакам, брзина (ми се свиѓа што можеш ти да си одбереш колку сакаш, за разлика од Vivax-ов кој има само 4 брзини), schedule да си напрајш... и тн.
Не ми се дава уште 1000-че :D Еден пријател ми спомна, као демек од AliExpress порачувале :eek: Ама, шо знам шо моделче треба да е.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom