Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Dajte bre link od kade da poracam i jas vakvo nesto za merenje na potrosnjata i jas da se falam ili da placam za potrosnjata o_O
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
imam split sistem so tri vnatresni edinici . se koristat samo 2 periodov. koga ke gi isklucam i dvete i ke iskocam na vikend , koga ke se vratam na palenje mi pokazuva H5 i na dvete edinici. ke postoi taka nekoe vreme i ke pocnat da duvaat kako sto treba. sto moze da e? klimite se uste pod garancija ama od gree mi vikaat ne e nisto strasno ama jas nekako ne im veruvam poso moze ne im se davaat pari za del
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
imam split sistem so tri vnatresni edinici . se koristat samo 2 periodov. koga ke gi isklucam i dvete i ke iskocam na vikend , koga ke se vratam na palenje mi pokazuva H5 i na dvete edinici. ke postoi taka nekoe vreme i ke pocnat da duvaat kako sto treba. sto moze da e? klimite se uste pod garancija ama od gree mi vikaat ne e nisto strasno ama jas nekako ne im veruvam poso moze ne im se davaat pari za del
Ova definitivno e za servis i da se proveri ,ako veke ima garancija neka se sprovedi na delo


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Прво треба да си провери Напон и филтри па после иде другото.
Прегледај го приврзокот 314827
Se slozuvam deka prvo toa treba da se proveri ,no se nadevam deka za sekoj koj ima inverter i go koristi za greenje deka naucil deka filterot e bitna rabota ,od iskustvo vo spalna go cistam ednas na 2meseci a vo detska na 2nedeli i zatoa rekov deka treba servis mislejki deka veke ima iskustvo i proveril toa sto zavisi od korisnikot.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
20 септември 2012
Мислења
17
Поени од реакции
12
Здраво на сите,

Би сакал да ве замолам некој да сподели мислење за моето исксутво со печка на пелети (со вентилатор).

Ова е веќе трета сезона како ја имаме печката (8 KW) и со неа затоплуваме простор од окоlу 35 м2.( бидејќи се работи за стара куќа со тавани од 3 метри, не советуваа да земиме 8-ка).

Истата многу брзо ја загрева просторијата, за околу еден час веќе се осеќа жештина иако сите вредности на таблата се сетирани на минимум (јачина на вентилатор, температура), па за да се спушти температурата на некоја нормала во просторијата мораме да ја исклучиме. И вака неколку пати на ден.

Плус, просторот од 35м2 не е целосно отворен, па веројатно и топлината не се распоредува добрo низ целиот простор.

Има пропусти и од наша страна и веројатно 8-ка е многу за просторот, ама можда и ние имавме нереални очекувања од печките на пелети - иако имаат термостат, печката секогаш работи со ист интензитет, нема намалување во однос на постигнатата температура во просторијата. Веројатно се работи за не толку софиситицирани системи.

Дали некој друг има слично искуство или би можел да сподели совет?


Фала ви многу.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Си требал да купиш 6 кв, но тоа е тоа нема назад. Јас со 6кв печка во 50м2 понекогаш имав таква ситуација, едноставно е предимензионирана.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Викендов прв пат видов топлотна пумпа инсталирана на парно. Роднини го наместија системот.
250м2 куќа - воедно и прв пат да видам толку добра изолација некаде ни во Уса немам видено. Изолација со 20цм стаклена волна на надворешни ѕидови. Секоја плоча посебно изолирана со 5 цм стиродур 27 килски. Рехау генео прозори со 3 стакла. Цоклето беше изолирано целосно со темелот. Таванот беше изолиран со полиуретанска пена. Имав шанса да поразговарам со надзорот кој беше ептен кул дечко, дури и ми беше чудно кај нас да има луѓе до секој можен детал да пазат, сите врати балконски и прозори кадешто беа наместена не допираа на бетон имаше стирод на самата плоча да нема топлотни мостови, тарасите целосно изолирани со 2цм стиродур да се спречи топлотен мост.
Пумпата беше аристон 16kw со 10 годишна гаранција 7000 евра плус 1000 евра за цела инсталација плус цел систем комбиниран со подно и радиатори и бојлер за топла вода 180 литарски 4000 евра. Цирка 11,000 им излезе. Прават припрема за соларни панели да ја намалат потрошувачката на ел.енергија. Дури и на 20ц сетирано парното не се седеше внатре по долги. Релативно поладно од Скопје. Едно од прилепските села се наоѓа куќава.
Соларната централа од 8kw со 15 соларни панели по 540w произведуваат 45кW/h месечно 1350кWh заштена на скапа тарифа и дел ефтина. Цена 668,470 денари.

Дефинитивно пумпиве се иднината но за наш македонски стандард тешко изводливо.
 
Член од
20 септември 2012
Мислења
17
Поени од реакции
12
Си требал да купиш 6 кв, но тоа е тоа нема назад. Јас со 6кв печка во 50м2 понекогаш имав таква ситуација, едноставно е предимензионирана.

Фала ти на споделеното искуство. Кога и ти со 6ка си имал слична ситуација, изгледа стварно печките не се доволно софистицирани за да се вршат регулација на температурата и работењето.

То е, да се живи и здрави луѓето.
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Синоќа ми се појави еден проблем со Даикин 3.5 ка. Во модот хеатинг не дува. Т.е како да е постигната температурата. Кревам на 30 степени, пак истото. Работи на ладење и на вентилација, со сите три брзини, само на греење не. Дали има некој идеја што би можело да е, или слично искуство?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Синоќа ми се појави еден проблем со Даикин 3.5 ка. Во модот хеатинг не дува. Т.е како да е постигната температурата. Кревам на 30 степени, пак истото. Работи на ладење и на вентилација, со сите три брзини, само на греење не. Дали има некој идеја што би можело да е, или слично искуство?
Jas imam idea.
Najverojatno tkn. četirikraken ventil e zaglaven vo pozicija za ladenje.
Malo pojasnuvanje: ovoj del e vo nadvorešnata edinica i so negova pomoš se menuva smerot na freonot t.e. se pravi inverzija na izmenuvačite, na greenje da se vtečnuva freonot pod pritisok na kompresorot vo vnatrešniot dodeka nadvorešniot služi za ekspanzija. Pri ladenje e obratno blagodarenie na ovoj ventil koj so pomoš na elektromagnet i svojata konstrukcija raboti kako skretnica na gasot. Ova najdobro se sluša pri defrost kako izdišuvanje bidejći na dvapati go menuva smerot so osloboduvanjeto na pritisokot od edniot vo drugiot izmenuvač.
Kaj nekoi klimi na ladenje e sekogaš pod napon, pa koga komanduvame greenje elektromagnetnata kotva nema napon, federot se otpušta i gasot go menuva smerot. Kaj drugi klimi e obratno na greenje dobiva napon i taka ja drži kotvata celo vreme.
Često pati dovolno e da se čukne po nego i da proraboti.
Može da e probiena namotkata ili ne dobiva komanden napon od releto.....
Električnite defekti se polesni za popravanje, no ako treba da se stavi nov ventil će prestavuva ozbilen zalak, treba da se izvadi gasot, da se prikluči argon na sistemot za da nema garež od lemenjeto so kalajot, da se razlemat site vrski, da se zalemi nov, vakumira cel sistem i da se vrati gasot nazad so digitalna vaga. Ova podrazbira rabotilnica, ne se raboti na lice mesto i podrazbira ozbilen seviser, a ne priučen monter.
Najčesto znae da zaglavi pa treba da se proba na lice mesto so lesno čukanje po nego......
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Викендов прв пат видов топлотна пумпа инсталирана на парно. Роднини го наместија системот.
250м2 куќа - воедно и прв пат да видам толку добра изолација некаде ни во Уса немам видено. Изолација со 20цм стаклена волна на надворешни ѕидови. Секоја плоча посебно изолирана со 5 цм стиродур 27 килски. Рехау генео прозори со 3 стакла. Цоклето беше изолирано целосно со темелот. Таванот беше изолиран со полиуретанска пена. Имав шанса да поразговарам со надзорот кој беше ептен кул дечко, дури и ми беше чудно кај нас да има луѓе до секој можен детал да пазат, сите врати балконски и прозори кадешто беа наместена не допираа на бетон имаше стирод на самата плоча да нема топлотни мостови, тарасите целосно изолирани со 2цм стиродур да се спречи топлотен мост.
Пумпата беше аристон 16kw со 10 годишна гаранција 7000 евра плус 1000 евра за цела инсталација плус цел систем комбиниран со подно и радиатори и бојлер за топла вода 180 литарски 4000 евра. Цирка 11,000 им излезе. Прават припрема за соларни панели да ја намалат потрошувачката на ел.енергија. Дури и на 20ц сетирано парното не се седеше внатре по долги. Релативно поладно од Скопје. Едно од прилепските села се наоѓа куќава.
Соларната централа од 8kw со 15 соларни панели по 540w произведуваат 45кW/h месечно 1350кWh заштена на скапа тарифа и дел ефтина. Цена 668,470 денари.

Дефинитивно пумпиве се иднината но за наш македонски стандард тешко изводливо.
Toplotnite pimpi Ariston gi proizveduva Midea.

Parnoto im e so Fenkuleri ?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Викендов прв пат видов топлотна пумпа инсталирана на парно. Роднини го наместија системот.
250м2 куќа - воедно и прв пат да видам толку добра изолација некаде ни во Уса немам видено. Изолација со 20цм стаклена волна на надворешни ѕидови. Секоја плоча посебно изолирана со 5 цм стиродур 27 килски. Рехау генео прозори со 3 стакла. Цоклето беше изолирано целосно со темелот. Таванот беше изолиран со полиуретанска пена. Имав шанса да поразговарам со надзорот кој беше ептен кул дечко, дури и ми беше чудно кај нас да има луѓе до секој можен детал да пазат, сите врати балконски и прозори кадешто беа наместена не допираа на бетон имаше стирод на самата плоча да нема топлотни мостови, тарасите целосно изолирани со 2цм стиродур да се спречи топлотен мост.
Пумпата беше аристон 16kw со 10 годишна гаранција 7000 евра плус 1000 евра за цела инсталација плус цел систем комбиниран со подно и радиатори и бојлер за топла вода 180 литарски 4000 евра. Цирка 11,000 им излезе. Прават припрема за соларни панели да ја намалат потрошувачката на ел.енергија. Дури и на 20ц сетирано парното не се седеше внатре по долги. Релативно поладно од Скопје. Едно од прилепските села се наоѓа куќава.
Соларната централа од 8kw со 15 соларни панели по 540w произведуваат 45кW/h месечно 1350кWh заштена на скапа тарифа и дел ефтина. Цена 668,470 денари.

Дефинитивно пумпиве се иднината но за наш македонски стандард тешко изводливо.
Пумпите ни на запад не ги купуваат за семејни домови оти се многу скапи и не можат да си ја повратат инвестицијата,освен за големи простори...
Автоматски споено мислење:

Фала ти на споделеното искуство. Кога и ти со 6ка си имал слична ситуација, изгледа стварно печките не се доволно софистицирани за да се вршат регулација на температурата и работењето.

То е, да се живи и здрави луѓето.
незнам како мислиш не се доволно софистицирани,тие имаат термостат и се пали и гасне,но секако работи со ист интензитет
 

Kajgana Shop

На врв Bottom