Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
653
Поени од реакции
1.772
Nemame nekoja, razlika vo kW. Za. 10ti. i 11mesec.
A kolku se sejkavam ova bese taa najdobrata. Mitsuu.?? Naj Naj ekonomicnata......
Таа беше.... таа што може да биде многу економична кога нема потреба од моќ, но и многу моќна кога има потреба ;)
Разлика во потрошени киловати може немаме ама мојата уствари работеше (топлеше) 24/7 - 99.9% од времето во овие изминати 2 месеци....
Тоа можам да покажам и докажам....
А твојата?
И ти имаш Broadlink мерач.... можеш и ти ама не сакаш!
Ако твојата работела (он-офф) и дувала само 4 од вкупно 24 часа во денот и притоа потрошила исто колку мојата сакаш да кажеш дека нема некоја разлика? o_O
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
275
Поени од реакции
733
Таа беше.... таа што може да биде многу економична кога нема потреба од моќ, но и многу моќна кога има потреба ;)
Разлика во потрошени киловати може немаме ама мојата уствари работеше (топлеше) 24/7 - 99.9% од времето во овие изминати 2 месеци....
Тоа можам да покажам и докажам....
А твојата?
И ти имаш Broadlink мерач.... можеш и ти ама не сакаш!
Ако твојата работела (он-офф) и дувала само 4 од вкупно 24 часа во денот и притоа потрошила исто колку мојата сакаш да кажеш дека нема некоја разлика? o_O
Mojata gree gtech taka raboti em pojke trosi em se molam da proraboti pa koga ke pocni od zadadena temperatura odi 2-3c nad toa pa se ladi 2-3 pod zadadena i katastrofa ,toa sto kazale deka komfor e bitna rabota se gleda po tvojava klima ,da zaboravis na sto se grees.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.055
Поени од реакции
2.049
Таа беше.... таа што може да биде многу економична кога нема потреба од моќ, но и многу моќна кога има потреба ;)
Разлика во потрошени киловати може немаме ама мојата уствари работеше (топлеше) 24/7 - 99.9% од времето во овие изминати 2 месеци....
Тоа можам да покажам и докажам....
А твојата?
И ти имаш Broadlink мерач.... можеш и ти ама не сакаш!
Ако твојата работела (он-офф) и дувала само 4 од вкупно 24 часа во денот и притоа потрошила исто колку мојата сакаш да кажеш дека нема некоја разлика? o_O
Sakam da kazam deka dzabe sigi merite so se i sesto odnosno site dzabe sigi merime....za mesec/dva ke nemame so da merime.......kapissss
 
Член од
29 август 2019
Мислења
653
Поени од реакции
1.772
Sakam da kazam deka dzabe sigi merite so se i sesto odnosno site dzabe sigi merime....za mesec/dva ke nemame so da merime.......kapissss
За месец-два кога цената на струјата ќе рипне 50 или 100%.... тогаш уште повеќе мерење ќе треба.
Ако дојдеме до моментот да ни биде џабе мерењето и да нема што да мериме, тогаш ќе споредуваме кој како пампур има :P
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.055
Поени од реакции
2.049
За месец-два кога цената на струјата ќе рипне 50 или 100%.... тогаш уште повеќе мерење ќе треба.
Ако дојдеме до моментот да ни биде џабе мерењето и да нема што да мериме, тогаш ќе споредуваме кој како пампур има :P
Drugar ke nema sto da.merime ...eve veke sega skoro sekoj den snemuva po 2/3pati struja a i naponot e pod 220v.ke pravat samite urwdi ispadi...tie ke rabotat.....ama.ke strada elekteonikata...a za pampurite tuka se ne ni begaat so +100% na segasnive 6.7 i 3.3 den kwh. Vo prevod 13 so 7.5den kwh druze osvem po nekoja led sijalica,tv,frizider i kraj bidejki togas 500kw (ke kostaat 100€) mesecno a toa e mnoguu nikoj nema da izdrzi...
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.319
Поени од реакции
1.773
За месец-два кога цената на струјата ќе рипне 50 или 100%.... тогаш уште повеќе мерење ќе треба.
Ако дојдеме до моментот да ни биде џабе мерењето и да нема што да мериме, тогаш ќе споредуваме кој како пампур има :P
Важно е да се исчистат единиците и вентилаторите внатрешни. Со тоа ќе можат да работат поефикасно инвертерите. Тоа што мојата работи со 430W и сијалиците ми се по 13W, како и А+++30% машина за перење, колку толку сум се погрижил за мрежава да нема оптеретување.

Е сега некои што со 24KW котел се греат, или со панелки, или со што ти ја знам, подморници и слични COP0.9-1.0 грејни тела - тоа си е друг муабет.


Користел некој вакво: https://mall.gree.com.mk/index.php/product/h-crown/
Мене многу би ми врешло работа за подното да можам да си го активирам. Многу интересна опција е.
А за бојлер незнам дали вреди со оглед на претврдата вода во Скопје. Е сега незнам како оди моментот дека загрева највеќе до 55ц, тоа нема да ствара кавитација па може и помалку проблеми ќе има со креч ако се користи за санитарна вода.
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2009
Мислења
655
Поени од реакции
287
Можеби прашањево не е за овде ама овде има поголема веројатност дека ќе добијам корисен одговор.
Што да ставам за изолација помеѓу ел. печка и ѕидот и каде можам да купам такво нешто?
Дали е тоа обична ал. фолија или има некое подобро решение?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.865
Поени од реакции
2.038
Важно е да се исчистат единиците и вентилаторите внатрешни. Со тоа ќе можат да работат поефикасно инвертерите. Тоа што мојата работи со 430W и сијалиците ми се по 13W, како и А+++30% машина за перење, колку толку сум се погрижил за мрежава да нема оптеретување.

Е сега некои што со 24KW котел се греат, или со панелки, или со што ти ја знам, подморници и слични COP0.9-1.0 грејни тела - тоа си е друг муабет.


Користел некој вакво: https://mall.gree.com.mk/index.php/product/h-crown/
Мене многу би ми врешло работа за подното да можам да си го активирам. Многу интересна опција е.
А за бојлер незнам дали вреди со оглед на претврдата вода во Скопје. Е сега незнам како оди моментот дека загрева највеќе до 55ц, тоа нема да ствара кавитација па може и помалку проблеми ќе има со креч ако се користи за санитарна вода.
Koristeno e za podno greenje do 100m2. Bojlerot go koristi kako bafer, sto e sosema ok.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
358
Поени од реакции
373
Прегледај го приврзокот 314674
Mi se pojavi P0 greskata na vnatresnata edinica sto znaci toa?
IGBT се тип на транзистори што се употребуваат како излезни транзистори на инвертерскиот склоп. Кај тебе се активира заштита поради превисока струја низ транзисторите. Причина може да биде неисправен мотор(спој помеѓу намотки, неисправни лагери, блокиран мотор и слично) или неисправност во самите ИГБТ транзистори.
Да напоменам дека појма немам од клима-уреди и дека искуството ми е од инвертерски склопови во индустриска електроника и автоматика, така да можеби и грешам
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.023
Поени од реакции
2.689
IGBT се тип на транзистори што се употребуваат како излезни транзистори на инвертерскиот склоп. Кај тебе се активира заштита поради превисока струја низ транзисторите. Причина може да биде неисправен мотор(спој помеѓу намотки, неисправни лагери, блокиран мотор и слично) или неисправност во самите ИГБТ транзистори.
Да напоменам дека појма немам од клима-уреди и дека искуството ми е од инвертерски склопови во индустриска електроника и автоматика, така да можеби и грешам
Kamo sreća site da nemaat pojma od invertori kaj klimite i na koj način gi reguliraat vrtežite na istosmernite motori na kompresorite, a davaat vakvi izdržani, točni i precizni komentari.
Naprotiv tuka komentiraat za tehnika personi koi nemaat teh. obrazovanie ili pak imaat nekoe nesoodvetno, pišuvaat teški gluposti i samo go dezinformiraat nekoj koj saka nešto da doznae.
Primer na IT forumot za klimi edna ličnost koja beše tuka banirana, a tamu go ima vo sekoja čorba, pišuva deka ako vakumiranjeto se napravi so pomalku od -24 bara e nedovolno.
Čovekot po logika misli ako ima pozitiven pritisok od 1500 bara kaj dizel motorite so direktno brizganje zošto pa da nema ete -24 bara. EPA NEMA NEGATIVEN PRITISOK I EDNOSTAVNO NE POSTOI.
Ušte vo osnovno se uči deka manometrite merat NADPRITISOK. Koga pokažuva 1 bar toj go pokažuva relativniot pritisok, apsolutniot e sekogaš + 1, znači = na 2 bara.
Koga se pravi vakuum se sleguva vo zonata pomeđu 0 i 1 bar so toa što ne postoi pumpa koja će napravi vakuum od 0 bara, a ne pak -24 bara. 0 bara ima SAMO VO VSELENATA i nikade na drugo mesto i se vika APSOLUTEN VAKUUM.
Nešto slično e i so pumpite za tečnosti:
Nitu edna pumpa na koja nema montirano pomošna tkn. Venturieva cevka ne može da napravi podpritisok na usis da povleče voda od dlabočina pogolema od 10 m (10 m e visina na voden stolb ili 1 bar), vo praksa toa se 8 m poradi gubitoci od trienje i sl. Na potisnata strana može da ja ispumpa tečnosta i na Himalai ako e dovolno snažna. Potpolno ista e analogijata i kaj gasovite i kompresorite samo tuka granicata ne se 10 m voden stolb tuku 1 bar.....
 
Член од
6 мај 2021
Мислења
17
Поени од реакции
24
Sega otvoriv eden manual na internet od edna Toshiba inverter klima i vo eden del od upatstvoto pisuva deka koga ke ja postigne temperaturata vo mod greenje Toshibata ke ja iskluci nadvoresnata i ke duva so mnogu niska brzna odnosno modulacija na greenje 0. Ocekuvav podobro od Toshiba
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.319
Поени од реакции
1.773
Sega otvoriv eden manual na internet od edna Toshiba inverter klima i vo eden del od upatstvoto pisuva deka koga ke ja postigne temperaturata vo mod greenje Toshibata ke ja iskluci nadvoresnata i ke duva so mnogu niska brzna odnosno modulacija na greenje 0. Ocekuvav podobro od Toshiba
Земи си Грее, некоја што плени со дизајн и решен проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom