Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.865
Поени од реакции
2.038
LN доволно е да ми трае 7-10 години... после тоа сигурно ќе ја сменам за понова и подобра .... не ми треба да ме надживее....
FH имаше ПО-саглам хардвер.... но за жал не можеше да се искористи тој потенцијал.... ако не во сите величини, бар во 25ката и 35ката.... плаќаш нешто чија што полна сила не можеш да му искористиш.... а свесен си дека е моќно.... ама ете не можеш.... јапанска работа.... направено за да трае и за правнуци ваљда :D
Zemi sredi si ja kukata, posle frlaj pari na etiketi.
Автоматски споено мислење:

Nadvoresna Temperatura Skopje +9°C
T.S.T LOMO LC 3.5 kw montirana vo 28m2 so site vrati otvoreni 50 m2 prostor pustena na 22°C Fan 3
Otvoreni site vrati znaci vkupno 50m2 i klimata raboti on-off neznam zosto ?
Nema GREAC.... hahahaha
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
654
Поени од реакции
1.295
Ne e smesno tragicno e kako rabotat Gree i oem Gree klimite on-off ciklusi bez modulacija suvi defrosti uzas.
E dobro be kupi eden merac da ni kazes na input gasi.Kup i eden termometar so sonda i ke imame poubav pregled.
Jas kupiv za 400 den,i vlaznost kazuva ,i sonda da meram izduf,ima i cas,i termometar na nego.Celiot e digitalen.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
653
Поени од реакции
1.771
Bolje uloži šta para u izolaciju , pametnije če ti biti...Jedva se ugriješ na 21..
Zemi sredi si ja kukata, posle frlaj pari na etiketi.
Останавте без аргументи вие двајца па преминувате на навреди а? ;)


Иначе нема проблем за подолго видео, ако има услови, и твоето не е баш долго зашто со 7kw брзо ке се стопли просторот, можда со отворени прозори у ниедно време ако се снима.
Или врата кон ходник.... кога веќе живееш во зграда.
Или можеш после викенд out-of-home.

Јас после 2 дена на викенд кога бев и ја оставив исклучена.... а тој викенд до -15 паднаа температурите па кога се прибрав цел простор салам изладен таман планирано за да тестирам лимити хаха.
Пуштање и почна да лауфа од кај 1900w реков тоа е тоа.... ама...
После тоа отворив дополнително врата кон бааги изладената спална од 15m2 која е на северна страна. Од 29м2 се направија 44м2 и тогаш максимално 2090w ја имам видено да повлечи.
Тогаш е снимано она видевцето.... не дека секој ден јас така ја мачам во зимо.... претежно си кулирка со околу 1kw потрошна преку ден....и навечер кога ќе отворам спална малце ќе залета накај 1800-1900w.
Еве го графана чартот од тој ден:
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
256
Поени од реакции
357
Ako te viknam da mi presmetas toplotni zagubi kaj mene sigurno ke izvadis 8 kw na -10 vo 40m2.
Kakvih 40 ?... Jedva ti 20 da ugriješ s tim gubicima... 2kw na +10 :facepalm:
Автоматски споено мислење:

Јас после 2 дена на викенд кога бев и ја оставив исклучена.... а тој викенд до -15
Hahahah..Moj Zlate... Iznenadio te vikend..
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
[QUOTE = "Strelec, post: 9447595, član: 1813"]

FH je imao saglam hardver, LN nema takav hardver postoji druga, niža modulacija + da je kod LN hardver zamenjen dizajniranim panelom u tri boje :)

[/ КУОТЕ]

@Strelec
види волумен на компресорот 63 , 71 ,80


овие не се кинески GREE


види волумен на компресорот 60

овие не се кинески GREE

Ова се компресори со врвен квалитет со одлична изработка и квалитет -- oва е Mitsubishi,
Mitsubishi остана верен на квалитетот и традицијата,
 
Член од
29 август 2019
Мислења
653
Поени од реакции
1.771
Абе @најубав по толку следење на форумиве пак си ја утнал климата.

Па имаше бе друже споделено искуство со Tosot Muse Eco 12ka кај што модулира до 200w.
Или греачи има тој модел?

Според искуството на дечкото изгледа како супер да работи.... е сеа во Март месец е ова снимано.... како ќе биде на -10С во Декември и Јануар треба да сподели искуство пак зимово @VladB


Еве уште едно видео од Tosot Muse ECO 3.5kw, модулација од ~190-200w, при надворешна температура од 7-8 степени, климата наместена со ifeel на 22 степени.
За време на ниската модулација, логички е дека нема да има баш жежок воздух и ќе има млак издув, па затоа полека собната температура паѓа до 20.8 степени и тогаш модулацијата се крева на 430w и така работи неколку минути се дур не достигни некаде 21.3 степени, после тоа паѓа на ~330w па се враќа повторно на 190-200w


И надворешната единица е прилично тивка за време на ниската модулација ( може да делува погласно на снимката пошто е со телефон снимена, нема други звуци за споредба, а микрофонот од телефонот е прилично квалитетен ).

 
Член од
11 јули 2019
Мислења
256
Поени од реакции
357
U Mitsubišiju su trenutno zauzeti ritualnim harikirijima , otkazima šefova , radi one blamaže s lažiranjem performansi :)
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.093
Поени од реакции
6.437
LN доволно е да ми трае 7-10 години... после тоа сигурно ќе ја сменам за понова и подобра .... не ми треба да ме надживее....
FH имаше ПО-саглам хардвер.... но за жал не можеше да се искористи тој потенцијал.... ако не во сите величини, бар во 25ката и 35ката.... плаќаш нешто чија што полна сила не можеш да му искористиш.... а свесен си дека е моќно.... ама ете не можеш.... јапанска работа.... направено за да трае и за правнуци ваљда :D
Cudno kako vo Japanskata verzija ne go vgradile istoto tvoe kompresorce :)
Japanskata Verzija na LN
Heating 4.2(0.6~11.2)kw
Kompresor SVB140xxxx ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom