Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Дали кога климата прави дефрост нормално е внатрешната единица да престане со работа?
Taa treba da prestane da raboti,i voopsto da ne go vrti ventilatorot,zasto togas izmenuvacot na vnatresnata edinica se ladi,i dokolku i malce duva ke ti bide neprijatno.Uzivaj vo red e.(y)
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Tehnicki mozit,ama zaboravi na ladenje,samo za greenje da ja upotrebis.
Ладење и не користам,а сеа кога би купувал само парапетна за голем простор оти во голем простор со голема висина морам климата да ја сетирам на поголема температура,моментално ми е на 25 степени а температурата на средина од просторијата26.9 и дури на оваа температура е комфорно и пријатно,онака е ладно оти се јавува голема разлика помеѓу таванот и подот,
А кога е поладно климата ја сетирам на 27 степени
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Tesko nas...so evn . Ova zimo kako ke pomineme eden bog znae samo,sekoj den isklucuvajna/ispadi/problemi....
Sega samo trubat strujata odi samo nagore kaj nas 40€mwh a sega bila 100€mwh sto znaci ako preterame zimovo juni/juli2022 +25/30% i vo prevod davame.subvencii za klimi ama strujata ke ja pokacime za 3/4 god,50%
Toa se vika ti pika tolkav..ti vika abe vlakno e.!
Tocno samo ispadi vo mreza i koga ke se javis da kazes deka imas problem so strujata i go opisuvas problemot. Od tamu devojkata od toa Call centarot te prasuva . - A sega imate struja? A ubavo se objasnuva deka ima mnogu ispadi vo 24h i deka naponot varira od pod 200v do 250v koga ke dojde struja i e ptoblem za aparatite (im predizvikuva sok)
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Како се мести клима автоматски да продолжи со работа откако повторно ќе дојде струја? Тошиба шораи еџ е климата.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Како се мести клима автоматски да продолжи со работа откако повторно ќе дојде струја? Тошиба шораи еџ е климата.
Klimata ako e vklucena na Greenje vo momentot koga ke smnema struja koga ke dojde struja klimata avtomacki prodolzuva so rabota

Toa e toj Auto Restart koj go imaat site inverteri duri i kaj nekoj modeli na on-off klimatizeri
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Klimata ako e vklucena na Greenje vo momentot koga ke smnema struja koga ke dojde struja klimata avtomacki prodolzuva so rabota

Toa e toj Auto Restart koj go imaat site inverteri duri i kaj nekoj modeli na on-off klimatizeri
Kaj mene ne prodolzuva. Vcera 2 pati snema i dojde struja, klimata ostana isklucena.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Evo ovde je objašnjeno kako se uključuje autorestart kod Toshibe.Vidi za tvoj model možda je drugačije podešavanje.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Decki ova e problem br1,a ne tuka da se polemizira dali trosi 300w ili 500w,za skoro vreme 2/3god, ke polemizirame dali nekoj uspeal da ima struja 24h,bez prekin......
Kaj mene i sega e taka snemuva mn cesto taka da EVN isporacuva samo kvalitetni smetki (skapi) drugiot del od uslugata im e podprosecen (snemuva struja i naponot e pod 220)
Автоматски споено мислење:

N
Прав си дека тоа е проблем бр 1.... ама шо мојме да напрајме?
На последниот протест против поскапувањето на струјава (лани лето) во Прилеп бевме излезени вкупно 20 луѓе!
На овогодинешното поскаппување пак шив пес не излезе да протестира.... ко мали деца си се радувавме дека пола година ДДВто ќе биди 5% наместо 18%.

Ај после избори коа ќе ја поскапат уше за 30% ќе праиме муабет дали е подобро климите да трошат 300w или 500w кога испорачуваат иста топлина :)
barem za mene ne e tolku golem problem(ne deka ne e ) sto ke poskape. Svetski trend e toa. Za mene e pogolem problem toa sto snemuva struja cesto i e so slab napon
 
Последно уредено:
Член од
19 март 2013
Мислења
329
Поени од реакции
177
Дали климата модулира со иста потрошувачка сега на 3 степени и кога ќе биди -7 надвор, или тоа се менува?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.119
Поени од реакции
4.896
Kaj mene ne prodolzuva. Vcera 2 pati snema i dojde struja, klimata ostana isklucena.
Javise vo Energija i ke ti kazat kako se aktivira Auto Restart kaj TOSHIBA klimite.


 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Javise vo Energija i ke ti kazat kako se aktivira Auto Restart kaj TOSHIBA klimite.


Se snajdov. Vo upatstvoto pisuva deka fabricki auto start opcijata e off, treba sami da ja vklucime.... Se vklucuva so drzenje na kopceto operation 3 sekundi od vnatresnata edinica.... Ke trepka sino svetoo 5 sekundi i tolku
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Дали климата модулира со иста потрошувачка сега на 3 степени и кога ќе биди -7 надвор, или тоа се менува?
Ако е иста потрошувачката на 3 степени и на -7 степени, по логика следи дека и на 17 степени има еднаква потрошувачка. А на 17 степени потрошувачката е 0 KW бидејќи нема потреба да работи климата. Следствено на тоа потрошувачката е 0 kW и на 3 и на -7 степени. Логиката не донесе до бесплатна енергија. :)
 
Член од
17 мај 2010
Мислења
58
Поени од реакции
40
Едно лаичко прашање.Се работи за инвертер.Најубав вели му работи он - оф.А нетреба така да работи.
Како треба да работи инвертер клими во мод за греење

фала
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Здраво!
Дали некој има монтирано клима на внатрешен ѕид, поточно над врата, а спротивно на вратата е прозорец и бетон а таму нема можност за монтирање. Бакарот и конденз цревото би оделе вертикално покрај вратата па покрај ѕидот хоризонтално 4м па да се дупне дупка што би излегла во спалната и од неа надвор на тераса да се монтира надворешната
Дали е изводливо и дали се нафаќаат монтерите за ваква монтажа?
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom