Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 октомври 2018
Мислења
300
Поени од реакции
718
Една мала дилема во изборот на клима уред.
1. Mitsubishi LN 5.5.kw-120.000 ден.
2. Daikin Sensira 6.5 kw - 70.600 ден

Дали се исплати да платам толкава разлика за Митсубиши и што би добил повеќе од неа за разлика од Сенсирата?
Знам дека LN моделот на Митсу е врвот а Сенсирата на Даикин е како почетен/среден модел кај Даикин.
Мислења?
Кој модел е овој Sensira? FTXF50 или FTXF60?

Ако е FTXF50 тогаш LN50 дава повеќе топлина, околку 15% а за толку е и поекономична, грубо кажано. Ова на сметка од 3000 би дошло околку 450 ден што не е мала сума ако пресметаш низ целиот животен век. Дополнително имаш повеќе опции кај LN50, прочистување на воздух, сензори за присуство во просторија, вградено Wi-Fi со можност за мерење на потрошувачка на струја и сл. Овие работи мислам дека кај FTXF50 а некои како Wi-Fi мислам дека уште солено се доплаќаат. Дополнително кај LN би требало да добиеш поквалитетна изработка и работи кои не ги гледаш, можеби дополнителна изолација на компресор за придушување на звук и сл.
Само некако ценава од 120.000 ми делува премногу. Баш изминаво лето одбирав клима за мој роднина, LN50 беше во игра и мислам дека цената по попуст беше околку 105.000.

Ако Daikin е FTXF60 тогаш практично исто греат и горе долу се еднакви во економичноста. Тогаш рачунај дека овие дополнителни опции ги плаќаш 50.000 што мислам дека е премногу.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
10
Член од
25 март 2013
Мислења
232
Поени од реакции
140
Кој модел е овој Sensira? FTXF50 или FTXF60?

Ако е FTXF50 тогаш LN50 дава повеќе топлина, околку 15% а за толку е и поекономична, грубо кажано. Ова на сметка од 3000 би дошло околку 450 ден што не е мала сума ако пресметаш низ целиот животен век. Дополнително имаш повеќе опции кај LN50, прочистување на воздух, сензори за присуство во просторија, вградено Wi-Fi со можност за мерење на потрошувачка на струја и сл. Овие работи мислам дека кај FTXF50 а некои како Wi-Fi мислам дека уште солено се доплаќаат. Дополнително кај LN би требало да добиеш поквалитетна изработка и работи кои не ги гледаш, можеби дополнителна изолација на компресор за придушување на звук и сл.
Само некако ценава од 120.000 ми делува премногу. Баш изминаво лето одбирав клима за мој роднина, LN50 беше во игра и мислам дека цената по попуст беше околку 105.000.

Ако Daikin е FTXF60 тогаш практично исто греат и горе долу се еднакви во економичноста. Тогаш рачунај дека овие дополнителни опции ги плаќаш 50.000 што мислам дека е премногу.
Да моделот од Даикин Сенсира е FTXF60A моментално имаат 10% затоа цената е 70.650 ден.
А кога сме кај Mitsubishi LN цената за 5ка е 120.000 ден во бела боја а за другите бои црна,црвена, крем плус 6000 ден се доплаќа. За плаќање во готово даваат само 5% попуст што е премногу малку за толку скап клима уред. :/
Затоа баш ме интересира дали вреди да се плати Mitsubishi LN моделот со толкава голема разлика од 44.000 ден
од Даикин Сенсира FTXF60A.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
653
Поени од реакции
1.771
Да моделот од Даикин Сенсира е FTXF60A моментално имаат 10% затоа цената е 70.650 ден.
А кога сме кај Mitsubishi LN цената за 5ка е 120.000 ден во бела боја а за другите бои црна,црвена, крем плус 6000 ден се доплаќа. За плаќање во готово даваат само 5% попуст што е премногу малку за толку скап клима уред. :/
Затоа баш ме интересира дали вреди да се плати Mitsubishi LN моделот со толкава голема разлика од 44.000 ден
од Даикин Сенсира FTXF60A.
Друже Mitsubishi LN ти е највисока серија, затоа имаш толку разлика.
Ако сакаш нешто поефтино од Mitsubishi гледај AP серија, таман имаш и 5ки и 6ки од AP-то.

А Mitsubishi LN моделот споредувај го со Daikin Stylish од 140.000 за 5kw и види таму дал се исплати разликата.

Еве да ти помогнам:

LNvsStylish.png
Од далеку се гледа дека не го бива горниве две со оваа да ги споредуваш

 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.550
Поени од реакции
2.297
Леле каква лепотица е ЛН.... лелелеле. И убава и моќна!! Значи алал да им е на Мицубиши.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
286
Поени од реакции
482
Ne lazi slikaj ja etiketata na nadvoresnata....i da se gleda Made In P.R.C :)
[/QUO
Ne lazi slikaj ja etiketata na nadvoresnata....i da se gleda Made In P.R.C :)
Еве ти налепница:
И едно прашање до тебе како Експерт:
Која од климите има поголема апсорциона моќ на изменувачите:
Амбер со 2.3 реда изменувачи со (бакарна мазна површина )оти не се 2.5 туку 2.3 реда а тоа и секој може да го види во вашиот дуќан во лептокарија но вие и понатака си лажете оти се 2.5реда
Фујитсу со 2.реда хибридна и рапава површина на изменувачите и еквивалент на
2.6 реда
Оти кај рапавите и хибридните изменувачи апсорционата површина е поголема за 28,%
Значи и оваа лага ви падна во вода ..;)
Автоматски споено мислење:

Инаку и од Дајкинот и од Митсибушито подабар и во цена и перформанси е Фујитсуто Кмта 18000 со 65000 денари и коп 4.01, и 6.3киловати на греење,оти техничките параметри му се како на Митсибушито Ln 50 но во цена со 50000-60000денари разлика..
Но јас не би земал Фијутсу оти сервисот им е крш, и немаат сервис,а газдата им е највечи ропак и затоа бегај од Финутсу
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
12 октомври 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Modelot na Tesla sto e oem Midea e Midea Forest
A Vivax Aeri e Midea Aurora taka da ne se isti modeli.
tesla ima 5 godini garancija, vivax ima 3 godini garancija. tesla e za 50tina eur poeftina. sporeduvajki gi ovie parametri, plastichno i neuko, tesla dobiva povekje poeni :)
dali so edna od ovie klimi kje dobijam klima koja kje mi brka rabota za greenje vo skopje, kukja so izolacija 10cm stiropor, prozori so 3 stakla, ili kje imam maka. ili pak, vredi razlikata vo cena, koja ne e mala, ako kupam nekoj popoznat brend?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.190
Поени од реакции
2.050
tesla ima 5 godini garancija, vivax ima 3 godini garancija. tesla e za 50tina eur poeftina. sporeduvajki gi ovie parametri, plastichno i neuko, tesla dobiva povekje poeni :)
dali so edna od ovie klimi kje dobijam klima koja kje mi brka rabota za greenje vo skopje, kukja so izolacija 10cm stiropor, prozori so 3 stakla, ili kje imam maka. ili pak, vredi razlikata vo cena, koja ne e mala, ako kupam nekoj popoznat brend?
Tesla e 5 godini garancija no I taa e uslovna kako kaj site klimi plus servisot na Tesla nezman Dali e dobar vo slucaj na defekt

Pakom I Vivax imaat odlicen servis za Ako Treba klimata da se servisira plus Vivax e 8-ma godina Po red so Midea Tesla do Lani Bea TCL Sega se Midea tvoe si e sto ke kupis no jas koga bi biral pomegu Tesla I Vivax bi odbral Vivax
 
Член од
29 август 2019
Мислења
653
Поени од реакции
1.771
Ovie sto se zanimavat so gree ovaa cudo go biva ili ne?Прегледај го приврзокот 309858
Го бива => прска вода.
Колку е тивко, како ја распространува влагата и како се споредува со други овлажнувачи е друго прашање....

Плус .... само кај нас во МК се продава?
Бар нешто опис да имаше.... колку литри резервоар има, од каде се полни..... до шо излезе линк на пребарување опис: овлажнувач... бел... грее....
Зелка да пребарав да купам онлајн поќе инфо че имаше.
Автоматски споено мислење:

Ааа се извињавам.... на кајгана шоп имало поарен опис долу.... ја само тоа горе го видов првично....
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.190
Поени од реакции
2.050
Momentalno Skopje 6°C T.S.T LOMO 3.5kw postavena na 22°C Fan 3 otvoreni site vrati znaci vkupno 50m2 i klimata raboti on-off neznam zosto
INVERTER e a raboti kako on-off
 

Kajgana Shop

На врв Bottom