Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 февруари 2019
Мислења
9
Поени од реакции
3
Така де! Овој одговор го чекавме...
Некој да го з@ебе и да му каже дека гусани радијатори и ТП се match made in heaven!
И после зошто ве хејтале на темава...
Ме интересираше дали некој има лично искуство со ваков систем и како е задоволен, инаку знам дека се нуди како решение во комбинација со ТП.
Другата алтернатива е да почекам уште малку да видам каква ќе биде цената на гасот, па да направам математика. Бидејќи гасификација е веќе влезена во финална фаза колку што знам, т.н. фаза кога се носи до самите домови.
 
Член од
2 август 2017
Мислења
200
Поени од реакции
265
Te cekavme tebe da kazes nekoj sovet, ama izgleda jok...
Stom nemas, podobro kazi deka neznaes.
Автоматски споено мислење:


Moze da se postavi toplinska pumpa vozduh-voda.
Sosema dovolna ti e temperatura na voda sto ja obezbeduva toplinska pumpa.
Najdobro idi go salon na Gree, ke ti kazat se i ke dojdat na uvid na lice mesto.
А бре бедни дилерчиња на gree, колку сте само површни и наивни. Сега кај и да е ќе пише и твојот налогодавач и шеф Стрелец со неговите ,,славни" коментари каде што ќе почне да ги омаловажува луѓето што не ги купуваат климите на gree.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
250
Поени од реакции
308
Kako gi podesuvate klimite navecer na 16 stepeni so ifeel opcija oklucena ili samo na 16 stepeni?

16 stepeni pa toa isto kako da si nadvor ispaga i sto ke zagree do 17ke iskluci i cela nok taka
glupo e da se odgovara na vakvo prasanje ama smesno mi dodje koga go procitav,
Sto imam citano ovde pretezno na 23-24 ja ostavaaat navecer klimava eve kaj mene na 23 e navecer a denje zavisi ili 24 ili 25 stepena.
 
Член од
13 мај 2016
Мислења
414
Поени од реакции
712
Дечки, гри хансол.. ми јавува проблем PL E6...и не работи.
Давајте совет...чаре?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.263
Поени од реакции
5.142
Na klimata mi se pojavi df i posto mislev deka e nekoja greska ja iskluciv klimata i posle 5 min pak ja okluciv, procitav a internet df znacilo defrost outside unit da ne ja zaebav nesto klimata ili nema da i bide nisto?
 

Strelec

GREE
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.131
Поени од реакции
6.517
Дечки, гри хансол.. ми јавува проблем PL E6...и не работи.
Давајте совет...чаре?
PL znaci slab napon, iskluci ja od struja i vkluci ja posle 5-10min. Ako pak ja javi greskata proveri go naponot doma dali imas 220v.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.901
Поени од реакции
2.105
А бре бедни дилерчиња на gree, колку сте само површни и наивни. Сега кај и да е ќе пише и твојот налогодавач и шеф Стрелец со неговите ,,славни" коментари каде што ќе почне да ги омаловажува луѓето што не ги купуваат климите на gree.
Uplav imas od Strelec.... hahahaha
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.263
Поени од реакции
5.142
16°?? Se razladuvas ili ? Na nadvoresna +8~10° mestis 16° znaci doma tie slicno na nadvor....
Druze pod 20° ic ne sleguvaj nojke/ a denski 23/4°
Nov sum vo ovaa grenje na klima i zatoa prasav ovde i sinoka prv pat ja ostaviv klimata preku vecer na 18 i zatoa prasav. Znaci navecer da se ostava na 20° a koga ke bids poladno minusni temp?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.777
Nov sum vo ovaa grenje na klima i zatoa prasav ovde i sinoka prv pat ja ostaviv klimata preku vecer na 18 i zatoa prasav. Znaci navecer da se ostava na 20° a koga ke bids poladno minusni temp?
Po moe sega voopšto nikakva potreba od ova. Koga noćnite T će se od +4 pa nadole togaš da, će ja namaluvaš za 1-2 C od dnevniot setings. Sega za pola čas ja dobivaš baranata T, koga e ladno će ja mačiš da ti vrati izgubenoto dodeka ne raboti, oladeni zidovi i predmeti, pošto e noćna tarifa ne gubiš ništo i si ja rasteretuvaš klimata.
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
604
Поени од реакции
117
Тоа е максимална моќ, претпоставувам добар дел отпаѓа на греачот кој работи само при палење. Како што кажа и @zlatko_ti412 упс доаѓа во разна моќ! Ти барај 500w/h како некој минимум. Откога ќе разгорат пелетите после само вентилатор, електроника и пужот(кој и онака не работи континуирано) треба да се напојуваат. Два-три саата без проблем треба таков упс да издржи.
A ima li razlika od sinusen i kvadraten? Taka nesto eden mi spomna deka za peckite poradi komplicirana elektronjka potrebni bile sinusni ups i bile mnogu skapi bez akomulator, ili me lazese xD
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.384
Поени од реакции
2.557
A ima li razlika od sinusen i kvadraten? Taka nesto eden mi spomna deka za peckite poradi komplicirana elektronjka potrebni bile sinusni ups i bile mnogu skapi bez akomulator, ili me lazese xD
Хах... квадратен :facepalm:
Никој не ги вика така во пракса! Тоа некој нешто читал од "енглески".
За тие пари претпоставувам(?) сите упс се со модифицирана синусоида, и ако се добри за компјутери, верувај и повеќе од добри ќе бидат за печка на пелети.И рачунај дека пак ќе има претварање наизменична/еднонасочна пред електрониката.
Не ти треба вистинска синусоида од инвертер освен ако не приклучиш радио техника кај што шумот ќе направи заебанција.
Ти гледај ја моќноста, т.е. капацитетот на уредот, да те трае неколку саати. Тоа е повеќе од доволно, за се наредно ќе треба да почнеш да гледаш по генератори :)
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
114
Поени од реакции
215
Kako gi podesuvate klimite navecer na 16 stepeni so ifeel opcija oklucena ili samo na 16 stepeni?
Јас во собата каде што спијам на 18 ја оставам на вечер со iFeel вклучено,не гледам причина да ја оставам на повисока температура дури спијам.
Автоматски споено мислење:

16 stepeni pa toa isto kako da si nadvor ispaga i sto ke zagree do 17ke iskluci i cela nok taka
glupo e da se odgovara na vakvo prasanje ama smesno mi dodje koga go procitav,
Sto imam citano ovde pretezno na 23-24 ja ostavaaat navecer klimava eve kaj mene na 23 e navecer a denje zavisi ili 24 ili 25 stepena.
Зошто на 23 преку вечер ? За сабајлето полесно да си продолжи - од повисока температура и помалку да чекаш за затоплување, или .. ?
Автоматски споено мислење:

Po moe sega voopšto nikakva potreba od ova. Koga noćnite T će se od +4 pa nadole togaš da, će ja namaluvaš za 1-2 C od dnevniot setings. Sega za pola čas ja dobivaš baranata T, koga e ladno će ja mačiš da ti vrati izgubenoto dodeka ne raboti, oladeni zidovi i predmeti, pošto e noćna tarifa ne gubiš ništo i si ja rasteretuvaš klimata.
Дали е поголемо мачење/ лошо за климата ако секоја вечер се остава на 18 па после наредниот ден се крева на 22-23 степени ?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.050
Поени од реакции
2.777
Kvadraten naizmeničen napon e mnogu loš napon. Sinusniot u mnogu kratko vo svojot maksimum i minimum, a kvadratniot e mnogu vreme pozitiven i negativen. Ne sum elektroničar ama mislam deka čovekot ima pravo, može da smeta na specifična elektronika. Kompjuterot si ima napajanje koe treba da obezbedi samo dobro filtrirani i stabilizirani + i - 12V i + i - 5 V, naizmeničen napon ne se koristi. Kaj pečkata verojatno se koristi baš naizmeničen.
Inače može da se stavi golem akumulator nadvor od UPS na mestoto od vnatrešniot mal i da se dobie poveće kapacitet ako e dovolno snažen UPS- ot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom