Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Obavezno povikaj Servis za klimata

Ovlasten Servis za Klimite Haier vo Mk e Energija
-Инаку Енергија,Хидро сет,и повеќето сериозни фирми ти дозволуваат сопствена монтажа и ти важи,гаранцијата а доколку дојде до дефект се пристапува кон вештачење дали климата е прописно поставена
Кој сака монтира...ама у старт сериозни фирми биле....до кај стасавме :tapp:
Наспрем вакви од рукав констатации за "сериозни" фирми...Грее формираше нов сервис, набави возила Тојота за монтерите што се овластени,
1.jpg 2.jpg
на секоја монтажа овластените монтери се задолжени со апликација во телефон во која ги внесуваат сериските броеви на единиците и гарантираат за монтажата.
Се се знае, кој каде и што монтирал ...и ако има проблем се знае
Овие "сериозниве" уште се во 80ти изгледа...на секој даваат да монтира, и после кога ома проблем не се знае кој е крив.
 
Последно уредено:
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Da bese klimava Televizor a nema slika, dali ke barase servis da go poprava za da dojde slika ili nov ke barase?
Drugpat klima od prodavnica ke si kupis ko gospodin so ovlasten servis i vazecka garancija...od popustot sto ti go dale monterive tolku ke vidis muzika.
Klimata e od prodavnica odnosno od Energija a od monterive nisto ne biduva.
Obavezno povikaj Servis za klimata

Ovlasten Servis za Klimite Haier vo Mk e Energija

Da i od enegrija ja zedov pa niv ke gi baram
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Кој сака монтира...ама у старт сериозни фирми биле....до кај стасавме :tapp:
Наспрем вакви од рукав констатации за "сериозни" фирми...Грее формираше нов сервис, набави возила Тојота за монтерите што се овластени,
Прегледај го приврзокот 308346Прегледај го приврзокот 308345
на секоја монтажа овластените монтери се задолжени со апликација во телефон во која ги внесуваат сериските броеви на единиците и гарантираат за монтажата.
Се се знае, кој каде и што монтирал ...и ако има проблем се знае
Овие "сериозниве" уште се во 80ти изгледа...на секој даваат да монтира, и после кога ома проблем не се знае кој е крив.
чисто процедурално

ме копка зошто најдобрите кинески клими ќе се доставуваат и монтираат со јапонска марка на возила, кога сигурно има исто така кинески докажани брендови на автомобили?

за се друго давам апсолутна поддршка така треба да се работи и секој да одговара за сработеното.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.126
Поени од реакции
4.929
Кој сака монтира...ама у старт сериозни фирми биле....до кај стасавме :tapp:
Наспрем вакви од рукав констатации за "сериозни" фирми...Грее формираше нов сервис, набави возила Тојота за монтерите што се овластени,
Прегледај го приврзокот 308346Прегледај го приврзокот 308345
на секоја монтажа овластените монтери се задолжени со апликација во телефон во која ги внесуваат сериските броеви на единиците и гарантираат за монтажата.
Се се знае, кој каде и што монтирал ...и ако има проблем се знае
Овие "сериозниве" уште се во 80ти изгледа...на секој даваат да монтира, и после кога ома проблем не се знае кој е крив.
Mora da imate vozila koga Gree klimite se utka on-off ciklusi suvi defrosti visoku modulacii nemoze da postignat monterite so servisi pa ste im nabavile vozila :pos:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.292
набави возила Тојота за монтерите што се овластени,
Прегледај го приврзокот 308346Прегледај го приврзокот 308345
Баш фино вака професионализам да се види кај нас.
Ама и ја чекам објаснување зошто гордо потенцираш Тојота?!? Ај ќе разберам зоште Гејли или Биг Вал не сте купиле...
Ама имајќи го во предвид твоево однесување спрема јапонските клими тука, некако Фројдовски лапсус правиш со гордото укажување на Тојота?!
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
@Strelec vo gree kombe ja donesoa i mojata vivax klima i na komsijata hisense klima. Da ne izleze ovaa gree kombinja da sluzat za raznesuvanje na drugi klimi.

Sala na strana ovaa deka sekoj moze da si namesti klima sam doma bez poznavanje nekoe ili prethodno da ne si rabotil nesto okolu toa e samo prodavanje magla.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Sepak ne e vo kontinuir

Sepak greškata bila posle prviot off.
Ova po slikive e klasičen primer za začetok za požar. Da ne si bil doma ili klemive da se izolirani so plastika kao što e se što se prodava po pazarčinja za da se pomine poeftino, bi imalo garant požar.
Kupuvajte isklučivo provereno koga se raboti za plin ili el. energija.
Vo ex YU imaše kvlitetni izolatori od porculan, segašnovo e žalosno i tragično.
Да се разјасниме само бидејќи не се разбираме. Ова се осигурачи кои се наоѓаат во самиот саат/мерач (што би рекло ова е првиот офф) и истите се набавени и монтирани од ЕВН при изведувањето на приклучок во електрична мрежа на нов корисник пред 4 години. Јас ниту ги купив ниту пак имам пристап до нив, заклучени со во шкафот кој е надвор на бандера на улица и за кој шкаф клуч имаат само ЕВН. Кога почна да трепери напонот, ги исклучив само осигурачите кои си ги имам монтирано јас дома во објектот и се јавив во ЕВН. Дојдоа веднаш, отклучија саатот и самите ги сменија овие истопени нула и осигурувач. Така што јас не можам на никој начин да одговарам за нивниот квалитет. А и да не бев дома, немаше да смени ништо бидејќи се зависеше од тоа кога ќе дојдат ЕВН.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Да се разјасниме само бидејќи не се разбираме. Ова се осигурачи кои се наоѓаат во самиот саат/мерач (што би рекло ова е првиот офф) и истите се набавени и монтирани од ЕВН при изведувањето на приклучок во електрична мрежа на нов корисник пред 4 години. Јас ниту ги купив ниту пак имам пристап до нив, заклучени со во шкафот кој е надвор на бандера на улица и за кој шкаф клуч имаат само ЕВН. Кога почна да трепери напонот, ги исклучив само осигурачите кои си ги имам монтирано јас дома во објектот и се јавив во ЕВН. Дојдоа веднаш, отклучија саатот и самите ги сменија овие истопени нула и осигурувач. Така што јас не можам на никој начин да одговарам за нивниот квалитет. А и да не бев дома, немаше да смени ништо бидејќи се зависеше од тоа кога ќе дојдат ЕВН.
Taka i te razbrav. Ako e i od EVN mnogu e! I tie gledaat da zaštedat no na naš grb.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
чисто процедурално

ме копка зошто најдобрите кинески клими ќе се доставуваат и монтираат со јапонска марка на возила, кога сигурно има исто така кинески докажани брендови на автомобили?

за се друго давам апсолутна поддршка така треба да се работи и секој да одговара за сработеното.
Vidov deka imaat i Fiat vozila.
Verojatno gi cekaat elektricnite vozila od Kina, Gree ima proizvodstvo na elektricni vozila....komercijalni.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Taka i te razbrav. Ako e i od EVN mnogu e! I tie gledaat da zaštedat no na naš grb.
Така некако.... слично искуство кога пролетоска менував кабел од бандера до куќа....
Фино поштено пријавив во ЕВН дека сакам старите дотраани 4 жици да се заменат со еден нов дебел кабел.
Пријатели ме советуваа дека може и било кој струјаџија да ми збрка работа, само да си го купам кабелот ама не јас решен ќе си одам легално преку ЕВН пошто веќе и преку нив не било толку многу поскапо како на времето...
Пријавив.... дојдоа на увид.... зедоа мера дека ќе се потребни некои 70метри... вкупно пресметка мислам околу 100еур.... све во ред, веднаш уплатив.

Кога дојде екипата да ја изврши замената.... гледам ќе пуштаат 4 засебни алумински жици.
Кога се збунив дека сакав еден кабел да биди, ми вика не бери гајле ќе ги усучиме исто ќе дојде.
Кога се збунив зошто алумински, не е подобро бакарни?
Одговорот беше дека ако сакаш бакар треба сам да си го купиш кабелот и дека сега секаде од ЕВН работеле со алумински.
Монтажата си ја одработија сосем профи....а дали е подобро со алуминскиве жици појма неам... али чисто сумнјам.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Tocno aluminium se stava segde sega od banderi , sosim Okej e ,, razlikata e vo toa sto ako treba bakar 6mm kabel ,, istata provodlivost ide so aluminium ali so 10 mm kabel podebel. a bakar da si staval ke te kostalo 500 + eura
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Да се разјасниме само бидејќи не се разбираме. Ова се осигурачи кои се наоѓаат во самиот саат/мерач (што би рекло ова е првиот офф) и истите се набавени и монтирани од ЕВН при изведувањето на приклучок во електрична мрежа на нов корисник пред 4 години. Јас ниту ги купив ниту пак имам пристап до нив, заклучени со во шкафот кој е надвор на бандера на улица и за кој шкаф клуч имаат само ЕВН. Кога почна да трепери напонот, ги исклучив само осигурачите кои си ги имам монтирано јас дома во објектот и се јавив во ЕВН. Дојдоа веднаш, отклучија саатот и самите ги сменија овие истопени нула и осигурувач. Така што јас не можам на никој начин да одговарам за нивниот квалитет. А и да не бев дома, немаше да смени ништо бидејќи се зависеше од тоа кога ќе дојдат ЕВН.
Od sandaceto evn e dolzen da ti dade klic no vo delot samo kaj osiguracite ...
pred 1m menuvaja nova linija kaj mene i gi vadea na banderi strujomerite na site sto sme prikluceni od taa bandera ni dadoa kluce,kaj saatot ne mozes da gledas/otvaras imas samo staklence da vidis/procitas kw,
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Кој сака монтира...ама у старт сериозни фирми биле....до кај стасавме :tapp:
Наспрем вакви од рукав констатации за "сериозни" фирми...Грее формираше нов сервис, набави возила Тојота за монтерите што се овластени,
Прегледај го приврзокот 308346Прегледај го приврзокот 308345
на секоја монтажа овластените монтери се задолжени со апликација во телефон во која ги внесуваат сериските броеви на единиците и гарантираат за монтажата.
Се се знае, кој каде и што монтирал ...и ако има проблем се знае
Овие "сериозниве" уште се во 80ти изгледа...на секој даваат да монтира, и после кога ома проблем не се знае кој е крив.
Сервисот на грее мислам оти нема врска со грее, туку го давате на друга фирма барем јас добив таков заклучок
-И како втро инаку деца можат да направат монтажа и ти тоа добро го знаеш,или треба да биде доктор на науки за да биде Амал
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Taka i te razbrav. Ako e i od EVN mnogu e! I tie gledaat da zaštedat no na naš grb.
Апсолутно се согласувам, особено што на ЕВН им платив 1000 евра за услугата а добив осигурачи и нула со квалитет ко на сликата и животен век од дури 4 години.


Od sandaceto evn e dolzen da ti dade klic no vo delot samo kaj osiguracite ...
pred 1m menuvaja nova linija kaj mene i gi vadea na banderi strujomerite na site sto sme prikluceni od taa bandera ni dadoa kluce,kaj saatot ne mozes da gledas/otvaras imas samo staklence da vidis/procitas kw,
Ми дадоа клуче, но има пристап само до 3-ти осигурачи и тоа делот само за гасење а овој бидејќи беше стопен не можеше да се изгаси т.е. заглавен беше во вклучена позиција. До нулата нема пристап а исто така нема пристап и за замена на осигурачите па не можат да се заменат без да се отвори целиот шкаф од каде немам клуч (во шкафот има 2 саати). Во неформален муабет екипата што дојде ми рече дека имале недоволно квалититни приклучоци за нулата а и се случувало често некој од вработените недоволни да ги стегне истите па се случувале работи ко кај мене што се случија.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Апсолутно се согласувам, особено што на ЕВН им платив 1000 евра за услугата а добив осигурачи и нула со квалитет ко на сликата и животен век од дури 4 години.



Ми дадоа клуче, но има пристап само до 3-ти осигурачи и тоа делот само за гасење а овој бидејќи беше стопен не можеше да се изгаси т.е. заглавен беше во вклучена позиција. До нулата нема пристап а исто така нема пристап и за замена на осигурачите па не можат да се заменат без да се отвори целиот шкаф од каде немам клуч (во шкафот има 2 саати). Во неформален муабет екипата што дојде ми рече дека имале недоволно квалититни приклучоци за нулата а и се случувало често некој од вработените недоволни да ги стегне истите па се случувале работи ко кај мене што се случија.
Tesko nas...so evn . Ova zimo kako ke pomineme eden bog znae samo,sekoj den isklucuvajna/ispadi/problemi....
Sega samo trubat strujata odi samo nagore kaj nas 40€mwh a sega bila 100€mwh sto znaci ako preterame zimovo juni/juli2022 +25/30% i vo prevod davame.subvencii za klimi ama strujata ke ja pokacime za 3/4 god,50%
Toa se vika ti pika tolkav..ti vika abe vlakno e.!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom