Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.278
Tesko sam da ja montira obicen covek vo kiit ima cevki i kabel,nema drzac, ti treba i hilta i kruna za busejne,vakum,vaservaga,tiploni,strafovi,toa za pravejne konus na bakarot i dr,sitnici
Малце потешко за овие клими кај нас, првенствено баш ради тие бакарни цевки.
Ама ако е DIY кит, они доаѓаат со мутер и навој на цевките и вентилите, па инсталацијата е боза, посебно што во америка ѕидовите се шперплоча и изолација.
А јеб*ш маж што дома нема бормашина и васервага :D! Круна ако немаш ти е 200ден и ќе ти остане.
Хилта побогу ич не ти треба освен ако не планираш 25цм армиран бетон да бушиш?!
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Pa i jas instalirav Haier Console klima potocno ovoj model https://klimi.mk/product/401 . Sega prasajne imam od kako mi ja namestija klimata denes na vnatresiot ured pri testirajne na toplejne pushtena mi go pojavi F8 greska previsok pritisok. Dali toa znaci deka fali freon ili nesto slicno bidejki pri instalacijata na klimata nemozea da go pogodat na kompresorot na debelata cefka priklucokot odnosno kolendarot kon kompresorot na na dvoresnata edinica i mislam deka im istishi od samiot gas (freon) e sega neznam dali e za dopolnuvajne ili nesto drugo. Pozdrav
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.943
Поени од реакции
6.117
Pa i jas instalirav Haier Console klima potocno ovoj model https://klimi.mk/product/401 . Sega prasajne imam od kako mi ja namestija klimata denes na vnatresiot ured pri testirajne na toplejne pushtena mi go pojavi F8 greska previsok pritisok. Dali toa znaci deka fali freon ili nesto slicno bidejki pri instalacijata na klimata nemozea da go pogodat na kompresorot na debelata cefka priklucokot odnosno kolendarot kon kompresorot na na dvoresnata edinica i mislam deka im istishi od samiot gas (freon) e sega neznam dali e za dopolnuvajne ili nesto drugo. Pozdrav
Javi im se na tie sto ti ja montiraa klimata neka dojdat neka proverat.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Mozes sam da ja montiras ako ima kit za montaza vo samata kutija so klimata ( fabricki )
Nema potreba od pravenje konus na bakarot samite bakarni cevki vo kitot so montaza se spremni samo treba da se zastrafat za klimata nadvoresnata i vnatresnata edinica

Drzaci za nadvoresnata edinica se kupuvaat posebno

Edinstveno ke treba vakum pumpa no i da ne se izvakumira klimata ne e problem bidejki sekoja klima ima vgradeno susac vo nadvoresnata edinica pred kompresorot sto ja sobira vlagata od bakarnite cevki za da ne vleze vo kompresorot ovoj susac e predviden za 3 montazi

Najubavo e da se izvakumira NO i da ne se izvakumira ne e problem

Kaj nas vo MK problem e sto ne gi prodavaat klimite so kit za montaza samo del od brendovite kako Midea ( nekoj modeli ) AUX Max imaat kit za montaza

I da platis za montaza dokolku ima klimata kit za montaza togas montazata na klimata iznesuva okolu 2.000 denari a bez kit za montaza montazata e od 4.800 do 7.000 denari vo zavisnost od goleminata na klimata dali e 3.5kw ili 7kw
Ok ajde neka e taka....ma da nee bas taka....ako stiga 3m cevki ok,a sto pravime ako treba +1m.?lepejne +1m cevki dopolnuvajne freon 10/20gr,kolku sto treba toa kako.?pak sam.?sekoj razbira pustajne kabel.?5x1.5 3x2.5 itn...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Малце потешко за овие клими кај нас, првенствено баш ради тие бакарни цевки.
Ама ако е DIY кит, они доаѓаат со мутер и навој на цевките и вентилите, па инсталацијата е боза, посебно што во америка ѕидовите се шперплоча и изолација.
А јеб*ш маж што дома нема бормашина и васервага :D! Круна ако немаш ти е 200ден и ќе ти остане.
Хилта побогу ич не ти треба освен ако не планираш 25цм армиран бетон да бушиш?!
E ova e toa sto kosta dve piva ,za drugoto lesno prajme.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Ok ajde neka e taka....ma da nee bas taka....ako stiga 3m cevki ok,a sto pravime ako treba +1m.?lepejne +1m cevki dopolnuvajne freon 10/20gr,kolku sto treba toa kako.?pak sam.?sekoj razbira pustajne kabel.?5x1.5 3x2.5 itn...
Toj sto ima poznavanje od zavrtuvanje na straf i povrzuvanje na kabel sam ke si ja montira dokolku klimata ima kit za montaza
Site drugi koj nemaat poznavanje od montaza klimata da e i so i bez kit ke si povikaat monter
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ok ajde neka e taka....ma da nee bas taka....ako stiga 3m cevki ok,a sto pravime ako treba +1m.?lepejne +1m cevki dopolnuvajne freon 10/20gr,kolku sto treba toa kako.?pak sam.?sekoj razbira pustajne kabel.?5x1.5 3x2.5 itn...
I da vakumiraaat,badijala ako vakum pumpata ne vakumira ubavo,produvana e, mozi i cel den da vakumira pa vopsto ni del da ne izvakumira.Zato e potrebno digitlen merac i vakum do 500 tori,pa edno 20 min,da poceka i da proveri na meracot dali go drzi vakumot,i ako e se vo red pa posle toa da go pusti freonot so imbusite.Zatoa i se bera digitalen merac,toj e osetliv.
Ama ova ni 99,5% od monterite ne go pravat,i na oset stegaat,i glumat vakumiranje.
iMA I OD ONIE KOJ SE USTE MISLAT DEKA RABOTAAT SO R-22 freon,koga mozese so ispustanje,ama so toj freon ssistemot rabori do 16-20 bari ,a novive klimi se do 45 bari ,i baraat dobro da se izraboti pertlovanjeto i so vakum pumpata i digitalniot merac da proveri i nad pritisok,za da ne dojde do tecenje na freonot.
E zaradi ova sam bi si montiral klimata.
Neka dojdi neka ja montira vaka,pa ke se nefatam toj da mi bide monter.
A sigurno poubo ke ja montiram od nego,posto mi faka okoto,i duri u bo grklan bi ja stavil instalacijata ili bi ja oblepil co aluminiumska folija za zastita od UV zracenje.
Ne e nikakva filozofija,sem da treba da izigruvas alpinist,toa e veke drugo.
Sekako sekoja cest na vistinskite majstori,sto si ja znaat rabotata i so zadovolstvo bi gi prifatil,i bi mu platil.
Ova svatete go kako moe razmisluvanje,nemora da vazi za sekoj,na koj ne mu faka okoto,neka ne se obiduva.Rizikot si go prevzema sam.
A mozebi ke bide i usloven so garancija.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Pa i jas instalirav Haier Console klima potocno ovoj model https://klimi.mk/product/401 . Sega prasajne imam od kako mi ja namestija klimata denes na vnatresiot ured pri testirajne na toplejne pushtena mi go pojavi F8 greska previsok pritisok. Dali toa znaci deka fali freon ili nesto slicno bidejki pri instalacijata na klimata nemozea da go pogodat na kompresorot na debelata cefka priklucokot odnosno kolendarot kon kompresorot na na dvoresnata edinica i mislam deka im istishi od samiot gas (freon) e sega neznam dali e za dopolnuvajne ili nesto drugo. Pozdrav
F8 e previsok pritisok vo sistemot. Toa što se izgubil malku freon ne e pričina za F8.
Pregolem pritisok, a so toa i pregolema T na freonot će ima vo sistemot ako:
- pipe senzorot koj meri T na vn. izmenivač e defekten, meri pogrešno visoka T što dava error F8....,
- nadverešniot ventilator se vrti prebrzo, neispraven kontroler,
- vn. ventilator se vrti presporo, neispraven kontroler,
- kompresorot raboti nekontrolirano visoko, neispraven inverter modul,
Po mene mislam deka e problemot so termistorot (senzorot) na vleznoto cevče vo vn. izmenuvač tkn. pipe senzor.
5 minuti e da se proba so drug, imaš garancija prijavi.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.273
Neznam nekoj od Prilep preporaka ako znaj serviser da go pobaram toj ovie dojdoja domajkinive i srabotija
Da bese klimava Televizor a nema slika, dali ke barase servis da go poprava za da dojde slika ili nov ke barase?
Drugpat klima od prodavnica ke si kupis ko gospodin so ovlasten servis i vazecka garancija...od popustot sto ti go dale monterive tolku ke vidis muzika.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
I jas pustav vo Juni,ama togas oladeni od zimata zidovite i predmetite voopsto nema akomulirana toplina.
Sega pak kaj mene e obratna situacijata,akomuliranata toplina i izolacijata se dovolni da ja dzata temperaturata 22-23c.Ponekogas se ostaveni vratite non stopotvoreni,ke se izladi prostorot i do 19c,ama samo sto ke zatvorime gledam na utro pak 22c bez da grejam.Kaj mene e momentalno takva situacijata.Se nadevam deka pred oktomvri nema da vklucam greenje.
Eve citam na hrvatskiov forum dvajca kupile Panasonic ehterea,i ne im spustal na greenje pod 400w,i pod hitno im go vratil i refundirani pari i za uredot i montazata.Kaj nas ke se okozis za takva usluga.
Drugiov pak ceka da zaladi pa da proveri dali ke uspei vo esenski period da modulira.
Eve kaj tebe dobro se drzi Mitsu.
И кај нас ти ги враќаат парите Али никој не оди во државен пазарен испекторат
Автоматски споено мислење:

 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Pa i jas instalirav Haier Console klima potocno ovoj model https://klimi.mk/product/401 . Sega prasajne imam od kako mi ja namestija klimata denes na vnatresiot ured pri testirajne na toplejne pushtena mi go pojavi F8 greska previsok pritisok. Dali toa znaci deka fali freon ili nesto slicno bidejki pri instalacijata na klimata nemozea da go pogodat na kompresorot na debelata cefka priklucokot odnosno kolendarot kon kompresorot na na dvoresnata edinica i mislam deka im istishi od samiot gas (freon) e sega neznam dali e za dopolnuvajne ili nesto drugo. Pozdrav
Obavezno povikaj Servis za klimata

Ovlasten Servis za Klimite Haier vo Mk e Energija

 

Kajgana Shop

На врв Bottom