Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Kaj mene na vnatresniot spoj na bakarot lemese majstorot. Rece deka toa e bitno deka pritisokot tamu bil mnogu pogolem i deka e podobro od holender, ne deka vo drugiov slucaj nema da funkcionira, ama vika dolgorocno da si nemam gajle.
Isto rece demontirana klima ne ti preporacuvam za nisto, pa starata iako bese nova ne ja montirav povtorno kaj mene ne sakav dupki da busam. A lugevo sto si ja montiraa se zadovolni.
Za bakarot posebno naglasi deka ne smeelo da bide dolgo izlozen na vozduh da ne bil postar od 4 sata, stanuval kisel i toa posle moze da deluva na rabotata na kompresorot i negoviot zivot.
I na kraj tretirase so azot za dopolnitelno da procisti i vakumirase.
Sega kolku se toa dobro izleglo ne znam, ama se nadevam deka e pravilno napraveno.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Kaj mene na vnatresniot spoj na bakarot lemese majstorot. Rece deka toa e bitno deka pritisokot tamu bil mnogu pogolem i deka e podobro od holender, ne deka vo drugiov slucaj nema da funkcionira, ama vika dolgorocno da si nemam gajle.
Isto rece demontirana klima ne ti preporacuvam za nisto, pa starata iako bese nova ne ja montirav povtorno kaj mene ne sakav dupki da busam. A lugevo sto si ja montiraa se zadovolni.
Za bakarot posebno naglasi deka ne smeelo da bide dolgo izlozen na vozduh da ne bil postar od 4 sata, stanuval kisel i toa posle moze da deluva na rabotata na kompresorot i negoviot zivot.
I na kraj tretirase so azot za dopolnitelno da procisti i vakumirase.
Sega kolku se toa dobro izleglo ne znam, ama se nadevam deka e pravilno napraveno.
Super e kaj tebe nema da ti bega freonot,a vakumiral ili ne vakumiral,zeolitot ke si ja zavrsi rabotata kako za prv pat.
Автоматски споено мислење:

Се е ова убаво што го пишувате... ама сам без алат не можеш но холендер да направиш ни цевка да свиткаш!
Nema nikakvo vitkanje,seto so raka go vitkaat so pogolem lak,da ne ja precvikaat cevkata,a za pertlovanje ke najdam nacin ke ispetrovam dve cevki,ke najdam nacin za edno pivo,pardon dve piva, ednoto za mene.
Aa 120 evra ne davam.
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Ништо од алат не ти треба за монтажа на климата (Освен Либела,бурмашина и штрафцигер)каков момент кључ какви бакрачи, ја мериш од прилика должината на бакарот и потоа ги носиш и цевките и ти ги подвиткуваат на краевите и тоа по 50 денари страна значи 200денари си доаѓаш дома и си монтираш,го вадиш компресорот од фрижидерот и цел ден може да ја вакумираш наспроти нивните 10-15мин.
И си заштедуваш 5000денари за клима 18000 или 24000
А климите некои не дозволуваат сами да ги монтирате оти повеќе пари и полесни пари имате во монтажа отколку продажба,и се вртат огромни пари
Така пак велам за 10 типли и 10 штрафа школо да не треба и човек со две леви раце може самиот да си ја монтира..
Особено денеска кога имаме јутубе
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Abe sega gi gledav i cenite za cevkite so izolacija idat okolu 5evra metro ,i toa presek 12,7 ,so kombinacija 6,5 presek. 3 metra se 15 evra,i drzaci eto sosse bandas traka i drzaci,strafoj,30 evra vkupen materijal.
I toa za 24btu edinica.Kolku paniki krenaaa. 120 evra montaza,bez vakumiranje.
Ami seta filozofija e vo vakumot,ako ne ja vakumira ne mi ni treba toj monterot.Sem prodavacit ako ne te uslovuva so negov monter.
Kamo srekja da bese taka.Na tretina si so matematikata.Mozam tocna specifikacija do denar da ti napisam i sam ke si izracunas.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Мене ме чинеше околу 1800 денари бакарни цевки,со изолација,плус држачи , плус трака се комплет
Инаку за 7500 денари мало Морген
Па какви сте вие советувачи и познавачи на клими, кои памет давате на другите,а климите друг вас ви ги монтира и не сте способни една клима да монтирање,тогаш сте Тртомудачи
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Само да додадам оти монтерите имаат пониски цени за бакарот,од обичните потрошувачи,а фирмите кои имаат повеќе монтажи сами си го увезуваат бакарот и со тоа цената оди надолу и тоа како..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Абе и од тоа "ех можам и сам" има лоши монтажи и незадоволни корисници....
Ама македонски чпараџиски менталитет..... ја струјаџија зш да му плаќам на монтерот коа можам и сам да се пробам ко шо гледам на youtube..... а пак монтерот сигурно си вели.... ех за една сијалица или за едно штекерче оти да не можам сам да си наместам....
После ни кај монтерот струјата ќе е ко шо треба, ни кај струјаџијата климата ко шо треба монтирана.

На крај и струјаџијата и монтерот ќе си останат со ниска плата, ем незадоволни од струјата/климата ќе викаат во Немачка поубо е....
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Нема врска со менталитет,измислица и глупости на западот: и еве зошто
-Дали ти или било кој друг за работа која може самиот да ја заврши би платил на друг?
Ако би платил тогаш е глуп..
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ништо од алат не ти треба за монтажа на климата (Освен Либела,бурмашина и штрафцигер)каков момент кључ какви бакрачи, ја мериш од прилика должината на бакарот и потоа ги носиш и цевките и ти ги подвиткуваат на краевите и тоа по 50 денари страна значи 200денари си доаѓаш дома и си монтираш,го вадиш компресорот од фрижидерот и цел ден може да ја вакумираш наспроти нивните 10-15мин.
И си заштедуваш 5000денари за клима 18000 или 24000
А климите некои не дозволуваат сами да ги монтирате оти повеќе пари и полесни пари имате во монтажа отколку продажба,и се вртат огромни пари
Така пак велам за 10 типли и 10 штрафа школо да не треба и човек со две леви раце може самиот да си ја монтира..
Особено денеска кога имаме јутубе
Bravo be Robert,gledas za dve piva si zavsil rabota.Ne sum zgresil vo procenkata, ti si najgolem entuzijast na temava.Ohrbri gi lugevo.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Bravo be Robert,gledas za dve piva si zavsil rabota.Ne sum zgresil vo procenkata, ti si najgolem entuzijast na temava.Ohrbri gi lugevo.
Така е бе брат,испишаа 3000страници а друг им монтира,
Тоа ти е како:
Хирург инекција да не знае да стави...
А монтажа на клима може да изврши и мало детенце..
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Така е бе брат,испишаа 3000страници а друг им монтира,
Тоа ти е како:
Хирург инекција да не знае да стави...
А монтажа на клима може да изврши и мало детенце..
Kolku si pameten, umen na mama.
Автоматски споено мислење:

Bravo be Robert,gledas za dve piva si zavsil rabota.Ne sum zgresil vo procenkata, ti si najgolem entuzijast na temava.Ohrbri gi lugevo.
Od utre site sami da montiraat, ako neznaat ima tuka koj znae i ke mu ja montira za 2 piva.... Hahahhaa.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Така е бе брат,испишаа 3000страници а друг им монтира,
Тоа ти е како:
Хирург инекција да не знае да стави...
А монтажа на клима може да изврши и мало детенце..
Da dnajs kakva prekfalifikacija jas so vidov(sviraci.maltargii,kelneri,pekari ....)montiraa klimi,prvin kako pomosnici pa samostalno.Imam videno i na bandas za tocak lak mu praveja na cevkata,koga mozat oni ,pa zoto i nekoj drug,sto e so mal enuzijazam,i toa na red da cekas koga bese ova lunata so klimive.
 
Член од
3 јули 2020
Мислења
37
Поени од реакции
19
Која KW клима би била доволна за да затоплува 55 квадрати. Во куќа добро изолирана со стиропор фасада, таван 20цм изолација и долниот спрат исто така се грее односно се користи така да не би било како да е на е директно од земја. Гледав 5.5кв ама парапетни односно на ниско што се монтираат климите. Ви благодарам за одвоеното време
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Која KW клима би била доволна за да затоплува 55 квадрати. Во куќа добро изолирана со стиропор фасада, таван 20цм изолација и долниот спрат исто така се грее односно се користи така да не би било како да е на е директно од земја. Гледав 5.5кв ама парапетни односно на ниско што се монтираат климите. Ви благодарам за одвоеното време
Dali prostorot e otvoren 55m2 ili poveke prostorii.Ako se poveke prostorii kolkava kvadratura e prostorot kade sto ke bidi klimata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom