Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Pa ne digitalen postavija od onoj so dva manometri taka li se vika so strelku uklucija kockesta vakum pompa i mi vikaat eve gledas izlava bela parea toa e vlagata sto e ima vnatre i rabotese okolu 15 minuti ja isklucina izvadija i e startuvavme klimata.
Kaj mene @kodus koga mi go montirase Amberot vakumirase 15-20min i koga ja ugasi vakumerkata ja mu vikam ajde pustaj klimata (nestrpliv) a Kodus mi vika cekaj batka rano e, i cekase uste 15-20minuti posle vakumiranjeto na manometrite da se uveri deka drzi vakuum. Togas svativ sto ti e profi monter koj pojse od 4 montazi vo denot nepravi zasto vreme treba za da montazata bide kako sto treba.
Ako nekoj vi se fali 8 ili 10montazi napravil u denot begajte od takvi...toj nema vreme ni strafovi da zastrafi ne pa deka ke vakumira kako sto treba i ja proveri montazata. Okolu 40min trae vakumiranje i test dali pusta negde...plus drugoto ete ti 2 saata montaza, 4 saglam montazi se puno rabotno vreme od 8 casa....
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Pa ne digitalen postavija od onoj so dva manometri taka li se vika so strelku uklucija kockesta vakum pompa i mi vikaat eve gledas izlava bela parea toa e vlagata sto e ima vnatre i rabotese okolu 15 minuti ja isklucina izvadija i e startuvavme klimata.
izlava bela parea
Abe tie kafe da ne varea so vakum pumpata.
Se nadevam deka i 3x1,5mm2 kabel ne ti stavija.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
Eve nesto sto treba da bar del od niv da gi poseduvaat,ama badijala ke gi imaat koga ne znaat da gi rakuvaat,nasive monteri.
Zatoa treba skolo.
Ako se pogleda specifikacijata na vakuum pumpata se gleda deka se mislelo na sostojbata na masloto vo pumpata. Ima duri prozorče da se gleda promenata na izgledot na masloto bidejći izvlečenata voda od sistemot go zagaduva masloto na pumpata. Ima si svoj rezervoar za maslo pa može da se smeni masloto i vo tek na rabota za nekolku sekundi bez da se izgubi veće napraveniot vakuum. Pravi vakuum do neverojatni 15 mikrona so pomoš na dvostepeniot kompresor.....
Jas se raspravav so nekoku personi na forumov koi tvrdat deka vakumiranjeto služi da se vadel VOZDUHOT od sistemot a ne VODATA (koja sirota isparuva na sobna T ako e dovolno pod nizok pritisok) i deka za vakumiranje e dovolno i kompresor od frlen frižider ( POLOVINA MONTERI SE VO OVOJ FILM).
Potrebata od vakumiranje e poradi proverka na nepropusnost i vadenje na vodata od sistemot bidejći taa se vrzuva so masloto od kompresorot i so vreme go uništuva , ništo drugo......ni poveće ni pomalce.
Siguren sum deka i mnozina od tie što imaat digitalni vakuum pumpi nepravilno vakumuraat, gledaat na vreme i dali sistemot propušta, procesot vadenje voda od sistemot e zanemaren. Vaka monterot samo za sebe si vrši rabota da si napravi dobri sostavi.... a vsušnost tuka nema ni v od vakumiranje. Sreća klimite možat da podnesat sekakvi šalabajzeri koi mislat deka vakumiraat, poradi vgradeniot sušač od zeolit koj istrpuva sve do tri vakvi siluvanja.
 
Последно уредено:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Цената на електричната енергија на берзите низ Европа заминала низ таван. Од 40тина ЕУР за MW лани, сега е 100тина ЕУР. Не чека тешка зима.

 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Цената на електричната енергија на берзите низ Европа заминала низ таван. Од 40тина ЕУР за MW лани, сега е 100тина ЕУР. Не чека тешка зима.

Очекувано.... се копа крипто на велико...
За брзо ќе почнеме да се грееме на графички/мајнери.... пошо иднината е во криптото.... or so they say...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Ako se pogleda specifikacijata na vakuum pumpata se gleda deka se mislelo na sostojbata na masloto vo pumpata. Ima duri prozorče da se gleda promenata na izgledot na masloto bidejći izvlečenata voda od sistemot go zagaduva masloto na pumpata. Ima si svoj rezervoar za maslo pa može da se smeni masloto i vo tek na rabota za nekolku sekundi bez da se izgubi veće napraveniot vakuum. Pravi vakuum do neverojatni 15 mikrona so pomoš na dvostepeniot kompresor.....
Jas se raspravav so nekoku personi na forumov koi tvrdat deka vakumiranjeto služi da se vadel VOZDUHOT od sistemot a ne VODATA (koja sirota isparuva na sobna T ako e dovolno pod nizok pritisok) i deka za vakumiranje e dovolno i kompresor od frlen frižider ( POLOVINA MONTERI SE VO OVOJ FILM).
Potrebata od vakumiranje e poradi proverka na nepropusnost i vadenje na vodata od sistemot bidejći taa se vrzuva so masloto od kompresorot i so vreme go uništuva , ništo drugo......ni poveće ni pomalce.
Siguren sum deka i mnozina od tie što imaat digitalni vakuum pumpi nepravilno vakumuraat, gledaat na vreme i dali sistemot propušta, procesot vadenje voda od sistemot e zanemaren. Vaka monterot samo za sebe si vrši rabota da si napravi dobri sostavi.... a vsušnost tuka nema ni v od vakumiranje. Sreća klimite možat da podnesat sekakvi šalabajzeri koi mislat deka vakumiraat, poradi vgradeniot sušač od zeolit koj istrpuva sve do tri vakvi siluvanja.
1.Od ova dojdovme do zaklucok deka posle sekoja treta montaza -demontaza na istata klima ,e za frlanje barem jas taka svativ,ili vo sekoj moment moze da rikni kompresorot.Pa serviot ne znae vakum da napraj,pa ne da meni susac(zeolit).
2.Od ova dojdovme do zaklucok ,deka e i bespotrebeno vakumiranje na klimite,zatoa sto nikoj ne ja vakumira ispravno.
3.Vo razni servis manueli oskudno,malce,razlicno,od brend do brend,ili pak nema nikakov standarden voopsto nema nikakov protokol za vakumiranje na klimite,(kako korona protokol)ili ako go ima ne e bas taka napisano kako sto go velis,(a mislam deka si vo pravo ili priblizno vo pravo).
Zos e toa taka napravno,i ne e obrneto vnimanie na ovaa rabota,Izvedeno kako SIVA ZONA ?
Dali proizvoditelot preporacuva posle sekoja treta demontaza da ,i dali e namalena neizinata upotrebnata vrednost,i funkcija,a i taka slabo ima majtori da go promenata toj susacot.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
Siguren sum deka vo svetov nema poveće od 100 klimi so tri montaži: znači bespotrebna preporaka od proizvoditelot, baška vrednosta na klimata posle vtorata montaža e mnogu mnogu pomala od cenata za demontaža i montaža.
Dobri ti se prvite dva zaklučoka.
Ako si gi čital moite postovi za vakumiranje, sigurno ima desetina, točno e kažano kako se pravi i so koja oprema, nemam želba pak da pišuvam i taka i taka e ne produktivno.
Inače vo servisnite upastva za korisnicite proizvoditelot ne saka da zamara kupci so tehnikalii i proceduri, zatoa pak ima detalni upastva za svoite serviseri. E sega ovde što tuta i muta montira klimi e samo naš problem.
Interesno e što za proverka na nepropusnost treba stvarno dobra vakuumerka so digitalen displej. Zošto? Zatoa što ako sistemot ispušta 1 gr/dnevno za edna god poveće od pola freon će go nema za edna godina. A 1gr/den e tolku neverojatno malku što vakuumot za 10 -15 min na digitalnoto broilo nema da go registrira, osven ako ne se napravi dlabok vakuum od 50 tora.....pa ušte so analogen manometar i kompresor od frižider.
Zatoa vakumiranje tuka kaj nas vo 90% slučaevi a bilo a ne bilo.
Ušte nešto vodata nema vednaš da go uništi kompresorot, samo će go prepolovi vekot na koristenje.
Mnogu pobitno e da se obezbedi dobro zaptivanje, a za toa treba samo dobra raka, dobar alat, dobra bakarna cevka so podebel zid i malce maslo, pa ete holender koj trae večno.
 
Последно уредено:
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Ljudi pričate o split sistemimu a ne o vakumiranju sportske dvorane i slično..
Većina opisanog se obavezno primjenjuje na većim sistemima , mislim da nema potrebe toliko dramatizirati oko split sistema...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Од мравка слон прават,ќе испадне оти за монтер (ставање на дипли,и бушење,вакумирање)треба да бидеш доктор на науки, инаку монтер и сервисер на клими се две различни работи
И пак доколку во климата има зеолит како што вика tzlatko тогаш испаѓа оти немаме ни потреба од вакумирање,
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Ај ако можи некој да ми објасни што е со carrier климиве, гледам овај легаси 3.5 30000ден со перформанси подобри од јапанац, а цена на пола. Плус еуровент. Можно е да се толку добри?


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
Sekako deka e najdobro klimata da e vakumirana NO i da ne se vakumira klimata ne e opasno bidejki sekoj INVERTER ima susac pred kompresorot no pak ke kazam NAJDOBRO e da se vakumira NO i da ne e vakumirana klimata ima susac pred kompresorot

Sepak inzinerite mislele i za montazi bez vakumiranje i zatoa sekoja klima ima susac pred kompresorot.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Од мравка слон прават,ќе испадне оти за монтер (ставање на дипли,и бушење,вакумирање)треба да бидеш доктор на науки, инаку монтер и сервисер на клими се две различни работи
И пак доколку во климата има зеолит како што вика tzlatko тогаш испаѓа оти немаме ни потреба од вакумирање,
Aro ti sam si ja montirase,ke gi matis pa uste 120 evra montaza,a materijal 50 evra. Sldnata i jas sam ke si ja montiram,sekako vakumiranje ne treba.
Автоматски споено мислење:

Sekako deka e najdobro klimata da e vakumirana NO i da ne se vakumira klimata ne e opasno bidejki sekoj INVERTER ima susac pred kompresorot no pak ke kazam NAJDOBRO e da se vakumira NO i da ne e vakumirana klimata ima susac pred kompresorot

Sepak inzinerite mislele i za montazi bez vakumiranje i zatoa sekoja klima ima susac pred kompresorot.
A so pa ako ja vakumiraat,mislis vakumirana ke bidi,so nesmeneto maslo na vakum pumpata.
So toj montrot poarno ke ja montira od mene,ni moment klus ni nisto.
Mojata ja vakumiraa so motorce od frizider envo 11 godini cepi.
Koj mozi sam neka si ja montira.Samo dobro pertlovanje,i podmackuvanje i steganje pod uslov so moment kluc.
Автоматски споено мислење:

Ај ако можи некој да ми објасни што е со carrier климиве, гледам овај легаси 3.5 30000ден со перформанси подобри од јапанац, а цена на пола. Плус еуровент. Можно е да се толку добри?


Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Super si e klimava za da izladi edvaj 35m2 i da stopli 15m2.Za tolkav prostor e dobra,so 440m3 maksimalen izduv.
Za tie pari baraj poarna.Za pogolem prostor ne se nadevaj.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.098
Поени од реакции
4.831
A so pa ako ja vakumiraat,mislis vakumirana ke bidi,so nesmeneto maslo na vakum pumpata.
So toj montrot poarno ke ja montira od mene,ni moment klus ni nisto.
Mojata ja vakumiraa so motorce od frizider envo 11 godini cepi.
Koj mozi sam neka si ja montira.Samo dobro pertlovanje,i podmackuvanje i steganje pod uslov so moment kluc.
Klimive da gi prodavaat so kit za montaza vo pakovanjeto fabricki kako porano sto bese bakarni cevki 3m bandaz traka kabel za napojuvanje na vnatresnata i nadvoresnata edinica montazata ke bide poevtina plus sekoj ke oize sam da si gi montira normalno koj moze no ne gi prodavaat klimive so kit za montaza ima samo nekoj modeli na Midea Tcl Fuego so vklucen kit za montaza i za montaza na klima so vklucen kit za montaza montazata e mnogu poevtina.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Klimive da gi prodavaat so kit za montaza vo pakovanjeto fabricki kako porano sto bese bakarni cevki 3m bandaz traka kabel za napojuvanje na vnatresnata i nadvoresnata edinica montazata ke bide poevtina plus sekoj ke oize sam da si gi montira normalno koj moze no ne gi prodavaat klimive so kit za montaza ima samo nekoj modeli na Midea Tcl Fuego so vklucen kit za montaza i za montaza na klima so vklucen kit za montaza montazata e mnogu poevtina.
Abe sega gi gledav i cenite za cevkite so izolacija idat okolu 5evra metro ,i toa presek 12,7 ,so kombinacija 6,5 presek. 3 metra se 15 evra,i drzaci eto sosse bandas traka i drzaci,strafoj,30 evra vkupen materijal.
I toa za 24btu edinica.Kolku paniki krenaaa. 120 evra montaza,bez vakumiranje.
Ami seta filozofija e vo vakumot,ako ne ja vakumira ne mi ni treba toj monterot.Sem prodavacit ako ne te uslovuva so negov monter.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.529
Поени од реакции
10.016
Се е ова убаво што го пишувате... ама сам без алат не можеш но холендер да направиш ни цевка да свиткаш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom