Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 октомври 2020
Мислења
91
Поени од реакции
167
Прашање до секој со солидна изолација.

Дали имате потреба од ладење со клима в лето или е доволно ладно внатре дома ?
До сега во неколкуте жешки денови на околу 30-34 степени, дома ми беше прилично ладно и немаше баш никаква потреба од пуштање клима за ладење, па ме интересира кај другите со слична или уште подобра изолација како е во лето.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.353
Поени од реакции
2.499

Koe e vaseto mislenje za klimava?
Влезен модел на митсу! Ако ти е за ладење и догревање во меѓусезона супер. Ако го планираш за примарно греење... заобиколи го во широк лак.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
286
Поени од реакции
482
Влезен модел на митсу! Ако ти е за ладење и догревање во меѓусезона супер. Ако го планираш за примарно греење... заобиколи го во широк лак.
Влезен модел на митсу! Ако ти е за ладење и догревање во меѓусезона супер. Ако го планираш за примарно греење... заобиколи го во широк лак.
А што Вивакс ќе грее од 20000,Мидеа или некое друго губре а овој не
 
Член од
16 март 2019
Мислења
2.190
Поени од реакции
2.050
Прашање до секој со солидна изолација.

Дали имате потреба од ладење со клима в лето или е доволно ладно внатре дома ?
До сега во неколкуте жешки денови на околу 30-34 степени, дома ми беше прилично ладно и немаше баш никаква потреба од пуштање клима за ладење, па ме интересира кај другите со слична или уште подобра изолација како е во лето.
Sekako deka treba ladenje iako imas izolacija no ne tolku kako koga bi nemal izolacija
Jas imam izolacija no sepak letno vreme treba ladenje po prijatno e koga klimata e vklucena
Na kraj kraeva se zavisi kolku podnesuvas toplo
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.353
Поени од реакции
2.499
А што Вивакс ќе грее од 20000,Мидеа или некое друго губре а овој не
Епа ист Пдизајн имаат тие од 20 бона и овој од 34 бона...
Постерот не напишал ни за што му треба ни кај ќе го става! Така да најдобар одговор е овој...
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
78
Поени од реакции
125
Член од
29 август 2019
Мислења
653
Поени од реакции
1.771

Koe e vaseto mislenje za klimava?
Влезен модел на митсу! Ако ти е за ладење и догревање во меѓусезона супер. Ако го планираш за примарно греење... заобиколи го во широк лак.
Епа ист Пдизајн имаат тие од 20 бона и овој од 34 бона...
Постерот не напишал ни за што му треба ни кај ќе го става! Така да најдобар одговор е овој...
Влезен модел е и иако вика 3иполка во името тоа е за ладење... а усвари... како и сите влезни модели и овој е 2иполка на греење.
Јас верувам во документите на Мицубиши дека не се лаже... како во некои други брендови...
Еве Product Fiche-то вика на -10С дава 2.4kW без бекап греење.

Така да, ако за просторот ти се доволни 2.4kW на -10С... зш да не!

Еве извадок од сервисното упатство.
Носи 7.3cm3 компресор произведен во Кина и 0.72кг од постариот R410A фреон.

HJ35service.png


Исто еве ти и извадок од еуровент.
HJ35.png


Јас има 5,5 многу слаба за греење, до кај 5 степени надворешна брка работа
Ти да си збараш добар мајстор да ја провери.... пошо за 5ката Product Fiche-то вика на -10С дава 3.8kW без бекап греење.
Добро далеку е од 5kW ама сепак свесен си дека е влезен модел.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.865
Поени од реакции
2.038
Влезен модел е и иако вика 3иполка во името тоа е за ладење... а усвари... како и сите влезни модели и овој е 2иполка на греење.
Јас верувам во документите на Мицубиши дека не се лаже... како во некои други брендови...
Еве Product Fiche-то вика на -10С дава 2.4kW без бекап греење.

Така да, ако за просторот ти се доволни 2.4kW на -10С... зш да не!

Еве извадок од сервисното упатство.
Носи 7.3cm3 компресор произведен во Кина и 0.72кг од постариот R410A фреон.

Прегледај го приврзокот 298281


Исто еве ти и извадок од еуровент.
Прегледај го приврзокот 298282Ти да си збараш добар мајстор да ја провери.... пошо за 5ката Product Fiche-то вика на -10С дава 3.8kW без бекап греење.
Добро далеку е од 5kW ама сепак свесен си дека е влезен модел.
Drvo od model na Mitsu t.e. KRS
 

Kajgana Shop

На врв Bottom