Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 април 2019
Мислења
334
Поени од реакции
458
На ауто е, а пона да се појавува пред извесен период од пред 2-3 недели ама тогаш поретко, а сега мн често т.е веќе не ни работи аамо ова го покажува. Работи откако ќе ја исклучиме и вклучиме и после кратко време пак истово се појавува.
Автоматски споено мислење:


На ауто е, а пона да се појавува пред извесен период од пред 2-3 недели ама тогаш поретко, а сега мн често т.е веќе не ни работи аамо ова го покажува. Работи откако ќе ја исклучиме и вклучиме и после кратко време пак истово се појавува.
[/QUOTE

Eve sto pisuva na internet

8 E8 Malfunction of indoor fan motor Indoor fan motor If the indoor unit does not receive signal from indoor fan motor for 30s successively when the fan motor is operating, indoor fan motor malfunction will be reported. In this case, the unit can automatically resume operation after stopping.
https://www.greeonline.com › ...

Eve i prevod znaci uma problem so vnatresniot ventilator

8 E8 Дефект на моторот на внатрешниот вентилатор Мотор на внатрешниот вентилатор Ако внатрешната единица не добива сигнал од моторот на внатрешниот вентилатор 30-тите последователно кога работи моторот на вентилаторот, ќе се пријави дефект на моторот на вентилаторот во затворен простор.Во овој случај, единицата може автоматски да продолжи со работа по запирање.

Eve i vjdeo od pdf dokumentot kade e opisuva greskata.

 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Здраво, дали некој знае што значи ова што го покажува на климава? Климата е gree lomo LCLHПрегледај го приврзокот 290303
Грешката E8 значи дека заштитата од прегревање на компресорот се активирала. Ова може да се случи поради две работи:
1. Некаде во системот има губиток на фреон.
2. Нема доволна количина на фреон во системот.
Јас би те советувал да се консултираш со овластениот сервис на Gree.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Грешката E8 значи дека заштитата од прегревање на компресорот се активирала. Ова може да се случи поради две работи:
1. Некаде во системот има губиток на фреон.
2. Нема доволна количина на фреон во системот.
Јас би те советувал да се консултираш со овластениот сервис на Gree.
Колку си сигурен со ова?
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
40% затоа го советував да се консултира со овластениот сервис на Gree. Тие знаат најдобро.
До филтрите е или прљава турбина ако претерал со нечистење на филтрите и во тој случај прави поголем поврат него ли потис и се уклучува заштита Е8.Не е до фреон.Системот има 2 типа на заштита од недостаток на фреон.И во двата случаја се појавува одреден ерор код на дисплејот.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.613
Поени од реакции
7.053
Здраво, дали некој знае што значи ова што го покажува на климава? Климата е gree lomo LCLHПрегледај го приврзокот 290303
На неколку места пишува дека е проблем со внатрешниот вентилатор и дека централната единица не добива податоци за неговата работа.

Дали ги чуваш документите од уредот? Можно е во нив да пишува точно што се случило за одредена грешка.

Во секој случај ако климата е под гаранција викај сервис.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.339
Поени од реакции
2.600
До филтрите е или прљава турбина ако претерал со нечистење на филтрите и во тој случај прави поголем поврат него ли потис и се уклучува заштита Е8.Не е до фреон.Системот има 2 типа на заштита од недостаток на фреон.И во двата случаја се појавува одреден ерор код на дисплејот.
Vo pravo si 100%.
Klimata go predupreduvala deka ne se iscisteni filterite, ama nikoj ne gi cistel.
Zatoa, cistete gi filtrite barem ednas vo mesecot, em dobro za klimata, em dobro za vaseto zdravje.
 
Последно уредено:
Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
До филтрите е или прљава турбина ако претерал со нечистење на филтрите и во тој случај прави поголем поврат него ли потис и се уклучува заштита Е8.Не е до фреон.Системот има 2 типа на заштита од недостаток на фреон.И во двата случаја се појавува одреден ерор код на дисплејот.
Епа да можеби е ти како што викаш ама најдобро е да се консултира со сервисот на Greе. Сигурен сум дека тие знаат. На интернет пишуваше или турбината и филтрите се проблем, или фали фреон па сега незнам. Пак ќе кажам, не сум квалификувано лице да кажувам така да најдобро да си провери со сервисот.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
213
Поени од реакции
516
Evo i skice stana izvinjavam se sto sam rukom sada skicirao
Прегледај го приврзокот 288657

koje bi mesto bilo adekvatno za unutrasnju ? Spoljna ce biti na terasi. Kupatilo se greje drugacije. Znaci hodnik 6m, dnevna sa kuh 22m, spavaca 10m2
Niko da mi da neki predlog.
Od modela koje sam gledao su Gree Muse i Gree G Tech. GTech prevazilazi cenu, ali ako je mnogo bolja uzecu nju.
Nego i ovde i na drugim sajtovima citam neka oprecna misljenja za navodna gasenja i paljenja ovih klima non stop. Kakva su vasa iskustva ?
Znaci to bi bilo 22m2 dnevna + 6m2 hodnik koji i ne treba bas da bude i na -15C grejan non stop. Ali u isto vreme nebi hteo da se klima gasi na 700w kada je napolju toplije nego da manje trosi a greje sto vise u kontinuitetu. Hvala
Da ne ispadne da samo pitam, pa se izgubim :)
Ipak cu malo da povecam budzet i uzmem Fujitsu 7LMCE i Fujitsu 9LMCE. Ispasce me bez montaze obe 780e. Gledao sam malo i citao, mislim da ce to da bude najbolja varijanta za mene. Bio sam prosle nedelje kod drugara koji godinama greje 27m2 sa 7LMCE, vrlo slicnog (99%) prostora kao kod mene. Posedeo skoro sat vremena, napolju je bilo oko 6-7C. Kaze da je extra zadovoljan sa svime. Radi bez problema i na 220w-240w kada je napolju u plusu, a oko 500w-600-700w kada je napolju bas jak minus.. a da maksimalno moze da povuce oko 1kw. Cak mi je predlagao da uzmem 2x7, ali cu ipak jednu 1x9LMCE, 1x7LMCE. Kaze da je klima perfektno precizna, i da je uvek drzi na auto fan, 23-24C. U pola stepena radi i gasenje i paljenje, da se gasi vrlo retko, da se brzo posle toga ponovo pali. Za moju spavacu od 10m2, kaze da nema ni da je cujem, jer mogu non stop da je drzim na najmanjem fanu. Dok sam bio kod njega, klima je bila kao zakucana na 250-280w ceo sat i bukvalno se ne cuje. Jednom se ugasila, te ponovo upalila za mozda 5 min. Kada se upalila, u roku od mozda ukupno 4-5 min za max i min otisla je na 700w, posle toga se vratila opet na 280w....
Nekako mi ovo sa tim stalnim gasenjem kod nekih drugih modela bezveze. I sa tim zaletanjem, pregrevanjem i neravnomernim radom, padovima temperature.
Vidim da se ljudi bas zale na to.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
13
Дечки да не пишувам на сите посебно, ги исчистив филтрите и климава најнормално почна да работи, и го снема тоа Е8. фала на сите за помошта
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.535
Поени од реакции
3.735
Дечки да не пишувам на сите посебно, ги исчистив филтрите и климава најнормално почна да работи, и го снема тоа Е8. фала на сите за помошта
Znači sepak kinezištava i ne bile tolku glupi čim stavile edna vakva dijagnostika.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
334
Поени од реакции
458
Дечки да не пишувам на сите посебно, ги исчистив филтрите и климава најнормално почна да работи, и го снема тоа Е8. фала на сите за помошта

Си требал една слика од филтрите да видевме колку е имало наталожено прашина па е покажувало Е8.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
3.735
Поени од реакции
8.075
Па не е нуклеарна физика и не требаат екстра сензори! Пет реда код само... Темп на усис и темп на изменувач како варијабли, а може и коефициент меѓу нив. Се кладам дека и така функционира.
Додуше ништо не е совршено, може фалс еррор да јави понекогаш ради икс други фактори, ама подобро да го има него ли да го нема!
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.535
Поени од реакции
3.735
Pa neli glupive kinezi neznaat eden softver da napišat!
Takvo nešto može samo ovde može da se pročita.
Koj pravel softveri za uredi koi smostojno rabotat, a ne za knigovodstvo ili bankarstvo ili pak sledenje magacini .... dobro znae deka softverot se pravi prema vgradeniot hardver. Principot i tehnologijata na rabota direktno zavisi od hardverot i parametrite na rabota propišani od tehnolozite i inženerite, tuka programerot e samo preveduvač od tehničkiot jazik na mašinata ili uredot do jazikot na procesorot (kompjuterot).
Prema toa vistinska majstorija e da napraviš ured koj će raboti korektno so vgraden siromašen hardver, programerot ne može da go natera kompresorot da vrti so 150W ako nema vgradeno EEV i soodveten kompresor.
Poradi toa mislam deka kineskive klimi se sosema korektni i deka gi pravat maksimalno onolku dobri kolku što i imaat vgradeno sofisticirami delovi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom