Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 јануари 2018
Мислења
365
Поени од реакции
911
Okolu montazata eden sovet....rasprasaj se za moznosta za postavuvanje na centralen zican kontroler i nacinot na povrzuvanje, koj nakraj se sveduva na pustanje na dvozilen komunikaciski kabel od sekoja vnatresna edinica do edno mesto kaj sto bi stoel toj kontroler na zid. Bitno e da ti pustat kabel pri montaza a kontrolerot od lupam 500eu na plateni 3k eu e sitno ama ke imas kako opcija da go namontiras naknadno sega nemora , no ako ne ti pustat takva dvozilna zica sega pri montaza posle nema da ti se kopaat zidovi odnovo.
Centralniot kontroler ke ima moznosti da od edno mesto gi setiras....spalni dnevna posebno so tajmeri sigurno so 8 ili poveke razlicni setiranja vo 24casa, posebno po vnatresna edinica so razlicni temp fanovi i sl
Bitno kabelceto za kontrolerot da ti go pustat pri montaza, a dali ke go stavis posle sam ke si odlucis
Zaboraviv da pisam deka instalacijata e veke vgradena vo zid i ima vkupno 26 metri cevki ,sproveden kondenz vo zid so pvc vodovodna cevka ,i direkten priklucok za struja 3×2.5 od sat so poseben osiguruvac 20A.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
29 август 2019
Мислења
877
Поени од реакции
2.265
Zaboraviv da pisam deka instalacijata e veke vgradena vo zid i ima vkupno 26 metri cevki ,sproveden kondenz vo zid so pvc vodovodna cevka ,i direkten priklucok za struja 3×2.5 od sat so poseben osiguruvac 20A.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Мислам 25ка осигурач ти треба...

Screenshot 2021-04-01 at 01.05.10.png
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.208
Поени од реакции
3.146
Da toa go vidov ,ama majstorska rabota veli dosta e 20ka ,toa elektricarot ,no sepak ke napomenam deka 25ka si bara klimata .

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Dobro veli majstorot 20A nema nikogaš da povleče, edvaj do10A će povleče na ladenje. 20 A znači snaga od 4.5 Kw, a se gleda od tabelite kompresorot e 2Kw i startnata struja e 10,2A.
Elektronikata i kompresorot se zaštiteni so svoi osigurači, a ovoj na tablata e samo za slikanje.
Sekoj vid na elektronika si bara svoj tip na osigurač, brz, super brz ili trom, konstruktorot se zaštitil soodvetno, ovoj na tablava e nekoj kraen ako drugite zakažat od nekoja pričina, pa trebe da bide izbran za da drži i ne isklučuva vo normalna rabota.
Po mene 20A e poveće od dovolno
 
Последно уредено:
Член од
8 октомври 2015
Мислења
146
Поени од реакции
587
Денес е денот на шегата.
Шегувајте се и бидете насмеани.

1 APRIL.jpg
Со почит,
Греемак Гроуп
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
13
Здраво, дали некој знае што значи ова што го покажува на климава? Климата е gree lomo LCLH IMG_20210401_203720.jpg
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Член од
20 октомври 2019
Мислења
5
Поени од реакции
13
На топлово сега ти се појави првпат, да не ја работиш на најниска фан брзин?
На ауто е, а пона да се појавува пред извесен период од пред 2-3 недели ама тогаш поретко, а сега мн често т.е веќе не ни работи аамо ова го покажува. Работи откако ќе ја исклучиме и вклучиме и после кратко време пак истово се појавува.
Автоматски споено мислење:

На топлово сега ти се појави првпат, да не ја работиш на најниска фан брзин?
На ауто е, а пона да се појавува пред извесен период од пред 2-3 недели ама тогаш поретко, а сега мн често т.е веќе не ни работи аамо ова го покажува. Работи откако ќе ја исклучиме и вклучиме и после кратко време пак истово се појавува.
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.594
Поени од реакции
2.347
Неам долго време бидено во темава. Шо прајте? Шо се дешават? Нешто шо требит да знам?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
300
Поени од реакции
595
Неам долго време бидено во темава. Шо прајте? Шо се дешават? Нешто шо требит да знам?
Sv B стана покултурен малку, Стрелчо стави лајк на митсебуше, тешиба почна да пројавува незадоволни корисници и тоа ..... на кратко најважните работи
 
D

Deleted member 12196

Гостин
На ауто е, а пона да се појавува пред извесен период од пред 2-3 недели ама тогаш поретко, а сега мн често т.е веќе не ни работи аамо ова го покажува. Работи откако ќе ја исклучиме и вклучиме и после кратко време пак истово се појавува.
Ова е заштита од преоптоварување.
Претпоставувам дека има сериозен проблем ако се појавува кратко по вклучувањето.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
71
Поени од реакции
57

Kajgana Shop

На врв Bottom