Најекономично греење (затоплување)

Член од
6 август 2018
Мислења
58
Поени од реакции
101
НА ЗАЛИХА!!!
TOSHIBA HAORI inverter не само што се вклопува во Вашиот ентериер туку самиот уред Ви овозможува креативни можности за дизајн на просторот.

 • Иновативен материјал & повеќе дизајни на внатрешна единица
 • Величини: B10, B13 & B16
 • Енергетска класа A+++
 • Мерење на потрошувачка на електрична енергија
 • Луксузен далечински управувач, Фабрички вграден Wi-Fi уред.
 • Модерен филтрирачки систем: антипрашест филтер, прочистувач на воздух и „Ultra pure“ филтер, Управување преку „ALEXA“, HADA CareFlow
 • Следење на потрошувачка на електрична енергија
 • Текстилната облога која лесно се заменува
 • Компатибилна за SINGLE & MULTI изведба
 • Компактни димензии: 300 х 990 х 210 mm
 • Опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46°C
 • Опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24°C
111220_Energija_Haory_Post-02.jpg

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.880
Поени од реакции
7.814
НА ЗАЛИХА!!!
TOSHIBA HAORI inverter не само што се вклопува во Вашиот ентериер туку самиот уред Ви овозможува креативни можности за дизајн на просторот.

 • Иновативен материјал & повеќе дизајни на внатрешна единица
 • Величини: B10, B13 & B16
 • Енергетска класа A+++
 • Мерење на потрошувачка на електрична енергија
 • Луксузен далечински управувач, Фабрички вграден Wi-Fi уред.
 • Модерен филтрирачки систем: антипрашест филтер, прочистувач на воздух и „Ultra pure“ филтер, Управување преку „ALEXA“, HADA CareFlow
 • Следење на потрошувачка на електрична енергија
 • Текстилната облога која лесно се заменува
 • Компатибилна за SINGLE & MULTI изведба
 • Компактни димензии: 300 х 990 х 210 mm
 • Опсег на работа ладење – надворешна температура од -10 ÷ 46°C
 • Опсег на работа греење – надворешна температура од -15 ÷ 24°C
Прегледај го приврзокот 289839

Ве очекуваме во нашите салони на ул. Лондонска 1А, Скопје или во ново отворениот продажен салон на Енергија во Визбегово (до Пантер Мис) (инвертер клима уреди, топлински пумпи, VRF системи, чилери, вент.конвектори итн.) или контактирајте не на info@energija.com.mk или на 02/3061-466.

За било какви дополнителни информаци, обратете се на info@energija.com.mk или телефонските броеви:
+389 (0)2 3061 466
+389 (0)2 3061 467
+389 (0)72 213 590

http://energija.com.mk/
Цена? Или сеуште ќе вртиме по 6 телефони и ќе губиме по 30 мин од денот за нешто за што треба во 5 секунди да се добие информација?
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ceni
Цена? Или сеуште ќе вртиме по 6 телефони и ќе губиме по 30 мин од денот за нешто за што треба во 5 секунди да се добие информација?
Cenite se top 75 za 13ka bojje daisekai za nekoj denar plus bar nema da peres navlaki
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ај од поискусните, дали на цоклето доле да ставам стиродур или стиропор е океј, мајсториве ги убедуваат моите нема мака стиропорот не вреди да давате пари екстра за тој дел долу имам околу 50м2 цокле.

Ѕидовите се 8ца стиропор а цоклето 5ка стиропор јас сакам да го сменам со 5ка стиродур.

Фала на помошта однапред.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
Ај од поискусните, дали на цоклето доле да ставам стиродур или стиропор е океј, мајсториве ги убедуваат моите нема мака стиропорот не вреди да давате пари екстра за тој дел долу имам околу 50м2 цокле.

Ѕидовите се 8ца стиропор а цоклето 5ка стиропор јас сакам да го сменам со 5ка стиродур.

Фала на помошта однапред.
Е арно ти рекле мајсторите! Мајстор ти кажува, ти на форум друго мислење бараш т.е. сакаш некој друг да ти потврди за нешто што сам си се убедил. Ако имаш пари за горење мењавај стиродур, ама стиропорот на цоклето што веќе го имаш ќе трае исто колку и фасадата.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Е арно ти рекле мајсторите! Мајстор ти кажува, ти на форум друго мислење бараш т.е. сакаш некој друг да ти потврди за нешто што сам си се убедил. Ако имаш пари за горење мењавај стиродур, ама стиропорот на цоклето што веќе го имаш ќе трае исто колку и фасадата.
Прашав повеќе мајстори, ми рекоа долна зона како што е цоклето подоборо е стиродур, од причина што може да истрпи посилни удари од топка, паднало нешто си го гребнал ѕидот и слично. и 5ка стиродур има подобра изолација од 5ка стиропор, како што ме поучија бетонот влече ладно, подобро појака изолација да имаш на цокле. Барав мислење и од другите кои веќе направиле.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Прашав повеќе мајстори, ми рекоа долна зона како што е цоклето подоборо е стиродур, од причина што може да истрпи посилни удари од топка, паднало нешто си го гребнал ѕидот и слично. и 5ка стиродур има подобра изолација од 5ка стиропор, како што ме поучија бетонот влече ладно, подобро појака изолација да имаш на цокле. Барав мислење и од другите кои веќе направиле.
Иста вредност имаат стиродур и стиропор , разликата е во цврстината и издржливоста од механички удар е на страна на стирдур и затоа се препорачува во долна зона да се става тој , јас имам ставено 2 цм стиродур (розевв)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ај од поискусните, дали на цоклето доле да ставам стиродур или стиропор е океј, мајсториве ги убедуваат моите нема мака стиропорот не вреди да давате пари екстра за тој дел долу имам околу 50м2 цокле.

Ѕидовите се 8ца стиропор а цоклето 5ка стиропор јас сакам да го сменам со 5ка стиродур.

Фала на помошта однапред.
Топлинската проводливост е приближно иста, а ако мислиш дека ќе имаш проблеми со оштетувања, стиродурот е поотпорен.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Иста вредност имаат стиродур и стиропор , разликата е во цврстината и издржливоста од механички удар е на страна на стирдур и затоа се препорачува во долна зона да се става тој , јас имам ставено 2 цм стиродур (розевв)
Ќе има многу голем забец од 8 стиропор до 2 цм стиродур, ама најверојанто ќе ги послушам, да не фрлам екстра 10к
 
Член од
17 октомври 2007
Мислења
14
Поени од реакции
3
kajganari dali ima nekoj iskustvo so Carrier i dali se isplati da se investira vo niv?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.192
Поени од реакции
2.865
Ајде Прилепчани... кога нема 1.000еур за нас, бар 10.000 денари нека искористи некој...

Автоматски споено мислење:

@tigar4e како се покажа Daiseikai-то кај тебе?
Не знам дал следиш, ама 2ца на форумов се каат што земале...
 
Член од
7 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
243
Ајде Прилепчани... кога нема 1.000еур за нас, бар 10.000 денари нека искористи некој...

Автоматски споено мислење:

@tigar4e како се покажа Daiseikai-то кај тебе?
Не знам дал следиш, ама 2ца на форумов се каат што земале...
Сеуште не сум вселен во станот, така да неможам ништо да кажам, веројатно во мај би требало да се вселам така да за наредната зима ќе имам повеќе информации како работи и слично :)
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Ајде Прилепчани... кога нема 1.000еур за нас, бар 10.000 денари нека искористи некој...

Автоматски споено мислење:

@tigar4e како се покажа Daiseikai-то кај тебе?
Не знам дал следиш, ама 2ца на форумов се каат што земале...
Mnogu me interesira tie dvajcata dali bi gi smenile uredite za drug brend, ili sakaat samo zamena na uredot so nov ured?? Cisto radi pojasnuvanje, zasto ne sum siguren vo ova bas
 

Kajgana Shop

На врв Bottom