Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
2.830
Поени од реакции
5.854
Ostaj tvojat na r-22 togas so ispustanje na freon odese,crckanje kako so mi velese eden.Ke crcnime-ispustanje na freon.
Така е! Ама ете тој одвлажнувач изгледа функционира.
Со неправилно вакумирање барем половина воздух (и влагата во него) ќе биде извлечена.
Да не ви се мешам во кавгата, само за овој дел ќе додадам: Боље иште него ништа!
(И прилично сум сигурен дека >95% од влагата може да биде извлечена со таков компресор)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.311
Поени од реакции
3.341
Да не ви се мешам во кавгата, само за овој дел ќе додадам: Боље иште него ништа!
(И прилично сум сигурен дека >95% од влагата може да биде извлечена со таков компресор)
Ja pak sum prilično siguren deka poveće od 95 % od vodata će ostane ako ne dobie dovolen podpritisok vodata da ispari na sobna T. Da se razbereme se raboti za nekolku ml voda.... no ako se pomeša so masloto e mnogu lošo.
Vidiš ne sum se setil imam vo kolata kompresorče so dve glavi za pumpanje gumi, da počnam da vakumiram so nego?
Ova se detski muabeti što gi pravime, vakuum pumpa krstena so armirani creva i dvostepen kompresor ne e tuku taka preku 300 evra. Nikoj ne bi bil glup da ja proizvodi ako može so improvizacii tipa klipen kompresor od star frižider.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Така е! Ама ете тој одвлажнувач изгледа функционира.

Да не ви се мешам во кавгата, само за овој дел ќе додадам: Боље иште него ништа!
(И прилично сум сигурен дека >95% од влагата може да биде извлечена со таков компресор)
Бидејќи водата е помешана со воздухот (како пареа), колку проценти од воздухот се извлече, толку проценти и од водата ќе се извлече.
Ако го смалиме притисокот на половина, тоа е 50%, на четвртина е 75%.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.830
Поени од реакции
5.854
Бидејќи водата е помешана со воздухот (како пареа), колку проценти од воздухот се извлече, толку проценти и од водата ќе се извлече.
Ако го смалиме притисокот на половина, тоа е 50%, на четвртина е 75%.
Не е баш проста математика! Влажноста зависи и од температура и од притисок. Да на ја пимплам ни јас кога не ја разбирам...

@tzlatko значи не реков дека се џабе тие професионални компресори,тамам работа.
Може новиве клими со Р32 се многу поосетливи на заостаната влага. Јас само кажав мое(а верувам и сечие) искуство со стари клими.
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Ja pak sum prilično siguren deka poveće od 95 % od vodata će ostane ako ne dobie dovolen podpritisok vodata da ispari na sobna T. Da se razbereme se raboti za nekolku ml voda.... no ako se pomeša so masloto e mnogu lošo.
Vidiš ne sum se setil imam vo kolata kompresorče so dve glavi za pumpanje gumi, da počnam da vakumiram so nego?
Ova se detski muabeti što gi pravime, vakuum pumpa krstena so armirani creva i dvostepen kompresor ne e tuku taka preku 300 evra. Nikoj ne bi bil glup da ja proizvodi ako može so improvizacii tipa klipen kompresor od star frižider.
Убаво го кажа ова: “не случајно измислиле ДВОСТЕПЕНИ ВАКУМ ПУМПИ”... се е кажано.Очигледно голем дел незнаат што значи влага во инсталација и колку смета при работа на климата.Со мотор од фрижидер и малечки вакум пумпи нема шанса да се “извакумира” како што треба.Па кога ќе почнат да исклучуваат климите на “лажна” постигната температура ќе ви доаѓаат некои сервисери да ви ДОПОЛНУВААТ фреон итоа онака од око.За жал тоа го прават “колегите”.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.311
Поени од реакции
3.341
Не е баш проста математика! Влажноста зависи и од температура и од притисок. Да на ја пимплам ни јас кога не ја разбирам...

@tzlatko значи не реков дека се џабе тие професионални компресори,тамам работа.
Може новиве клими со Р32 се многу поосетливи на заостаната влага. Јас само кажав мое(а верувам и сечие) искуство со стари клими.
Dve raboti vredi da se spomene za onie što se fatile kako pijani za plot za vozduhot.
Prvo vlagata ne e samo vo vozduhot, ponatamu i mene mi e preku ašimov ovaa raspravija....
Vtoro nema vrska freonot, vlagata go rasipuva masloto.
Poradi preventiva sekoja klima i naeftinata si ima sušač, eden cilinder napolnet so zeolit koj sobira dovolno vlaga ako sistemot e pravilno tretiran vo celiot eksploatacionen vek.
Na pametnite ova e dovolno, a drugite neka prodolžat da .....
Автоматски споено мислење:

Убаво го кажа ова: “не случајно измислиле ДВОСТЕПЕНИ ВАКУМ ПУМПИ”... се е кажано.Очигледно голем дел незнаат што значи влага во инсталација и колку смета при работа на климата.Со мотор од фрижидер и малечки вакум пумпи нема шанса да се “извакумира” како што треба.Па кога ќе почнат да исклучуваат климите на “лажна” постигната температура ќе ви доаѓаат некои сервисери да ви ДОПОЛНУВААТ фреон итоа онака од око.За жал тоа го прават “колегите”.
Aman pomagaj brat od objasnuvanja pena fativ.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
470
Поени од реакции
773
Ti si fenomen, Nikola Tesla ne ti e ni do kolena, bravo. Ova e nešto slično na kako mali Đokica razbira fizika. Ne se brukaj ponatamu i tuka zastani, daleku si ti od patalec be brat.
Za vakumerkite što se koristat si vo pravo, tie se skoro pa na isto nivo so tvojot kompresor od rasipan frižider. So niv monterive naši samo glumat vakumiranje, mnogu e daleku toa od vakumiranje.
Ti zapamti edno što ti kažuva čičko ili dedo Zlatko, neznam kolku imaš godini, ne letaj kako prle pred magare, ne se vakumira na tvojot način ni pod razno. Mnogu bile pametni inžinerite što proektiraat klimi i se zaštitile od nepravilno vakumiranje so gore spomnatiot SUŠAČ ili sobirač na vlaga od nekolku tkn "vakumiranja".
Ti kako stručen vo ovaa oblast "vakumiraš" po tvoe, gledaš po nekolku meseci se e OK ništo ne se rasipa i misliš deka si ja otkril Amerika, a site drugi ništo ne razbiraat. A vsušnost SUŠAČOT ja pokril tvojata naivnost.
Ti poželuvam i ponatamu uspešni vakumiranja i stručni mislenja na ovaa tema.
Jas ponatamu so tebe nema da se ubeduvam, koj saka da bide pogrešno informiran neka te lajkuva do milje volje.
Pozdrav.
Се слушаш ли што зборуваш или не,само какви демагогии продаваш велејќи па и вакумерките кои ги користат мајсторите се исти како твојот компресор од фрижидер и СЕА ШТО ИЗВЕДУВАШ значи сите мајстори се будали на целиов Балкан а ти паметниот,
Како второ ако имаат сушач на влага климите како што тврдиш ти тогаш што е проблемот значи сите сме во право кога вакумирање со вакви вакумерки или компресор оти сушачот ке на исуши влагата.Така или не
-И како трето па што се палиш како младо Детенце што мојата клима си ја вакумирам како сакам ,Па не ми ја купи ти за да ме навредуваш оти си прочитал нешто од некој си Ојле-Дојле и тоа мора да е вистинито, Па кој го пишувал тоа не одговори да е е научно акредитиран труд?
-И последно нешто ако ти работи тоа умствениот апарат каде се наоѓа влагата (кондензацијата) во воздухот и ако е во воздухот кога тој ке се извади значи нема влага.По еден час вакумирање и Слон ќе помине низ цевките..
Се сомневам оти Рационално ќе одговориш....
Автоматски споено мислење:

Убаво го кажа ова: “не случајно измислиле ДВОСТЕПЕНИ ВАКУМ ПУМПИ”... се е кажано.Очигледно голем дел незнаат што значи влага во инсталација и колку смета при работа на климата.Со мотор од фрижидер и малечки вакум пумпи нема шанса да се “извакумира” како што треба.Па кога ќе почнат да исклучуваат климите на “лажна” постигната температура ќе ви доаѓаат некои сервисери да ви ДОПОЛНУВААТ фреон итоа онака од око.За жал тоа го прават “колегите”.
Абе ајде гледам оти сите клими искључуваат во Скопје.Дај објасни како искључува сензорот на лажна температура заради влагата, И кој сензор,молимте
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
2.830
Поени од реакции
5.854
Убаво го кажа ова: “не случајно измислиле ДВОСТЕПЕНИ ВАКУМ ПУМПИ”... се е кажано.Очигледно голем дел незнаат што значи влага во инсталација и колку смета при работа на климата.Со мотор од фрижидер и малечки вакум пумпи нема шанса да се “извакумира” како што треба.Па кога ќе почнат да исклучуваат климите на “лажна” постигната температура ќе ви доаѓаат некои сервисери да ви ДОПОЛНУВААТ фреон итоа онака од око.За жал тоа го прават “колегите”.
Ај те молам објасни како пред дваесетина па и повеќе години се местеле клими? Тогашните мајстори и да сакале немале пристап до добри вакумерки! Користеле или мотор од фрижидер или шишнувале фреон. Ете баш ме интересира од докажан монтер/сервисер(на добар глас) да слушнам зошто старите клими преживеале толку години?
А дека преживеале не е спорно!
Што е разликата меѓу тогашните фонко/фуего/мидеа/тцл, разноразни панасоници и лџ-а и сегашниве инвертери?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
470
Поени од реакции
773
Направивте оти клими се ракетна технологија за освојување на Марс незнам колку ти се тоа софистицирани машини ,абе обичен Ладилник со обратен процес Али за луѓе што не разбираат се е тоа толку сложено мислиш деференцинални равенки со 3 непознати решаваш .
Инаку да има плин во Македонија никој нема да се грее на клими
Автоматски споено мислење:

На интернет ми дава оти 500tori се 0.66 бара играчка за компресор од Ладилник
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.830
Поени од реакции
5.854
Направивте оти клими се ракетна технологија за освојување на Марс незнам колку ти се тоа софистицирани машини ,абе обичен Ладилник со обратен процес Али за луѓе што не разбираат се е тоа толку сложено мислиш деференцинални равенки со 3 непознати решаваш .
Инаку да има плин во Македонија никој нема да се грее на клими
Во основа се сложувам со тоа што го кажуваш! Ама да знаеш дека добар мајстор за фрижидери не значи дека ќе биде и добар мајстор за клими...и обратно! (Знам за такви случаи). Се си има свои финеси...
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
470
Поени од реакции
773
Во основа се сложувам со тоа што го кажуваш! Ама да знаеш дека добар мајстор за фрижидери не значи дека ќе биде и добар мајстор за клими...и обратно! (Знам за такви случаи). Се си има свои финеси...
Само како пример и инаку си во право оти денеска јас како сервисер на аудио не поправам тв, или сервисер на Рено не демонтира мазда
Автоматски споено мислење:

Направивте оти клими се ракетна технологија за освојување на Марс незнам колку ти се тоа софистицирани машини ,абе обичен Ладилник со обратен процес Али за луѓе што не разбираат се е тоа толку сложено мислиш деференцинални равенки со 3 непознати решаваш .
Инаку да има плин во Македонија никој нема да се грее на клими
Автоматски споено мислење:

На интернет ми дава оти 500tori се 0.66 бара играчка за компресор од Ладилник
Инаку 0.7 бара =500tori
И сеа некој се шегува или што Па компресорот набива 40 пати повеќе притисок од овие 0.7 бара што значи ке створи tori?
Само поставувам логичко прашање и дали некој има претстава колкав е овој притисок -вакум
 
Член од
25 септември 2015
Мислења
106
Поени од реакции
197
Се слушаш ли што зборуваш или не,само какви демагогии продаваш велејќи па и вакумерките кои ги користат мајсторите се исти како твојот компресор од фрижидер и СЕА ШТО ИЗВЕДУВАШ значи сите мајстори се будали на целиов Балкан а ти паметниот,
Како второ ако имаат сушач на влага климите како што тврдиш ти тогаш што е проблемот значи сите сме во право кога вакумирање со вакви вакумерки или компресор оти сушачот ке на исуши влагата.Така или не
-И како трето па што се палиш како младо Детенце што мојата клима си ја вакумирам како сакам ,Па не ми ја купи ти за да ме навредуваш оти си прочитал нешто од некој си Ојле-Дојле и тоа мора да е вистинито, Па кој го пишувал тоа не одговори да е е научно акредитиран труд?
-И последно нешто ако ти работи тоа умствениот апарат каде се наоѓа влагата (кондензацијата) во воздухот и ако е во воздухот кога тој ке се извади значи нема влага.По еден час вакумирање и Слон ќе помине низ цевките..
Се сомневам оти Рационално ќе одговориш....
Автоматски споено мислење:


Абе ајде гледам оти сите клими искључуваат во Скопје.Дај објасни како искључува сензорот на лажна температура заради влагата, И кој сензор,молимте
Ако има влага во инсталацијата, при рсбота на системот еве да речеме при греење побрзо качува температура и сондата (имаш сонда што ја мери температурата на фреонот..ајде така ќе ја наречам ) ќе покаже-детектира поголема температура и побрзо ќе исклучи и покрај тоа што нема постигнато работен притисок во системот.
Автоматски споено мислење:

Ај те молам објасни како пред дваесетина па и повеќе години се местеле клими? Тогашните мајстори и да сакале немале пристап до добри вакумерки! Користеле или мотор од фрижидер или шишнувале фреон. Ете баш ме интересира од докажан монтер/сервисер(на добар глас) да слушнам зошто старите клими преживеале толку години?
А дека преживеале не е спорно!
Што е разликата меѓу тогашните фонко/фуего/мидеа/тцл, разноразни панасоници и лџ-а и сегашниве инвертери?
R22 vs R410. Sega i R32..... isto ama ni priblizno isto.Ne mozam da svatam nesto.Ako i pristapis na montazata so site mozni proceduri i redosled vikate ja pravite montazata kvantna fizika... ako ja montiras radi reda vakumirana ili ne so motorce od frizider toa e ok ke tera i taka.Znam deka ke tera i taka(do negde.. moze i povise)... ama mislam deka ne e poentata vo KE TERA.. neli ?
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
470
Поени од реакции
773
Ако има влага во инсталацијата, при рсбота на системот еве да речеме при греење побрзо качува температура и сондата (имаш сонда што ја мери температурата на фреонот..ајде така ќе ја наречам ) ќе покаже-детектира поголема температура и побрзо ќе исклучи и покрај тоа што нема постигнато работен притисок во системот.
Автоматски споено мислење:


R22 vs R410. Sega i R32..... isto ama ni priblizno isto.Ne mozam da svatam nesto.Ako i pristapis na montazata so site mozni proceduri i redosled vikate ja pravite montazata kvantna fizika... ako ja montiras radi reda vakumirana ili ne so motorce od frizider toa e ok ke tera i taka.Znam deka ke tera i taka(do negde.. moze i povise)... ama mislam deka ne e poentata vo KE TERA.. neli ?
Во упатството на фујитсу пишува колку колку е дијаметар и должина на завртите за држачот на дљинското и триста други непотребни глупости а никаде не пишува дека треба посебен two stage вакумерки ако тоа така тогаш сигорно ке го навеле педантните Јапонци но наместо тоа навеле Вакумирање 1Час
-Па колку влага во mililitri има не заебавај те сега па да се зголеми толку притисокот кога и температурата ретко кај некоја клима поминува 65-70степени и нас како што знам вклучувањето првенствено зависи од сондата за температура во просторијата а не на флуидот таа е за заштита
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Ti si fenomen, Nikola Tesla ne ti e ni do kolena, bravo. Ova e nešto slično na kako mali Đokica razbira fizika. Ne se brukaj ponatamu i tuka zastani, daleku si ti od patalec be brat.
Za vakumerkite što se koristat si vo pravo, tie se skoro pa na isto nivo so tvojot kompresor od rasipan frižider. So niv monterive naši samo glumat vakumiranje, mnogu e daleku toa od vakumiranje.
Ti zapamti edno što ti kažuva čičko ili dedo Zlatko, neznam kolku imaš godini, ne letaj kako prle pred magare, ne se vakumira na tvojot način ni pod razno. Mnogu bile pametni inžinerite što proektiraat klimi i se zaštitile od nepravilno vakumiranje so gore spomnatiot SUŠAČ ili sobirač na vlaga od nekolku tkn "vakumiranja".
Ti kako stručen vo ovaa oblast "vakumiraš" po tvoe, gledaš po nekolku meseci se e OK ništo ne se rasipa i misliš deka si ja otkril Amerika, a site drugi ništo ne razbiraat. A vsušnost SUŠAČOT ja pokril tvojata naivnost.
Ti poželuvam i ponatamu uspešni vakumiranja i stručni mislenja na ovaa tema.
Jas ponatamu so tebe nema da se ubeduvam, koj saka da bide pogrešno informiran neka te lajkuva do milje volje.
Pozdrav.
Ti so pola forum nejkes da se ubeduvash na kraj ke ispadne samo Sam so sebe ke se ubeduvash I toa ke bide dobro I samo napred.
Pola klimi vo Mk ne se vakumirani, drugata polovina se vakumirani so motor od frizider I ko sho gledam site se rasipani.. Ccc
 

Kajgana Shop

На врв Bottom