Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Monter si?
Vakumirase?
Не сум монтер сум монтирал неколку уште од 2004 но како хоби но го вакумирав,и секој што има компресор од ладилник ќе си нарача на Али еден конектор и не му треба мерач доволно е да го стави компресорот да работи
1час
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
791
Поени од реакции
1.567
Ova kako si go napisal ispagja deka sum se predomislil vo vrska so prodavanjeto.Ja i na Energija im ponudiv da si ja zemat klimata oti sum nezadovolen
I namesto (76500) kolku sto ja kupiv da mi vratat 68000d.Znaci nekoj ako ja saka po taa cena moze da se javi vo poraka i da se dogovorime.
Ti poskapo ja prodavas od nova so bese vo Airkon.Koj sakase nova ke si kupese od Airkon,za poevtino.
Tuku aj kazi na kolku stepeni go praese testot,sto ti e na videoto.
Mislam vo prostorijata kolku sepeni imase vo vremeto na testot?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Ova kako si go napisal ispagja deka sum se predomislil vo vrska so prodavanjeto.Ja i na Energija im ponudiv da si ja zemat klimata oti sum nezadovolen
I namesto (76500) kolku sto ja kupiv da mi vratat 68000d.Znaci nekoj ako ja saka po taa cena moze da se javi vo poraka i da se dogovorime.
За 68000 тешко дека ќе го продадеш за упола цена можеби,
Значи без навреда или лутење, оти секогаш се трудам да бидам реален за 68000 за таа цена има нов
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
791
Поени од реакции
1.567
За 68000 тешко дека ќе го продадеш за упола цена можеби,
Значи без навреда или лутење, оти секогаш се трудам да бидам реален за 68000 за таа цена има нов
Ke pocni aukcijata
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Ti poskapo ja prodavas od nova so bese vo Airkon.Koj sakase nova ke si kupese od Airkon,za poevtino.
Tuku aj kazi na kolku stepeni go praese testot,sto ti e na videoto.
Mislam vo prostorijata kolku sepeni imase vo vremeto na testot?
vo prostorijata 21c nadvoresna -4
За 68000 тешко дека ќе го продадеш за упола цена можеби,
Значи без навреда или лутење, оти секогаш се трудам да бидам реален за 68000 за таа цена има нов
Toa ne e ista klima ako mislite na ovaa https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-daiseikai-ras-13g2kvp-e/
mojata gi ima ovie oznaki SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е za upola cena (34000) ne ja davam ke ja stavam vo garazata
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Член од
29 септември 2012
Мислења
791
Поени од реакции
1.567
vo prostorijata 21c nadvoresna -4

Toa ne e ista klima ako mislite na ovaa https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-daiseikai-ras-13g2kvp-e/
mojata gi ima ovie oznaki SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е za upola cena (34000) ne ja davam ke ja stavam vo garazata
Na stranica 2644 nikot tigarce ja kupi taa sto ja imas ti.
A i prethodnata e Daiseikai8 po greska stavenaa,a bese vsusnosst Daisekai9.Prvata e g2-kvpe e daisekai 8 na r-410,a na tigarce so e kupi e ista ko tvojata.Ete pusteno ima slika strana 2644 proveri.
Dodusa i na daiseikai 8 na r-410 nisto ne mu fali,postar model,uste poke go cenam.
Автоматски споено мислење:

vo prostorijata 21c nadvoresna -4

Toa ne e ista klima ako mislite na ovaa https://www.elipso.mk/kupi/toshiba-inverter-klima-ured-daiseikai-ras-13g2kvp-e/
mojata gi ima ovie oznaki SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е za upola cena (34000) ne ja davam ke ja stavam vo garazata
Pak ne kaz na kolku stepeni ti bese ambientalnatadoma,koga go snimase videoto?
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Otvorete ja nadvoreshnata i direkt na elektronikata so shock pistol i zatvorete ja vo struja upalete ja ke si rokne nadvor elektronikata i na dvajcata ke moraat so nova da vi ja smenat.toa e toa resenieto e prosto i lesno e sea uste da najdete od tie shol pistolite
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
791
Поени од реакции
1.567
Epten ja spusti:) za 34000 iljadi i jas ke ja kupam i da e tri godini stara


Druze kako ne ti kazav aj vidi ubavo
Ako e 21c,ete vlezna neka bidi 22,6c
Izduv 43,6
imput 1630
Maksimum izduv 726m3 izduv.
delta T razlika 21c.
odime:
726x1,2x21/3600=4,84kw toplina na -4
4,84kw/1630w imput=2,96 COP
Sosema solidno,ito sto mu fali freon kako so velis.
Ne se razocaruvaj,i ne si ja prodavaj,neka napravat povtorno pertlovanje,vadenje na stariot freon,vakumiranje i pustanje ventilite.
Se nadevame deka ke se podobri situacijata.
Taa i taka dava poveke od kolku sto pisuva vo servisnoto i po Eurovent,i toa baagi,a mozi i ke se podobri situacijata.
Ti pozeluvam uspeh,bez nervozi. (y)
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
257
Поени од реакции
465
Epten ja spusti:) za 34000 iljadi i jas ke ja kupam i da e tri godini stara


Druze kako ne ti kazav aj vidi ubavo
Ajde Sega za 34000 ne mozes poubava da kupis. Eve ti I @Shadow4501 ako tolku vi se defekt klimite dajte gi upola cena za tie pari imate dobar kinez I site srekjni I veseli.
Ja I uste nekoj tuka ke si gi mavame glavite.
Vikate defekt vakva onakva a ne vi se davaat.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
451
Поени од реакции
422
Јас сум малку досаден со Хисенсево ама да дообјаснам. Значи го следам овие 5 дена и заклучив дека одкако преку ноќ ќе се намали климата за 1-2° на (19 или 20°) наредното утро кога ќе ја вратиш на 21 таа си почнува со таквата 'работа' со циклус пали-гаси на 8 минути (отвара-затвара крилце) се до моментот после некој саат кога ќе успее да стигне до тие зададени 21 °С.
Колку поголема разлика во зададена Т од тие ноќни 19 толку повеќе саати ќе работи така. Мислам ако се остави климата да работи на една Т ден-ноќ дека ќе работи нормално без гасење освен на моменти кога ја постигнува Т и тогаш крилцето него ни затвара,само гаси турбина па после некое време се уклучува.
Ова е случај кај оваа клима кај моите стари и немора да значи дека секаде вака работат.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Јас сум малку досаден со Хисенсево ама да дообјаснам. Значи го следам овие 5 дена и заклучив дека одкако преку ноќ ќе се намали климата за 1-2° на (19 или 20°) наредното утро кога ќе ја вратиш на 21 таа си почнува со таквата 'работа' со циклус пали-гаси на 8 минути (отвара-затвара крилце) се до моментот после некој саат кога ќе успее да стигне до тие зададени 21 °С.
Колку поголема разлика во зададена Т од тие ноќни 19 толку повеќе саати ќе работи така. Мислам ако се остави климата да работи на една Т ден-ноќ дека ќе работи нормално без гасење освен на моменти кога ја постигнува Т и тогаш крилцето него ни затвара,само гаси турбина па после некое време се уклучува.
Ова е случај кај оваа клима кај моите стари и немора да значи дека секаде вака работат.
Ти имаш проблем со климата едноставно речено е дефект не може да прави пали гасни при покачување на температурата ,мора да дува додека не ја постигне зададената температура со исклучок на превисока тем.на компресорот ,но кај тебе од што бе брат од 19-21степен за смрдливи 2 степени а ако и зададеш 27 ко кај мене кога ќе постигне гасејкќи се на 8мин ,и незнам што ја намалуваш ноќно време од 21 на 19 ептен голема разлика :pos: :pos::pos::pos:заштеда што да ти кажам, кај мене е и преку ноќ и ден 27 степени ,а да се гасне на постигната температура и тоа е дефект оти инвертер мора да работи постојано со 2-3 гасења во текот на денот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom