Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
768
Ama aj ti ke mu otcitas so da napravi.99% od naselenievo ne znai so e toa Inverter,i site mislat deka e samo klima za ladenje,a ti velis deka sekoj kupuvac treba da znae so da mu kazi na monterot.OF LEELE. Pa ima montazi nad kujna nad visaci,ili nad regal.Aajde nemoj molimte.Toa e siva zona kade prodavacite se stitat so bilo kakvi monteri.
Pa vo Bitola bea prodadeni 2500 klimi za 2 meseci a kolku monteri ima,i so kolkavo vnimanie e toa montirano.
A ti velis ke mu kazel na monterot dali treba da vakumira.Pa lugeto poima (musteriite) nemaat od kaj da znaat.
Пријателе ги ли плаќаш или некој друг ако ти тогаш ќе прави како ти ќе кажеш и уште едно прашање :На работа ти правиш што сакаш или како ќе ти каже оној што те плаќа!
Монтер за таа цена ќе ти дојде и од Скопје пријателе Трето оваа во Македонијава ти е се простаклук затоа што не си ги знае правата
Автоматски споено мислење:

Пријателе ги ли плаќаш или некој друг ако ти тогаш ќе прави како ти ќе кажеш и уште едно прашање :На работа ти правиш што сакаш или како ќе ти каже оној што те плаќа!
Монтер за таа цена ќе ти дојде и од Скопје пријателе Трето оваа во Македонијава ти е се простаклук затоа што не си ги знае правата
Мислам на оние монтери кои одбиваат да го работат она што јас им заповедам и веднаш би ја вратил климата заради безобразлукот на монтерот а за оние што не знаат што е инвентор во Право си тука тоа нивен проблем и ќе си го платат.
Инаку јас мојата сам си ја монтирав и тоа е работа за деца за во градинка
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
1.724
Пријателе ги ли плаќаш или некој друг ако ти тогаш ќе прави како ти ќе кажеш и уште едно прашање :На работа ти правиш што сакаш или како ќе ти каже оној што те плаќа!
Монтер за таа цена ќе ти дојде и од Скопје пријателе Трето оваа во Македонијава ти е се простаклук затоа што не си ги знае правата
Ama robert tie go plakaat monterot,ama ne se razbiraat vo klima.Od ka da znaj Petko so e klima i kako treba da bidi montirana.Ostava na monterot,poima nema.Pusta monterot duva toplo-duva,i so parite vo djep aj so zdravje.Mislis site rzbiraat kako sto sme nie na forumov.Ti kazuvam i svati musteriite se laici-poima nemaat.
Toj nekoj obicen ne zanaetcija covek.Sfati malce.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
768
Ajde da ti odgovoram po red
Prvo ni malku ne mi bese krivo koga ja kupuvav, bas sprotivno so merak sum ja platil(tesko zaraboteni pari)
Vtoro toplo duvase toplo sega nekako poslabo na ista nadvoresna T(ne e do setiranje ili do vremeto ja znam dovolno dobro)
Treto bucna postana (t.e pocna da pravi pii pii pa ke go snema zvukot i pak taka od vreme ba vreme kako nekoe slavejce) neznam moze e i toa kako dodatok vo opcii
Dobro si zapamtil deka od nadvoresnata tecese nekoja korozija i me uveruvaa deka e korodiran straf a ne e toa (kupiv nova klima a ne polovna pa da mi rga uste ne upotrebena)
Klima spaga vo premium klasa i svojstveno na toa treba i taka da bide barem 3 god ili narodski kazano (mercedes megu klimite) ama ne e taka . A koga ke se kupi mercedes toj ne treba korodira bilo kade i kako nekolku god
Taka da tie se problemite i ne naidov na razbiranje kaj dobavuvacot , nego samo uveruvanja(ne mi trebaat)
Posle samo 24do max 48 casa koristenje prethodno samo bese montirana pokaza korozija i mislam deka trebase da mi ja zamenat so nova ,sega veke ni toa ne mi treba ke zarabotam pak i ke kupam druga ama ne Teshiba
P.S navistina im posakuvam na korisnicite sto kupile toshiba i imaat ubavi iskustva da gi sluzat dolgo vreme i da im stedat
Брат ако ја продаваш кажи колку на невидено да ја земам ,сам ке си ја дополнам со фреон и сервисирам,
Автоматски споено мислење:

Ama robert tie go plakaat monterot,ama ne se razbiraat vo klima.Od ka da znaj Petko so e klima i kako treba da bidi montirana.Ostava na monterot,poima nema.Pusta monterot duva toplo-duva,i so parite vo djep aj so zdravje.Mislis site rzbiraat kako sto sme nie na forumov.Ti kazuvam i svati musteriite se laici-poima nemaat.
Toj nekoj obicen ne zanaetcija covek.Sfati malce.
Така е" Извини" не те разбрав првиот пат
 
Член од
16 април 2019
Мислења
308
Поени од реакции
417
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Се шегуваш или навистина мислиш така...
:tapp::tapp::tapp:

Како мислиш се шегувам
Јас убаво културно прашав а не добив одговор дај кажи како на струјомерот си видел дека троши 800w барем тие што немаат ватметар нека си мерат.
Ама сега ми текна си седел и си броел колку пати ке светне во минута сијаличката црвена и си множел и си добил резултат од 800w.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
768
Како мислиш се шегувам
Јас убаво културно прашав а не добив одговор дај кажи како на струјомерот си видел дека троши 800w барем тие што немаат ватметар нека си мерат.
Ама сега ми текна си седел и си броел колку пати ке светне во минута сијаличката црвена и си множел и си добил резултат од 800w.
Не те разбирам каква сијаличка,баби,и жаби зборуваш...
Искључуваш се по дома освен климата и одиш на саатот ја гледаш состојбата пр.
2563.1kw и по еден час одиш и ја гледаш состојбата
2563.9kw
Значи потрошени 800w
Инаку климата е на одржување по постигнатата температура фан 2 и тоа ти е тоа просто како грав
А за зададена температура ја ставаш климата на 29 и одиш ја гледаш состојбата на саатот и потоа пак по 1 час и имаш 1300w потрошувачка
Што има сложено тука
:boksix::boksix::boksix::boksix:
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
50
Поени од реакции
37
Не е дека не знаел како да постапи, или некој не му ги отворил очите....
Ова е Македонија и тоа враќање на купен производ назад за целосен рефунд многу многу тешко оди!

Што од една страна е разбирливо, што ќе му прават тие на премиум клима модел.... значи ....монтирана, користена неколку денови (океј саати нека се) плус надворешната изложена на дожд а внатрешната на чад и миризиби.... па демонтирана... па на два наврати веќе избегал дел од внатешното полнење на фреонот... следна монтажа ќе биде трет момент кога ќе избега малку фреонче и опс веќе и фали на климата за да нормално функционира.

Затоа и треба да ги бие лош глас од вакви случаеви на незадоволни корисници.
Ако имале правилен пристап, да договорат кога ќе биде дома корисникот, да испратам САГЛАМ сервисер, што знае секоја неправилност да ја најде, да ја отворат целосно надворешната единица каде е пријавен проблемот, корисникот да си види самиот со очината што има внатре, од што течело рѓа....
Да дополнат фреон ако ете фалело, да си направат сервисни тестови дека се е во ред....

Па место @Shadow4501 сега тука да ги плука, тој да ги испофали!

Ама тоа е со нашиве бизнисмени, како што рече @filipinec денес треба 3 монтажи да направат вработените од кај што си купил клима а не да ти одат по газот тебе оти ти течела рѓа од климата...

Отворање очи од кај се купува, кој ќе ти ја монтира... и три пати :popce: пред купување (за да ти се погоди).
Е после ќе бега младината.... е ќе бега.
Se sto napisa Zlatko_ti412 e taka , barav da mi se zameni so nova nadvoresna nisto od toa, mi pratija nekoj serviser i on kaza deka se e vo red, deka bil nekoj straf i toa e toa ni d9kaz deka e strafot smenet i deka nama da korodira, samo izmeren e pritisok vo klimata i po negovi manometri bilo ok i toa e toa , a jas se izmoriv od dokazuvanje, i nemam namera da baram nisto od niv kako firma
Kupiv premium model i nesakam da mi bide popravan uste nepocnat da se koristi t.e ne plativ poloven inverter
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
904
Поени од реакции
1.724
Se sto napisa Zlatko_ti412 e taka , barav da mi se zameni so nova nadvoresna nisto od toa, mi pratija nekoj serviser i on kaza deka se e vo red, deka bil nekoj straf i toa e toa ni d9kaz deka e strafot smenet i deka nama da korodira, samo izmeren e pritisok vo klimata i po negovi manometri bilo ok i toa e toa , a jas se izmoriv od dokazuvanje, i nemam namera da baram nisto od niv kako firma
Kupiv premium model i nesakam da mi bide popravan uste nepocnat da se koristi t.e ne plativ poloven inverter
A dali uste teci rga ili se iscisti sega kondenzatot.Kazi oti mozi da se najdi nekoj musterija na forumov.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
308
Поени од реакции
417
Не те разбирам каква сијаличка,баби,и жаби зборуваш...
Искључуваш се по дома освен климата и одиш на саатот ја гледаш состојбата пр.
2563.1kw и по еден час одиш и ја гледаш состојбата
2563.9kw
Значи потрошени 800w
Инаку климата е на одржување по постигнатата температура фан 2 и тоа ти е тоа просто како грав
А за зададена температура ја ставаш климата на 29 и одиш ја гледаш состојбата на саатот и потоа пак по 1 час и имаш 1300w потрошувачка
Што има сложено тука
:boksix::boksix::boksix::boksix:

Хахахахахаха
Си можел и 24 часа така да си мереш ем ке си заштедил струја
:popce:
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
50
Поени од реакции
37
Ama aj ti ke mu otcitas so da napravi.99% od naselenievo ne znai so e toa Inverter,i site mislat deka e samo klima za ladenje,a ti velis deka sekoj kupuvac treba da znae so da mu kazi na monterot.OF LEELE. Pa ima montazi nad kujna nad visaci,ili nad regal.Aajde nemoj molimte.Toa e siva zona kade prodavacite se stitat so bilo kakvi monteri.
Pa vo Bitola bea prodadeni 2500 klimi za 2 meseci a kolku monteri ima,i so kolkavo vnimanie e toa montirano.
A ti velis ke mu kazel na monterot dali treba da vakumira.Pa lugeto poima (musteriite) nemaat od kaj da znaat.
Ima logika ova sto go pisuvas ,navistina e taka
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
50
Поени од реакции
37
Da ne ja prodavas taka rasipana celata?
Koga ke kupam podobra , a bi sakal da bide brzo ke ja prodadam
Автоматски споено мислење:

A dali uste teci rga ili se iscisti sega kondenzatot.Kazi oti mozi da se najdi nekoj musterija na forumov.
Ni sum videl ni imam namera da gledam, dodeka ne crkne ako pred toa ne ja prodadam(samo filtri ke peram redovno za da ne crknam jas :)
Автоматски споено мислење:

Пријателе ги ли плаќаш или некој друг ако ти тогаш ќе прави како ти ќе кажеш и уште едно прашање :На работа ти правиш што сакаш или како ќе ти каже оној што те плаќа!
Монтер за таа цена ќе ти дојде и од Скопје пријателе Трето оваа во Македонијава ти е се простаклук затоа што не си ги знае правата
Автоматски споено мислење:


Мислам на оние монтери кои одбиваат да го работат она што јас им заповедам и веднаш би ја вратил климата заради безобразлукот на монтерот а за оние што не знаат што е инвентор во Право си тука тоа нивен проблем и ќе си го платат.
Инаку јас мојата сам си ја монтирав и тоа е работа за деца за во градинка
Sekoja cest sto sam si ja montiral , i bez razlika sto marka e dolgo da te sluzi i niski smetki da imas pa da ti izvadi za nova ponatamu :)
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
768
Како мислиш се шегувам
Јас убаво културно прашав а не добив одговор дај кажи како на струјомерот си видел дека троши 800w барем тие што немаат ватметар нека си мерат.
Ама сега ми текна си седел и си броел колку пати ке светне во минута сијаличката црвена и си множел и си добил резултат од 800w.
Не те разбирам каква сијаличка,баби,и жаби зборуваш...
Искључуваш се по дома освен климата и одиш на саатот ја гледаш состојбата пр.
2563.1kw и по еден час одиш и ја гледаш состојбата
2563.9kw
Значи потрошени 800w
Инаку климата е на одржување по постигнатата температура фан 2 и тоа ти е тоа просто како грав
А за зададена температура ја ставаш климата на 29 и одиш ја гледаш состојбата на саатот и потоа пак по 1 час и имаш 1300w потрошувачка
Што има сложено тука
:boksix::boksix::boksix::boksix:
Koga ke kupam podobra , a bi sakal da bide brzo ke ja prodadam
Автоматски споено мислење:


Ni sum videl ni imam namera da gledam, dodeka ne crkne ako pred toa ne ja prodadam(samo filtri ke peram redovno za da ne crknam jas :)
Автоматски споено мислење:


Sekoja cest sto sam si ja montiral , i bez razlika sto marka e dolgo da te sluzi i niski smetki da imas pa da ti izvadi za nova ponatamu :)
Благодарам на убавите зборови.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.379
Поени од реакции
6.981
Мислам на оние монтери кои одбиваат да го работат она што јас им заповедам и веднаш би ја вратил климата заради безобразлукот на монтерот а за оние што не знаат што е инвентор во Право си тука тоа нивен проблем и ќе си го платат.
Инаку јас мојата сам си ја монтирав и тоа е работа за деца за во градинка
Monter si?
Vakumirase?
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Edno vreme Daise ke ja prodavase,i kaj nego ne greela.
Ova kako si go napisal ispagja deka sum se predomislil vo vrska so prodavanjeto.Ja i na Energija im ponudiv da si ja zemat klimata oti sum nezadovolen
I namesto (76500) kolku sto ja kupiv da mi vratat 68000d.Znaci nekoj ako ja saka po taa cena moze da se javi vo poraka i da se dogovorime.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom