Најекономично греење (затоплување)

Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Копито едно нз видеото пишува и дека дава 7200 топлина, да не имаш видео за твојата од 70000 што неможе да дувне ни 40Ц ..не ми се обраќај последно ке ти биде
Стрелец -Еве да видат сите дали тоа што го зборуваш е вистина и како може да се лаже и да се нема образ,
Автоматски споено мислење:

kolku za sporedba mojava od 79000d. tosiba SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е so duplo pogolema potrosuvacka od vasite i pomal izduv od 720 m3
na izduv izvadi samo 43,5.:pos:
и кај тебе е просек 800 но тоа емоментално оти си ја нагазил до даска али просек ти е 800w повеќето други 3,5 имаат 500-600м3 издув а твојата 720 затоа ти е помал издувот но топлината е иста оти имаш поголем издув инаку мојата е 5,5 и макс фан е 1050 со 1300w а на одржување е 800w инаку и јас да ја пуштам на 30 и доколку е ладно во просторот ке биде потрошувачката поголема
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Сензорите или процесорот е дефект
Senzor može da bide vo defekt i da dava pogrešni podatoci (vo slučajov otpornost), a procesorot ako e fizički defekt ništo nema da funkcionira, klimata nema ni da startuva. Kaj niv se pojavuva bag vo programot i treba da se resetuva ili preprogramira. Mojot sovet beše da napravi eden vid na reset, vo mnogu slučai i uspeva.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
Fujitsu Kmta 18000 btu -температура на издув по постигната зададена Т
-Значи на одржувње и потрошувачка од 800w
Автоматски споено мислење:


Температурата е 52-53 степени со 800м3
Фали сензор да видиме колкава е Т на усис?! Плус на ауто ставена, не знаеме на кој издув е.
Инаку браво за трудот! ...Ова е веќе напредок!
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
451
Поени од реакции
422
Hisense TQ35 xaoeg монтирана пред неколку месеци работи како канта на овие Т околу 0 и висока влажност. Работи со некој глуп циклус на работа од некои 8 минути при што 5 мин дува,3 минути не работи. Така ја следам од вчера попладне до сега и нема промени. Во дефрост не влегува,отопување на надворешна нема. Сетирана на 21-22° да не е оптеретена,со ifeel на кое даљинско покажува собна 19°С и пак пали гаси.Истото е и без ifeel со 2 брзина и ништо не менува. Нема континуитет да дува барем еден час па да изгаси ради дефрост или постигната Т. Во предходниот период кога беше суво со мала влажност и на минусни Т работеше супер со и без ifeel, поставена на auto или на фиксна брзина.
Филтрите испрани, гасена од штекер да се ресетира,батерии на даљинско вадени враќани.

Нов момент климата се смири и работи нормално одкако ја покачив на 24°С со фиксен 2 фан со ifeel.Не се гаси работи постојано и на даљинско покажува 24° на кое му ја сменив местоположбата на подалеку од ТВто. Сега или се ослабени батриите па се ремети ir сигналот со ТВ или надвор е падната влажност за 10-20% па работи убаво.:toe:
 
Член од
16 април 2019
Мислења
290
Поени од реакции
378
Фали сензор да видиме колкава е Т на усис?! Плус на ауто ставена, не знаеме на кој издув е.
Инаку браво за трудот! ...Ова е веќе напредок!
Мислам дека фали да видеме колку вати троши вака на збор верувате не е битен толку усисот битна е потрошувачката за да вади 51 степен со 800w не е баш за верување.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
134
Поени од реакции
241
Нов момент климата се смири и работи нормално одкако ја покачив на 24°С со фиксен 2 фан со ifeel.Не се гаси работи постојано и на даљинско покажува 24° на кое му ја сменив местоположбата на подалеку од ТВто. Сега или се ослабени батриите па се ремети ir сигналот со ТВ или надвор е падната влажност за 10-20% па работи убаво.:toe:
А дали е вистина тоа дека надворешната единица е прегласна како цел оркестар да свири ? Баш истото сум го слушнал од други корисници од истиот модел, па ме интересира дали има вистина во истото ..
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Senzor može da bide vo defekt i da dava pogrešni podatoci (vo slučajov otpornost), a procesorot ako e fizički defekt ništo nema da funkcionira, klimata nema ni da startuva. Kaj niv se pojavuva bag vo programot i treba da se resetuva ili preprogramira. Mojot sovet beše da napravi eden vid na reset, vo mnogu slučai i uspeva.
Се сложувам но ако е физички нема воопшто да работи има друг дефект одреден портал на процесорот да не функционира
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
451
Поени од реакции
422
А дали е вистина тоа дека надворешната единица е прегласна како цел оркестар да свири ? Баш истото сум го слушнал од други корисници од истиот модел, па ме интересира дали има вистина во истото ..
На видеото се слуша тивката работа на внатрешната единица,исто работи и надворешната.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
На Fujitsu кога ќе задате температурата звукот е како авион да се спрема за полетување, кога моторите забрзуваат со се поголеми обвртаи и моќност ако сте биле на ародром до некој авион, сличен е звукот те обзема чувство на моќност
Obzemen si ti od nesto drugo, premeri ja sobata kako za pocetok dali e 70 ili edvaj 50kvadrati pa posle prejdi na citanje deka odrzuvanje na temperatura e daleku pod 50stepeni na izduv i kako treto pzicijata na klimata od toa sto se glea si ja utnal mesto vo dolzina vo shirina si ja montiral na potesno
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Koj sto saka neka izbere, sekoj so svojot ksmet i veruvanje vo brend.
Ama najbitno, ne navreduvajte nikoj i nikogo, ima popametni rabori vo zivotot.
Ооо аферим!
Изненадуваш... да не те имет некој карано?
Као главен навредувач откако ја читам темава, ич не очекував вакво нешто од тебе...

Ај баш да видиме колку ќе ти трае.

pa posle prejdi na citanje deka odrzuvanje na temperatura e daleku pod 50stepeni na izduv
Ова зависи, кога, кај кого и колкаво одржување.... пошо едно е да одржуваш 22С во стан, а сосем друго 27С во куќа....
Еве денес што сум логирал јас....

today.png
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Bravo za tebe ako mislis deka odrzuvanje e so 50 kuka stan ili pod cerada ne e so 50 stepeni prosta logika ako odrzuvanje e so 50 togas brkanje na temperatura treba da e so 70 80 taka.gubitocite se golemi i zatoa raboti so 50 da drzi 27 a realno ke e mnogu pomalce ambietalna vo prostorot od 27
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Фали сензор да видиме колкава е Т на усис?! Плус на ауто ставена, не знаеме на кој издув е.
Инаку браво за трудот! ...Ова е веќе напредок!
Според упатството фан
Obzemen si ti od nesto drugo, premeri ja sobata kako za pocetok dali e 70 ili edvaj 50kvadrati pa posle prejdi na citanje deka odrzuvanje na temperatura e daleku pod 50stepeni na izduv i kako treto pzicijata na klimata od toa sto se glea si ja utnal mesto vo dolzina vo shirina si ja montiral na potesno
Бујрум брат мери ја, ја не лажам ни за издувот ниту за квадратурата а инаку таа е ставена во должина каде растојанието е 11м од ѕид до ѕид,
 
Член од
29 август 2019
Мислења
876
Поени од реакции
2.265
Bravo za tebe ako mislis deka odrzuvanje e so 50 kuka stan ili pod cerada ne e so 50 stepeni prosta logika ako odrzuvanje e so 50 togas brkanje na temperatura treba da e so 70 80 taka.gubitocite se golemi i zatoa raboti so 50 da drzi 27 a realno ke e mnogu pomalce ambietalna vo prostorot od 27
Епа сигурно не му е баш 27С во секое најдалечно ќоше од просторијата....
Ама поставена на 27С сигурно било кој дел од просторијата го држи 24С+


Според упатството фан
Што според упатство, колку пишува дека дува ко ќе е ауто-фан пуштено?
Ауто-фан значи и дозволуваш самата да намалува и крева издув по потреба.
Стави ја на највисоката опција за да знаеш дека мериш температура на максимален издув, колку го кажа 1050m3/h.
Исто за потрошна, не можеш ништо да сметаш од око според податоци од брошури и упатства....
Мојата според упатство вика 800w ама под терет трга 2.1kw.
Стави мерач па сподели колку трга во тој одреден момент кога мериш...
Од тоа што си снимил, може само да видиме температура на издув дека мериш.... се другото е под знак прашалник.

Како што ти пиша @PticaSelica, иницијативата што си се потрудил да снимиш ти е за поздрав, ама можеш уште малку да се потрудиш ако веќе си навлезен во тематикава и си трошиш саати на форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom