Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.203
Поени од реакции
3.134
Hisense TQ35 xaoeg монтирана пред неколку месеци работи како канта на овие Т околу 0 и висока влажност. Работи со некој глуп циклус на работа од некои 8 минути при што 5 мин дува,3 минути не работи. Така ја следам од вчера попладне до сега и нема промени. Во дефрост не влегува,отопување на надворешна нема. Сетирана на 21-22° да не е оптеретена,со ifeel на кое даљинско покажува собна 19°С и пак пали гаси.Истото е и без ifeel со 2 брзина и ништо не менува. Нема континуитет да дува барем еден час па да изгаси ради дефрост или постигната Т. Во предходниот период кога беше суво со мала влажност и на минусни Т работеше супер со и без ifeel, поставена на auto или на фиксна брзина.
Филтрите испрани, гасена од штекер да се ресетира,батерии на даљинско вадени враќани.

Probaj dodeka raboti kompresorot da go izvadiš kabelot od šteker, počekaj 2-3 min i pak vkluči go vo struja. Obavezno probaj so najgolem izduv, koga će spušti na najmala potrošuvačka namali na pomal izduv.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Само да додадам
Gree Amber издув 51 степен
Fujitsu Kmta издув 56 степени

Само да додадам
Gree Amber 51 издув
Fujitsu Kmta 56 степени издув при 1050м3 на мај фан
Видео за фујитсу издув
-Епа сеа јавно го прашувам господинот Стрелец колку има издув Fujitsu
-велеше дека од 36-40степени не може да мрдне и дека оти да прднел потопло ке било..
ЕВЕ ТИ ДОКАЗ КОЛКУ ИМА ИЗДУВ НА МАХ ФАН инаку ке оди и више од 56 но немам време да си играм
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Така е максимална е 63степени,просечна 55 степени со фан 1050м3 при зададена температура ,а по постигнување на температурата во мод на одржување е и 51-53 степени со 800м 3 фан со некаде 800wчотфошувачка и оптеретеност од 50%
Автоматски споено мислење:

Probaj dodeka raboti kompresorot da go izvadiš kabelot od šteker, počekaj 2-3 min i pak vkluči go vo struja. Obavezno probaj so najgolem izduv, koga će spušti na najmala potrošuvačka namali na pomal izduv.
[/QUO што си играте со човекот климата има проблем со сензорите или процесорот
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
365
Поени од реакции
911
Така е максимална е 63степени,просечна 55 степени со фан 1050м3 при зададена температура ,а по постигнување на температурата во мод на одржување е и 51-53 степени со 800м 3 фан со некаде 800wчотфошувачка и оптеретеност од 50%
Ova e za pofalba ,mojata vivax 5.5kw na 800w potrosuvacka i odrzuvanje na temperatura ,na izduv ima 41c na max fan ,vsusnost najnisko e 780w pa se gasi ,la vklucuva odi na 1300w pa za nekoja min pagja 800.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Hisense TQ35 xaoeg монтирана пред неколку месеци работи како канта на овие Т околу 0 и висока влажност. Работи со некој глуп циклус на работа од некои 8 минути при што 5 мин дува,3 минути не работи. Така ја следам од вчера попладне до сега и нема промени. Во дефрост не влегува,отопување на надворешна нема. Сетирана на 21-22° да не е оптеретена,со ifeel на кое даљинско покажува собна 19°С и пак пали гаси.Истото е и без ifeel со 2 брзина и ништо не менува. Нема континуитет да дува барем еден час па да изгаси ради дефрост или постигната Т. Во предходниот период кога беше суво со мала влажност и на минусни Т работеше супер со и без ifeel, поставена на auto или на фиксна брзина.
Филтрите испрани, гасена од штекер да се ресетира,батерии на даљинско вадени враќани.

Сензорите или процесорот е дефект
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Така е максимална е 63степени,просечна 55 степени со фан 1050м3 при зададена температура ,а по постигнување на температурата во мод на одржување е и 51-53 степени со 800м 3 фан со некаде 800wчотфошувачка и оптеретеност од 50%
Автоматски споено мислење:
25 rps/min , pa 3 rps/min , pitam se koliko dugo može da odrzava 55° .. 10 minuta ?
Amber
amber nordic.png
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
На Fujitsu кога ќе задате температурата звукот е како авион да се спрема за полетување, кога моторите забрзуваат со се поголеми обвртаи и моќност ако сте биле на ародром до некој авион, сличен е звукот те обзема чувство на моќност
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.341
Поени од реакции
4.741
На Fujitsu кога ќе задате температурата звукот е како авион да се спрема за полетување, кога моторите забрзуваат со се поголеми обвртаи и моќност ако сте биле на ародром до некој авион, сличен е звукот те обзема чувство на моќност
Пробај да го напишеш ова и во стихови! Гледам те бива за компарација,уште рима да ставиш и врв!
(Бог да чува :popce:)
 
Член од
16 април 2019
Мислења
290
Поени од реакции
378
На Fujitsu кога ќе задате температурата звукот е како авион да се спрема за полетување, кога моторите забрзуваат со се поголеми обвртаи и моќност ако сте биле на ародром до некој авион, сличен е звукот те обзема чувство на моќност

Да ставиш некое видео како полетуваме колкава е потрошњата колку е издувот вака само бош муабети.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
469
Поени од реакции
766
Fujitsu Kmta 18000 btu -температура на издув по постигната зададена Т
-Значи на одржувње и потрошувачка од 800w
Автоматски споено мислење:

Fujitsu Kmta 18000 btu -температура на издув по постигната зададена Т
-Значи на одржувње и потрошувачка од 800w
Температурата е 52-53 степени со 800м3
 
Член од
15 февруари 2021
Мислења
35
Поени од реакции
45
Fujitsu Kmta 18000 btu -температура на издув по постигната зададена Т
-Значи на одржувње и потрошувачка од 800w
Автоматски споено мислење:


Температурата е 52-53 степени со 800м3
Ova e za pofalba ,mojata vivax 5.5kw na 800w potrosuvacka i odrzuvanje na temperatura ,na izduv ima 41c na max fan ,vsusnost najnisko e 780w pa se gasi ,la vklucuva odi na 1300w pa za nekoja min pagja 800.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
kolku za sporedba mojava od 79000d. tosiba SUPER DAISEIKAI 9 RAS-13PKVPG-Е so duplo pogolema potrosuvacka od vasite i pomal izduv od 720 m3
na izduv izvadi samo 43,5.:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom