Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Здраво на сите, денеска ви доаѓам со информација за климите Fonko за кој истражував пред околу 2 месеци. Моето истражување е завршено бидејќи ги најдов сите информации кој ми беа потребни за Fonko. Како што успеав да најдам, Fonko климите се со Toshiba Carrier компресор и со Sanyo електроникa. Fonko биле Тајванска фирма и тие имале и погон во Македонија.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Здраво на сите, денеска ви доаѓам со информација за климите Fonko за кој истражував пред околу 2 месеци. Моето истражување е завршено бидејќи ги најдов сите информации кој ми беа потребни за Fonko. Како што успеав да најдам, Fonko климите се со Toshiba Carrier компресор и со Sanyo електроникa. Fonko биле Тајванска фирма и тие имале и погон во Македонија.
Ако не те мрзи можеш да пишеш и подолга статија, да ставиш и линкови и слики? Интересни се тие истражувања.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Ако не те мрзи можеш да пишеш и подолга статија, да ставиш и линкови и слики? Интересни се тие истражувања.
Незнам колку е тоа точно ама така кажа Стрелец на овој форум. И јас не верувам дека се од Тајван и мислам дека се од Полска ама еве ти линк. И еве ти слика:
1616326736953.png
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Gree U Crown VS Mitsubishi -Споредба на двете највисоки(Репрезативни) класи на клими од двата производитела
Разлика во цена мала но разлика во потрошувачка на електрична енергија огромна
Gree cop 3.7 vs Mitsubishi 5.52 OOOOOUUUUU
СКОРО 80 Проценти во потрошувачка на електрична енергија
од британски сајт каде нема штелување на параметрите и хартија трпи се
па се прашувам зошто не ги носат веќе U-Crown затоа што не можат да манипулираат и кој ќе им ги купи по таа цена со тие мизерни параметри кои се Инфериорни во однос на јапонските
а зошто моделите на клими како што ги продаваат овде ги нема во Британија просто и едноставно оти може да пишуваат какви сакаат параметри

Автоматски споено мислење:


атофан е одличен и е врзан со работата на компресорот и на мануел авто фан не дозволува да ја намалуваш или зголемуваш како ка кинескиве клими оти фанот го прати компресорот за да не се наруши копот,ако го зголемиш фанот се зголемува и работата на компресорот и обратно
Автоматски споено мислење:


кмта не е ентри модел туку спага во супер инвертер
Автоматски споено мислење:


ЗМАЈ Е 6300wfujitsu а потрошувачка смешна како 3,5 на грее
Автоматски споено мислење:

FUJITSU KMTA 18 е закон модел и работи одлично и ниедна од таа класа од јапонските не може да и пријде со такови перфоманси и цена,а за кинеските не сакам ни да дискутирам за тоа старо железо
Glavniot uvoznik za Makedonija,porano za edna Norkija barase 1700evra,a za modelot 12LTA barase 1400evra,ko da bea suvo zlato,a vososedstvoto vriese po sena i za dvata modela,ednostavno ne bea raspolozeni za prifatlivi ceni prema konkurencijata.Ako ja menat politikata toa e drugo,pa da gledame i na naziot pazar pocesto od ovaj brend,toa zavisi od niv,ubavo ke bide i za niv i za potrosuvacite.
Super si e FUGITISU 18 i 24btu KMTA,tuku aj kazi so kompresor nosat znam deka e twin,ama koja zafatnina ima 18KMTA, a koja zafatnina na 24KMTA, i dali se od LG.
Eve Toshiba SUZUMI 18 IMA 13cm3 ,a SUZUMI 24 ima 15cm3 zafatnina so twin kompresori,pa da sporedime.
I sega ne gi sporeduvaj kinezi vs japonci, ne se ista klasa,si ima musterii i za Mideja,Vivaks,Gree,Harier i ostanatite kinezi,sekoja kakva saka neka si zeme,odime Japan vs Japan da vidime so ima poveke vo Fugitisu KMTA vs Suzumi, eve za 18,i 24btu ,da gi vidime kompresorite zafatninata,oti velis nikoj od Japonskive ne mozi da mu prijde,ili so MITSIBUSI,ne mora LM modelt,neka bidi AP modelot,ili Panasonik 18btu EKTHEREA,
I popoleka,objasni za tvojata fugitisu,kako ja rabotis,dali na auto ili na brzni,koj model go imas,smireno za i nie kako citateli i potrosuvacii se zapoznaeme so Fuitisu,oti stvarno,malce go ima na nasiov pazar.I ovde vo Bitola so gledam se mnogu retki,duri i so subvnciite slabo go imase,sem nekoj star model nabaven od Grcija tek-tuk.(y)
Автоматски споено мислење:

Ете ја FTXF35C
Vrz baza na cenive so gi gledam,nisto ne mu fali i na stariof so r-410 model so e 25% pevtin od novive na R-32.
Dokolku ti e za izolirana prostorija do kaj 25m2 ,ili 15-20m2neizolirana i e ispitan stariov model,so dobra modulacija.Jas bi se dvoumel dali bi platil 25%poveke,a na performansi nema da dobijas premnogu.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Незнам колку е тоа точно ама така кажа Стрелец на овој форум. И јас не верувам дека се од Тајван и мислам дека се од Полска ама еве ти линк. И еве ти слика:
Прегледај го приврзокот 288861
Фала во секој случај ;) Ама немам намера да читам филозофии од некој приучен.
Мислев ти нешто си истражувал...
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Glavniot uvoznik za Makedonija,porano za edna Norkija barase 1700evra,a za modelot 12LTA barase 1400evra,ko da bea suvo zlato,a vososedstvoto vriese po sena i za dvata modela,ednostavno ne bea raspolozeni za prifatlivi ceni prema konkurencijata.Ako ja menat politikata toa e drugo,pa da gledame i na naziot pazar pocesto od ovaj brend,toa zavisi od niv,ubavo ke bide i za niv i za potrosuvacite.
Super si e FUGITISU 18 i 24btu KMTA,tuku aj kazi so kompresor nosat znam deka e twin,ama koja zafatnina ima 18KMTA, a koja zafatnina na 24KMTA, i dali se od LG.
Eve Toshiba SUZUMI 18 IMA 13cm3 ,a SUZUMI 24 ima 15cm3 zafatnina so twin kompresori,pa da sporedime.
I sega ne gi sporeduvaj kinezi vs japonci, ne se ista klasa,si ima musterii i za Mideja,Vivaks,Gree,Harier i ostanatite kinezi,sekoja kakva saka neka si zeme,odime Japan vs Japan da vidime so ima poveke vo Fugitisu KMTA vs Suzumi, eve za 18,i 24btu ,da gi vidime kompresorite zafatninata,oti velis nikoj od Japonskive ne mozi da mu prijde,ili so MITSIBUSI,ne mora LM modelt,neka bidi AP modelot,ili Panasonik 18btu EKTHEREA,
I popoleka,objasni za tvojata fugitisu,kako ja rabotis,dali na auto ili na brzni,koj model go imas,smireno za i nie kako citateli i potrosuvacii se zapoznaeme so Fuitisu,oti stvarno,malce go ima na nasiov pazar.I ovde vo Bitola so gledam se mnogu retki,duri i so subvnciite slabo go imase,sem nekoj star model nabaven od Grcija tek-tuk.(y)
Автоматски споено мислење:


Vrz baza na cenive so gi gledam,nisto ne mu fali i na stariof so r-410 model so e 25% pevtin od novive na R-32.
Dokolku ti e za izolirana prostorija do kaj 25m2 ,ili 15-20m2neizolirana i e ispitan stariov model,so dobra modulacija.Jas bi se dvoumel dali bi platil 25%poveke,a na performansi nema da dobijas premnogu.
Ko od vcera da si, ne go teraj ke zamara pak i ke spamira so denovi
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ko od vcera da si, ne go teraj ke zamara pak i ke spamira so denovi
Ovaj pat nema,veruvam deka ke bide podobar i pristoen,so doza na objektivnost,smirenost a eve gledam i poubavo pisuva,ke bidi od nego dobar diskutant,nema da go baniraat.
Veruvame vo Robertooo (y) ,i povtorno mu se dava sansa neka razumno ja iskoristi.
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Ne e do nikakvi montazi, vibracii i slicno, me nema podolgo vreme, no momentalno kaj mene posle site premontazi, izoliranja od vibracii i slicno, sega e sovrseno namontirana, znaci ne e do monterite, problemot si ostana, ne cini klimata. I vo bugarija go ima istiot problem, i e samo kaj shorai modelite. ne znam samo dali kaj odredeni poedinecno ili kaj cela serija, no dosega barem 10tina shorai vo MK i BG imaat problem i luge se zalat, vo BG konstatiran e problem so motorceto od turbinata.
Te Shiba za skapi pari i ne dava da places i da se pozalis KLASIKA(abe da znaat sto navistina se slucuva vo japonija so nivniov brend ovde ke izvrsat Harikiri)
Автоматски споено мислење:

Две видеа се поставени незнам кое си го прегледал едното е за потрошувачка за даисеикаито другото за звукот на шораито,инаку и двете
клими имаат некој проблем со турбините а ако прашуваш што одговор сум добил од енергија ќе ти речам само да недајт господ работа со нив да си имаш
Garancija vazi do isporaka na klimata do prva vrata za se drugo kako ke vi se padne :)
 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Gree i Tosot
Ovaj pat nema,veruvam deka ke bide podobar i pristoen,so doza na objektivnost,smirenost a eve gledam i poubavo pisuva,ke bidi od nego dobar diskutant,nema da go baniraat.
Veruvame vo Robertooo (y) ,i povtorno mu se dava sansa neka razumno ja iskoristi.
Види што се однесува за фујитсу климата детално сум елаборирал и тоа неколку пати и зошто се одлучив на фујитсу,и оти се сомневам во валидноста на параметрите на грее ,и со цел да го изнесам моето искуство а не да промовираме бренд баш ми е гајле за било кој бренд и тогаш бев нападнат од браќата од форумов како и секој друг оти не е Грее и кога ќе им ја кажеш вистинитоста за различните параметри na различни страни,
Второ форумов е окупиран од нив и роварат по сите форуми инаку секој може да види кој е непристоен од нивните сплетки и навреди Али немам намера да се замарам со нив а нив ги разбирам оти си го бранат лебот а не како другиве што продаваат клими кои ги нема никаде
Автоматски споено мислење:

Te Shiba za skapi pari i ne dava da places i da se pozalis KLASIKA(abe da znaat sto navistina se slucuva vo japonija so nivniov brend ovde ke izvrsat Harikiri)
Автоматски споено мислење:


Garancija vazi do isporaka na klimata do prva vrata za se drugo kako ke vi se padne :)
Пријателе имаш и инспекција доколку ти е под гаранција и секогаш те штитат потрошувачот, но немој сеа да бараш влакно во јајце
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Gree i Tosot

Види што се однесува за фујитсу климата детално сум елаборирал и тоа неколку пати и зошто се одлучив на фујитсу,и оти се сомневам во валидноста на параметрите на грее ,и со цел да го изнесам моето искуство а не да промовираме бренд баш ми е гајле за било кој бренд и тогаш бев нападнат од браќата од форумов како и секој друг оти не е Грее и кога ќе им ја кажеш вистинитоста за различните параметри na различни страни,
Второ форумов е окупиран од нив и роварат по сите форуми инаку секој може да види кој е непристоен од нивните сплетки и навреди Али немам намера да се замарам со нив а нив ги разбирам оти си го бранат лебот а не како другиве што продаваат клими кои ги нема никаде
Автоматски споено мислење:


Пријателе имаш и инспекција доколку ти е под гаранција и секогаш те штитат потрошувачот, но немој сеа да бараш влакно во јајце
Ne jas mislev da ne imas nekoj informacii ili si zapoznaen sto komprsesori i kolkavi vo snaga i zapremnina ima doticniot model Fugitisu 18 i 24KMTA,eden prijatel se interesira pa si rekov da ne znajs.
Ostaj sega ne gi mesaj GREE i kineskata elita,ja zakopavme sekirata kinezi vs japan,umre toa nemoj poke za toa,tuku ti kako poranesno tehnicko lic iskopaj od negde za ovie kompresorite so gi ima KMTA koja zapremnina se,posto mi izgledaat mnogu snazni vo Fugitsu a zapremninata ne mu ja znaeme.
Ja zakopavme sekirata odime so razumni muabeti,odime na diskusija na nivo.
 
Член од
19 март 2021
Мислења
7
Поени од реакции
9
Моментално, заради поскапување на суровината за изработка, цената на стиропорот оди нагоре. ТЕШКО да најдеш стовариште кое ќе ти го даде по стара цена пошто сите сакаат да ќарат кога истата ќе се покачи за едно 25% и потоа да продаваат залихи по нова цена.

Мој совет ти е, ако си во можност, да инвестираш во изолација, набави материјали и гледај да поставиш изолација на просторот. Доколку не си во можност надворешна тогаш внатрешна. Можеш и сам, не е некоја филозофија, треба само желба и слободно време.
Во добро изолиран простор било која клима ќе те затопли без да се двоумиш за производител.

Во однос на конкретното прашање, која клима за простор од 30м2...

Можеш да одиш со Vivax, Haier Tundra Green, Gree Amber, Tosot или пак било кој ентри 5.5kw модел на клима кој ќе го најдеш по цена од 30-40k денари.

Отвори на www.klimi.mk и разгледај, потоа врати се на темата и барај во search за конкретните модели дали некој напишал корисничко искуство. Доколку не најдеш, постирај неколку линкови за кои клими си заинтересиран па ќе ти одговорат членовите.
На тој што ќе плука по другите, а ќе ги фали своите (што продава или што има дома), не верувај.
Vo vrska so toa sto rece "bilo koj 5.5kw model" jas mislam deka 5.5kw e premnogu za eden prostor od 30m2. Jas veke imam edna stara LG 3.5kw, on/off klima vo prostorot i gree kako sto treba i raboti kako sto treba. Taka da jas bi odel so 3.5kw. 5.5kw e overkill
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Vo vrska so toa sto rece "bilo koj 5.5kw model" jas mislam deka 5.5kw e premnogu za eden prostor od 30m2. Jas veke imam edna stara LG 3.5kw, on/off klima vo prostorot i gree kako sto treba i raboti kako sto treba. Taka da jas bi odel so 3.5kw. 5.5kw e overkill
Зависи колку издув има таа 3,5 и исто колку е просторот добро изолиран.
Еве нели Амберот од 3,5 kw го поистоветуваат со 5,5kw модели.

Ако ги знае точните енергетски загуби на просторот тогаш според самата клима и тоа колку може топлина да даде во саат време ќе си спореди дали е правилен избор.

Јас би одел со 5,5kw која има добар издув и повеќе брзини заради комоција, мада како корисник на Тундра од 5,5kw која има само 4 брзини, не сум нешто разочаран од бучавоста и силината на издувот.
Тоа би рекол е индивидуално чувство, кај секој различно.

Единствено би му било "мака" доколку оди on-off заради постигнување на температура. Но затоа сме тука секој со своето искуство од монтираните клими дома да постираме која како работи па секој кој има дилеми да си донесе одлука со повеќе инфо при рака.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Vo vrska so toa sto rece "bilo koj 5.5kw model" jas mislam deka 5.5kw e premnogu za eden prostor od 30m2. Jas veke imam edna stara LG 3.5kw, on/off klima vo prostorot i gree kako sto treba i raboti kako sto treba. Taka da jas bi odel so 3.5kw. 5.5kw e overkill
Било која 5.5ка, ама не и било која 3.5ка.
30м2 без изолација тешко дека ќе стоплиш со слаба 3.5ка на минусни температури.
Поефтините 3.5ки се често само 2.5ки на греење, биди внимателен...

Како за ориентација можеш да ја користиш табелата што ја имаше составувано членот @tigar4e
 
Член од
13 ноември 2020
Мислења
67
Поени од реакции
58
Vikendov klimata pocna da pravi defrost na sat ipol dva, a ko bese poladno zimovo 2 ili 3 pati vo denot pravese defrost. Dali e vo red ova i ako ne e koe e resenieto? Gree Soyal 3.5kw
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Vikendov klimata pocna da pravi defrost na sat ipol dva, a ko bese poladno zimovo 2 ili 3 pati vo denot pravese defrost. Dali e vo red ova i ako ne e koe e resenieto? Gree Soyal 3.5kw
Ok e, vlaznosta e golema.
Na ovie temperaturi, od 0C do +4C, i visoka vlaznost normalno e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom