Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
2.284
Поени од реакции
4.626
Еве за последно да ти биде одговор од моја страна...16.000бту не се 5.5kw туку 4,7кw
Но такво нешто клима од 4kw неможе да избере на клими.мк, зашто таму нема избор за 4kw....има избoр од 3,5kw и 5.5kw а од таа боранија питај бога која е 3,5ка за греење или 5.5ка.....тоа се углавном рејтинзи на ладење што немаат врска со капацитет на грееење и таа Шораи16ка ја нема у делпт на 3,5ки нефго ја ставиле како 5,5ка.
клими.мк гледа да продаде штогод и ако ги ставиш у таблица моделите на клими.мккоја за колку м2 е и Хундаи ке се порамни со Митсубиши у м2.
Укратко за моделов...читал дечкото на клими.мк и сте го зезнале дечково дека за 1000евра со Шораи16 ке добие 5.5ка на греење до -15, и нормално дека неможе да загрее 40м2 куќа без PVC прозори и климата му се мачи-бучи, бучи оти работи на максимум од +2 натака, просто кажано тоа е.
Таа клима има Еуровент сертификат дека на -7 има 3.54kw на бивалентна температура што значи офд тука капацитетот може сдаљмо да и биде помал и тоа неможе да го побиете.
Прво не работам нит во Тошиба нит во климите!
Второ колку и да лажат продавачите таа клима си има енергетска(плус еуровент) и си стои црно на бело!
Трето (претпоставувам од кажаното) човекот ја користи климата за догревање(слично како мене). Значи пали парно на дрва навечер или на поладно. Па незнам најефтина најникаква да биде 3-3.5kw ќе му извади на 0<ц! Јас немам поголеми загуби на таа квадратура,не па он лепенка...
Четврто: климата му бучи,зуи! Тоа му е проблем и не туку спинувајте туку понудете решение...
Едит:
Петто: ама стварно не ме занима што пишуваат клими.мк на сајтот! Ама стварно...
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
731
Поени од реакции
1.446
I kaj mene na TOSHIBA SUZUMI16 na-7c pisuva po eurvent,deka e 3,36, ana na -10c imam potrba od 3,5kw,pa mene me greese i na -15,i -20.Sem ako mi prodale nekoja TOSHIBA SUZUMI NORDIC.A tretata kolona drugo kazva:sneaky:
Bilo koja klima e poglasna ako imas temperaturna rzlika od 5-6c,se dodeka ne ja stigni ili priblizi zadadenta.
I jas ne poznavam niedna klima koja ne bi bila pobucna na ladno,ili da ja startuvas na ladno i da ne bide bucna,pa makar i bila i ekstra hiperinverter.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.306
Поени од реакции
6.858
I kaj mene na TOSHIBA SUZUMI16 na-7c pisuva po eurvent,deka e 3,36, ana na -10c imam potrba od 3,5kw,pa mene me greese i na -15,i -20.Sem ako mi prodale nekoja TOSHIBA SUZUMI NORDIC.A tretata kolona drugo kazva:sneaky:
Bilo koja klima e poglasna ako imas temperaturna rzlika od 5-6c,se dodeka ne ja stigni ili priblizi zadadenta.
I jas ne poznavam niedna klima koja ne bi bila pobucna na ladno,ili da ja startuvas na ladno i da ne bide bucna,pa makar i bila i ekstra hiperinverter.
Прв ке леташ оти нема време да се повторуваме...заболе не за твојата 16ка кога за исти пари 60к во исти услови 3,5ки давале 3,6kw на -10Ц а твојата едвај 3.3кw на -7Ц :facepalm: :pos:
Пример 3,5ka ФХ35 спореди ја со твојата "5.5ка ако имаш *уда:pos::pos::pos:
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
364
Поени од реакции
910
Jas bi gi postavil na d balkonskita vrata za vo dnevnata ,i nad prozor vo spalnata(podesno) na edno 20-30cm odlepena od vratata .Za vo detskata e poke problematicno hm,ne bi mozel da odlucam,mal prostor,i kako da ja vrtis nezgodno e,ama hajubo mesto mu e prema mene pokraj krevetot,na stranata na ostava kade sto e zidot.Samo sto vo toj slucaj ke ima poveke metri instalacij.
A za klimi sto moduliraat nisko do kolku pari odvojuvas.Imas vlezna serija na Japanci poevtini ,a za sredna serija se poskapi.E sega ako ima nekoj kineski ili koreski sto mozat da moduliraat nisko neznam za takvi.Ako ima nekoj na forumov neka kazi koja e naevtina sto modulira nisko,a jas pod 600-700 evra neznam za japanska sem 32000 Fuditisu,vlezen model. mozi nekoj korejski model da se najdi.
Fala na odlicniot predlog ,toa za vo detskata bi bilo taka izvodlivo so 6metri instalacija ,a predlog pozicija za vo dnevna?
Inaku suma na raspolaganje mi e vo predvid od okolu 80k plus montaza maksimalno ,a ne napomnav deka terasata ke bidi zatvorena so staklo ,sustem harmonika .A temperatura za vo dnevna sto bi bila setirana e 24 25 i normalno nema gasenje.Inaku gree gtech sto gi imam great nema problem voopsto ,no najnisko sto spusta e 480w i gasi ,pa duri da vkluci pak i treba vreme pa posle ke vkluci pa odi na 1000+ pa za minuta dve ke spusti na 600+,pa na 480w nekoj period i potoa gasi i ako ja rabotam na auto mnogu pocesto gasi verovatno se stvara vozdusen djeb bideki odi vo najniska brzina .I od pricina sto e stan i veruvam prema kuka mali toplinski zagubi ,baram nesto sto ke odrzuva temperatura ili ako veke odi off da ne ceka 2-3 c razlika za da vkluci pak .


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
731
Поени од реакции
1.446
Прв ке леташ оти нема време да се повторуваме...заболе не за твојата 16ка кога за исти пари 60к во исти услови 3,5ки давале 3,6kw на -10Ц а твојата едвај 3.3кw на -7Ц :facepalm: :pos:
Пример 3,5ka ФХ35 спореди ја со твојата "5.5ка ако имаш *уда:pos::pos::pos:
TOSHIBA SUZUMI NORDIC,cpecijalno napravena za Bitola:angel:
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
451
Поени од реакции
422
Bilo koja klima e poglasna ako imas temperaturna rzlika od 5-6c,se dodeka ne ja stigni ili priblizi zadadenta.
I jas ne poznavam niedna klima koja ne bi bila pobucna na ladno,ili da ja startuvas na ladno i da ne bide bucna,pa makar i bila i ekstra hiperinverter.
Дали е така кај сите клими? Јас сум сигурен дека не е.
И заклучоков дека така работеле е сосем од ракав изваден! Освен двеве Шораи на форумов на друго место не сум чул за проблеми! Не викам дека луѓево измислуваат,ама голема е шансата да 2 од 100 не се убаво наместени,и баш таму треба да се бара проблемот! Еве @BiKuul веќе предложи неколку чекори што и јас би ги направил.
ова е најмалку трета проблематична Тошиба ова зима,едната со проблем помина така незабележано затрупана со коментари против другиот бренд.
Гледајки предходно како останатите си го решаваа проблемот,со вртење тел на дистрибутерот,па чекат месец дена да дојде нивни мајстор,па тој ке изведе заклучок дека климата нормално работи и опет у круг...Затоа веднаш напишав да си ја замени со доплата за подобра еве нека ви биде Сузуми да не се тинка човекот со месеци.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
96
Поени од реакции
265
Jas bi gi postavil na d balkonskita vrata za vo dnevnata ,i nad prozor vo spalnata(podesno) na edno 20-30cm odlepena od vratata .Za vo detskata e poke problematicno hm,ne bi mozel da odlucam,mal prostor,i kako da ja vrtis nezgodno e,ama hajubo mesto mu e prema mene pokraj krevetot,na stranata na ostava kade sto e zidot.Samo sto vo toj slucaj ke ima poveke metri instalacij.
A za klimi sto moduliraat nisko do kolku pari odvojuvas.Imas vlezna serija na Japanci poevtini ,a za sredna serija se poskapi.E sega ako ima nekoj kineski ili koreski sto mozat da moduliraat nisko neznam za takvi.Ako ima nekoj na forumov neka kazi koja e naevtina sto modulira nisko,a jas pod 600-700 evra neznam za japanska sem 32000 Fuditisu,vlezen model. mozi nekoj korejski model da se najdi.
Fala na odlicniot predlog ,toa za vo detskata bi bilo taka izvodlivo so 6metri instalacija ,a predlog pozicija za vo dnevna?
Inaku suma na raspolaganje mi e vo predvid od okolu 80k plus montaza maksimalno ,a ne napomnav deka terasata ke bidi zatvorena so staklo ,sustem harmonika .A temperatura za vo dnevna sto bi bila setirana e 24 25 i normalno nema gasenje.Inaku gree gtech sto gi imam great nema problem voopsto ,no najnisko sto spusta e 480w i gasi ,pa duri da vkluci pak i treba vreme pa posle ke vkluci pa odi na 1000+ pa za minuta dve ke spusti na 600+,pa na 480w nekoj period i potoa gasi i ako ja rabotam na auto mnogu pocesto gasi verovatno se stvara vozdusen djeb bideki odi vo najniska brzina .I od pricina sto e stan i veruvam prema kuka mali toplinski zagubi ,baram nesto sto ke odrzuva temperatura ili ako veke odi off da ne ceka 2-3 c razlika za da vkluci pak .


Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Znas kako ... da mozes sve komplet da kupis novo za takav stan sto se tice klima, i da imas stvarni, ali stvarni- komfor, ja bi uradio ovako...za dnevnu pravu 12-ticu, za deciju pravu 7-micu, spavaca prava 9-ka. Da sve mogu zasigurno da spuste na 250-300w i to je to.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
2.284
Поени од реакции
4.626
Дали е така кај сите клими? Јас сум сигурен дека не е.

ова е најмалку трета проблематична Тошиба ова зима,едната со проблем помина така незабележано затрупана со коментари против другиот бренд.
Гледајки предходно како останатите си го решаваа проблемот,со вртење тел на дистрибутерот,па чекат месец дена да дојде нивни мајстор,па тој ке изведе заклучок дека климата нормално работи и опет у круг...Затоа веднаш напишав да си ја замени со доплата за подобра еве нека ви биде Сузуми да не се тинка човекот со месеци.
Можно да беа три,не се сеќавам... ама да предложиш замена е лесно,во пракса е зезнато! Треба или ептен на добра нога да се станати или стварно да е климата фалична па да сменат... ете и самиот си сведок на такви "убави" искуства од Енергија или кој и да беа...
Тоа што ме буни... е што вика дека климата му е за догревање! Не ми е јасно зошто фрлил 1000€ тогаш? Било која 3.5ка ќе му заврши работа додека дојде време да се пали каминот!
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
364
Поени од реакции
910
Znas kako ... da mozes sve komplet da kupis novo za takav stan sto se tice klima, i da imas stvarni, ali stvarni- komfor, ja bi uradio ovako...za dnevnu pravu 12-ticu, za deciju pravu 7-micu, spavaca 9-ka. Da sve mogu zasigurno da spuste na 250-300w i to je to.
Toa da ,razmisluvav i na takvo nesto no togas so maks suma od 120k za site uredi plus montaza ,bidejki taa i za starive bi ja platil,prema kvadraturata treba da e taka rasporedot po jacina ,no deka veke gi imam gree gtech a se po necela godina stari sakam sakav da gi zadrzam.Inaku kaj drugar vo stan vo dnevna od 30tina m² so suzumi 16 (r410 so twin) e zgrean i ekonomicno a i tivka e ,a kaj nego nema izolacija stanot .

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
96
Поени од реакции
265
Toa da ,razmisluvav i na takvo nesto no togas so maks suma od 120k za site uredi plus montaza ,bidejki taa i za starive bi ja platil,prema kvadraturata treba da e taka rasporedot po jacina ,no deka veke gi imam gree gtech a se po necela godina stari sakam sakav da gi zadrzam.Inaku kaj drugar vo stan vo dnevna od 30tina m² so suzumi 16 (r410 so twin) e zgrean i ekonomicno a i tivka e ,a kaj nego nema izolacija stanot .

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Vidi ovako, pricam za uredjaje koje poznajem...ceo novi stan, koji ce prema napisanom da ima male toplotne gubitke, da uradis sa Fujitsu LM 12,09,07 (r410), i koji svi perfektno smanjuju i povecavaju kapacitet, ima da bude sve idealno. Stariji su to uredjaji, iz srednje klase. Svi idu do 270w. Ne verujem da ce na velikim minusima, svi ukljuceni da rade sa 50% kapaciteta. Tihi su prilicno.
E sad treba videti i ove nove sa r32, te pandam modele ne znam, niti bilo kakvo iskustvo imam.

Ili da 1 taj Gree koristis i za deciju i dnevnu sobu, ali tu je vec kompromis da uvek treba da su otvorena vrata decije...ali sam prilicno siguran da je taj Gree jak uredjaj koji ce bez problema 24+10m2 moci i kroz vrata da savlada. Ali opet to nije to....

cene u Srb sa porezom
07LM - 398e
09LM - 466e
12 LM - 580e
lako moze da se nadje i sajt koji daje tax free
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2018
Мислења
364
Поени од реакции
910
Vidi ovako, pricam za uredjaje koje poznajem...ceo novi stan, koji ce prema napisanom da ima male toplotne gubitke, da uradis sa Fujitsu LM 12,09,07 (r410), i koji svi perfektno smanjuju i povecavaju kapacitet, ima da bude sve idealno. Stariji su to uredjaji, iz srednje klase. Svi idu do 270w. Ne verujem da ce na velikim minusima, svi ukljuceni da rade sa 50% kapaciteta. Tihi su prilicno.
E sad treba videti i ove nove sa r32, te pandam modele ne znam, niti bilo kakvo iskustvo imam.

Ili da 1 taj Gree koristis i za deciju i dnevnu sobu, ali tu je vec kompromis da uvek treba da su otvorena vrata decije...ali sam prilicno siguran da je taj Gree jak uredjaj koji ce bez problema 24+10m2 moci i kroz vrata da savlada. Ali opet to nije to....
Da edna od ovie gree bi vrsela rabota za 35m² no na denesno vreme sekoj svoj tv ,sekoj saka privatnost ,pa so drugarcinja sedat so sati i zatoa moram posebno greenje , ne mi e za brzanje za uredite ,sega moram naredna nedela da preciziram pozicija za da se postavi instalacija stekeri ,bidejki za 20tina dena se pocnuva so maltarenje ...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
96
Поени од реакции
265
Da edna od ovie gree bi vrsela rabota za 35m² no na denesno vreme sekoj svoj tv ,sekoj saka privatnost ,pa so drugarcinja sedat so sati i zatoa moram posebno greenje , ne mi e za brzanje za uredite ,sega moram naredna nedela da preciziram pozicija za da se postavi instalacija stekeri ,bidejki za 20tina dena se pocnuva so maltarenje ...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Da, sasvim normalno.
Imas gore i dodate cene u Srb, ne znam kod vas na sajtovima ne vidim ove starije modele.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.296
Ne ste videle uste skrshena perka i izvitkana osovina na samata perka na nadvoreshnta edinica, pak barajte klima bez greaci samo treba 5 6 7 dena po red da fati ubav stud pa ke montirate grejac od boljer od 2 3kw na nadvoreshnata.....
Чекај куре.
Дали ти тоа мене ми посакуваш да ми се скрше перката?
Друга работа, дали знаеш што е цитирање или после мојот коментар ти се разбуди желбата по навика да замараш одреден член па ајде си "заборавил" да ме цитираш?

Бидејќи ако посакуваш мене нешто лошо да ми се случи или на мој уред кој сум го платил со пари т.е. леб делам од уста за да го платам, а со ништо не сум те предизвикал или сум ти наштетил во животот тогаш во најмала рака можам да ти кажам дека си среќен човек.

Да, навистина среќен.
Земи, смири си ги живците малку бидејќи за вакво срамно однесување и недолични пожелби од твоја страна да сме очи во очи можеше да правиш обиколки низ град без пола заби.

Не ти е срам?

Се' што е со греач и е' во принцип кинеско е океј, останатото и ние останатите кои сме делеле од лебот на домашните за да го купиме сме будали, така?

Многу, претерано многу, малициозна изјава од тебе. Не очекував до ова ниво да стигне некој на темата.

И да, имам 2 клими (од кои едната кинеска замисли), двете се без греач.
Знаеш што се случи од овие глупостите што си ги пишал погоре? - Апсолутно НИШТО!!!

Не може да се скрши перка или да замрзне ако е извадено лулето. ЈАС најдобро го знам тоа (има мој пост на темава и слики за сведоштво, а и ќе потвдрдат членовите), бидејќи оваа зима во мојот град имаше во два наврати температура од по -20.

Првиот пат, заради тоа што бев глупав и есенва не го извадив пластичното луле фати слој од мраз 2cm скоро (има слики на мој пост, слободно побарај).
Го искрсиш мразот, го извадив лулето и климата тие денови (иако -20) си работеше БЕЗ ПРОБЛЕМ.

Во вториот бран од такви температури сега во февруари ПОВТОРНО работеше без проблем и не замрзна воопшто.

Е сега, ако тоа што клима без греачи не мрзне и ако тоа што си или некој продавач или некој корисник кој го преебале да лупни X евриќи за греач кој на вака благи зими ќе му служи за КУР здравје не значи дека ти дава за право да јадеш бурек за да се расипе мојата или било чија друга клима.

ФАКТ е дека сме во умерена кон топла климатска зона и немаме зими со во континуитет температура под -7.
ФАКТ е дека при вакви услови немаш потреба од греач бидејќи не сме Финска.
ФАКТ е дека имаме над 250 сончеви денови во годината.
А исто, ФАКТ е дека македончето ќе умре од злоба и завист пред да каже некој добар збор или да има добра намера.

Just to remind you, karma is a bitch.
Па пази да не ти се случи тебе тоа што му го посакуваш на другите.

Ова беше во најмала рака кретенски и несоодветно од твоја страна.
Глупак.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Koj sto saka moze da kupi, ama ne da frli 60'000 za entry model i uste da mu kazat slaba ti e klimata, taka treba da raboti.
Ама не е во ред и кога некој ќе фрли 40 000 (50 000 со сите трошоци) па после да му велат дека тој е виновен (така сакал) што така е монтирана (од неписмени монтери)...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom