Најекономично греење (затоплување)

Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
kaj ke vidis od doma koga ne si iskocen optereten si premnogu so klimata.....pocna li da i baes ili za nekoj mesec ke i pravis rituali

p.s 90% od korisnicite na klimi i jace ne sedat na forumi zatoa i 10000strani malce ke ti se, a da vidis neznaci na forum da procitas
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Брееј брееј на кое дерече стигна темава тосот со фиџутси да го рамнат
Ма какво рамнење. Подобра е. :гомце:
Размисли што ти треба од функциите кои ги имаат
Проблем е што не знаеме кои функции ги имаат. Едно се рекламира, друго се продава. Манипулирање со податоци. U Crown го рекламираат со тајмер, ама нема вистински тајмер.
 
Член од
31 август 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Zdravo.. Pred desetina dena zedovme toshiba shorai edge 16.. e sega na sabajle koga ke ja pustime mnogu e bucna nekako mozi 2 sati mozi i poveke.. i vo podalecen del na kukata se oseka zuenjeto na kompresorot.. so mozi da e problem ili taka treba da raboti.a i pred dva tri dena koga bese po vlazno nadvor se osekaja golemi vibracii . fala
 
Последно уредено:
Член од
15 јануари 2015
Мислења
451
Поени од реакции
422
Zdravo.. Pred desetina dena zedovme toshiba shorai edge 16.. e sega na sabajle koga ke ja pustime mnogu e bucna nekako mozi 2 sati mozi i poveke.. i vo podalecen del na kukata se oseka zuenjeto na kompresorot.. so mozi da e problem ili taka treba da raboti.a i pred dva tri dena koga bese po vlazno nadvor se osekaja golemi vibracii . fala
За таа клима е пишувано и тука, ама не си прочитал.
Така работи,основен модел,гледај ако можеш да издејсвуваш замена со доплата за друга клима. Не се мачи да бараш совети сугестии,таква е климата арна само за ладење.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
294
Поени од реакции
588
Не се мачи да бараш совети сугестии,таква е климата арна само за ладење.
Ја имаш истата?
toshiba shorai edge 16
Можеш да сликаш надворешната единица да видиме како е монтирана и колку метра бакар има пуштено. Сподели ни како ја користиш на која температура, во каков и колкав простор
 
Член од
31 август 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Ја имаш истата?

Можеш да сликаш надворешната единица да видиме како е монтирана и колку метра бакар има пуштено. Сподели ни како ја користиш на која температура, во каков и колкав простор
42m2 bez pvc dograma ama i drvenata e dobr.. kukata e kepenka od 2 strani e e topla.. na vecer se grejme so parno so kamin.. na 25 stepeni ja mestime auto fan.... Za toplenje si topli ama se oseka zuenje na kompresorot posle 2 3 sati raboti tivko.. ima 3 m bakar tocno.. mozno e neubo da e namestena nadvor? Ili nekoj gumici da se stavat
Автоматски споено мислење:

42m2 bez pvc dograma ama i drvenata e dobr.. kukata e kepenka od 2 strani e e topla.. na vecer se grejme so parno so kamin.. na 25 stepeni ja mestime auto fan.... Za toplenje si topli ama se oseka zuenje na kompresorot posle 2 3 sati raboti tivko.. ima 3 m bakar tocno.. mozno e neubo da e namestena nadvor? Ili nekoj gumici da se stavat
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.023
Поени од реакции
2.284
Ubavo kaza Micho, za istiot model bese pisuvano deka e los za greenje, entry model na japanka.
Nije zlato sve sto sija.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.284
Поени од реакции
4.626
Zdravo.. Pred desetina dena zedovme toshiba shorai edge 16.. e sega na sabajle koga ke ja pustime mnogu e bucna nekako mozi 2 sati mozi i poveke.. i vo podalecen del na kukata se oseka zuenjeto na kompresorot.. so mozi da e problem ili taka treba da raboti.a i pred dva tri dena koga bese po vlazno nadvor se osekaja golemi vibracii . fala
Во основа секоја клима е "бучна" кога ќе ја запнеш! Надворешниот уред е механика (ел.мотор+компресор+...). Е сега освен објективното чувство за бука и dB,има и еден дел кој е многу субјективен/варијабилен! Т.е.како е монтирана,на што и сл. Понекогаш вибрациите се хармонизираат со ѕидот/куќата и се слушаат многу погласно! (Ете и јас имам таков проблем со една понекогаш). Чаре: може да се провери монтажата,дали е под васервага,дали треба да се стават гумици на носачите,или самите носачи да се зајакнат....
Расчитај по темава,меѓутоа ако така работи на само една брзина јас не би чепкал,ако работи цело време тогаш би се загрижил...
Како што разбрав ти ја пушташ денски откако ќе излади куќата преку ноќ,и климата прави така првите два саати(т.е. додека работи на максимум)?! Кога ќе постигне Т се смирува и немаш проблем? Повикај сервис и види што ќе ти кажат! И остај ги ботовиве тука што ти се ситат дека не ти чини климата! Ќе умрат од мака што не ти ги зеле парите они...

@Sv B многу убави совети давате!? Стандард процедура и тоа извежбана/уходана! Иде човек да побара совет на форум и вие одма му се просерувате:"не ти чини климата","врска нема тој модел","Грее за Тошиба се измислени"....
Стварно од помош сте!
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
294
Поени од реакции
588
Ili nekoj gumici da se stavat
Ја мислам исто така дека се мачи климата во старт бидејќи е преоптеретена но тебе ко на корисник не ти е важно тоа. Ти си дал 60 илјади за климата и сметаш дека нешто не е како што треба.
Прво ќе земеш ќе им пуштиш меил(писмена форма документ) и на фирмата од кај си ја купил и на монтерот и убаво ќе објасниш што мислиш дека не е како што треба.
А во меѓувреме додека чекаш одговор од нив ќе пробаш да не ја гаснеш климата воопшто од мод греење туку ќе го наместиш дувањето најдолу со перките и можеш само да си играш со температурата(и тоа не повеќе од 3 степени разлика). 25 степени ти одговара... 25 ја тераш цело време, кога ќе нема никој во просторијата подолго време намалуваш на 22. Кратко кажано запалија и не ја гасни.
Ако си ја купил како дополнително греење е во ред, но ако мислиш дека ќе ти го грее тој простор како примарно греење си згрешил.
Но и без разлика ако си ја земал како дополнително грејно тело не значи дека треба да ја гаснеш.
Поздрав и се надевам дека малку помогнав
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.023
Поени од реакции
2.284
Kakvo objasnuvanje, klima od 60'000 nemoze da ti go zgree prostorot, si zgresil.... Luda rabota
Se gleda deka Micho bil vo pravo samo za ladenje ja biva... ama 60'000 za ladenje...katastrofa.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
451
Поени од реакции
422
Во основа секоја клима е "бучна" кога ќе ја запнеш! Надворешниот уред е механика (ел.мотор+компресор+...). Е сега освен објективното чувство за бука и dB,има и еден дел кој е многу субјективен/варијабилен! Т.е.како е монтирана,на што и сл. Понекогаш вибрациите се хармонизираат со ѕидот/куќата и се слушаат многу погласно! (Ете и јас имам таков проблем со една понекогаш). Чаре: може да се провери монтажата,дали е под васервага,дали треба да се стават гумици на носачите,или самите носачи да се зајакнат....
Расчитај по темава,меѓутоа ако така работи на само една брзина јас не би чепкал,ако работи цело време тогаш би се загрижил...
Како што разбрав ти ја пушташ денски откако ќе излади куќата преку ноќ,и климата прави така првите два саати(т.е. додека работи на максимум)?! Кога ќе постигне Т се смирува и немаш проблем? Повикај сервис и види што ќе ти кажат! И остај ги ботовиве тука што ти се ситат дека не ти чини климата! Ќе умрат од мака што не ти ги зеле парите они...

@Sv B многу убави совети давате!? Стандард процедура и тоа извежбана/уходана! Иде човек да побара совет на форум и вие одма му се просерувате:"не ти чини климата","врска нема тој модел","Грее за Тошиба се измислени"....
Стварно од помош сте!
Моја грешка, Shorai edge 13 била!
И сега треба пак да редиме,не е исправна монтажата,премести подалеку надворешна,стави буфери итн.
Затоа пишав да не се мачи, друг модел нека бара, овој така работи.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
731
Поени од реакции
1.446
42m2 bez pvc dograma ama i drvenata e dobr.. kukata e kepenka od 2 strani e e topla.. na vecer se grejme so parno so kamin.. na 25 stepeni ja mestime auto fan.... Za toplenje si topli ama se oseka zuenje na kompresorot posle 2 3 sati raboti tivko.. ima 3 m bakar tocno.. mozno e neubo da e namestena nadvor? Ili nekoj gumici da se stavat
Автоматски споено мислење:
Jas ja imam istata klima i e superiorna,samo mojata e Toshiba suzumi16 postar model.
I ne gi slusaj ovie deka klimata e osnoven ili poceten model,na Toshiba,tie se prodavaci na GREE i sakaat po sekoja cena da ja ocrnat tvojata klima odnosno TOSHIBATA. Ti imas prekrasen mmodel,intelegenten,superioren,samo si pocetni i ne si zapoznaen so greenjeto na klima ured-inverter.Sigurno i do sega ne ste se greele na nverter ili klima ured i ne si zapoznaen kako toj funkcionira.
-Klima uredot koga ke go startovas vo izladena prostorija toj od pocetokot pri startot(kako kaj tebe) avo slusajovi nautro,vrti so maksimalni obrtai i dava maksimalen zvuk,i nadvoresnatta ivnatresnate edinia,staveni na auto mod se maksimalno aktivirani.So maksimalnoto aktiviranje normalno i zvukot koj se meri vo DB (deci beli ke e i pogolem).
So porastot pri nadvoresnata temperatura,a i nablizuvanje na ambientalnata temperatura vnatre sprema zadadenata,zvukot se namaluva.Toa e sto otprilika se slucuva kaj tebe.Toa e sosema normalna rabota na sekoj intelignten i normalen inverter od povisok rang,a posebno kaj japoncite,dodeka on of klimite,takvi kvaliteti nemaat,tie toplo-ladn isto ke si teraat.
Druga rabota kaj tebe e sto ti vo izladena prostorija ne grejana cela nok na sabajle naednas sakas da ja zatoplis so 7-8 stepeni temperaturna razlika,i normalno kompresorot,brza da ja zagree prostorijata i zatoa e pobucen,pa posle toa se smiruva.
Koga bi go ostavil uredot da raboti preku cela nok,i smo ja namalis temeraturata za 1-2c normalno nema taka da raboti.
Napomena:(ama nikoj neki da ja primenuva)

Nekolku pati imam potencirano,deka novive modeli na R-32,rabotaat na povisoki pritisoci,i prenostot na vibracite e poveke izrazen,a i site merenja na busnost se praveni i testirani so podolga bakarna instalacija od
7m.Zatoa povtoruvam.Dokolku sakate da imate potivki Vnatresni edinici stavajte podolga instalacija,so sto ke go amortizirate zvukot.Baferi i gumicki ne pomagaat,samo podolga instalacija.
Moja preporaka e da ne e od 6m pomala,nema zijan od poveke.
Samite japonski uredi imaat predpolnenje sem Panasonik 7.5m,TOSHIBA 15m,Fujitcu 15 m ,sekoja klima si ima i kazuva klkavo e predpolnenjeto,znaci rezervari vo samiot kompresor za freonot.
Kaj kineskite klimi e pomala,ama sepak mislam deka nema pomalce od 5m.
Ti imas prekrasen ured ne se sekiraj,samo smetm deka dokolku si od Bitola i Prilep(pelagoniskiov) region,i prostorov kako sto kaza ti e 42m2,a ne dovolno izoliran,mozno e da ti fali energija na poniski negativni temperaturi.
So ist takov ured i jas gream 40m2,ama e izoliran,i dovolno mi e energija i na niski negativni temperaturi.
So zadravje da si ja sluzis.
Ne gi slusaj premnogu ovie so velat deka ne cini uredot,ili bil osnoven model.
Osnoven model na Toshiba e Seija,a Shorai e klasa nad,odma posle Daisekai na toshiba.
Ova go pravat za da ti se sitat,i mozat samo da mu zaviduvaat na tvojata Tosiba.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.023
Поени од реакции
2.284
Jas ja imam istata klima i e superiorna,samo mojata e Toshiba suzumi16 postar model.
I ne gi slusaj ovie deka klimata e osnoven ili poceten model,na Toshiba,tie se prodavaci na GREE i sakaat po sekoja cena da ja ocrnat tvojata klima odnosno TOSHIBATA. Ti imas prekrasen mmodel,intelegenten,superioren,samo si pocetni i ne si zapoznaen so greenjeto na klima ured-inverter.Sigurno i do sega ne ste se greele na nverter ili klima ured i ne si zapoznaen kako toj funkcionira.
-Klima uredot koga ke go startovas vo izladena prostorija toj od pocetokot pri startot(kako kaj tebe) avo slusajovi nautro,vrti so maksimalni obrtai i dava maksimalen zvuk,i nadvoresnatta ivnatresnate edinia,staveni na auto mod se maksimalno aktivirani.So maksimalnoto aktiviranje normalno i zvukot koj se meri vo DB (deci beli ke e i pogolem).
So porastot pri nadvoresnata temperatura,a i nablizuvanje na ambientalnata temperatura vnatre sprema zadadenata,zvukot se namaluva.Toa e sto otprilika se slucuva kaj tebe.Toa e sosema normalna rabota na sekoj intelignten i normalen inverter od povisok rang,a posebno kaj japoncite,dodeka on of klimite,takvi kvaliteti nemaat,tie toplo-ladn isto ke si teraat.
Druga rabota kaj tebe e sto ti vo izladena prostorija ne grejana cela nok na sabajle naednas sakas da ja zatoplis so 7-8 stepeni temperaturna razlika,i normalno kompresorot,brza da ja zagree prostorijata i zatoa e pobucen,pa posle toa se smiruva.
Koga bi go ostavil uredot da raboti preku cela nok,i smo ja namalis temeraturata za 1-2c normalno nema taka da raboti.
Napomena:(ama nikoj neki da ja primenuva)

Nekolku pati imam potencirano,deka novive modeli na R-32,rabotaat na povisoki pritisoci,i prenostot na vibracite e poveke izrazen,a i site merenja na busnost se praveni i testirani so podolga bakarna instalacija od
7m.Zatoa povtoruvam.Dokolku sakate da imate potivki Vnatresni edinici stavajte podolga instalacija,so sto ke go amortizirate zvukot.Baferi i gumicki ne pomagaat,samo podolga instalacija.
Moja preporaka e da ne e od 6m pomala,nema zijan od poveke.
Samite japonski uredi imaat predpolnenje sem Panasonik 7.5m,TOSHIBA 15m,Fujitcu 15 m ,sekoja klima si ima i kazuva klkavo e predpolnenjeto,znaci rezervari vo samiot kompresor za freonot.
Kaj kineskite klimi e pomala,ama sepak mislam deka nema pomalce od 5m.
Ti imas prekrasen ured ne se sekiraj,samo smetm deka dokolku si od Bitola i Prilep(pelagoniskiov) region,i prostorov kako sto kaza ti e 42m2,a ne dovolno izoliran,mozno e da ti fali energija na poniski negativni temperaturi.
So ist takov ured i jas gream 40m2,ama e izoliran,i dovolno mi e energija i na niski negativni temperaturi.
So zadravje da si ja sluzis.
Ne gi slusaj premnogu ovie so velat deka ne cini uredot,ili bil osnoven model.
Osnoven model na Toshiba e Seija,a Shorai e klasa nad,odma posle Daisekai na toshiba.
Ova go pravat za da ti se sitat,i mozat samo da mu zaviduvaat na tvojata Tosiba.
Sreka sto ima drva coekov.
Vrakaj ja klimata pod hitno, NE JA BIVA.
Gledas deka se igraat igracki.
Sega pak Gree im bilo vinovno, COVEKOV IMA PROBLEM SO TESHIBA.... ALOOOOO.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
294
Поени од реакции
588
И тоа ми беше муабетот да се запазува и какви коментари се читаат и од кого се напишани. Дали се од лични искуства или од рекла казала муабети зашто многу лесно се извртуваат мислењата.
Јас лично пишав за овој модел бидејќи пред некое време имав позитивно искуство. Климата беше наместена во 30тина квадрати стан добро изолиран во ладен град. Бакарни цевки околу 4метра имаше. Ауто фанот ми се виде екстра добар, внатрешна/надворешна единица екстремно тивка. Можеш да ја приметиш дека работи само на најсилниот фан ако ја ставиш. Една мана и приметив само, од шо е толку тивка неможев да ја приметам во дефрост кога влегува. Ама бев упорен и ја дочекав и што приметив: не дува ладен воздух, ретко правеше дефрости ама тој што го начекав траеше накај 7-10мин. Неколку дена ме топлеше а температурите беа минусни тогаш бајаги да не речам камен ладно беше.
Тоа е моето искуство со шораи еџ 16 кратко беше неколку дена ама се надевам на некој ќе му помогнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom