Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.154
Да не биде само боокмарк, секој што разбира Ексел може сам да си направи ексел таблица за да пресмета капацитет, T2 или COP
Прегледај го приврзокот 287387
Само 3 Формули има во Екселот ставени во 3 келии (cells) на позиции H5, B5 i E10.
Formulite se slednive:
H5: ="T2="&ROUND(I3+(H3*3600)/(E3*G3);2)&" °C"
B5: ="Q="&ROUND((E3*B3*(C3-D3)/3600);2)&" Kw"
E10: =(ROUND((E3*B3*(C3-D3)/3600);2)*1000)/E9
Благодарам за дополнителното објаснување.
И сам знаеш дека никогаш на оваа тема не сум се впуштил во дискусија дали е подобро кинеско или јапонско од причина што сметам дека секој треба да си одлучи првенствено од длабочината на својот џеб, а потоа од потребите на просторот - едно со друго е некако поврзано ова.

Ценам кога некој што има знаење одвојува време.
Тоа го мислам за тебе, за златко и за мн други членови тука кои иако немаат можеби толку знаење се желни да споделуваат корисничко искуство во однос на тоа како си поминуваат со загревањето на просторот.

Искрено, криво ми е кога има препукувања едни со други но забележувам дека оваа е една од ретките теми на форумот во која иако знае да излиста страници и страници со препукувања сепак да даде квалитетни информации од прва рака и во однос на корисничко искуство и во однос на постручниот дел како ова што го постираш ти.

Како лаик кога тргнав во читањето на страниците сега барем имам некое оформено мислење околу греењето воопшто и што и како треба да правам за да постигнам економичност. Тоа е благодарение на темата и на членовите тука.

Поздрав дечки и помалку контрирање во однос на кинеско вс јапонско, повеќе вакви постови и ќе биде супер. Имаме одлична клима и зимите кои беа долги и студени се заменети со поблаги што во голема мера го олеснува начинот на греење со инвертерите.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Снимав и јас тие денови, кога во СК наводно било -15С.... во Прилеп не слезе испод -11С бар не според мојот термометар со надворешна сонда.
Временските прогнози покажуваа и до -18С дека ќе падни ама никогаш не се спушти до толку ниско.
Шо сум снимил споделив и тука, али можиш пак да си видиш кај мене на youtube каналот.

За сметките ако во Февруари ти имаше 3000 денари сметка, овој месец кај тебе очекуваме максимим 1500 денари сметка со вклучени двете Амберки, не пошто се економични и надвор нема минусни температури, туку пошто ти работат он-офф, појќе офф неголи он ;)
Модулација, здравје вгодина ако падни пак -15 :P
Nema kaj mene kako kaj tebe NAVODNO kaj mene e tocno si ima i na klipovite od accuwheater za takvi kako tebe sto navodno grejat odeleni 3 4 sobi so kvadratura od 60 70m2 so edna 3ipolka, e taka ti se grees navodno. odi kaj brat ti gore proveri dali mu moduliraat mene mi rabotat ispod 600w a poveke od 500w
 
Член од
30 септември 2020
Мислења
22
Поени од реакции
9
Сте купиле ли во последно време од некаде Мерач на електрична енергија? Има ли негде? По сајтови им стои ама на залиха изгледа како да немаат никаде?
За AliExpres знам, прашувам тука во МК.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Мислење што клима ке треба за простор од 35 м2 плафонот почнува од 2.70 и на крај од соба стига до 3.50 м , изолација 30 цм Ѕид и 20 цм таван, Дека сум во градба поставив бакарни цефки како за 5.5ка ,за да не копам послем тоа?

Поздрав до сите и фала на одговор.
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
@Генерал
Provokatori tuka ima kolku sakaš. Ima bolni luđe što uživaat vo toa. Eve ovoj srbinov deda Trajko e očigleden primer za toa.
Jas mu davam relevantno mislenje na negov majčin jazik deka saka baba da mu rodi dete t.e. klima od 350-400e da raboti kako od 1000e i edinstveno kako može taa da raboti i iljada slični klimi kako nea, toj ne me ni udostoi so krsten odgovor, duri imeto so mala bukvo mi go pišuva.
Posle ova edinstveno može da se zakluči deka e dojden ovde da provocira, neka mu služi na čest.
Zlatko,
Prvo da se izvinim za malo slovo, omaklo se u brzom pisanju.
Napisao sam ti odgovor, zahvalio se na tvojim sugestijama, mozda nisi video.

01 Deda Trajko nikog ovde nije provocirao, pokazi mi jednu rec da je tako.

02 Bas suprotno-ja sam provociran, jer sam na moja zapazanja o radu Gree Muse, ja dobio neke cudne reci, "da ne tupim" itd, nazivan sam nekim dilerom, monterom itd itd. Mislim da nijednom reci nikome ovde nisam nista slicno napisao. Nisam hteo slicnim tonom da vracam, em mi vaspitanje ne dozvoljava, em nisam ni zamerao. Ja sam obican penzioner i nista vise. Gledam da jos malo i privatno radim neku trgovinu i uvoz (nisu klime), pa dok mogu.

03 Ako pod provociranjem smatrate pisanje o realnom radu uredjaja Gree Muse i Hansol onda prihvatam da sam provocirao. Samo ne razumem koga ? Mozda obicnog coveka koji ima 500e-1000e u dzepu i posteno trazi neki uredjaj za grejanje i dogrevanje, a da uredjaj ima neki normalan i kulturan rad ? Ili sam mozda provocirao neke clanove koji sve te detalje i sami znaju, ali iz njima znanim razlozima guraju bajke ?

04 Kada smo kod cena....ajde taj, ovde, ozloglaseni Fujitsu :)... 12LLC ne kosta 1000e. Kosta 400-450. On zna da spusti kapacitet i radi na 300w, za razliku od Muse, koji radi na 700w najmanje. Znaci ne poredim dva razlicita cenovna ranga, kao sto si napisao. Tvrdim da 12LLC, 12LMC, mnogo bolje rade od Gree Muse. Slicnih su cena u Srbiji. Tvrdim da 12LU, 12LTC bolje rade od Hansola, a opet su slicnih cena. Sve ove tvrdnje iznosim zato sto sam ili koristio te uredjaje, ili dobio relevantne cinjenice od ljudi za koje znam sta znaju oko klima i koji ih koriste.

Grafikonima i proracunima sam se celog zivota bavio, i nazalost, mogu da vam kazem surovu istinu, .... da se mnogo puta dvomesecno, tromesecno timsko inzenjesko proracunavanje, za 5 min, tamo negde gore u komercijali, ispravi - kako naredi glavni menadzer, na osnovu konsultacije sa direktorom sektora, projekt menadzerom, vlasnicima itd itd. Bilo i bice... Zacas neka snajka koja pojma nema sa elektronikom, prepravi grafikone. Pogotovo kada se radi o artiklima za siroke narodne mase. Neke firme to vise praktikuju, neke manje, ali svi to rade. Onda ti novi prepravljeni idu u stampu i publikovanje, a pravi opet zavrse u proizvodnji i razvojnim centrima, za neki buduci artikal, koji ce po karakteristikama da se priblizi njima.
Kod visokih napona i industrijskih artikala, je vec malo drugacija prica.

05 Jos jednom da napomenem da ama nikakve veze nemam sa bilo kojim japanskim brendom klima, i klima uopste, sem sto ih koristim kao korisnik, koji se pomalo razume u sve to.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Zlatko,
Prvo da se izvinim za malo slovo, omaklo se u brzom pisanju.
Napisao sam ti odgovor, zahvalio se na tvojim sugestijama, mozda nisi video.

01 Deda Trajko nikog ovde nije provocirao, pokazi mi jednu rec da je tako.

02 Bas suprotno-ja sam provociran, jer sam na moja zapazanja o radu Gree Muse, ja dobio neke cudne reci, "da ne tupim" itd, nazivan sam nekim dilerom, monterom itd itd. Mislim da nijednom reci nikome ovde nisam nista slicno napisao. Nisam hteo slicnim tonom da vracam, em mi vaspitanje ne dozvoljava, em nisam ni zamerao. Ja sam obican penzioner i nista vise. Gledam da jos malo i privatno radim neku trgovinu i uvoz (nisu klime), pa dok mogu.

03 Ako pod provociranjem smatrate pisanje o realnom radu uredjaja Gree Muse i Hansol onda prihvatam da sam provocirao. Samo ne razumem koga ? Mozda obicnog coveka koji ima 500e-1000e u dzepu i posteno trazi neki uredjaj za grejanje i dogrevanje, a da uredjaj ima neki normalan i kulturan rad ? Ili sam mozda provocirao neke clanove koji sve te detalje i sami znaju, ali iz njima znanim razlozima guraju bajke ?

04 Kada smo kod cena....ajde taj, ovde, ozloglaseni Fujitsu :)... 12LLC ne kosta 1000e. Kosta 400-450. On zna da spusti kapacitet i radi na 300w, za razliku od Muse, koji radi na 700w najmanje. Znaci ne poredim dva razlicita cenovna ranga, kao sto si napisao. Tvrdim da 12LLC, 12LMC, mnogo bolje rade od Gree Muse. Slicnih su cena u Srbiji. Tvrdim da 12LU, 12LTC bolje rade od Hansola, a opet su slicnih cena. Sve ove tvrdnje iznosim zato sto sam ili koristio te uredjaje, ili dobio relevantne cinjenice od ljudi za koje znam sta znaju oko klima i koji ih koriste.

Grafikonima i proracunima sam se celog zivota bavio, i nazalost, mogu da vam kazem surovu istinu, .... da se mnogo puta dvomesecno, tromesecno timsko inzenjesko proracunavanje, za 5 min, tamo negde gore u komercijali, ispravi - kako naredi glavni menadzer, na osnovu konsultacije sa direktorom sektora, projekt menadzerom, vlasnicima itd itd. Bilo i bice... Zacas neka snajka koja pojma nema sa elektronikom, prepravi grafikone. Pogotovo kada se radi o artiklima za siroke narodne mase. Neke firme to vise praktikuju, neke manje, ali svi to rade. Onda ti novi prepravljeni idu u stampu i publikovanje, a pravi opet zavrse u proizvodnji i razvojnim centrima, za neki buduci artikal, koji ce po karakteristikama da se priblizi njima.
Kod visokih napona i industrijskih artikala, je vec malo drugacija prica.

05 Jos jednom da napomenem da ama nikakve veze nemam sa bilo kojim japanskim brendom klima, i klima uopste, sem sto ih koristim kao korisnik, koji se pomalo razume u sve to.
Na pogrešno mesto baraš sovet. Gledaš mene kako me napadnaa što na tvojot majčin jazik ti odgovoriv? Mislam deka bez potreba gi napađaš GREE, site klimi od site brendovi vo toj cenoven rang bukvalno rabotat slično. Ne se raboti za popametni japonci i glupi kinezi koi ne znat da napravat softver. Toa dobro go znam cel životen vek se bavev so tehnika i tehnologija. Veruvaj proektantite na eftinite klimi treba dobro da se ispotat da napravat softver koj od siromašniot hardver će izvleče maksimum i toa da liči na nešto.
Lekot za pristojna rabota na T povisoko od 8-10 C e samo prvo biranje visoki izduvi i koga klimata će vleze vo mod na održuvanje (čitaj niska modulacija) može da se namali na pomal izduv. A ako sakaš najmala brzina mora da zadavaš na primer 27 C za da dobieš nekoi 23-24C vo prostorijata.
Mojov kinez ima 4 brzini vo treta raboti pristojno i ne e preglasno.
Inače turbinata miruva koga gasi kompresorot, a nema problem so golemi pauzi.....
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Nego gledam cene za Gree kod vas ... tek sada, auu pa dosta jeftinije nego u Srb
edit: lose sam racunao, skoro iste cene
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Nego gledam cene za Gree kod vas ... tek sada, auu pa dosta jeftinije nego u Srb
edit: lose sam racunao, skoro iste cene
Ponovo gresis deda, a bavis se uvozom.
Cene su u MK nize t.j. carina je kod nas 15%.
Kolika je u Srbiji, dali znas?
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Може препорака клима за 25 квадрати изолиран простор ? ( куќа, 8цм стиропор, 10цм тавански тервол, ПВЦ прозор ).

Размислувам за:

1. http://klimi.mk/product/418
2. http://klimi.mk/product/406

Размислував и за HiSense Energy ( http://klimi.mk/product/431 ), но искрено ме плашат многуте негативни мислења од корисници.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.154
Може препорака клима за 25 квадрати изолиран простор ? ( куќа, 8цм стиропор, 10цм тавански тервол, ПВЦ прозор ).

Размислувам за:

1. http://klimi.mk/product/418
2. http://klimi.mk/product/406

Размислував и за HiSense Energy ( http://klimi.mk/product/431 ), но искрено ме плашат многуте негативни мислења од корисници.
1615469936142.png
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Може препорака клима за 25 квадрати изолиран простор ? ( куќа, 8цм стиропор, 10цм тавански тервол, ПВЦ прозор ).

Размислувам за:

1. http://klimi.mk/product/418
2. http://klimi.mk/product/406

Размислував и за HiSense Energy ( http://klimi.mk/product/431 ), но искрено ме плашат многуте негативни мислења од корисници.
Tosot-ot e pojaka od entri modelot na Fujisu.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Има ли некаква врска тоа што надворешната единица од Fujitsu е полесна - 25кг ?
Мислам, дали тоа може да се смета за " маана " во практична примена ?
Manata e vo toa sto koga ke dojdi vreme da se rashodova,i da se nosi vo otpad,ke dobies pomalce pari za otpadno zelezo i bakar,a druga mana nema dokolku gi zdovoluva tvoite toplotni gubitoci,za ladenje i greenje so pametea rabota. (y)
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.432
Поени од реакции
9.154
Има ли некаква врска тоа што надворешната единица од Fujitsu е полесна - 25кг ?
Мислам, дали тоа може да се смета за " маана " во практична примена?
Не е за 25kg полесна туку тежи 25kg, а е' полесна за 6kg.

За 25m2, на таа изолација буквално може да се купи било што од овие три.

Другите два модели имаат греачи на тацна, бадијала се греачите на тацна.
Јас да сум на таа квадратура и таа изолација би купил клима до 25.000 и не би се замарал бидејќи и онака сите имаат 3 години гаранција. Зошто да ја преплатиш? ШТО и да ставиш во однос на греење нема небо-земја да биди разликата (бидејќи имаш добро изолиран простор).


Tosot-ot e pojaka od entri modelot na Fujisu.
Во што освен во 680m3 издув vs 630m3 на фуџицу?
Во другите карактеристики е за нијанса послаба - кога зборуваме исклучиво за греење.

Е сега има тука на темава задоволни од тосот доста луѓе + ако му менува тосот има wifi контрола која фуџицуто ја нема (барем не е наведено дека има), тоа е веќе техникалија која ако му е потребна може да ја искористи.

НО, тоа се нијанси. Нема воопшто да осети ЗНАЧИТЕЛНА разлика кога зборуваме за греење било која од овие три да ги одбери.
Јас би одбрал клима без греач на тацна, сепак не сме Норвешка или Финска.
Ќе си го извади лулето на надворешната и му е гајле што понатаму.

Исто, би бирал клима која има повеќе брзини (степени) на издув, за да може да има комоција (мада и тоа е ствар на навика, но користи во преоден период кога климата треба да дува со помал капацитет).

Hicence, на пример, веднаш би ја отфрлил од овие три.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom