Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
769
Поени од реакции
2.035
Tahikardi mahikardi Zlatko mislis znae da ja podesi kako da raboti . - ne znae.
За да знаам да ја подесам да не треба да сум обучен во фабриката на Грее во кина?
И другиве изгледа на обука треба да појдат што им дуваат климите со 22С издув во мод греење...
И Амберот на @Ucrown го видовме со доста низок издув кога се фалеше дека му модулиралa ниско ама ај ќе речиш тоа на висока фан брзина човекот сакаше COP да мери да се пофали ама сепак мислам дека не е за оправдување издув од 33С на надворешна -10С.

Ramnopraven protivnik e na japoncite ic da ne se sekiras.
За рамноправен ќе треба да појди на обука у Јапан... да му чепне јапанац у софтверот малу ;)Hansol-last2days.png

@DedaTrajko Еве како работи последниве 48h Хансол12ка кај мене, во 17m2 соба со низок плафон од 2.1m и PVC врата и прозори.
Последниве 2 месеца е поставена на Греење 24С и ауто-фан.
Најниско што сум ја видел е да слезе до 150w, aли тоа на кратко неколку минути како што може да се види на графинокот.
Не сум се погодил до неа во таков момент да кажам колку ладен издув има кога работи со 150w.....
Остатокот од времето кога надвор е топло и климата модулира... прави синусоида 500w-200w.
Преку ноќ очигледно решава да работи он-офф.
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2021
Мислења
94
Поени од реакции
259
Ovde u Srbiji imaju toliko problema sa tom Gree Hansol klimom.Taj ulazni model Fujitsu LLCC ili LLCE rade neuporedivo bolje nego Hansol a da ne pričamo o skuplim Fujitsu klimama.Jednostavno Hansol ima lošu kulturu rada loš algoritam.U Srbiji Hansol12 košta 843e a Fujitsu KGTA12 826e.Samo bi čovek koji nema pojma o klimama kupio taj Hansol i još mu trebaju pilule protiv glavobolje kad krene ta klima da ga zeza.
Slabo i Skupo za PdesignH 2,5kw....klasika prevara 9000btu ili 2.5kw se reklaimra u uvaljuje ljudima kao 12.000btu ili 3.5 sto ovi dokumenti potvrguju da za grejanje preslaba klima za wooow 826eu....toa se 50.779den alo
Moras da shvatis da bolje rade nego taj Hansol. Od 0 do 15C i od 0 do -5C pa i -10C bolje rade u normalnom zivotnom prostoru, gde je dobra izolacija, pa makar Hansol imao 20kw na -20C. Ovi slabiji Fujitsu bolje komotnije, realnije, rade. Za njih bar pouzdano znam. Isto tako rade i Toshibe i Daikin i Mitsu itd...Tj rade kako i jedna toplotna pumpa malog kapaciteta i treba da radi. Neprimetno, bez bagova itd itd. Ovaj Muse i Hansol ne rade kako treba, defitivno. Za ostale Gree modele ne znam, posto ih nisam imao ili cuo iz prve ruke utiske.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
За да знаам да ја подесам да не треба да сум обучен во фабриката на Грее во кина?
И другиве изгледа на обука треба да појдат што им дуваат климите со 22С издув во мод греење...
И Амберот на @Ucrown го видовме со доста низок издув кога се фалеше дека му модулиралa ниско ама ај ќе речиш тоа на висока фан брзина човекот сакаше COP да мери да се пофали ама сепак мислам дека не е за оправдување издув од 33С на надворешна -10С.


За рамноправен ќе треба да појди на обука у Јапан... да му чепне јапанац у софтверот малу ;)Прегледај го приврзокот 287267

@DedaTrajko Еве како работи последниве 48h Хансол12ка кај мене, во 17m2 соба со низок плафон од 2.1m и PVC врата и прозори.
Последниве 2 месеца е поставена на Греење 24С и ауто-фан.
Најниско што сум ја видел е да слезе до 150w, aли тоа на кратко неколку минути како што може да се види на графинокот.
Не сум се погодил до неа во таков момент да кажам колку ладен издув има кога работи со 150w.....
Остатокот од времето кога надвор е топло и климата модулира... прави синусоида 500w-200w.
Преку ноќ очигледно решава да работи он-офф.
ti ocigledno nemozes da se pomeris deka amberot e zver klima za parite i pojaka e od tvojata ako pukni si od muka i glej si ja tvojata kako modulira posto i amberot modulira, kjutese za klipovite od 7kw na -15 te snema naglo togas sto ne ja snimi tvojata ili zafaten bese da se pokriesh so jambolijata a jas vrati balkonski otvarav......
ti go smenija saatot od evn ili uste na industriska tarifa te vodat
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
639
Prosta matematika za @filipinec i @DedaTrajko
Ravenkata so edna nepoznata :D

Dvajcata si go vrzale vo krpce deka klimite im duvaat potoplo (so 30C) za 900w isporacana toplina i toj zaklucok go izvele spored "jako bitnite" tablici na Toshiba
Ama tuka klimata duvat so 23.6C a ne so 30C, do 30C imate uste ravenki da ucite :)

Koga Toshibata po tablicata od pogore bi davala 900w a trosela 150w na +7 togas Temp na izduvot e 23.66C na +7nadvoresna Temperatura.
Od prosta pricina sto podatokot e dobien so 738m3/h izduvili maksimalniot...sea dali duva toa 23 toplo ili ladno Filipinac neka kaze :D
Прегледај го приврзокот 287263
Za da kjoravava klima od preku 60k denari kaj @filipinec koj btw nikogas ne izmeril izduv dade 30C na izduv (a ne 23,66) togas izduvot treba da se namali i namesto 738m3/h да биде третина од тоа или 270м3/h. Проста равенка за 1вооделенци :)
A so ovoj izduv 270m3/h tesko deka ke mozat da se zagreat 35m2 ili 40m2 od prosta pricina sto razmenata na vozduhot od prostorot izrazen vo m3 vozduh e mala...40m2 so visina 2,5m imaat 100m3 vozduh....i so 270m3/h izduv samo 2,7pati ke se razmeni vozduhot sto e preslabo da odrzuva temperatura.

Прегледај го приврзокот 287264
Definitivno si pecen za Toshiba. Znaci tolku da ti e slaba strana samo da citas nivni upatstva i da manipuliras, vrv si. Ke ima strasni modeli novi, ali za tebe mislam edna Suzumi kako ke ti legne samo snagata da ti ja pogodime i ke stanes Japonski ambasador na forumov, pamti mi go zborov
 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
19
Ќе ја спуштиш Hismart life и следиш инструкции во самата апликација. Прилично едноставно
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Ќе ја спуштиш Hismart life и следиш инструкции во самата апликација. Прилично едноставно
Го направив се тоа. Се регистрирав ама не ја наоѓа климата. Еве слики. Можеби правам нешто погрешно.
 

Attachments

Член од
3 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
19
Го направив се тоа. Се регистрирав ама не ја наоѓа климата. Еве слики. Можеби правам нешто погрешно.
Провери дали е оваа апликација, ги има повеќе IMG-550b23e5fb73b26d127848734d94f2f4-V.jpg

За да влезеш во мод за спарување стискаш 6 пати на копчето за хоризонтално подесување на крилцата(лево-дессно) и треба да ти се појави 77 на дисплејот.
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2021
Мислења
94
Поени од реакции
259
Danas 2 x Gree Muse kod mene 15 min rade na 700-900w na 24C setovanih, pa onda kada postignu 25,6C u stanu, ugase se, miruju po sat i vise vremena, kad sobna bude 23C onda se ponovo upale 15 min , i tako non stop. Losa klima definitivno. Klasicni on off na ovakvom vremenu napolju. Treba im napolju -15C da bi u stanu od 74m2 non stop radile na toj najnižoj njihovoj modulaciji od 700w.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Провери дали е оваа апликација, ги има повеќеПрегледај го приврзокот 287300

За да влезеш во мод за спарување стискаш 6 пати на копчето за хоризонтално подесување на крилцата(лево-дессно) и треба да ти се појави 77 на дисплејот.
Успешно!!! Ти благодарам!!!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
769
Поени од реакции
2.035
ti ocigledno nemozes da se pomeris deka amberot e zver klima za parite i pojaka e od tvojata ako pukni si od muka i glej si ja tvojata kako modulira posto i amberot modulira, kjutese za klipovite od 7kw na -15 te snema naglo togas sto ne ja snimi tvojata ili zafaten bese da se pokriesh so jambolijata a jas vrati balkonski otvarav......
ti go smenija saatot od evn ili uste na industriska tarifa te vodat
Снимав и јас тие денови, кога во СК наводно било -15С.... во Прилеп не слезе испод -11С бар не според мојот термометар со надворешна сонда.
Временските прогнози покажуваа и до -18С дека ќе падни ама никогаш не се спушти до толку ниско.
Шо сум снимил споделив и тука, али можиш пак да си видиш кај мене на youtube каналот.

За сметките ако во Февруари ти имаше 3000 денари сметка, овој месец кај тебе очекуваме максимим 1500 денари сметка со вклучени двете Амберки, не пошто се економични и надвор нема минусни температури, туку пошто ти работат он-офф, појќе офф неголи он ;)
Модулација, здравје вгодина ако падни пак -15 :P
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.205
За да знаам да ја подесам да не треба да сум обучен во фабриката на Грее во кина?
И другиве изгледа на обука треба да појдат што им дуваат климите со 22С издув во мод греење...
И Амберот на @Ucrown го видовме со доста низок издув кога се фалеше дека му модулиралa ниско ама ај ќе речиш тоа на висока фан брзина човекот сакаше COP да мери да се пофали ама сепак мислам дека не е за оправдување издув од 33С на надворешна -10С.


За рамноправен ќе треба да појди на обука у Јапан... да му чепне јапанац у софтверот малу ;)Прегледај го приврзокот 287267

@DedaTrajko Еве како работи последниве 48h Хансол12ка кај мене, во 17m2 соба со низок плафон од 2.1m и PVC врата и прозори.
Последниве 2 месеца е поставена на Греење 24С и ауто-фан.
Најниско што сум ја видел е да слезе до 150w, aли тоа на кратко неколку минути како што може да се види на графинокот.
Не сум се погодил до неа во таков момент да кажам колку ладен издув има кога работи со 150w.....
Остатокот од времето кога надвор е топло и климата модулира... прави синусоида 500w-200w.
Преку ноќ очигледно решава да работи он-офф.
Izvini ne mislev ne znaes da ja rabotis.
Tuku nemas poigrano so nea za da znaes sto mozi sto nemozi. Kako najdobro raboti. Steta kaj mene na ifell kolku fino si raboti ama aj ne e bitno.
Pa i japonska da e pak treba edna dve sezoni da poigrame za da naucime kako najdobro raboti sakale da priznaete ili ne.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.954
Поени од реакции
2.188
Danas 2 x Gree Muse kod mene 15 min rade na 700-900w na 24C setovanih, pa onda kada postignu 25,6C u stanu, ugase se, miruju po sat i vise vremena, kad sobna bude 23C onda se ponovo upale 15 min , i tako non stop. Losa klima definitivno. Klasicni on off na ovakvom vremenu napolju. Treba im napolju -15C da bi u stanu od 74m2 non stop radile na toj najnižoj njihovoj modulaciji od 700w.
Super klima za tebe, i ti tako radis, 5 min i gasis.... hahahaha.... da te srce ne opali.
Kakav gazda, takva klima.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

Kajgana Shop

На врв Bottom