Најекономично греење (затоплување)

Член од
5 март 2019
Мислења
7
Поени од реакции
10
Мислење од ваша страна за инвертер клима што би го греела прикачениот простор: ходник и две соби, одбележани како 1 и 2 , а која е и веројатноста да се грее просторија 3 ? Просторот означен со греалка е вц и би се греел со греалка.
Прегледај го приврзокот 285345
Се работи за спрат, поткровје, 2,20 висина и фасада на надворешни ѕидови од 5 см изолација со стиропол и нови пвц прозори. Единствено место за климата е над врата во ходник и е нацртано и означено со Клима 5,5 kw.
Има ли некој сериозен што можи да помогне и да предложи решение и модели / брендови на клими или ќе ја тупите за ќебиња?
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Има ли некој сериозен што можи да помогне и да предложи решение и модели / брендови на клими или ќе ја тупите за ќебиња?
Една 5,5 да тера работа во сите простории тешко. Просторите ти се х 16 кв и најдобро би било за сите засебно по една 3,5 некој влезен модел до 350€ шо ќе може да модулира ниско, само доколку имаш ок изолација.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Има ли некој сериозен што можи да помогне и да предложи решение и модели / брендови на клими или ќе ја тупите за ќебиња?
Па мислам веќе ти одговорија... Вака во теорија изгледа добро,ама во пракса... сосем друго прашање. Топлината неможе да фаќа кривини и врати. А и без разлика што е поткровје(мала кубикажа) сепак вкупната квадратура е голема и во три разни соби!
Ако веќе си запнал за клима,мој предлог да бараш мултисплит со парапетни! Тие единици се ниски и ќе може да се наместат на многу посоодветно место во собите.
 
Член од
5 март 2019
Мислења
7
Поени од реакции
10
Па мислам веќе ти одговорија... Вака во теорија изгледа добро,ама во пракса... сосем друго прашање. Топлината неможе да фаќа кривини и врати. А и без разлика што е поткровје(мала кубикажа) сепак вкупната квадратура е голема и во три разни соби!
Ако веќе си запнал за клима,мој предлог да бараш мултисплит со парапетни! Тие единици се ниски и ќе може да се наместат на многу посоодветно место во собите. - мали се собите, нема простор и затоа не одговараат парапетни.
Топлината се дефинира како енергија во преод која се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на термодинамиката).Топлина е движењето на топлинската енергија од еден предмет со повисока температура на предмет со пониска температура Топлината се означува со Q, а SI -единица за топлина е џул (J). Кога температурите ќе се изедначат, топлината е еднаква на нула. ——- Овој закон нема ли да важи?
[/QUOTE]
Топлината неможе да фаќа кривини и врати.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Топлината се дефинира како енергија во преод која се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на термодинамиката).Топлина е движењето на топлинската енергија од еден предмет со повисока температура на предмет со пониска температура Топлината се означува со Q, а SI -единица за топлина е џул (J). Кога температурите ќе се изедначат, топлината е еднаква на нула. ——- Овој закон нема ли да важи?
[/QUOTE]
Ги знам јас Законите на термодинамиката! Само што едно е затворен систем во лабораторија каде има Брауново движење и чиста ентропија,а сосем друго поткровје со четири соби!
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Топлината се дефинира како енергија во преод која се регистрира (чувствува) и пренесува како резултат на температурната разлика. Топлината секогаш поминува од потопло на постудено тело, така што насоката на распространување е одредена со природен закон (вториот закон на термодинамиката).Топлина е движењето на топлинската енергија од еден предмет со повисока температура на предмет со пониска температура Топлината се означува со Q, а SI -единица за топлина е џул (J). Кога температурите ќе се изедначат, топлината е еднаква на нула. ——- Овој закон нема ли да важи?
[/QUOTE]
Taka e ,ama klimata ne e kamin,pa ke nabies 35c pa vo ostanatite prostorii da ti bidi 25c.Promaja e vo prasanje.Taka ke mozis da se toplis na denonokni remperaturi nad 2-3c,koga ke fat ladno ke ti studi,nema cirkulacija.Ke mora da gogrevas so panelcina dokolku sakas da ja priblizno izednacis temperaturata.
 
Член од
5 март 2019
Мислења
7
Поени од реакции
10
Taka e ,ama klimata ne e kamin,pa ke nabies 35c pa vo ostanatite prostorii da ti bidi 25c.Promaja e vo prasanje.Taka ke mozis da se toplis na denonokni remperaturi nad 2-3c,koga ke fat ladno ke ti studi,nema cirkulacija.Ke mora da gogrevas so panelcina dokolku sakas da ja priblizno izednacis temperaturata.
[/QUOTE]
Не на панелчиња, ќе си земам ќебиња :) , да се вратм на претходниот муабет :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Taka e ,ama klimata ne e kamin,pa ke nabies 35c pa vo ostanatite prostorii da ti bidi 25c.Promaja e vo prasanje.Taka ke mozis da se toplis na denonokni remperaturi nad 2-3c,koga ke fat ladno ke ti studi,nema cirkulacija.Ke mora da gogrevas so panelcina dokolku sakas da ja priblizno izednacis temperaturata.
Не на панелчиња, ќе си земам ќебиња :) , да се вратм на претходниот муабет :)
[/QUOTE]
Vidi vaka.
Ti gi vidov planot na prostorot.
1.Ti sakas od centalizirana prostorija(pretsobje) so mala povrsina da gres prostorii so po16-20m2.Od mala cevka na golema cevka vodata ne odi,trba od golema cevka da se reducira vodata na.dve pomalo cevki.E taka e vo tvojot slucaj.Dod gola prostorija mozis da prigrevas dve pomali ama vaka tesko.
I najaka klima da stavis nema da te zagree,zasto ke ja nabie temperaturata vo malata prostorija I ke ti se gasni.
2.Velis 2.2m visina,togas ako skas da ja stavis nad vtatata ti treba najmalce 40cm prostor,s vratite da se visoki 1,8m.
Jas ti predlagam tri klimi.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.527
Поени од реакции
10.019
Vidi vaka.
Ti gi vidov planot na prostorot.
1.Ti sakas od centalizirana prostorija(pretsobje) so mala povrsina da gres prostorii so po16-20m2.Od mala cevka na golema cevka vodata ne odi,trba od golema cevka da se reducira vodata na.dve pomalo cevki.E taka e vo tvojot slucaj.Dod gola prostorija mozis da prigrevas dve pomali ama vaka tesko.
I najaka klima da stavis nema da te zagree,zasto ke ja nabie temperaturata vo malata prostorija I ke ti se gasni.
2.Velis 2.2m visina,togas ako skas da ja stavis nad vtatata ti treba najmalce 40cm prostor,s vratite da se visoki 1,8m.
Jas ti predlagam tri klimi.
И мене ме зачуди ова со 2.2м висина,а вика има место над вратата!? o_O
Освен ако билото не е над таа соба па да има поголема висина... друго објаснување немам.
...и лоша ти е аналогијата со цевките за вода,ама ај :)
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
И мене ме зачуди ова со 2.2м висина,а вика има место над вратата!? o_O
Освен ако билото не е над таа соба па да има поголема висина... друго објаснување немам.
...и лоша ти е аналогијата со цевките за вода,ама ај :)
Izgleda pogresno si razbral,dvizeneto na vozdyhot e polesen od pogolema prostoriga vo pomala.
Smetam deka polesno ke se zagreat prostorite ako se stavi klimata vi pogolema prostorija,pa da se grei pmalata,odkolku klimata da ja stavis vo mala prostorija a da ja grees pogolemata,mozi pogresno si ja razbral mojata misla.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Tocno sega Tesla se proizveduva ( Rebrendira ) vo AUX i TCL porano bea Chigo i bea ekstra ( neznam zosto Chigo poveke ne rebrendira klimi ) no i sega se solidni sepak i TCL pravat dobri klimi porano MAX klimite bea rebrendirani TCL isto taka odlicniot model na Fuego Espana bese TCL i bese odlicen inaku potoa Fuego se pravese rebrendirase vo AUX isto i sega Fuego povtorno e rebrendiran TCL
Pak ke kazam Chigo bea ekstra no i TCL i AUX se dobri brendovi i pravat dosta solidni klimi.
Епа да можам да се согласам со тебе, TCL и AUX се добри за цената на кој што се продаваат
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
А ти што би препорачал ?
Sto i da ti napisam/preporacam ke vidis napadi smesta od site strani pogotovo od botovi, zatoa telefonot i kolata ili po email do firmite vo MK sto go rabotat ova i pobaraj si ponudi/resenija. A ne toa sto e na lager pa da se butne nesto.
Sepak sakas da resis greenje ladenje, a ne plocki vo kupatilo. Forumov e poveke za iskustva i merenje na ....... Sakam da kazam ne ocekuvaj iskrenost tuka.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Малку бев отсутен ... Кај нас парите - се секогаш проблем, и затоа скоро сите решенија ни се половични, и од незнаење голем дел но и од кратење на средствата... Изолација на куката веке не е опција, децата се веке големи и големи се трошоците, останува да се најде минимум прифатливо решение за ова ... Инаку, досега - конкретно оваа зима што поминува се греам: - дневната од сабајле (од 6 часот) работи 12-ка обична клима и жената која моментално работи од дома (јас сум на работа) кога ке процени и во зависност од температурата надвор и постигната внатре, го пали каминот на дрва и тој си работи до вечер, до легнување ... Детската се грее со термо печка која е мала 2 или 2,5 kw, која више мање е нон стоп уклучена да прима, а во спалната се уклучува улјен радијатор од 8 часот вечер и работи цела вечер на 1 kw ..... Струја плакам плус вообичаеното од 5-8000 денари и плус трошам 6-7 кубни метри дрва.. Значи правам релативно голем трошок и релативно сум средно згреен ... Сега идејата ми е, старата клима 12-ка (LG, Made in Koreja) да оди во спалната, па колку ке постига - постига (тука ке биде и улјениот радијатор за догревање ако има потреба), во детската (ипак е јужна страна) би одел со 9-ка инвертер (или 12-ка ???), и во дневната со 18-ка... Вратите повеке време можат да бидат и отворени но знаат децата и да се затворат во соба, а вратата од спалната е отворена кога е помеко времето, но кога е ладно - ја затвараме бидејки “влече“ од дневната и имаш непријатно чуствво како ти се зема топлината и таму се уклучува радијаторот ...
И премногу ја растегнав ... во мегувреме разговарав со мој пријател кој продава бела техника и тој ми предлага Амбер 12 за дневната - 36 квадрати и тоа да се постави на кратката страна (3.6 м) да дува према долгата (10 м)(ова мислам тешко ке оди бидејки имам само 40-45 цм од прозор до таван, прашање - дали стварно ке биде лошо ако климата ја ставам на долгата страна ???). Ме убедува дека е доста мокна клима и дека 12-ка е сасвим доволно за таа квадратура, а за детската ми вели дека било која 9-ка ке врши работа, чак ми даде и конкретна понуда од 70.000 дена за Амберот и 9-ка по избор Грее или Вивакс, незнам кој модели беа... Но ми рече дека Амберот е и “добар“ потрошач на струја... Бидејки беше и лично кај мене дома, уз муабет рече дека и 18-ка, Ломо или Тундра или Аери од Вивакс (сите помалку од 40.000 денари +/-) - солидно би ја грееле дневната пошто е релативно мала и тоа со помала потрошувачка на струја заради подобра модулација ???, за детската - гледајки на лице место - потврди дека 9-ка би била доволна, бидејки се плаши дека 12-ка често би се исклучувања (overkill мод ако добро разбрав или On/Off мод) иако цените на 12-ки и Грее и Вивакс биле скоро па исти со 9-ките (ке ги даде за иста цена)...
Дали ова на пријателот држи вода за поставеноста на климата во дневна, за потрошувачката струја и “модулацијата“ и за оној On/Off ефект кај посилните клими во помали простории ) и на крај - мада тешко е тоа да се процени - дали да се оди со 12-ка Амбер, или со 18-ка Ломо, Тундра или Аери (ипак е поефтина варијанта) во дневната или со 9-ка или 12-ка од Грее или Вивакс моделите ... Ваше мислење околу тоа - која комбинација (или и друга комбинација на клими, слободно предложете, буџетот е тој - max 70.000 за 2-те клими) и ваше мислење околу потрошувачката на климите - дали стварно може да се добие приметна разлика во потрошувачката на струја од различен избор на клими - примерно за грејна сезона и колку отпликата се движи тоа (искуствено) .... Однапред ви благодарам
Можам да кажам дека си добил добри препораки и совети од пријателот,позиција на клима,модели итн. Сега тој бил на лице место и ги погледнал просториите изолацијата и останато додека ние од тука може да претпоставуваме на невидено. За спални барај тивки при работа,ниска модулација,а за Амберот сигурно ќе загрее а потрошувачката ќе зависи од губитоците на просторот.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Мислење од ваша страна за инвертер клима што би го греела прикачениот простор: ходник и две соби, одбележани како 1 и 2 , а која е и веројатноста да се грее просторија 3 ? Просторот означен со греалка е вц и би се греел со греалка.
Прегледај го приврзокот 285345
Се работи за спрат, поткровје, 2,20 висина и фасада на надворешни ѕидови од 5 см изолација со стиропол и нови пвц прозори. Единствено место за климата е над врата во ходник и е нацртано и означено со Клима 5,5 kw.
Еве мое мислење, според мое искуство...
Вака од сликава и позицијава на климава, просторија 3 ќе ти биде најладна пошо нема начин да се внеси топлина во таа просторија, освен при самото изедначување на воздухот по природниот закон што си го цитирал. До кај 0С можеби ќе се пригрева ама сигурно ќе имаш 4-5 степени разлика од соба 1 до соба 3, после тоа на длабоки минусни температури соба 3 ќе ти биде само извор на ладовина.
За разлика вратата од просторија 1 ти е директно наспроти поставеноста на климата па доколку не ти смета бучноста и провевот, било која 5.5ка а и поквалитетни 3.5ка без проблем би туркале воздух низ вратата во просторија 1 доколку ја поставиш насоката фиксно директно во долниот дел од вратата па така просторија 1 би можела да биде најзатоплена од сите.
Ако ја усмериш насоката на дување и накај просторија 2 може и таму ќе се топли ама така најголемата топлина сепак ќе ти кружи во салонот а краевите од собите ќе бидат најладни.

Рачунај ништо од ова нема да можеш да постигнеш без висока фан брзина на вентилаторот кога надвор ќе паднат температурите испод 0.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom