Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
2.978
Поени од реакции
1.975
Член од
31 декември 2019
Мислења
379
Поени од реакции
484
Здраво дечки, моите имаат LG ON-OFF клима, модел ES-H126LLA0, 3,5 KW.
Климата работеше и грееше перфектно до пред 2 недели. Затоа што ја ретко ја користам,
ја пуштив денес и констатирав дека кога ќе ја поставам во мод на греење, вентилаторот во внатрешната
единица не се вклучува и климата воопшто не грее, а се вклучува и сигнална сијаличка со ознака капка и снегулка (слика во прилог). Надворешната единица работи.
Кога ќе префрлам во мод на ладење. преходно наведената сијаличка се гаси и вентилаторот во внатрешната почнува да работи, така да во старт елиминирав проблем со вентилаторот. Во корисничкото упатство прочитав дека таа сигнална сијаличка означувала дефрост, но каков дефрост побогу, кога надвор денес беше 10 степени над нулата. И така веќе 7-8 саати климата стои во таа состојба. Пробав ресетирање од струја но не помогна.
Никаде не можам да најдам сервисен прирачник за оваа клима... Дали некој го има истиов модел и може да помогне?
Поздрав


Zver klima 10godini terase kaj mene i na kraj ja izvadiv i smeniv inace ne greese nesto ispod 3 4 stepeni nadvoresna ama ,a nad toa top e i cim ti pravi taka moja predpostavka e deka ukocen e ventilot vo nadvoreshnata sto treba da go prenasoci freonot posto vikas deka ladi togas kondezatorot ne e problem odnosno otvori ja nadvoresnata nema nisto vnatre kompresor kondezator i toj ventilot ke go vidis i pusti ja na greenje i cukni go so racka od strafciger ili nesto slicno ako e ukocen da mu pomognes da prebaci ako ne majstor i neka go smenat neka konstatiraat sto i e defekt ama posto nema neato delovi vnatre pak ke kazam moja predpostavka e toj ventil.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
862
Поени од реакции
956
Koj saka moze da si ja prekine kolku godini saka, ako sakas 5 godini e 4x800=3200.

доста поволна опција нудите како ли само ви текнало

но кој е толку глуп да плаќа продолжена гаранција во првите пет години кога шансите да рикне се минимални за подоцна кога ќе биде уредот истрошен и на крајот на својот животен век а со тоа и шансите за дефек најголеми да се откаже?

велам браво штрумфастично размислување нема што.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Toshiba Suzumi 16,ne videla ni serviser ni proverka na freon 10 godini,pa e vo top sostojba,kako da sega kupena.
Preku 45000 rabotni saati.
Ednas pred tri godini licno cistena od mene vnatresna edinica.
E pa sega 10 god x 1.000,00 denari = 10.000,00 denari.(misle te mu ja).
Зарем и Тошиба дава таква гаранција?
Мислев дека тоа е специјалност само за брендот број НУЛА.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
636
Поени од реакции
1.239
Зарем и Тошиба дава таква гаранција?
Мислев дека тоа е специјалност само за брендот број НУЛА.
Toshiba dava 3 godini bezuslovna garancija,a ako sakas ponatamu mozis da si gi osiguras kuknite elektricni aparati,a i ostanat invertar vo nekoe osigoritelno drustvo,po potreba.
Na vremeto vo poranesna SFRJ se osiguruvase,frizider,masina za perenje alista,el.sporet televizor,akmulaciona pecka, i ostanato,i dokolku ti se rasipese,doagase servis,popravase a smetkata ja pokrivase osiguranjeto,sega neznam dali postoi takva opcija,kaj ovie osiguritelni drustva.
Ova sega e eden vid 1 godina bezuslovna garancija,a ostanatite godini eden vid osiguruvanje,od 2 do 9 godini.
E sega dokolku imas skap ured mozi vredi da go osiguruvas po 800-1000 denari godisno,ama ako e evtin soznam.
Sekoj neka si ja napraj smetkata.
A inace serviserot samo ke ja poprska so dezinfekcija klimata,kako popot so bosilekot ,i ke si go zemi aracot.Koj kako mu se isplaka taka neka si praj.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.008
Поени од реакции
2.647
Toshiba dava 3 godini bezuslovna garancija,a ako sakas ponatamu mozis da si gi osiguras kuknite elektricni aparati,a i ostanat invertar vo nekoe osigoritelno drustvo,po potreba.
Na vremeto vo poranesna SFRJ se osiguruvase,frizider,masina za perenje alista,el.sporet televizor,akmulaciona pecka, i ostanato,i dokolku ti se rasipese,doagase servis,popravase a smetkata ja pokrivase osiguranjeto,sega neznam dali postoi takva opcija,kaj ovie osiguritelni drustva.
Ova sega e eden vid 1 godina bezuslovna garancija,a ostanatite godini eden vid osiguruvanje,od 2 do 9 godini.
E sega dokolku imas skap ured mozi vredi da go osiguruvas po 800-1000 denari godisno,ama ako e evtin soznam.
Sekoj neka si ja napraj smetkata.
A inace serviserot samo ke ja poprska so dezinfekcija klimata,kako popot so bosilekot ,i ke si go zemi aracot.Koj kako mu se isplaka taka neka si praj.
Mnogu mi bendisa komentarov.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.845
Поени од реакции
1.995
Toshiba dava 3 godini bezuslovna garancija,a ako sakas ponatamu mozis da si gi osiguras kuknite elektricni aparati,a i ostanat invertar vo nekoe osigoritelno drustvo,po potreba.
Na vremeto vo poranesna SFRJ se osiguruvase,frizider,masina za perenje alista,el.sporet televizor,akmulaciona pecka, i ostanato,i dokolku ti se rasipese,doagase servis,popravase a smetkata ja pokrivase osiguranjeto,sega neznam dali postoi takva opcija,kaj ovie osiguritelni drustva.
Ova sega e eden vid 1 godina bezuslovna garancija,a ostanatite godini eden vid osiguruvanje,od 2 do 9 godini.
E sega dokolku imas skap ured mozi vredi da go osiguruvas po 800-1000 denari godisno,ama ako e evtin soznam.
Sekoj neka si ja napraj smetkata.
A inace serviserot samo ke ja poprska so dezinfekcija klimata,kako popot so bosilekot ,i ke si go zemi aracot.Koj kako mu se isplaka taka neka si praj.
Posto se pravis pameten, prvo rasprasaj se pa posle deli demagogii.
Osiguritelnata kompanija ti racuna amortizacija 10% godisno, sto znaci deka posle 10godini ke dobies edno NISTO.
Od taa pricina, ne davajte soveti LAZNI.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
636
Поени од реакции
1.239
Posto se pravis pameten, prvo rasprasaj se pa posle deli demagogii.
Osiguritelnata kompanija ti racuna amortizacija 10% godisno, sto znaci deka posle 10godini ke dobies edno NISTO.
Od taa pricina, ne davajte soveti LAZNI.
A pak Vie ke mu dajte nova so ista vrednost posle 9 godini.
Zivi bili pa videli.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
636
Поени од реакции
1.239
Bidi siguren deka e taka, zatoa e No.1
Ke vidis nesto naskoro i posle da vidam iskren komentar.
Ako e taka sekoja cest.Mozi ,ne samo da sluzi kako reklama,ili samo vo odredena situacija,treba i fiskalni da se cuvaat od servisite i sve da bidi po pravilo na sluzbata,deka servisot e vrsen sekoja godina,oti ako fali nesto ke bidi ,pu pu nevazi.
Sepak zivi bili pa videli.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom