Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Тој прашање е дали има и клима уред.Вика на -2 степени , треба саат ипол дифрост.Прочитал нешто ,ама слаб англискиот.Ме потсети на тебе.
Кој Тој ти тврдиш дека нема клима уред? А ти имаш тељевизор?
Автоматски споено мислење:

a pak daj ti link deka e nezadovolen od isporacanata toplina na edge 16 vo 40 m2,1500w mu trosela togas,na -16c.Komentarot se odnesuvase na edge16,a ne na wifi na dajsekaj.Znajs kolku jas se sekiram za wifi,ic ne se sekiram.
Klimata i taka koga e ladno treba da raboti non stop,wifi ic ne mi treba.
Ama bitno ti e da go svrtis vnimanieto,jaka rabota wifiiiii.
А ти накај ја вртиш и за твојата има сертификат дека е слаба 12ка...тоа што си у у некој подрум само те вади дека грееш 40м2 со таа 12ка...12ка не го лупам од рукав тоа се btu 12000 кои преведени во kw на -7 не се 16000бту само ти тоа не го рабираш.
Обаче дека е 12јка а не 16јка го показва с документи и колегата од комшискиот табор :)
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Тој ти тврдиш дека нема клима уред? А ти имаш тељевизор?
Како може на минус 2 саат ипол дифрост,и тоа пази пишано на официјален документ од Тошиба?Земал го прочитал тоа,а незнае да го преведе.И ти по негов неписмен памет, ја правиш Тошибата дека не ја бива.Срамота.
Имам телевизор во боја.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Кој Тој ти тврдиш дека нема клима уред? А ти имаш тељевизор?
Автоматски споено мислење:


А ти накај ја вртиш и за твојата има сертификат дека е слаба 12ка...тоа што си у у некој подрум само те вади дека грееш 40м2 со таа 12ка...12ка не го лупам од рукав тоа се btu 12000 кои преведени во kw на -7 не се 16000бту само ти тоа не го рабираш.
Обаче дека е 12јка а не 16јка го показва с документи и колегата од комшискиот табор :)
Za mojata ima barem EUROVENT sertifikat,ama za tvojata ima STRELCOVENT sertifikat merena na 40% vlaznost. Efikasnost COP edvaj 2,a vo prakasa i tolku dali e,praksta ne izleguva bas na videlina.
Testot treba vo podrum da go vrsis,nepara ti e spremna labaratorijata.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Тој прашање е дали има и клима уред.Вика на -2 степени , треба саат ипол дифрост.Прочитал нешто ,ама слаб англискиот.Ме потсети на тебе.
Овде си се појавил и на ова ти реплицирав...ликот има споделено безброј пораки со тој модел на Тошиба а ти си напишал прашање дали имал клима ....а ти имаш ли компас ?
 
Последно уредено:
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Овде си се појавил и на ова ти реплицирав...ликот има споделено безброј пораки со тој модел на ТОшиба а ти си напишал прашање дали имал клима ....а ти имаш ли компас ?
СЕ потпираш на некој што има 5 клими тошиба,од кој 3 му одат во дифрост по саат ипол.И мене ми викаш дали имам компас.Ако имаш дома Тошиба ,кажи искуство .Ако немаш, немој да шириш невистини.
Ти навистина веруваш дека саат ипол дифрост?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Како може на минус 2 саат ипол дифрост,и тоа пази пишано на официјален документ од Тошиба?Земал го прочитал тоа,а незнае да го преведе.И ти по негов неписмен памет, ја правиш Тошибата дека не ја бива.Срамота.
Имам телевизор во боја.
Mislel na sat i pol defrost potcno.na dva casa pod nula kaj r32suzumi plus
Na r410 po potreba.
A mozi i kaj.edge i na 1.5cas
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Prijava pustiv za ovoj tvoj post vo koj moeto zavrsuva so "imas li kompas?"
Kako ostanatovo si go vmetnal deka e moj text A NE E ke im objasnis na adminite na temava


"СЕ потпираш на некој што има 5 клими тошиба,од кој 3 му одат во дифрост по саат ипол.И мене ми викаш дали имам компас.Ако имаш дома Тошиба ,кажи искуство .Ако немаш, немој да шириш невистини.
Ти навистина веруваш дека саат ипол дифрост? "
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Вечер изваден мерачот.
Се грееше стан во зграда, новоградба од 2008 год. Итонг блок од 25 цм без термофасада.
Три простории, 40+12+5 м2 + купатило.
Од 20 Ноември до 31 Јануари, потрошени 640 кв.

Во претходниот стан со градско парно плаќаа околу 40 000 ден за цела година за стан од 76м2


20180418_123557.jpg IMG_20210201_001726.jpg IMG_20210201_001812.jpg
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Mislel na sat i pol defrost potcno.na dva casa pod nula kaj r32suzumi plus
Na r410 po potreba.
A mozi i kaj.edge i na 1.5cas
Убаво си пишува на англиски.На минус 2 ,повеќе од саат ипол,климата работи во некој нов мод,и дифростот го менаџира.Ама овој го превел ,саат ипол трае дифрост.Затоа реков дека нема клима тој.Убаво си пишал и ти.Мислел.
Автоматски споено мислење:

Prijava pustiv za ovoj tvoj post vo koj moeto zavrsuva so "imas li kompas?"
Kako ostanatovo si go vmetnal deka e moj text A NE E ke im objasnis na adminite na temava


"СЕ потпираш на некој што има 5 клими тошиба,од кој 3 му одат во дифрост по саат ипол.И мене ми викаш дали имам компас.Ако имаш дома Тошиба ,кажи искуство .Ако немаш, немој да шириш невистини.
Ти навистина веруваш дека саат ипол дифрост? "
Ова [/QUOTE] сум го избришал и се споило.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.269
Вечер изваден мерачот.
Се грееше стан во зграда, новоградба од 2008 год. Итонг блок од 25 цм без термофасада.
Три простории, 40+12+5 м2 + купатило.
Од 20 Ноември до 31 Јануари, потрошени 640 кв.

Во претходниот стан со градско парно плаќаа околу 40 000 ден за цела година за стан од 76м2


Прегледај го приврзокот 282009Прегледај го приврзокот 282011Прегледај го приврзокот 282012
И што ке ни кажеш ? Дека 40+12+5 м2 + купатило дека се 76м2,ај пресметај пак па јави се.
40+12+5 = 57м2 + купатилo од 5м2 се 62м2, и сеа што споредба правиш со 76м2 плаќале 40 000ден за цела година ???
ЗНачи кога ке ви дадат задача да пишете по кавадаречки од тоа климите прво провери мацо на тоа телефонот дека и дигитрон имаш, не е телефонот само за Фејсбук :)
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Кој Тој ти тврдиш дека нема клима уред? А ти имаш тељевизор?
Автоматски споено мислење:


А ти накај ја вртиш и за твојата има сертификат дека е слаба 12ка...тоа што си у у некој подрум само те вади дека грееш 40м2 со таа 12ка...12ка не го лупам од рукав тоа се btu 12000 кои преведени во kw на -7 не се 16000бту само ти тоа не го рабираш.
Обаче дека е 12јка а не 16јка го показва с документи и колегата од комшискиот табор :)
Botce ne prefrlaj tema kaj ova blgarive sto ne ne m..... , neka si teraat oni tamo nas ni pokazaa kakvi prijateli ni se. nego ti sto sakas so ova da postignes demek Toshiba ne cini ?? demek vidi sto im se slucuva na Japonskive klimi vo Bugarija ?? demek jas vi nudam za ic pari perfektna klima za vo kontejner sto ne se stava ?? odi bre citaj toa prezentaciite na kinezot i moli se da ti namali od transport cost, zasto nesto ne ide rabotava so kineskava roba.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Вечер изваден мерачот.
Се грееше стан во зграда, новоградба од 2008 год. Итонг блок од 25 цм без термофасада.
Три простории, 40+12+5 м2 + купатило.
Од 20 Ноември до 31 Јануари, потрошени 640 кв.

Во претходниот стан со градско парно плаќаа околу 40 000 ден за цела година за стан од 76м2


Прегледај го приврзокот 282009Прегледај го приврзокот 282011Прегледај го приврзокот 282012



Да објаснам подетално.

- Оваа информација ја ветив на овој форум, да си го исполнам ветувањето.

- Во овој стан кој е изграден со Итонг блок , греењето со клима е идеално решение. Најголем број од станарите се греат на клими.

- Споредбата со градско парно е бидејќи некој членови имаа други претпоставки. Овдека за грејна сезона сметката е барем 4 пати помала. Коментарот на сопствениците е дека на годишно ниво трошат исто струја како во стариот стан. Целата сметка за парното што плаќале им е ќар !

- Се греат и се ладат со една клима, во тој простор, држат на 22-23 степени во Зимо ( ноќе на 19 степени), а 24-25 во Лето ( ноќе се гаси), се работи за пензионери, презадоволни се.

- Климата е -Хансол 12- купена Пролет 2018. За овој простор во најладните месеци на оваа Зима, просечно трошела по 8,9 кв на ден, просечно по околу 370 вати на час. Многу поекономично од градско парно.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Botce ne prefrlaj tema kaj ova blgarive sto ne ne m..... , neka si teraat oni tamo nas ni pokazaa kakvi prijateli ni se. nego ti sto sakas so ova da postignes demek Toshiba ne cini ?? demek vidi sto im se slucuva na Japonskive klimi vo Bugarija ?? demek jas vi nudam za ic pari perfektna klima za vo kontejner sto ne se stava ?? odi bre citaj toa prezentaciite na kinezot i moli se da ti namali od transport cost, zasto nesto ne ide rabotava so kineskava roba.
Ne mesaj Japonski klimi so "Dzapanki" so nalepnica.
A za transportot ti misli mu ja, Gree veke go ima izmisleno.
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
27
Поени од реакции
67
И што ке ни кажеш ? Дека 40+12+5 м2 + купатило дека се 76м2,ај пресметај пак па јави се.
40+12+5 = 57м2 + купатилo од 5м2 се 62м2, и сеа што споредба правиш со 76м2 плаќале 40 000ден за цела година ???
ЗНачи кога ке ви дадат задача да пишете по кавадаречки од тоа климите прво провери мацо на тоа телефонот дека и дигитрон имаш, не е телефонот само за Фејсбук :)
Strelec nije vidio da Kosta Senior ima Gree klimu pa ga je napao :pos:
Zanio se u pisanju i borbi pa napade covjeka bezveze :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom