Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Kaj Japonskite, (krsteni) kko so gi vikate vo Srbija,Daikin,fugitsu,mits.toshiba,nema 100-500w,seto toa odi glatko,mazno,so spustanje automatski vrtezi na vnatresniot ventilator,pri namaluvanje na potrosuvackata,i nema duvanje ladno.Eve kaj mene Toshiba suzumi,ke se spusti na 250w,i automatski go stpusya i obrtajte na min.vrtezi,i nema custvo na ladno,a ke duva so 30c,kako da imas parno vo prostorot.Oscilaciite se 10-20w.
Samo krstena klima go mozi toa.Toa e kolku pari tolku muzika.
Мене потрошувчка од 130W не ми е јасна искрено. Никогаш не сум видел под 275W да ми спуштат климите и кога ќе е на 275 осеќаша така, млак воздух, не ладен, млак. Ако би ми спуштиле на 130W би било искрено ладен воздух. Ама ајде, секој производител за себе.

Како и да е, Среда/Четврток новите мерења ќе ги прам, па ќе видиме како стоиме со сметка за струја за Јануари како најладен месец зимава. Очекувам накај 6000/6500 илјади да ми е сметката, ама ќе видиме.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Мене потрошувчка од 130W не ми е јасна искрено. Никогаш не сум видел под 275W да ми спуштат климите и кога ќе е на 275 осеќаша така, млак воздух, не ладен, млак. Ако би ми спуштиле на 130W би било искрено ладен воздух. Ама ајде, секој производител за себе.

Како и да е, Среда/Четврток новите мерења ќе ги прам, па ќе видиме како стоиме со сметка за струја за Јануари како најладен месец зимава. Очекувам накај 6000/6500 илјади да ми е сметката, ама ќе видиме.
Na 275w ti e ladno deka gi drzis vo 3ta fiksno fan. Od mitsu ti negledas modulacicija. Ne mozi da imas modulacija so fiksen fan.Klimata.namesto da namali.izduv i potrosuvacka mitsuto ke ti iskluci.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Na 275w ti e ladno deka gi drzis vo 3ta fiksno fan. Od mitsu ti negledas modulacicija. Ne mozi da imas modulacija so fiksen fan.Klimata.namesto da namali.izduv i potrosuvacka mitsuto ke ti iskluci.
На ауто фан немам мерено искрено, можеби спушта и под 275 тогаш.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Na 275w ti e ladno deka gi drzis vo 3ta fiksno fan. Od mitsu ti negledas modulacicija. Ne mozi da imas modulacija so fiksen fan.Klimata.namesto da namali.izduv i potrosuvacka mitsuto ke ti iskluci.
Не е точно. И да ја држиш во фиксен фан си имаш модулација во распонот на модулирање на компресорот...Само може издувот да ти биде поладен или потопол во зависност од температурата....Ама ај да не се расприкажуваме сега....

Иначе денес разгледувавме клима за мој роднина...и цените се заминати нагоре....AP50 која првично беше мојот избор била околку 90.000.

Како интересна опција ми западна Fujitsu KMTA18 за под 70.000 која исто како и Mitsubishi-то AP50, има декларирани 4,7KW на -15 i Eurovent тест.

Е сега дали се стварно овие ознаки..и дали воопшто ја имаат на лагер се други прашања....А и генерално порачувањето по карго носи други проблеми ако треба да се расправаш за сервис....

Па затоа некоја да не има искуство со Хидросет....?
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не е точно. И да ја држиш во фиксен фан си имаш модулација во распонот на модулирање на компресорот...Само може издувот да ти биде поладен или потопол во зависност од температурата....Ама ај да не се расприкажуваме сега....

Иначе денес разгледувавме клима за мој роднина...и цените се заминати нагоре....AP50 која првично беше мојот избор била околку 90.000.

Како интересна опција ми западна Fujitsu KMTA18 за под 70.000 која исто како и Mitsubishi-то AP50, има декларирани 4,7KW на -15 i Eurovent тест.

Е сега дали се стварно овие ознаки..и дали воопшто ја имаат на лагер се други прашања....А и генерално порачувањето по карго носи други проблеми ако треба да се расправаш за сервис....

Па затоа некоја да не има искуство со Хидросет....?
Sto modulacija ke imas na 3ta -4fan kako sto gi drzite mitsuto .
Nemas videno modulacija kako odi i so promena na brzinite zatoa taka si mislis
deka.mitsuto modulira. Kako sto ti se stopluva sobata treba sam.da si.smenis brzina podolu.za da ne ti iskluci.
Kolata samo.vo 3-4ta ja vozis ili vo.5ta deka e najekonomicna.
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
34
Поени од реакции
29
Zdravo , kontakt od provereni profi montazeri ovlasteni za mitsubishi za Skopje , klimata e zemena od energosistem ! Ako nekoj znae ili ima iskustvo neka pise da dogovoram montaza .
Fala
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
Не е точно. И да ја држиш во фиксен фан си имаш модулација во распонот на модулирање на компресорот...Само може издувот да ти биде поладен или потопол во зависност од температурата....Ама ај да не се расприкажуваме сега....

Иначе денес разгледувавме клима за мој роднина...и цените се заминати нагоре....AP50 која првично беше мојот избор била околку 90.000.

Како интересна опција ми западна Fujitsu KMTA18 за под 70.000 која исто како и Mitsubishi-то AP50, има декларирани 4,7KW на -15 i Eurovent тест.

Е сега дали се стварно овие ознаки..и дали воопшто ја имаат на лагер се други прашања....А и генерално порачувањето по карго носи други проблеми ако треба да се расправаш за сервис....

Па затоа некоја да не има искуство со Хидросет....?

Тошибата е на попуст, доколку цените дека би била добра за просторот.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207

Тошибата е на попуст, доколку цените дека би била добра за просторот.
Zemajte od starata serija zosto novata imala problem so motorite na nadvorsnata i vnatresnata.
Imase tuka i eden clen so problemi kaj toj model.
Cela tema da ja procitate najdobro bi bilo.

 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
435
Може ли да се најдат кај нас дуал слит клими??Има ли некаде да се продаваат??Немам најдено до сега по продавнициве затоа да прашам,а има доста професионалци кај нас.
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
27
Поени од реакции
67
Posto je dobar strucnjak @Strelec za Gree klime rekao da je problem kod moje klime termometar kojim sam mjerio izduv.
Ja sam se nadao da covjek nesto zna i da ce mi pomoci.
Ali on kaze da termometar laze - + 10c i da kosta 100 dinara, a u njegovom videu smo mogli vidjeti specijalne termometre.
Samo za njega sam napravio test da se vidi to + - 10c

 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Posto je dobar strucnjak @Strelec za Gree klime rekao da je problem kod moje klime termometar kojim sam mjerio izduv.
Ja sam se nadao da covjek nesto zna i da ce mi pomoci.
Ali on kaze da termometar laze - + 10c i da kosta 100 dinara, a u njegovom videu smo mogli vidjeti specijalne termometre.
Samo za njega sam napravio test da se vidi to + - 10c

Termometarot ti e 99% tocen.
Covek pomiri se deka klimata ti e takva ko shto e. I jas imam hansol potpuno isto raboti ko tvojata. To e to.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom