Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Tosot Muse 3,5 kw taka ?
Ili 5,5kw ??
Автоматски споено мислење:


Moj rodnini imaa YUETU obicna on-off klima 2,5 kw klima bese ja kupija 2005 godina ja koristea 7 godini potoa se rasipa ( najverojatno bese kompresorot bidejki bred da se vkluci kompresorot pravese gr gr gr ) i taka celo zimo pravese od koga ke ja pustat dodeka da se vkluci kompresorot ( motorot ) nekogas 3 nekogas 5 minuti i proleta im crkna inaku dobra klima bese no slaba bese za prostorot 2,5 kw i nikako ne postignuvase ni zimno ni letno vreme moze i zatoa pregore za tolku kratko vreme no sepak za 7 godini masta i ja izvadija od rabota lete zime turbo duri i dalecinskoto se rasipa pred da crkne motorot pa kupija univerzalno dalecinsko no za btzo vreme posle toa pregore kompresorot
Inaku orginalnoto dalecinsko bese vakvo

A Klimata bese vakva so toa sto na vnatresnata edinica imase samo 2 sialicki za Power i Timer
Супер. Сега најдовме кој стоеше зад FONKO климите! Единствена разлика помеѓу FONKO и YUETU е што имаат поразлично далечинско, инаку се е исто. П.С: фала ти што сподели исклуство!
Автоматски споено мислење:

Многу добра идеа! Покрај сите други производители што се познати по правење квалитетни клими (Пример: Gree, Samsung, Lg, Toshiba, итн) Јас ќе купам некоја No Name клима што е едвај 2 години на пазарот и скоро секој ја заобиколува во продавница. Не си сериозен нели?
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Shukjur imas i ti nesto da kazes inace dosadna ke bese temava, uste da bese ti Skopljance kako ke ti godese :D
Usput...ja na Srspkiot forum ne sum napisal nisto odamna, zavrsiv tamu so obuka....a 90% od ona sto sum go napisal tamu 2018/2019ta bilo so cel da se objasnat rabotite okolu PdesignH, Izolacija, itn bez obzir na Brend...tamu lugeto go svativa toa i si kupuvaat po znaenje...sto ovde ne e slucaj zaradi takvi kako tebe i seuste se trubi istoto pa istoto kinezi-japanci kako da sme 2001va a ne 2021va...
Автоматски споено мислење:


Прво Лeпи ..Ниту се знае која Т е на усис а која Тemp е на издув, а не се знае зашто имаш едно мераче-дисплејче кое е со две жици(сонди)...која народов ја визуализира дека повисоката бројка за Темп треба да е греењето зашто е со црвена боја :) Ама ако ги смениш обратно жиците од сондите усисот ке биде 32Ц а издувот 25Ц или по нашки тогаш na videovo ладиш/вентилираш а не дека грееш...само мене ли треба да ми е чудно што е сниман од далеку термометаров? :D
Дали сам си ја забележуваш дволичноста што ни ја сервираш години тука. Во Србија убаво си објаснувал, ама тука на некој што се труди по 40мин видеа да снима пробуваш на било каков начин да му го деградираш трудот, само поради тоа што фирмата не е иста како таа што ја застапуваш.
Во Србија убаво си ги научил да купуваат по знаење, а тука што ги научи? Да купуваат Грее зошто било што друго не чини.
Па дури и тука почна српски да причаш.
Оди во Србија и по српски форуми ако имаш толку фетиши за таму, ќе го направиш ова место многу поубаво за посета!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Дали сам си ја забележуваш дволичноста што ни ја сервираш години тука. Во Србија убаво си објаснувал, ама тука на некој што се труди по 40мин видеа да снима пробуваш на било каков начин да му го деградираш трудот, само поради тоа што фирмата не е иста како таа што ја застапуваш.
Во Србија убаво си ги научил да купуваат по знаење, а тука што ги научи? Да купуваат Грее зошто било што друго не чини.
Па дури и тука почна српски да причаш.
Оди во Србија и по српски форуми ако имаш толку фетиши за таму, ќе го направиш ова место многу поубаво за посета!
Kolku bi bilo ubavo da ima malku kultura..... preteravte
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Kolku bi bilo ubavo da ima malku kultura..... preteravte
Zdravo nov botu..... hahahha
Ajde nauci makedonski pa pisuvajkoga veke delis soveti.
A ti si nov bot, ti na casovi po makedonski jazik, pa posle baraj mislenje.
Ima koj vo Srbija da mu odgovori
Штета што се ова ти се дозволува! Во само еден ден!
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Прво Лeпи ..Ниту се знае која Т е на усис а која Тemp е на издув, а не се знае зашто имаш едно мераче-дисплејче кое е со две жици(сонди)...која народов ја визуализира дека повисоката бројка за Темп треба да е греењето зашто е со црвена боја :) Ама ако ги смениш обратно жиците од сондите усисот ке биде 32Ц а издувот 25Ц или по нашки тогаш na videovo ладиш/вентилираш а не дека грееш...само мене ли треба да ми е чудно што е сниман од далеку термометаров? :D
На почетокот мислев дека океј се гледа ако е од подалеку, да не влечкам картони да го кревам повисоко телефонот...
На ова видео пак се гледа, имам други каде уште помалце се гледа моменталнта потрошувачка... после неколку видеа почнав од поблиску да снимам.

И сеа викаш во видеото погоре што си го споделил не можеш да заклучиш дали е во мод ладење или во мод греење?
Викаш температурите се 32 со 25..... и викаш лажам... не е греење туку е ладење.....
Е ај најди сними друга клима што 40 минути ќе тера со испод 100w потрошувачка во мод ладење со усис 32 и издув 25.

А сега прочитај го описот под видеото што го споделуваш од youtube, ако не знаеш англиски еве јас да ти кажам по нашки => паузирај го видеото на 42:18 и ќе ти се разјаснат дилемите!
После тоа паузирај на 42:28 каде имаш друг термометар на другиот крај од собата кој покажува дека во собата е 22.9С

Инаку точно, сондите од термометарот ги ротирам според модот во кој се користи климата.
Во летото кога ја користев во мод ладење сондата со црвен дисплеј е поставена горе на усис, а сондата со плав дисплеј долу да мери ладен издув.
Во зимо кога ја користам на мод греење сондата со плав дисплеј е поставена горе на усис, а сондата со црвен долу да мери температура на топол издув.

Ми текнува есеноска касно се сетив па првото видео на греење мислам го снимив без да ги ротирам сондите, само не се сеќавам дали го прикачив на youtube, ама и да сум го прикачил имам нагласено во описот.

Nordik ne mi e potrebna no mislam deka i tvojot prostor mojava klima ke go gree bes problem e mozebi ne so 1100w bidejki kaj tebe ima pogolema zaguba kaj tebe so 1400 w bi vrsela rabota e togas ke bides stoplen cel sprat.
Коој, многу се 1400w за твојата не заебавај... нели таа од 1100 погоре не крева....
И викаш со 1400w со твојата 7kw немесис про има да биде бања?
А некој да ми пресмета колку топлина ќе даде? Ова твоево многу одоко ми е некако....

Kolku bi bilo ubavo da ima malku kultura..... preteravte
Ох кој најде да бара малку култура ;(
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2020
Мислења
83
Поени од реакции
97
Дали сам си ја забележуваш дволичноста што ни ја сервираш години тука. Во Србија убаво си објаснувал, ама тука на некој што се труди по 40мин видеа да снима пробуваш на било каков начин да му го деградираш трудот, само поради тоа што фирмата не е иста како таа што ја застапуваш.
Во Србија убаво си ги научил да купуваат по знаење, а тука што ги научи? Да купуваат Грее зошто било што друго не чини.
Па дури и тука почна српски да причаш.
Оди во Србија и по српски форуми ако имаш толку фетиши за таму, ќе го направиш ова место многу поубаво за посета!
Ќе ми се лути стрелчо ама со ова морам да се согласам. Јас мислам дека Gree се квалитетни клими ама не постои само Gree има и други фирми што се со ист или подобар квалитет од Gree. Можеби сум нов на овој форум ама имам увид во ситуацијата!
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Ќе ми се лути стрелчо ама со ова морам да се согласам. Јас мислам дека Gree се квалитетни клими ама не постои само Gree има и други фирми што се со ист или подобар квалитет од Gree. Можеби сум нов на овој форум ама имам увид во ситуацијата!
И јас нема да имам проблем, ама да бидат нештата објективни.
Проблемот е што го отекоа со таа нивна Амбер, па кој и друг уред да се спомни одма се прават споредби со неа, дворедни компресори, дворедни изменувачи, работа до -30 бла бла, а кутрата има реклама од а+++ и вади очаен cop од 2.5 во домашен тест.
До пред некоја година вадеа појаки модели и имаа со што да се пофалат, па имаше и подобри дискусии, сеа немаат ништо и се се сведува на спамирање, навреди и бедотија, без никакви санкции.

Од мое искуство, нема да изгубат ништо доколку прават фер споредби и стекнат доверба кај луѓето. Можат само да соберат повеќе партнери за препродажба. Вака, со ширење негативност, можат само на збор да бидат јаки и да плаќаат многу пари за реклами за да го покријат сето тоа.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
И јас нема да имам проблем, ама да бидат нештата објективни.
Проблемот е што го отекоа со таа нивна Амбер, па кој и друг уред да се спомни одма се прават споредби со неа, дворедни компресори, дворедни изменувачи, работа до -30 бла бла, а кутрата има реклама од а+++ и вади очаен cop од 2.5 во домашен тест.
До пред некоја година вадеа појаки модели и имаа со што да се пофалат, па имаше и подобри дискусии, сеа немаат ништо и се се сведува на спамирање, навреди и бедотија, без никакви санкции.

Од мое искуство, нема да изгубат ништо доколку прават фер споредби и стекнат доверба кај луѓето. Можат само да соберат повеќе партнери за препродажба. Вака, со ширење негативност, можат само на збор да бидат јаки и да плаќаат многу пари за реклами за да го покријат сето тоа.
a ocajniov cop od 2.5 vo domasen test za koja nadvoreshna temperatura e?
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Pominala pokraj superiorna i zatoa si bara drusrvo najubavo kupi si ST klima i ne se zamaraj ke bides stoplen. mojava e za 10 bona poeftina od tvojata barem grejam golem prostor 80 kvadrata i ti si mozel da zemes pomokna a ne 3.5 ka toa za edna soba e a ne za cel sprat ama bidelo e toa zatoa Neo podobra ke bide drugarka na mitsu da ne bide sama.
Nordik ne mi e potrebna no mislam deka i tvojot prostor mojava klima ke go gree bes problem e mozebi ne so 1100w bidejki kaj tebe ima pogolema zaguba kaj tebe so 1400 w bi vrsela rabota e togas ke bides stoplen cel sprat.
Pozdrav ne se nerviraj uzivaj si
Cekaj be neli Ednas Strelec uboo ti razglobi na tebe deka tvojata klima e ustvari nalepnica ne e ni firma ni butur i deka nema vrska so nekoja si aktuelna Gree klima...
Proizvedena e vo gree Ali e ko ADIBAS patiki taka neshto.
Da ne baram Sega nanazad ama taka beshe muabetot.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
На истата на која друга а+++ клима вади cop 3.25
a taa istata koja temperatura e vaka od rakav ne zbori sea, i osven ako bila ista temperaturata dali vlaznosta na vozduhot bila ista i taa istata na -15 kolku cop ke vadi dali znaes odnosno kolku ke se razlikuva od amberot sigurno ednata nema da e 1.5 drugara 3?
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Od vakvi pacienti nema spas.
Ohooo
Автоматски споено мислење:

Od vakvi pacienti nema spas.
Ohooo
Автоматски споено мислење:

Toa sto go sporeduvas e Amber Economic, ne e Amber NORDIC. Toa e model za Grcki pazar, vnatresnata I nadvoresnata e drasticno pomala, isto I kapacitetot na ladenje I greenje.
Gree ne proizveduva veke za Inventor od Januari 2019, toa se stari zalihi na Inventor sto nekoj saka da gi iscisti vo Grcija, a najbitno ne e model AMBER NORDIC. Zatoa neka ne se lazat potrosuvacite, toa e VISTINATA.
GREE si e GREE, ne e Inventor.
Eve.. @Androit stari zalihi nekoi si ocistil
Ustvari ti nemas garancija, delovi uste poteshko utre da ti crkne ke bide sedam pod kebe u 80kvadrata I top mi e.
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
a taa istata koja temperatura e vaka od rakav ne zbori sea, i osven ako bila ista temperaturata dali vlaznosta na vozduhot bila ista i taa istata na -15 kolku cop ke vadi dali znaes odnosno kolku ke se razlikuva od amberot sigurno ednata nema da e 1.5 drugara 3?
Двајцата снимија на -7 надворешна, едниот со цоп 2.5, другиот со 3.25. Тој со цоп 2.5 наместо да признае пораз, еве ден денес со цел клан навреди шири. Што треба повеќе да се зборува? Што пробуваш да исфорсираш муабет ако беше баба ми машка ќе ја викав дедо. Ама тоа е, кога не можеш да бидеш маж и да признаеш кога губиш, ти останува оваа опција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom