Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Здраво,

Ме интересира како е поекономично и попаметно, дали:

1) На вечер да се остави климата на минимална температура ( 16 степени )

Или

2) Да се остави климата на малку повисока температура, како 18-19 степени

Да бидам искрен, не обожавам баш премногу да ми брчи климата додека спијам, па најчесто практикувам да ја оставам на 16-17 степени се со цел да не работи ( а сепак да е вклучена ) за подобар сон, но ме интересира дали така повеќе ќе потроши наредното утро кога ќе се пушти во споредба со ако работела/ модулирала вечерта на неколку степени плус.

Се работи за Tosot Muse ECO.
Bitno da ne ja gasis, dali e 16-17 ili 18-19, nema nekoja osetna razlika.
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Fairy gree
Автоматски споено мислење:


Fairy gree
И јас истата ја имам, па ај и мое мислење.

Gree Fairy 3.5kw
Наместена во стара куќа каде што живеат баба и дедо, собата е околу 23 квадрати, без изолација ( само еден прозор е ПВЦ, другиот е железен, и влезната врата е железна ) и климата одлично ја загрева собата ( наместена на 22-24C, на вечер на 20C ), за сега се е во ред.

И уште едно мислење за втората клима, Tosot Muse Eco од 18к, наместена е во 15 квадрати соба со ПВЦ прозор, 10cm таванска изолација тервол, 8cm надворешен стиропор, и за сега сум презадоволен. Брзо загрева, не е нешто многу гласна, и за парите би рекол дефинитивно вреди, јас многу помалку очекував за клима од 18 000 денари.
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
20.01.2021., 01:00#22481
[SAJ]ber Kurajber
[SAJ]ber Kurajber nije tu

I meni se nocria juce malo glasnije nego inace, prvi put da je cujem onako. Umela je ponekad ona plastika za zadnje strane malo da se cuje ali cim sam je stisao rukom vise se nije culo. Sada se smirila.



Ова е превземено од друг форум колку да се види дека и за поскапите клими се има забелешки на бука и крцкања што не значи дека се лоши климите.

Викендов малку ја пратев работата на Hisense TQ35 колку можев во присуство на повозрасните :),му го наместив и мерачето за Т на издув.Веке пишав дека е многу тивка при работа внатрешната/надворешната и е погодна за некого кои би спиеле во истата просторија. Издувот на надворешни ~+ 6С идеше оклолу 50-51 и тоа во втора брзина на вентилатор(немам податоци за количина),а за соодветниот простор каде што климата е сосема доволен да одржува ефикасно и на моменти дури да изгаси на 10-20 минути. Најмногу ми се допадна работата на аутофанот во комбинација Ifeel кој е без проблем ги шалта издувите по потреба од надополнување на Т во просторот.Прашањето си останува како работи на Т испод 0С* и при голема влажност.
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Sega I @neodoliv ke stane pacient ko mene I tebe :yid:
Pojako samo, belkim pamet ke ti dojde...
Автоматски споено мислење:

Gledam na drugion forum za plackovci, zlate ni se zalel deka e tesko na veter da se sedi.... hahahaha
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Pojako samo, belkim pamet ke ti dojde...
Автоматски споено мислење:

Gledam na drugion forum za plackovci, zlate ni se zalel deka e tesko na veter da se sedi.... hahahaha
Bolje na vetar nego so GREE ko na aerodrom Petrovec
Bashka shto se dokaza deka Amber troshi ko
TERMO PECKA SPLIT SISTEM
 

Kajgana Shop

На врв Bottom