Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ne si na interview za rabota da go bunis covekot 1500 2000den mesecno skapo ili eftino e vo neizoliran prostor, toa go interesira.
I daj resenie za palancanski ili tolku e znaenjeto excel, grafana i sondite
Ја нишо не го бунам, човекот изгледа сам е збунет зошто е со највисока сметка од сите на форумов а грее само 20м2.

А за решение за паланчански, јас немам друго предлог освен да си бара официјален сервисер да ја оправи климата.

Еве ти ја цела Грее багра тука шо ми се запна мене не знам.
За жички вадење од внатрешна единица јас не сум стручен да давам решенија.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Oflelle kako sho rekov Sekoja 3ta gree klima e defekt
Автоматски споено мислење:

Овај форум се претвора во караници на искусни корисници кои веќе се знаат за клими, а од нивните постови
ние што сме нови корисници на инвертер клими и првпат се соочуваме со многу нејасни моменти се наоѓаме во втор план а мислам дека треба да е обратно.
Верувам дека некој од многуте Gree корисници тука сепак ќе дадат стручно мислење за мојот претходен пост
Da kupeshe nekoj podobar brend od toj kineski Gree ke Plakjashe 1000ka za greenje
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ја нишо не го бунам, човекот изгледа сам е збунет зошто е со највисока сметка од сите на форумов а грее само 20м2.

А за решение за паланчански, јас немам друго предлог освен да си бара официјален сервисер да ја оправи климата.

Еве ти ја цела Грее багра тука шо ми се запна мене не знам.
За жички вадење од внатрешна единица јас не сум стручен да давам решенија.
Hahaha pa ako ne si strucen za dve zicki znaci i za drugi demagogii kako toa sto pravis vo excel ne si odnosno so golemi odstapki se bar interesno ti e da mislis deka poveke dava od fabrika sto kazala.....inace bunenje e mu davas grafici od grafana da glea i togas i togas bila na 23 posle na 25 poveke za tebe si davas reklama odkolku toa sto nego go interesira.a nego go interesira mnogu ili normalno e 1500 2000den mesecno od klima tolku ednostavno ama gleam sakas opshirno da go tupis epa zatoa go bunis vo previd vidi sto ja znam so grafikonite i pak ne mu odgovori toa sto prasa covekot isto kako za palancanski vrtis toa tebe sto ti odgovara a ne kako da mu pomognes i na kraj nisto ne si kazal za toa sto e prasano.
Автоматски споено мислење:

Oflelle kako sho rekov Sekoja 3ta gree klima e defekt
Автоматски споено мислење:


Da kupeshe nekoj podobar brend od toj kineski Gree ke Plakjashe 1000ka za greenje
Mislis na ladenje 1000ka kazi ni koja e taa klima sto vo neizoliran ke trosi 6ipol kw na den?
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Hahaha pa ako ne si strucen za dve zicki znaci i za drugi demagogii kako toa sto pravis vo excel ne si odnosno so golemi odstapki se bar interesno ti e da mislis deka poveke dava od fabrika sto kazala.....inace bunenje e mu davas grafici od grafana da glea i togas i togas bila na 23 posle na 25 poveke za tebe si davas reklama odkolku toa sto nego go interesira.a nego go interesira mnogu ili normalno e 1500 2000den mesecno od klima tolku ednostavno ama gleam sakas opshirno da go tupis epa zatoa go bunis vo previd vidi sto ja znam so grafikonite i pak ne mu odgovori toa sto prasa covekot isto kako za palancanski vrtis toa tebe sto ti odgovara a ne kako da mu pomognes i na kraj nisto ne si kazal za toa sto e prasano.
Coek razberi deka na palancaski klimata Gree U crown mu e promashaj rasipana mu e fabricki.
DING DONG
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Coek razberi deka na palancaski klimata Gree U crown mu e promashaj rasipana mu e fabricki.
DING DONG
A kako zakluci deka e toa a ne e?

Da bese nemase da raboti ako e rasipana a nego mu gasi posto senzorot e zalepen do zid nema cirkulacija na vozduhi fasi misli deka postignala toa e fakt zatoa e ponasa taka pali gasi.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.663
Ја нишо не го бунам, човекот изгледа сам е збунет зошто е со највисока сметка од сите на форумов а грее само 20м2.

А за решение за паланчански, јас немам друго предлог освен да си бара официјален сервисер да ја оправи климата.

Еве ти ја цела Грее багра тука шо ми се запна мене не знам.
За жички вадење од внатрешна единица јас не сум стручен да давам решенија.
Ajde legni si, ke nastines..... hahahah, sega sigurno ti e veke 17C
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ajde legni si, ke nastines..... hahahah, sega sigurno ti e veke 17C
Hahah cekaj sea i ti zivri dva para treba da oblece i vtorata jambolija taa poteskata da ja namesti a tretata ide od dole nad dushek heheh ke se naluti sea ke stane vo 4ipol pak ke snima nego toa go boli sto go skrpile i pak e nezagrean zatoa vaka sam sebe se ubeduva deka gree klimata zatoa stava klipcinja taa 25 26 ke postigne tek na prolet hahah
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ajde legni si, ke nastines..... hahahah, sega sigurno ti e veke 17C
Hahah cekaj sea i ti zivri dva para treba da oblece i vtorata jambolija taa poteskata da ja namesti a tretata ide od dole nad dushek heheh ke se naluti sea ke stane vo 4ipol pak ke snima nego toa go boli sto go skrpile i pak e nezagrean zatoa vaka sam sebe se ubeduva deka gree klimata zatoa stava klipcinja taa 25 26 ke postigne tek na prolet hahah

@Sv B @Ucrown до толку ли ве боли? Ама сами си го барате... mwa

 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
NEMOJ DA SI ZASPAL VECER, SNIMAJ.... HAHAHAHA
A BE LEGNI SI, GLEDAS DEKA TE RABOTIME KO MALO DETE... HAHAHAHA
Абе спиев до 1 денес....
Шу ќе прам, вака ќе ви пуштам клипчиња....
Еехее имам снимено секоја вечер по 5 различни да ви пуштам.
Да ви потсеќам меморија.


Вие продожете филмови за јамболии да си праите....
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Абе спиев до 1 денес....
Шу ќе прам, вака ќе ви пуштам клипчиња....
Еехее имам снимено секоја вечер по 5 различни да ви пуштам.
Да ви потсеќам меморија.

Вие продожете филмови за јамболии да си праите....
Ke ti naracam db meter od ali uste toa ti fali od oprema a ponatamu zavisi od gledanosta na klipcinjata i edna termalna kamera kako poklon za trudot i togas ke si kompleten

P.s filmovi ne si pravime kako sto se sekavam neznam moze gresam od pred nekolku meseci vo spalna imase jambolii na krevet, aj bar spremen decko si ti za sekakov stud od oktomvri navamu heheh

Nego iam naracano takov termometar kako tvojot go cekam da mi stigne negde e zaglaven veke mesec i kusur da mi bese tuka ke se nakanev edno klipce ke ti snimev specijalno za tebe deka amberot vadi nad 60 stepeni nego yi definitivno i fabrikata si ja zaebal cim 7kw stavas na youtube vo naslov a japonecot vika 6.3......
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
@Ucrown спремен сум батка... eхеее со климиче 3.5ка што дава 6kWh на -10С муке немам јас сеа...
Вие со тие Амберите што после 20 секудни прегреваат и намалуваат напон мислете му ја...
Оти ако стегни ладна зима, тогаш ако ви дуваат 20 секудни топло полсаат ладно тогаш ќе има плачки на форумов :P

Тоа математиката за 58C ти важи за цели 22 секунди колку што дуваше Амберот пред да прекиниш видео оти ќе намали во секој момент!

Еве ти ја разоткриена прикаската со Амберот:
На 12:26 од твоето видео Амберот конечно искачува на 58С темература при намален издув на 730m3/h со потрошна од 2.793w.
Само 10 секунди покасно...
На 12:35 од твоето видео Амберот симиња потрошна на 2.623w
Ти веднаш реагираш, сменуваш фокус со камерата као снимаш во термометрите....
Уште 10 секунди покасно...
На 12:45 од твоето видео на кратко се гледа дека Амберот дополнително симиња потрошна на 2.545w
Вкупно симнати (2.793 минус 2.545) 248w во 20 секунди!!!
Ти свесен дека тие 58С ќе почнат да опаѓаат... веднаш го прекинуваш снимањето на 12:48

Ете толку траеа (12:48 минус 12:26) цели 22 секунди тие 7.3kw предадена топлина од Амберот галички!
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Pa
A kako zakluci deka e toa a ne e?

Da bese nemase da raboti ako e rasipana a nego mu gasi posto senzorot e zalepen do zid nema cirkulacija na vozduhi fasi misli deka postignala toa e fakt zatoa e ponasa taka pali gasi.
Pa neka ja stavi na I-feel ama izglea I toa ne go biva na gree klimite
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom