Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 април 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Немој бе така батко, ако фати -10 ке треба да му вратиш струја на евн, некако твојава студов го конвертира. Можи да не е клима, којзнае, можеби е нуклеарен реактор. На +5 значи ти исклучува? Како што стојат работиве така иди. Топлисе ај да не сметам. Позз
Abe batko be sekoja klima go konvertira studot vo pogolem stud. Nema nisto cudno si odrzuva temp so mala potrosuvacka. Dobra izolacija, dobra klima i toa e. Na +5 isklucuva povremeno. Poslednive 7 dena bila 0.2% od vremeto isklucena. Pozz.
Klimata vo kolku m2 e?
Jas ke ti pokazam merenje na -20 stepeni koga trosi 200w ama prosekot na krajot e pogolem.
Na autofan ( prva) ti e stavena klimata i togas taa se topli samata.
Vo 17-23m2, ova e vo 17m2. Ne mozam da pokazam vo momentov kolku e prosekot ama poslednive 4 dena trosi po 5kw dnevno ili 208w na saat. Ke slikam sostojba za 24sata pa ke stavam. Inace vo dekemvri potrosi okolu 120kw ili 4kw dnevno ili 167w na saat. Normalno diga poveke koga se otvaraat vrati prozori ali se stabilizira okolu 180w na koga e 26c (24.5c vo prostorijata), preku nok e na 21c i togas e okolu 150w. Obicno ja drzam na 2 ili 3 fan.
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
48
Abe batko be sekoja klima go konvertira studot vo pogolem stud. Nema nisto cudno si odrzuva temp so mala potrosuvacka. Dobra izolacija, dobra klima i toa e. Na +5 isklucuva povremeno. Poslednive 7 dena bila 0.2% od vremeto isklucena. Pozz.

Vo 17-23m2, ova e vo 17m2. Ne mozam da pokazam vo momentov kolku e prosekot ama poslednive 4 dena trosi po 5kw dnevno ili 208w na saat. Ke slikam sostojba za 24sata pa ke stavam. Inace vo dekemvri potrosi okolu 120kw ili 4kw dnevno ili 167w na saat. Normalno diga poveke koga se otvaraat vrati prozori ali se stabilizira okolu 180w na koga e 26c (24.5c vo prostorijata), preku nok e na 21c i togas e okolu 150w. Obicno ja drzam na 2 ili 3 fan.
Па зошто си земал клима од 80бона? Ти си можел на фрижидерот и телевизорот да се грееш, чат-пат една светилка уклучи, и оп, ќе ти зажежи
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
215
Поени од реакции
252
Не се сеќавам, ни јас ни тие... сега заприметија оваа зима пошто пред тоа и камин имаше во просторијата и во најладното каминот си го користеа.


Знам дека е мала, и двете соби се мали... уште кога ги ставаше му кажував ама кога не слуша не слуша... слушнал Амбер најјака е таква ќе клавал.
Сакаше и трета за во спална да става, исто Амбер12ка... тогаш стегнав салам да го предомислам да си стави ПВЦ врата на влез во спратот оти имаше дрвена што не дихтува :P
Па и сеа кога реновираше оваа што не му топли баш ја поткрена повисоко во плафон, првично беше на некои 20цм, сега е на испод 10цм до плафон.
И за тоа му скапав викање.... не па не... не му било лично толку спуштена, дека ставаше и скриено светло и сега повисоко сакал да биде климата!

Есенва пробав да го убедам, да ги користи 2те клими со разотворени врати за цел спрат 68м2 вклучуваќи бања/тоалет :)
Ама немал потреба да ги грее остатокот од собите.... зошто да трошел без потреба.

И сеа еве почна да се жали од оваа што ја начука во плафон, не топлела како таа во другата соба.

Им ја ставив на 23C, фиксен фан 2 и уклучен ifeel на пола метро од земја и за 1 саат се стопли собата ама премногу дуваше а тие научени на Silent цело време па сега ја вратија пак на Silent... ќе видиме од утре што ќе биди....

Ама што и со отворени прозори не сакаше да крене над 2.2kw и 52С издув нешто не е во ред.
Исто кажаа дека и сервисерите тоа заприметиле пред 2 месеци ама не превзеле никаква акција околу тоа...

Ќе мора да се бара сервисерот, ако се утврди тоа со фреонот ако е кусок... подлежи под гаранцијата тоа или?Може попуштил вакумот и избегал фреонот... ако е тоа ваљда сервисер лесно ќе го детектира и ако е на место кое се поправа (леми) лесно ќе го поправи и одново наполни со фреон....

Или пак може и прошол векот... 13 години не се малку....
Инаку како може? Eте така може... на нови клими може... не па на 13 години користена :(
Moja pred predpostavka deka mnogu mu e blisku do plafonot posto senzorot na amberot za vnatresna temperatura e gore od desna strana staven na klimata vidi vo servisnoto pojasno da ti e ama ako e na 10cm i sensorot zema info od toj topol vozduh zatoa ne vadi poveke od 52stepeni mada da cudno e sto vlece 2.2 inace ide i do 2.5 2.6 ako i pobaras 30 stepeni...
 
Член од
29 август 2019
Мислења
354
Поени од реакции
722
Moja pred predpostavka deka mnogu mu e blisku do plafonot posto senzorot na amberot za vnatresna temperatura e gore od desna strana staven na klimata vidi vo servisnoto pojasno da ti e ama ako e na 10cm i sensorot zema info od toj topol vozduh zatoa ne vadi poveke od 52stepeni mada da cudno e sto vlece 2.2 inace ide i do 2.5 2.6 ako i pobaras 30 stepeni...
30 степени и барав де, плус со отворени врати и прозори баш ради тоа дека мислам дека е премногу високо начукана да не си држи џеб топлина околу неа па со максимален фан насочена накосо... и тоа доста време така стоеше ама ништо...
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.027
Поени од реакции
1.004
30 степени и барав де, плус со отворени врати и прозори баш ради тоа дека мислам дека е премногу високо начукана да не си држи џеб топлина околу неа па со максимален фан насочена накосо... и тоа доста време така стоеше ама ништо...
Probaj ja so ifeel - oladigo dalecinskoto da vidis kolku ke kreni.
Ako e visoko Neka si ja rabotaat so ifeel.
I na autofan.
 
Член од
1 април 2019
Мислења
22
Поени од реакции
24
Па зошто си земал клима од 80бона? Ти си можел на фрижидерот и телевизорот да се грееш, чат-пат една светилка уклучи, и оп, ќе ти зажежи
Vo sporedba kolku trosev porano sama ke si gi vrati parite. Esenoska se greev na televizor bukvalno, panelot zagreva 40c. Ama na ovie minusi si bara poveke. Rabotata e da ne dozvolis da se oladi prostorot. E sega ovaa ima visok cop taka da dava dosta toplina za potrosenata energija. Imam drugi planovi so nea, sega za sega e vaka. Ne znaev kako ke bide, prva zima se gream na klima. Ti sto klima imase?
 
На врв Bottom