Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Abe Strucnjaci so ste zapnale da odgonetnuvate dali ve lže Deckovo so sporedbi so vasite klimi i prostori koga znaete deka sekoj prostor ima razlicni zagubi i potrebi i vo slucajov za da polemizirate so nego prvo otprilika ustanovete gi zagubite na negoviot prostor posto imate entuzijazam za debata so nego. Covekov vi dade dovolno parametri 80m2, grean od dole i gore, Sonce go pece cel den, zadadena ambientalna nadvoresna T etc...zemete opnete racunica i posle veke ke imate osnova da mu ja osporuvate potrosuvackata i performansot na klimata...
Nie zboruvame za nokna situacija ,kad so nema sonce,i e samostojna kuka,bez razlika na izolacijata,obicna sendvic izolacija.Vo ista kuka nad nego sprat,na bratmu ima Vivaks,mu trosi 1600w,+ dopolnitelno so Fonko on of prizagreva.Sepak e kuka,samostojna ,ne e zgrada,pa da ima okolu nego stanovi,pa makar i da ne se grejat tie stanovi.E toj vo toj moment mu trosi na -2 vecerta 1030,pa i bratmu ima sigurno izolacija,ne e samo toj so izolacija.
Автоматски споено мислење:

Nie zboruvame za nokna situacija ,kad so nema sonce,i e samostojna kuka,bez razlika na izolacijata,obicna sendvic izolacija.Vo ista kuka nad nego sprat,na bratmu ima Vivaks,mu trosi 1600w,+ dopolnitelno so Fonko on of prizagreva.Sepak e kuka,samostojna ,ne e zgrada,pa da ima okolu nego stanovi,pa makar i da ne se grejat tie stanovi.E toj vo toj moment mu trosi na -2 vecerta 1030,pa i bratmu ima sigurno izolacija,ne e samo toj so izolacija.
Pa i nie ziveme drugite vo limeni garazi,pa ne znaeme so e izolacija.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Kako i da e, site gledam ste zagreani.
Po 100-ti pat, a i zaklucokot e ist od site, MNOGU E BITNA IZOLACIJATA.
Edno prasanje do zlatko, LN maksimum izduv 55C i vika dava 7kw, kolku dava Hansolot na Mitco so uzduv 66C?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Nie zboruvame za nokna situacija ,kad so nema sonce,i e samostojna kuka,bez razlika na izolacijata,obicna sendvic izolacija.Vo ista kuka nad nego sprat,na bratmu ima Vivaks,mu trosi 1600w,+ dopolnitelno so Fonko on of prizagreva.Sepak e kuka,samostojna ,ne e zgrada,pa da ima okolu nego stanovi,pa makar i da ne se grejat tie stanovi.E toj vo toj moment mu trosi na -2 vecerta 1030,pa i bratmu ima sigurno izolacija,ne e samo toj so izolacija.
Автоматски споено мислење:


Pa i nie ziveme drugite vo limeni garazi,pa ne znaeme so e izolacija.
Баш јас пред некој месец се бунев за истово...
Кога @Androit објасни што и како грее(т.е.какви се тие 80м2) се ми стана јасно! Човекот како во стан да живее. И кога ќе видиш така,тогаш веќе нема да се чудиш. Единствено што сеуште не сум уверен е дека во собата кај климата може да му биде 24ц а по собите 21ц! Таков распоред на топлина од само еден извор...чудно.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Баш јас пред некој месец се бунев за истово...
Кога @Androit објасни што и како грее(т.е.какви се тие 80м2) се ми стана јасно! Човекот како во стан да живее. И кога ќе видиш така,тогаш веќе нема да се чудиш. Единствено што сеуште не сум уверен е дека во собата кај климата може да му биде 24ц а по собите 21ц! Таков распоред на топлина од само еден извор...чудно.
Mozi da bidi vo sobite 21,ama so poveke snaga,na temperaturi pod 0,ili so ovaa snaga sto ja prikazuva pa da dogreva vo ostanatie prostorii po malce.Imam takov slucaj vo malava,tie navistina i mu e 21,ma na vakvi minusi mora da dogrevaat.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Nie zboruvame za nokna situacija ,kad so nema sonce,i e samostojna kuka,bez razlika na izolacijata,obicna sendvic izolacija.Vo ista kuka nad nego sprat,na bratmu ima Vivaks,mu trosi 1600w,+ dopolnitelno so Fonko on of prizagreva.Sepak e kuka,samostojna ,ne e zgrada,pa da ima okolu nego stanovi,pa makar i da ne se grejat tie stanovi.E toj vo toj moment mu trosi na -2 vecerta 1030,pa i bratmu ima sigurno izolacija,ne e samo toj so izolacija.
Автоматски споено мислење:


Pa i nie ziveme drugite vo limeni garazi,pa ne znaeme so e izolacija.
Na @Androit klimata e 7ka so twinrotari kompresor 23cm3 i izduv na Prva 850m3h 1.7l freon
I min kako sto pisa 900w 53kg nadvoresna.


So vakva slicna klima gree bora24ka prijatel gree 50m2 kuka bez izolacija a ne veli klimata i na min i na 1fan raboti celo vreme. Predimenzionirana e za prostorot ama eftina bese nekoi 40karti.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Na @Androit klimata e 7ka so twinrotari kompresor 23cm3 i izduv na Prva 850m3h 1.7l freon
I min kako sto pisa 900w 53kg nadvoresna.


So vakva slicna klima gree bora24ka prijatel gree 50m2 kuka bez izolacija a ne veli klimata i na min i na 1fan raboti celo vreme. Predimenzionirana e za prostorot ama eftina bese nekoi 40karti.
Jas ne sumjam vo mokta na klimata na Android,mene mi e sumliva potrosuvackata.
I ti grees so tri klimi 50m2 a ti trosea 1,1kw/h zbirno.Vo stan opkruzen so stanovi,iako ne greani ama sepak temperaturata vo niv ne e pod 0,so izolacija 8cm.A toj 80m2 so 1000w.bez razlika,sto bila -2,eto se spustila i do -8 vo Stip,samostojna kuka.I koga padnalo sabajle -8 mu trosela 1150,vo 80m2,a temperaturata 23,5.
Ti se veruva li tebe,ili jas sum vo zbluda.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Jas ne sumjam vo mokta na klimata na Android,mene mi e sumliva potrosuvackata.
I ti grees so tri klimi 50m2 a ti trosea 1,1kw/h zbirno.Vo stan opkruzen so stanovi,iako ne greani ama sepak temperaturata vo niv ne e pod 0,so izolacija 8cm.A toj 80m2 so 1000w.bez razlika,sto bila -2,eto se spustila i do -8 vo Stip,samostojna kuka.I koga padnalo sabajle -8 mu trosela 1150,vo 80m2,a temperaturata 23,5.
Ti se veruva li tebe,ili jas sum vo zbluda.
Do izduvot golem e - tuka e poekonomicna klimata. Ima i uste golem kompresor koj ne raboti mnogu optereteno ( raboti na minimum) . Manata e sto silno duva i ne se sedi pred klimata. - toa go vidov kaj prijatelot so borata
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Do izduvot golem e - tuka e poekonomicna klimata. Ima i uste golem kompresor koj ne raboti mnogu optereteno ( raboti na minimum) . Manata e sto silno duva i ne se sedi pred klimata. - toa go vidov kaj prijatelot so borata
ama toj ja raboti so mal izduf,samo na tivko, so 800m3 na najslabo,ima najmal COP,ne go koristi efektivno COP,a kako ke topli vo ostanati prostorii niz samo edna vrata,tamu mu bila 19c,vo ostanati prostorii.Tie odma ke go smuknat topliot vozduh,od 23,5c,mozi nema da se izednaci ama ke se ladi prostorijava kaj so e klimaa.Sepak treba pogolema toplina,zatoa ne mi izgleda logicno.
ili pak samo se trupa tuka toplinata ama pak malce e 1150w,logicki bi trebalo min.1500w,pa da ima i za ostanatite prostoriii.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
ama toj ja raboti so mal izduf,samo na tivko, so 800m3 na najslabo,ima najmal COP,ne go koristi efektivno COP,a kako ke topli vo ostanati prostorii niz samo edna vrata,tamu mu bila 19c,vo ostanati prostorii.Tie odma ke go smuknat topliot vozduh,od 23,5c,mozi nema da se izednaci ama ke se ladi prostorijava kaj so e klimaa.Sepak treba pogolema toplina,zatoa ne mi izgleda logicno.
ili pak samo se trupa tuka toplinata ama pak malce e 1150w,logicki bi trebalo min.1500w,pa da ima i za ostanatite prostoriii.
Не си прочитал убаво сум напишал јас една врата од кујната и тоа ќе го видеш на видеото дека вратата е извадена нема вратаааа за да топлината оде накај ходникот има оште една двокрилна врата која е позади зидот кај што стојат трите слики тие се отворени не извадени и од кога залади е користам на 1 брзина додека беше по топло ја користев на силент моде.
Вратите се нон стоп отворени нема што да вшмукува сум пишал во дневна една температура во детски поноско за 4-5 степена
Тоа е еве некој кажа вака некој така ама тоа е задоволен сум не мора да веруваш за тебе ке ти направам специјално видео кога ќе прави дефрос и кога потрошувачката оде до 3600 в и ќе те лажам еве мојава клима со колку работи па да ти се наполни срцето со ќеф.
Имаше скоро пост дека со 209 в грее голема квадратура мислам 45 или 50 квадрата беше е ајде де сега како така кога твојата од 500 отишла на 1000в. Нели е малку чудно тоа а ти се узви на мене нема да спиеш цела нок.
Дај постирај нешто твое да коментираме да видеме како работи твојата.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Климава послабо грее, за разлика од годините порано. Не се разбирам многу, но ме интересира дали треба нешто да се смени, во смисла фреон, греачи?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Климава послабо грее, за разлика од годините порано. Не се разбирам многу, но ме интересира дали треба нешто да се смени, во смисла фреон, греачи?
Proveri gi filtrite prvo na vnatresnata, dali se izcisteni.
Dali na nadvoresnata edinica izmenuvacot e prljav.
Ako ne e nisto od toa, vikaj servis., moze da ispusta freon i da nema dovolno vo momentov.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
Kako i da e, site gledam ste zagreani.
Po 100-ti pat, a i zaklucokot e ist od site, MNOGU E BITNA IZOLACIJATA.
Една слика превземена од фб страната на Ројалинвест (не им правам реклама, само наведувам од каде е сликата):

1611079977899.png

Вака испаѓа за неизолиран простор, особено тие што сме во куќи :D
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Дур сме на темава недоволно греење, денес ме викнаа да ги споредиме двата Амбер-и кај брат ми.
Се жалат дека едната грее забележливо послабо од другата.
Така и се покажа при споредбата денес...

Таа од која се жалат е во простор од 19м2 и денес со триста маки во цел саат тестирање со отворени врати кон салон и спална, па со отворени врати кон тераси и прозори, па со iFeel и ставање на далечинското на под.... едвај ја натеравме да повлече 2.2kw и да даде максимални 51.8С на издув.

Amber.png

Едноставно не сака да повлече повеќе и да зголеми температура на издув.
Тие никогаш и не ја користат на максимум ама ете забележале дека оваа е послаба од таа во другата соба иако и двете ги користеле исто поставени ( претежно на 22 до 24 степени и на Silent).
Ем оваа е понова, купена во 2019, а другата е од 2018.
1.jpg

Другата е во 22м2 просторија и веднаш во првите 5 минути после поставување на макс фан и 30С си постигна издув близу 60С.

2.jpg 2.1.jpg 2.2.jpg


2 дена ја набљудуваме и надворешната единица да не случајно замрзнува во слоеви ако и фали фреон пошто летоска реновираа и двете клими по еднаш се демонтирани и пак монтирани.... ама нема никакви симптоми, сосема рамномерно си замрзнува/обелува надворешната единица.

Оваго забележале при мерењето и сервисерите кога биле дојдени за продолжување на гаранцијата пред 2 месеци.... ама тогаш им рекле као нема гајле....
Некој идеа до што може да биде?
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Дур сме на темава недоволно греење, денес ме викнаа да ги споредиме двата Амбер-и кај брат ми.
Се жалат дека едната грее забележливо послабо од другата.
Така и се покажа при споредбата денес...

Таа од која се жалат е во простор од 19м2 и денес со триста маки во цел саат тестирање со отворени врати кон салон и спална, па со отворени врати кон тераси и прозори, па со iFeel и ставање на далечинското на под.... едвај ја натеравме да повлече 2kw и да даде максимални 51.8С на издув.

Едноставно не сака да повлече повеќе и да зголеми температура на издув.
Тие никогаш и не ја користат на максимум ама ете забележале дека оваа е послаба од таа во другата соба иако и двете ги користеле исто поставени ( претежно на 22 до 24 степени и на Silent).
Ем оваа е понова, купена во 2019, а другата е од 2018.
Прегледај го приврзокот 281427

Другата е во 22м2 просторија и веднаш во првите 5 минути после поставување на макс фан и 30С си постигна издув близу 60С.

Прегледај го приврзокот 281430 Прегледај го приврзокот 281429 Прегледај го приврзокот 281428


2 дена ја набљудуваме и надворешната единица да не случајно замрзнува во слоеви ако и фали фреон пошто летоска реновираа и двете клими по еднаш се демонтирани и пак монтирани.... ама нема никакви симптоми, сосема рамномерно си замрзнува/обелува надворешната единица.

Оваго забележале при мерењето и сервисерите кога биле дојдени за продолжување на гаранцијата пред 2 месеци.... ама тогаш им рекле као нема гајле....
Некој идеа до што може да биде?
Kineska rabota so neodrzliv kvalitet toa muabetot so tie Gree klimi, 2ca se falat 3tiot go jade.
Isto e so tvojot Hansol
P. S. Nemoj da bides 3tiot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom