Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
I ubavo kaza "Japonska klima" ali na zalost kaj nas nema da najdes " made in Japan", samo dzapanka ima.
Абе да ве чита некоја партија одма ќе ве вработи за Спинови/Манипулации ... спорет вашава логика iPhone е кинески модел на телефон :))
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Можеби е лага, но не троши за одржување на температурата 900 w.

Од 550 до 700 на одржување, а од 800 сериозно грее.

Чисто како забелешка, немам намера да ја фалам Амбер или да речам дека Фуџитсу не е квалитетна, едноставно не е штедлива како јапонска клима.
Ти се правиш малоум.н или изиграваш Мај.ун како прво зборувавме за 3.5 а ти зборуваш за мојата која е 6300 на греење и кажуваш овде баби и жаби еден е ке замине и друг патрон доаѓа и незнаеш кој е од кој поголем Ку..он и се ти е спин до спин и како прво по незнам кој пат ти кажувам оти за клима од 6300 на греење просечно наменета за 50м греам 70м и тоа со 1400 на зголемување и 800 на одржување но и тука е доста јака и ја зголемува температурата и кога ке надмине лага на 580 а потоа кога ке надмине 4степени лага на 300 и тоа со 27.5 степени и разликата е огромна со 24 и 27.5 степени и аку сметката ми е 2500 денари А со 24 часа3000 денари во ноември-декември Али се ти е бадијала за вакви како тебе оти овде се ти ......
Автоматски споено мислење:

Што да кажам за луге кои се радуваат и мочаат во гаќи оти ке иделе -10 Леле мори мајко што се држи земјава
 
Член од
24 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
237
Ти се правиш малоум.н или изиграваш Мај.ун како прво зборувавме за 3.5 а ти зборуваш за мојата која е 6300 на греење и кажуваш овде баби и жаби еден е ке замине и друг патрон доаѓа и незнаеш кој е од кој поголем Ку..он и се ти е спин до спин и како прво по незнам кој пат ти кажувам оти за клима од 6300 на греење просечно наменета за 50м греам 70м и тоа со 1400 на зголемување и 800 на одржување но и тука е доста јака и ја зголемува температурата и кога ке надмине лага на 580 а потоа кога ке надмине 4степени лага на 300 и тоа со 27.5 степени и разликата е огромна со 24 и 27.5 степени и аку сметката ми е 2500 денари А со 24 часа3000 денари во ноември-декември Али се ти е бадијала за вакви како тебе оти овде се ти ......
На кого бре ти мало*мен и мај*ун, ко*иле непис*ено?
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Za taa sto ja imas ti Amber e naucna fantastika.
A izgleda si se dupliral na akauntite, pa nezanes od koj odgovaras.... smeski ste.
Автоматски споено мислење:


Ama gree kako luda, sto e bitno.
I ubavo kaza "Japonska klima" ali na zalost kaj nas nema da najdes " made in Japan", samo dzapanka ima.
И ке троши како термопечка
Автоматски споено мислење:

Прво јас немам ништо против Грее,vivaks,haier, и останатите и сметам оти се одлични за таа цена како пример 3.5 за 20000 одлична за таа цена и овде не навивам за никого ко вас навистина сте патетични и за жалење
Автоматски споено мислење:

Што да кажам за луге кои се радуваат и мочаат во гаќи оти ке иделе -10 Леле мори мајко што се држи земјава
Автоматски споено мислење:

На кого бре ти мало*мен и мај*ун, ко*иле непис*ено?
Па на оној кој не чита и ги извртува работите
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Здраво,

Дали може некој подетално да ми одговори на следниве прашања:

-Дали климатизерот (за греење) со инвертер ќе потроши повеќе струја ако биде вклучен нон-стоп 24/7, или доколку се исклучува навечер?

-Зошто е тоа така и која разликата во потрошувачката?

Благодарам.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Za taa sto ja imas ti Amber e naucna fantastika.
A izgleda si se dupliral na akauntite, pa nezanes od koj odgovaras.... smeski ste.
Автоматски споено мислење:


Ama gree kako luda, sto e bitno.
I ubavo kaza "Japonska klima" ali na zalost kaj nas nema da najdes " made in Japan", samo dzapanka ima.
Прво е ноторна лага дека нема "made in Japan" клими кај нас! Уруру Сарара е чиста јапанка и кошта ~3000€! Во бугарија исто може да се најдат јапонски увози,ама и тие се прилично скапи.
Второ,произведените во Кина не се ништо помалку јапанки ;) Веќе 20+години е глобализација во се.Епл ти е најеклатантен пример за ова! И уште три милијарди примери можам да ти дадам! Не ти држи вода таа теорија.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Прво е ноторна лага дека нема "made in Japan" клими кај нас! Уруру Сарара е чиста јапанка и кошта ~3000€! Во бугарија исто може да се најдат јапонски увози,ама и тие се прилично скапи.
Второ,произведените во Кина не се ништо помалку јапанки ;) Веќе 20+години е глобализација во се.Епл ти е најеклатантен пример за ова! И уште три милијарди примери можам да ти дадам! Не ти држи вода таа теорија.
Само тресе зеле.ни инаку оваа е веќе добро елаборирана тема
Автоматски споено мислење:

Само заборавив да му кажам на и овој Патрон Ку..он оти и навечер температурата ми е 27.5 и не ја намалувам па сеа сметај дали троши многу или помалку
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Прво е ноторна лага дека нема "made in Japan" клими кај нас! Уруру Сарара е чиста јапанка и кошта ~3000€! Во бугарија исто може да се најдат јапонски увози,ама и тие се прилично скапи.
Второ,произведените во Кина не се ништо помалку јапанки ;) Веќе 20+години е глобализација во се.Епл ти е најеклатантен пример за ова! И уште три милијарди примери можам да ти дадам! Не ти држи вода таа теорија.
Ја откри Америка дека јапански има "само" сакапички....него...
Колку луѓе познаваш да купиле Уруру Сарара ?
За 3000евра може да се земе воздух-вода ТП...за цел стан греење/ладење (не за една соба) и затоа споредбата е безцелна...иначе да има Еден модел јапонски.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Здраво,

Дали може некој подетално да ми одговори на следниве прашања:

-Дали климатизерот (за греење) со инвертер ќе потроши повеќе струја ако биде вклучен нон-стоп 24/7, или доколку се исклучува навечер?

-Зошто е тоа така и која разликата во потрошувачката?

Благодарам.
24/7 tie najdobra najekonomicna opcija denski 23/4 na vecer 20/21° ,100pati podobro otkolku daja isklucis vo 00h,i daja vklucis sabajle vo 07h koga ke izladi sobata...a vaka od 20° na 23° mn.brzo ke postigne i ke si modulira najnisko sto moze...
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
А внатре ми е 28 до 29и седам по кошула и без ѕиври како вас и плакам 3000 за 70м во Куќа а не стан епе земи Амбер или U crown и греј се за таа цена!!! Може до 30% -40%поголема сметка
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
А внатре ми е 28 до 29и седам по кошула и без ѕиври како вас и плакам 3000 за 70м во Куќа а не стан епе земи Амбер или U crown и греј се за таа цена!!! Може до 30% -40%поголема сметка
абе најарно да појдеш до бања ти да стоплиш коски, кој седи дома на 29 степени ?
дај не зезај бре, ладење летно време се пушта на 29 степена...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А внатре ми е 28 до 29и седам по кошула и без ѕиври како вас и плакам 3000 за 70м во Куќа а не стан епе земи Амбер или U crown и греј се за таа цена!!! Може до 30% -40%поголема сметка
Ти "изгледа" и враќаш во ЕVN струја...само за да "изгледа" стане вистина ти треба едно мераче за потрошња и два термометри кои без ДДС од Бугарија лесно ке си ги донел нели?
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ти "изгледа" и враќаш во ЕVN струја...само за да "изгледа" стане вистина ти треба едно мераче за потрошња и два термометри кои без ДДС од Бугарија лесно ке си ги донел нели?
На секој му стојам на располагање да дојде и да го почестам чајче,кафе, и колаче и да види сметка за ел.енергија кој сака бујрум нека пише
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Абе да ве чита некоја партија одма ќе ве вработи за Спинови/Манипулации ... спорет вашава логика iPhone е кинески модел на телефон :))
Telefoni na druga tema, tuka za klimi.
Автоматски споено мислење:

Ти се правиш малоум.н или изиграваш Мај.ун како прво зборувавме за 3.5 а ти зборуваш за мојата која е 6300 на греење и кажуваш овде баби и жаби еден е ке замине и друг патрон доаѓа и незнаеш кој е од кој поголем Ку..он и се ти е спин до спин и како прво по незнам кој пат ти кажувам оти за клима од 6300 на греење просечно наменета за 50м греам 70м и тоа со 1400 на зголемување и 800 на одржување но и тука е доста јака и ја зголемува температурата и кога ке надмине лага на 580 а потоа кога ке надмине 4степени лага на 300 и тоа со 27.5 степени и разликата е огромна со 24 и 27.5 степени и аку сметката ми е 2500 денари А со 24 часа3000 денари во ноември-декември Али се ти е бадијала за вакви како тебе оти овде се ти ......
Автоматски споено мислење:

Што да кажам за луге кои се радуваат и мочаат во гаќи оти ке иделе -10 Леле мори мајко што се држи земјава
3.5 Amber e pojaka od tvojata 5kw. Fujibu..alooooo
Автоматски споено мислење:

Ти "изгледа" и враќаш во ЕVN струја...само за да "изгледа" стане вистина ти треба едно мераче за потрошња и два термометри кои без ДДС од Бугарија лесно ке си ги донел нели?
Ja svercuva strujata vo kofa od Bugarija, bez DDV..... hahahhaa
Автоматски споено мислење:

Прво е ноторна лага дека нема "made in Japan" клими кај нас! Уруру Сарара е чиста јапанка и кошта ~3000€! Во бугарија исто може да се најдат јапонски увози,ама и тие се прилично скапи.
Второ,произведените во Кина не се ништо помалку јапанки ;) Веќе 20+години е глобализација во се.Епл ти е најеклатантен пример за ова! И уште три милијарди примери можам да ти дадам! Не ти држи вода таа теорија.
Aloooooo, za 3000Eur mozes da zemes 6 kom Fairy..... da imas klimi i za pravnucite
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Сур.оо мојата
Telefoni na druga tema, tuka za klimi.
Автоматски споено мислење:


3.5 Amber e pojaka od tvojata 5kw. Fujibu..alooooo
Автоматски споено мислење:


Ja svercuva strujata vo kofa od Bugarija, bez DDV..... hahahhaa
Автоматски споено мислење:


Aloooooo, za 3000Eur mozes da zemes 6 kom Fairy..... da imas klimi i za pravnucite
АЛОО Сур.оо разбуди се максимумот на мојата е 10000вати а на амберот 3,5 (7500)а дури и амберот 5,5 е послаба од мојата и поскапа
-Амбер 18000 бт 6100 просечно цена 79900 со попуст 69900
-Fujitsu kmta 18000 6300 просечно цена 68000 со попуст 64000
ЕПА СЕА ВИДИ ШТО КЕ ИЗБЕРЕШ
-АМБЕЕР ТЕРМОПЕЧКА ИЛИ
-ФУЈИТСУ ГРЕЕЊЕ ЗА БАДИЈАЛА
АЛОО,АЛООО,
НЕМАМ ПОТРЕБА ЗА ШВЕРЦ НА СТРУЈА ОВИЕ ЈАПАНЦИ НЕ ТРОШАТ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom