Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Сигурен си за цената во Бугарија?

Ај те молам одмори малку од форумов или некој друг нека ти прочита што пишуваш...
Моја грешка се работи за бугарски сајт ама цените биле во евра но доколку почека и прати на бугарските сајтови може да добие добар попуст и плус ДДВ му го враќаат а тоа на 70000 се 14000 денари
Сигурен си за цената во Бугарија?

Ај те молам одмори малку од форумов или некој друг нека ти прочита што пишуваш...
Моја грешка и јас се ИЗВИНУВАМ не загледав оти цените на овој Бугарски саит се во евра оти обично на бугарските сајтови цените се во левови но сепак еве еден друг саит каде цената е 76000 денари и кога ке ти го одбијат ддв ке ти биде 61000 денари па нее е малку инаку доколку прати и бара ке најде и уште поефтино ако не му се брза
ЈАС БАРЕМ ИМАМ КРЕДИБИЛИТЕТ И ИНТЕГРИТЕТ (ДОСТОИНСТВО) ДА СЕ ИЗВИНАМ НО СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ВИЕ ДРУГИТЕ ЈА ИМАТЕ
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.335
Поени од реакции
2.264
ако не реагира админот си има опција ignore?
Автоматски споено мислење:


немој да го сфатиш како провокација предходното :)
Ako ne sakaat adminite,ostavete go neka si pisuva sam ...toa ke mue najgolem ignore!!!
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Инаку еве му за FUJITSU ВО БУГАРИЈА КАДЕ ЦЕНАТА Е 1135лева или 567евра или 34900 денари - ддв оти се одбива веднаш ке го земеш за 28500денари е па за оваа цена мозе да земе само вивакс и остала кинезарија али не врвот во климатизацијата
инаку бугарите ти го носат и до граница или Благоевград

 
Член од
3 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
19
Моја грешка се работи за бугарски сајт ама цените биле во евра но доколку почека и прати на бугарските сајтови може да добие добар попуст и плус ДДВ му го враќаат а тоа на 70000 се 14000 денари

Моја грешка и јас се ИЗВИНУВАМ не загледав оти цените на овој Бугарски саит се во евра оти обично на бугарските сајтови цените се во левови но сепак еве еден друг саит каде цената е 76000 денари и кога ке ти го одбијат ддв ке ти биде 61000 денари па нее е малку инаку доколку прати и бара ке најде и уште поефтино ако не му се брза
ЈАС БАРЕМ ИМАМ КРЕДИБИЛИТЕТ И ИНТЕГРИТЕТ (ДОСТОИНСТВО) ДА СЕ ИЗВИНАМ НО СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ВИЕ ДРУГИТЕ ЈА ИМАТЕ
Само грешка си со ДДВ-то, гледам сметаш дека ќе направиш поврат од 20%, нема да биде 20, туку отприлика 11-12% од сумата која си ја платил
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Абе тој мисли оти мене ме омаловажува, но тој самиот се девалвира и омаловажува а за мене јасно говори искреноста на секој текст и збор
кој разбира разбира кој не навистина го жалам
Автоматски споено мислење:

А АКО СИ ГО ДОНЕСЕ ОД БУГАРИЈА МОЖЕ И САМ ДА СИ ЈА НАПРАВИ МОНТАЖАТА ОТИ Е ЛЕСНА И Е РАБОТА ЗА МАЛИ ДЕЦА ДА СИ ИГРААТ (ЈАС ТАКА СЕ ШЕГУВАМ) НАМЕСТО ДА ТЕ УЦЕНУВААТ ЗА МОНТАЖА КЕ ТИ БИДЕ ПОЕФТИН И ОД НАЈЕФТИНИОТ (МИСЛАМ СИНБОЛИЧНО)
Автоматски споено мислење:

Ako ne sakaat adminite,ostavete go neka si pisuva sam ...toa ke mue najgolem ignore!!!
Само грешка си со ДДВ-то, гледам сметаш дека ќе направиш поврат од 20%, нема да биде 20, туку отприлика 11-12% од сумата која си ја платил
Незнам како е баш сега знам оти порано беше 18% ддв оти е за рекспорт е сеа како е треба да се праша
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Инаку еве му за FUJITSU ВО БУГАРИЈА КАДЕ ЦЕНАТА Е 1135лева или 567евра или 34900 денари - ддв оти се одбива веднаш ке го земеш за 28500денари е па за оваа цена мозе да земе само вивакс и остала кинезарија али не врвот во климатизацијата
инаку бугарите ти го носат и до граница или Благоевград
А МИТО и царина?
Мислиш ли дека така ќе поминеш покрај две банди на кои им зинал газот како врањска труба?
 
Член од
24 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
196
Инаку еве му за FUJITSU ВО БУГАРИЈА КАДЕ ЦЕНАТА Е 1135лева или 567евра или 34900 денари - ддв оти се одбива веднаш ке го земеш за 28500денари е па за оваа цена мозе да земе само вивакс и остала кинезарија али не врвот во климатизацијата
инаку бугарите ти го носат и до граница или Благоевград

Слаба е, и во COP и во потрошувачката. 0.9 kw средна потрошувачка е многу. Амбер помалку троши, да му се невиди. Единствено нешто што може да ја стави во предност е квалитетот на деловите. За економичност и ефикасност досега Митсу и Тошиба. Толку.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
268
Поени од реакции
189
Spored objavava ako dojde toj stud i potrae 2-3nedeli pod br1:makedonija pat ke bidat kako i sekogas iznenadeni i pod br2:evn,elem i mepso moze da ne iznenadat i taka sekoj den veke snemuva struja..... :tapp:
Температурите ќе бидат нормални како што треба да се зимски... А овие што пишет дека најладно ќе е тропет глупости во однос на минатите 7 год не е точно.Пред 4 години беше уште поладно - 25 и подолу одеше температурата во битола, берово охрид итн... Ова беше вечерта додека преку ден беше - 8 просечно..
Оваа недела само 3-4 дена најладно ќе е навечер, после ок ќе си е до кај - 7..
Како и да е оваа зима беше топла во глобала..
П. С си имам централно греење јас, така што и да дојдит - 20 и подолу некогаш не ќе имам проблем, тие што си ср со клими потешко малце..
Поз
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.144
Поени од реакции
1.205
Знам друже... еве читам негови постари постови од лани....А мене сеа ми вика немал изолација.....


Ако си потрошил 600kw во тие 3 месеци и си ја користел 24/7 математиката вели дека и во тие 3 месеци ти работела во просек со испод 300w.
EDIT: Гледам си пишал претходно 1180kw ти потрошила во тие 3 месеци, а за поквалитетна си прашувал дали би потрошила упола 600.... ја велам може не упола ама едно 25-30% помалце сигурно.

Јас со Хансолот лани... само во Февруари имав 400kw во таа малечка кутиичка соба од 17м2 со низок плафон.
А овој изминат (многу топол) декември 330kw...
Прегледај го приврзокот 280400 Прегледај го приврзокот 280399

Можеш да замислиш колку ќе наштракаше ако беше како што викаш во просторија од 45м2 со стандарден плафон од 2.6м во мојата куќа???

Ова само колку да имаш перцепција какви придобивки имаш ти од твојот простор.
И да, во тој твој простор придобивките од квалитетна Јапанка ќе бидат 90% комфор 10% заштеда пошто просторот што се вели можеш на свеќа да го грееш.
Pa so.hansolot grees na 25stepni.
Aj namali.na 23 da vidis kolku ima razlika.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.953
Поени од реакции
2.187
Друже го масакрира, ама залудно е сето. На форумов само се форсира Грее наспроти сите останати клими преку манипулации како во случајов кој го разоткри. Греел 35м2 ама не кажува дека се во стан, немал изолација ама имал сендвич ѕид (во 80тите тие вообичано одеа полна тула + 10цм камена волна + гитер блок од надвор).

Јас ја видов разликата а гледам дека и ти ја увидуваш. И многу други почнуваат да ја увидуваат ама треба време да помине.

Еве, изминатава година директно одлучував за 10тина клими кај блиски роднини, а повеќе од 50тина луѓе кои ме прашуваа за совет, да им пресметам топлински потреби, да им дадам препорака за клима и сл. Јас самиот се изненадив колку од луѓето споменуваа дека не сакаат Грее, дека многу трошеле и слабо грееле.

Иначе темава е тотално замрена, без квалитетна дискусија.

Иначе темава тотатално замрена
Ako ti si odlucuval za klimi, zalno.
Ke treba da se osiguras vo nekoja kompanija osiguritelna, od poplaki za tvoite preporaki.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Слаба е, и во COP и во потрошувачката. 0.9 kw средна потрошувачка е многу. Амбер помалку троши, да му се невиди. Единствено нешто што може да ја стави во предност е квалитетот на деловите. За економичност и ефикасност досега Митсу и Тошиба. Толку.
Секако но според кои параметри кај Амбер се ти е лага до лага
Автоматски споено мислење:

Ako ti si odlucuval za klimi, zalno.
Ke treba da se osiguras vo nekoja kompanija osiguritelna, od poplaki za tvoite preporaki.
Подобро јас неко некој патрон како тебе
 
Член од
24 август 2008
Мислења
222
Поени од реакции
196
Секако но според кои параметри кај Амбер се ти е лага до лага
Можеби е лага, но не троши за одржување на температурата 900 w.

Од 550 до 700 на одржување, а од 800 сериозно грее.

Чисто како забелешка, немам намера да ја фалам Амбер или да речам дека Фуџитсу не е квалитетна, едноставно не е штедлива како јапонска клима.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.953
Поени од реакции
2.187
Секако но според кои параметри кај Амбер се ти е лага до лага
Автоматски споено мислење:


Подобро јас неко некој патрон како тебе
Za taa sto ja imas ti Amber e naucna fantastika.
A izgleda si se dupliral na akauntite, pa nezanes od koj odgovaras.... smeski ste.
Автоматски споено мислење:

Можеби е лага, но не троши за одржување на температурата 900 w.

Од 550 до 700 на одржување, а од 800 сериозно грее.

Чисто како забелешка, немам намера да ја фалам Амбер или да речам дека Фуџитсу не е квалитетна, едноставно не е штедлива како јапонска клима.
Ama gree kako luda, sto e bitno.
I ubavo kaza "Japonska klima" ali na zalost kaj nas nema da najdes " made in Japan", samo dzapanka ima.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom