Најекономично греење (затоплување)

Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
641
Za vo denesno vreme da pravis moderni kompresori treba da vgradis poveke magneti od retki elementi....nosat naziv retki zasto retko se naogjaat a 80% od svetskite rezervi gi poseduva Kina.
Servis manual za Toshiba SuzumiR410 i SuzumiR32...site ste gi citale....pobarajte go zborot Poles vo dvete servisni.
Vo tie naR410 ima 4poles a vo drugite 6poles (i nemaat twin), i twin i 6poles mnogu skapo ke dojde zatoa nema twin ;)
A uste pred godini LomoEco na R410 imase 6pola magneti kompresor ili bese 2 ili 3god pred Toshiba vo tehnologija :)
Ti si definitivno Nr.1. manipulator. Samo objasni mu na svetov odnosno prosvetli so koj toj dokument ti sporeduvas deka e podobro. So katalogceto od kinezot tvoj. Pa taa tvoja galicka firma e drzavno pretprijatie odnosno KPK. Citaj.malku sto.znaci.toa i koi inovacii gi ima. Kako ke kaze partijata takva inovacija ke.pises. A se razbira deka ke bide br.1 proizvoditel vo cnina, kaj smee drugo da se kupi. Nego najdoa banglades pazari na.balkanov pa prodavaat obicen klima ured so tehnologija od pred 20 godini
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
ИНАКУ КАКО ГРЕЕ ИМА 10 ГОД ГАРАНЦИЈА ЕВЕ КАКО
УВОЗНИКОТ НА ГРЕЕ ЈА ПРОДАВА И СИ ЗЕМА ПРОФИТОТ А СЕРВИСЕР Е ДРУГА ФИРМА КОЈА ЈА МОНТИРА И КОЈА ГИ ЗЕМА ПАРИТЕ ОД МОНТАЖА И ОДРЖУВАЊЕ КОЕ Е ПРВИТЕ ГОДИНИ 800 А ПОТОА КЕ БИДЕ
-МОНТАЖА ЗА ГРЕЕ АМБЕР 18000 МИ БАРАА 7600 ДЕНАРИ
-ПЛУС ОДРЖУВАЊЕ ОД 800 А ПО 3 ГОДИНИ КЕ СТАНАТ 1200-1500
-7600+13200=20800ДЕНАРИ
ИНАКУ ЦЕЛА КЛИМА БЕШЕ 69900 ФЕРИ СО ПОПУСТ 59900 А ВО БУГАРИЈА 49000 И СЕА ВИДИ РАЗЛИКА ОД 10000 ДЕНАРИ КЕ СИ ЗАПАЛИШ КОЛА И ВО БУГАРИЈА И ПЛУС ДДВ ГО ОДБИВААТ И КЕ ТИ ДОЈДЕ 20000 ПОЕФТИНА
А НАБАВНА ИМ Е НА ОВИЕ ОВДЕ ОКЛУ 31-32000 ДЕНАРИ А БУГАРИТЕ ЈА ЗЕМААТ ЗА ОКОЛУ 25000 И СЕА СО ПАРИТЕ ШТО КЕ ТИ ГИ ЗЕМАТ ВО ИМЕ НА СЕРВИС КЕ ТИ СТАВАТ И НОВ КОМПРЕСОР И ТОА ЦЕНАТА Е СМЕШНА АЛИ НЕКА ОСТАНЕ ТАЈНА КЕ ЈА КАЖАМ ДРУГПАТ ДА ВИДИМЕ ДАЛИ ИМА НЕКОЈ ШТО ЈА ЗНАЕ ИЛИ ПАК КЕ ПРАВИ СПИНОВИ
Е ТАА Е ЛОГИКАТА НА ГРЕЕ НА 100 КЛИМИ И СИТЕ КОМПРЕСОРИ ДА ИЗГОРАТ И ДА ГИ СМЕНАТ ПАК ИМ ОСТАНУВААТ ЕДЕН КУП ПАРИ НА СЕРВИСОТ -НЕ ВЕЛАМ ОТИ СЕ ЛОШИ ТУКУ САМО ПРЕТПОСТВКА.
-ИНАКУ ВО МОНТАЖАТА ТРОШОКОТ ЗА ПОЕДИНЕЦ САМ ДА СИ ЈА МОНТИРА Е ОКОЛУ 1600 СО ДРЖАЧИ И БАКАР СО ИЗОЛАЦИЈА И ТОА КУПЕНИ НА МАЛО ОД ПРОДАВНИЦА А СЕРВИСОТ ЗЕМА НА ГОЛЕМО И НИВНИОТ ТРОШОК Е 800 ДЕНАРИ
-ЈАС МОЈАТА САМ СИ ЈА МОНТИРАВ И ГАРАНЦИЈАТА МИ ВАЖИ ТОА Е И КАЈ ТОШИБА
Автоматски споено мислење:

Ti si definitivno Nr.1. manipulator. Samo objasni mu na svetov odnosno prosvetli so koj toj dokument ti sporeduvas deka e podobro. So katalogceto od kinezot tvoj. Pa taa tvoja galicka firma e drzavno pretprijatie odnosno KPK. Citaj.malku sto.znaci.toa i koi inovacii gi ima. Kako ke kaze partijata takva inovacija ke.pises. A se razbira deka ke bide br.1 proizvoditel vo cnina, kaj smee drugo da se kupi. Nego najdoa banglades pazari na.balkanov pa prodavaat obicen klima ured so tehnologija od pred 20 godini
АБЕ КАКВА ГАЛИЧКА КАКВИ БАКРАЧИ И КАКОВ БРОЈ ЕДЕН ДА АМА ПО ТРЕСЕЊЕ НА ЛАГИЕ НАВИСТИНА БРОЈ ЕДЕН
Автоматски споено мислење:

КАКО ПРВО ГРЕЕ ГИ ЗАПАЛИ ЛУГЕТО СО ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА НА ИЗДУВ 52 СТЕПЕНИ ПА И ПОВЕКЕ ДО 67-70 степени АКО ГО НАМАЛИШ ФАНОТ И ТОА Е ТОА ЗАТОА И ЈА КУПУВААТ ОТИ МИСЛАТ ДЕКА Е ПОДОБРА И ОТИ ДРУГИТЕ НЕ ГРЕАТ КАКО НЕА ИНАКУ ВИДЕТЕ ГО ВИДЕОТО ЗА ГРЕЕ АМБЕР ОД ИНТЕРНЕТ И ТОА ЗА 3,5 КОЈА ТРОШИ ФАНТАСТИЧНИ 2700 ВАТИ КОГА ЈА ПУШТИ НА 30 СТЕПЕНИ А КОЛКУ ТОА Е ДОБРО ЗА ПЛАСТИКАТА И ЗА ОТРОВОТ ШТО ГО СОДРЖИ ТОА Е СОСЕМА ДРУГО ПРАШАЊЕ ОТИ И ЗА НАЈДОБРАТА ПЛАСТИКА СЕ СМЕТА ОТИ И ТАА Е ОТРОВНА А ШТО ЛИ СЕ СЛУЧУВА НА ТОЛКУ ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ ПА ЗЕМЕТЕ И ФЛАША СО ВОДА И СТАВЕТЕ ЈА НА СОНЦЕ ВОДАТА Е ОТРОВ ЗОШТО НЕЛИ Е ТАА БПА ФРЕЕ ПЛАСТИКА ЗА ХРАНА И КАКО Е ОТРОВНА Е ТОА ТИ Е КАЈ ГРЕЕ СО ТАА ТЕМПЕРАТУРА
EVE GO LINKOT ZA GREE AMBER 3.5 KILOVATI
и видете колку троши 2700вати
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
@Robertoo neznam kako ne ti vlaga u toa tintarata deka so golemi bukvi ne se pisuva na forum, a deka imas i navivas za Teshiba jasno e od dva momenta....prvo sto si kaza deka sam si ja montiral Teshiba klimata i vtor moment sto si slusnal za profedori od Masincki...ti Masincki fakultet neznaes ni kade e nego ubavo te prasava tuks od koe selo si sto ja macis tastaturava da pisuva so golemi bukvi ko ke se iznerviras?
Za dobra nokj ....prijaven si za seljacarenje po tret put... arivader4i :)
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Koj nepratel casovi na forumov ke se cudi za COP i SCOP za klimi uste 10god...
Vo najava sledi deka ke ja razmrdame temava i navlezeme vo TabuTemata Toplinski Pumpi(TP) vozduh-voda...

Ke pocneme so osnovni pojmovi citanje Energetska na vozduh-voda TP, koi Eurovent podatoci ima za TP i kolku se merodavni za kraen korisnik, kako se odreduva energetska klasa na TP i dali taa klasa moze da se procita od Eurovent...
Posle ke ideme na vtoro nivo i prasanjeto kade ima podatoci koja TP kolku dava na -10 i zasto takvi podatoci nema na Eurovent, no ke baram podrska od site sto dobile vo evra ponudi za TP da kazat tocno koj model im e ponuden za kakov objekt m2/izolacija se raboti za da se vidi sto sve se nudi kaj nas i po koi ceni.
Искрено и до тебе...немој да не *ебеш дека не познаваш
Автоматски споено мислење:


Deka COP nema veza so SCOP ke go pokazam so prost primer so sporedba na najeftinata klima Vivax od 17.990 i Mitsubishi klima od 49.990 dvete 3.5ki.
I ova ne e eden izoliran slucaj slobodno pobarajte drugi , ke pokazam deka COPot na +7 ne e merilo deka klimata ke trosi pomalce ili ima povisoka energetska klasa od podatokot za COP...enrrgetskata e vrzana za SCOP

Za cudo i za vlakno ama sepak pogolem COP ima Vivaksot za pishljivi 17.9k
Vivax ACP-12CH35AULI R32 COP
3810/980=3.88 COP
Mitsubishi BT35VG COP
3600/930=3.87 COP
Sporedbata ovde

Da nebide samo edna sporedba za COP koja sporedba nisto nekazuva i dokazam deka toj podatok za k* ne go biva eve i sporedba na dve 5.5ki.... Tesla vs FTXFA klimi od 5.5kw kapacitet....vodi Teslata vo COP so cena od 35k vs Daikinot od 66.980den....mislam dovolno e za inzinjerive da povezbaat delenje
5230/1330=3.9 COP Tesla
6000/1620=3.7 COP Daikin

Besplatna obuka za profite od Masincki
Секако Ако кај Тесла се точни параметрите за просечна мокност оти такви фирми лажат за било што
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
@Robertoo neznam kako ne ti vlaga u toa tintarata deka so golemi bukvi ne se pisuva na forum, a deka imas i navivas za Teshiba jasno e od dva momenta....prvo sto si kaza deka sam si ja montiral Teshiba klimata i vtor moment sto si slusnal za profedori od Masincki...ti Masincki fakultet neznaes ni kade e nego ubavo te prasava tuks od koe selo si sto ja macis tastaturava da pisuva so golemi bukvi ko ke se iznerviras?
Za dobra nokj ....prijaven si za seljacarenje po tret put... arivader4i :)
Пак спинуваш каде сум рекол оти имам Тошиба јас ти реков оти кога купував тие дозволуваат сам да ја монтираш или било кој друг,а јас реков оти имам фуитсу и сам на монтирав и ми важи гаранцијата а за големи букви па не сум на правопис мислам оти ти си тој кој спинуваш и кажува баби и жаби и ги извртува сите работи како и оваа и не одговори ни на едно прашање а кога човек како тебе нема веќе што да каже почнува абе големи букви,запирка,и така натаму а тоа се вика К ...он
Автоматски споено мислење:

Копито едно нз видеото пишува и дека дава 7200 топлина, да не имаш видео за твојата од 70000 што неможе да дувне ни 40Ц ..не ми се обраќај последно ке ти биде
Каде е админ сеа
Автоматски споено мислење:

Копито едно нз видеото пишува и дека дава 7200 топлина, да не имаш видео за твојата од 70000 што неможе да дувне ни 40Ц ..не ми се обраќај последно ке ти биде
Ако козата лаже рогот не лаже така вели поговорката а ти се уште немаш перде и срам и упорно лажеш да не е ова клима или трактор штом троши толку Како лажеш нема граница кој е сеа од село кој навредува ти или јас а дојди да видиш дали мојата може да дувне 40см или не
Автоматски споено мислење:

Пак спинуваш каде сум рекол оти имам Тошиба јас ти реков оти кога купував тие дозволуваат сам да ја монтираш или било кој друг,а јас реков оти имам фуитсу и сам на монтирав и ми важи гаранцијата а за големи букви па не сум на правопис мислам оти ти си тој кој спинуваш и кажува баби и жаби и ги извртува сите работи како и оваа и не одговори ни на едно прашање а кога човек како тебе нема веќе што да каже почнува абе големи букви,запирка,и така натаму а тоа се вика К ...он
Автоматски споено мислење:


Каде е админ сеа
Автоматски споено мислење:


Ако козата лаже рогот не лаже така вели поговорката а ти се уште немаш перде и срам и упорно лажеш да не е ова клима или трактор штом троши толку Како лажеш нема граница кој е сеа од село кој навредува ти или јас а дојди да видиш дали мојата може да дувне 40см или не
Инаку со 2700 вати сметката ке биде како да имаш 24000бт па и затоа може да грее без изолација со таа струја руда ке стопиш
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.336
Поени од реакции
6.922
а тоа се вика К ...он
Автоматски споено мислење:


Каде е админ сеа
Што не пишеш фино Куртон место точкиве.......сеа админот ке дојде да те заметла сосе точките
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
ПОВТОРНО ТЕ ПОВИКУВАМ ДОКОЛКУ ИМАШ КРЕДИБИЛИТЕТ И ИНТЕГРИТЕТ БАРЕМ МАЛКУ А ЗА КОЈ ЈАС СЕ СОМНЕВАМ ОТИ ВООПШТО ГО ИМАШ ИЛИ ЗНЕШ ШТО ЗНАЧИ ТОА?ДА КАЖЕШ ДАЛИ ТИ И ОСТАНАТИТЕ СТЕ ПОПАМЕТНИ ОД ЕКСПЕРТИТЕ ПО ЕНЕРГЕТИКА НА МАШИНСКИ И ЕЛЕКТРО ФАКУЛТЕТОТ ОТИ СЕ БАРАШЕ COP А НЕ SCOP ИЛИ ДРЖАВАТА Е ЛУДА ПА ТАКА ФРЛА 10МИЛИОНИ ЕВРА
Автоматски споено мислење:

Што не пишеш фино Куртон место точкиве.......сеа админот ке дојде да те заметла сосе точките
да ама јас не се плачам како вас искључи го вие така правите и одма се лигавите админ со е оваа
Автоматски споено мислење:

еве и ново од gree амбер 3,5 килобати троши ко трактор од 700до 1200 на сат при догревање одржување на температура
па мојата 18000 помалку троши од оваа
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
ПОВТОРНО ЕВЕ ГО ПОЈАСНО GREE
- Entry-Level Series - Systems -НАЈНИСКАТА КЛАСА НА КЛИМИ НА TOSOT I GREE ГО COPOT КАТАСТРОФА.
-Mid-Level Series - Systems -СРЕДНАТА КЛАСА НА ГРЕЕ КАКО FAIRY,BORA

-High-Level Series - Systems -ПРЕМИУМ КЛАСАТА НА ГРЕЕ КАКО AMBER.HORDIK ВИДИ КОП КОЈА МИЗЕРИЈА КЛИМИ КОИ ЧИНАТ 3,5 50000 И 5,5 79000 А КОП КАТАСТРОФА ПА ОВАА ЛИ Е БРЕНД
-И НА КРАЈОТ U-CROW KOJ E GORDOST NA GREE
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

ОВАА Е ВИСТИНАТА ЗА GREE ГИ ПРОИЗВЕДУВА TOSOT ИСТО Е СЕ САМО ПОД ДРУГ БРЕНД ЗАРАДИ ПРОБИВАЊЕ НА ПАЗАР И ВИДЕТЕ ГО КОПОТ ИНАКУ ОВАА Е ОД
-TOSOTCOMFORT.COM
-GREE U-CROWN.UK
ЗАТОА И НЕКОИ СЕ ТРУДАТ ДА НИ КАЖУВААТ ОТИ COPOT НЕ Е БИТЕН И ГИ ИЗВРТУВААТ СИТЕ ЈАСНИ РАБОТИ И ПРАВАТ СПИНОВИ
Автоматски споено мислење:

СТРЕЛЕЦ ПА СЕА ЗАРЕМ ВРЕДИ ПРЕМИУМ КЛАСАТА НА ГРЕЕ АМБЕР КОЈА ОДИ ОД 50000 ПА НАГОРЕ ЗА ОВАА ЦЕНА ИЛИ U-CROWN ОД 6000 -КОЈА Е ПОСКАПА ПА ЗОШТО ДА КУПУВААТ ВАКА СКАПИ КЛИМИ А СО COP КАКО ВИВАКС
ЗНАЧИ VIVAX 3,5 ОД 19900 Е ПОДОБРА СПОРЕД ТЕБЕ
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.053
Поени од реакции
2.316
ПОВТОРНО ЕВЕ ГО ПОЈАСНО GREE
- Entry-Level Series - Systems -НАЈНИСКАТА КЛАСА НА КЛИМИ НА TOSOT I GREE ГО COPOT КАТАСТРОФА.
-Mid-Level Series - Systems -СРЕДНАТА КЛАСА НА ГРЕЕ КАКО FAIRY,BORA

-High-Level Series - Systems -ПРЕМИУМ КЛАСАТА НА ГРЕЕ КАКО AMBER.HORDIK ВИДИ КОП КОЈА МИЗЕРИЈА КЛИМИ КОИ ЧИНАТ 3,5 50000 И 5,5 79000 А КОП КАТАСТРОФА ПА ОВАА ЛИ Е БРЕНД
-И НА КРАЈОТ U-CROW KOJ E GORDOST NA GREE
Автоматски споено мислење:


Автоматски споено мислење:

ОВАА Е ВИСТИНАТА ЗА GREE ГИ ПРОИЗВЕДУВА TOSOT ИСТО Е СЕ САМО ПОД ДРУГ БРЕНД ЗАРАДИ ПРОБИВАЊЕ НА ПАЗАР И ВИДЕТЕ ГО КОПОТ ИНАКУ ОВАА Е ОД
-TOSOTCOMFORT.COM
-GREE U-CROWN.UK
ЗАТОА И НЕКОИ СЕ ТРУДАТ ДА НИ КАЖУВААТ ОТИ COPOT НЕ Е БИТЕН И ГИ ИЗВРТУВААТ СИТЕ ЈАСНИ РАБОТИ И ПРАВАТ СПИНОВИ
Автоматски споено мислење:

СТРЕЛЕЦ ПА СЕА ЗАРЕМ ВРЕДИ ПРЕМИУМ КЛАСАТА НА ГРЕЕ АМБЕР КОЈА ОДИ ОД 50000 ПА НАГОРЕ ЗА ОВАА ЦЕНА ИЛИ U-CROWN ОД 6000 -КОЈА Е ПОСКАПА ПА ЗОШТО ДА КУПУВААТ ВАКА СКАПИ КЛИМИ А СО COP КАКО ВИВАКС
ЗНАЧИ VIVAX 3,5 ОД 19900 Е ПОДОБРА СПОРЕД ТЕБЕ
Specifikaciite ne se na GREE, kakov manipulant.
Duri gi napravi otrovni klimite na Gree..... hahahaha.
Uzivaj si vo svojot svet.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Specifikaciite ne se na GREE, kakov manipulant.
Duri gi napravi otrovni klimite na Gree..... hahahaha.
Uzivaj si vo svojot svet.
Е на кого се на бабати .тоа се Tosot а ги произведува Грее и имаат исти спецификации со Грее но овде го кријат Copot Зошто? Е пријателе во Америка нема лажење како овде па види ги и параметрите на U Crown na британскиот сајт и ќе разбереш нешто
Инаку со кое право нарекуваш манипулант кога се си пишува горе Е ВИЕ СТЕ МАНИПУЛАНТИ КОИ СЕКОЈА ВИСТИНА ЈА ИЗВРТУВАТЕ И КАКО МРШОЈАДЦИ СЕ НАФРЛАТАЕ НА СЕКОГО
Автоматски споено мислење:

Specifikaciite ne se na GREE, kakov manipulant.
Duri gi napravi otrovni klimite na Gree..... hahahaha.
Uzivaj si vo svojot svet.
И тоа од тебе и стрелецот неба поголеми МАНИПУЛАНТИ оти вие продавате овде муда за бубрези вие сте дилери на Грее и кинески клими а јас немам врска со ништо и да ви се по.ишкам на Грее,Тошиба,фијутсу,даикин,вивакс
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Koj klimi imaat dobra modulacija? Oti gledam Gree i Midea na ladenje si se ok a na greenje pravat pali gasi kako on/off klima pa zatoa sakam da zemam nesto drugo, se raboti za prostor od 35m2 vo stan nema fasada i izolacija, ima pvc prozorci. Fala odnapred
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.053
Поени од реакции
2.316
Koj klimi imaat dobra modulacija? Oti gledam Gree i Midea na ladenje si se ok a na greenje pravat pali gasi kako on/off klima pa zatoa sakam da zemam nesto drugo, se raboti za prostor od 35m2 vo stan nema fasada i izolacija, ima pvc prozorci. Fala odnapred
Zemi si edna Mitsu LN, okolu 100'000 den so montaza.
Ke ti modulira na greenje, ama na 21C da ja drzis.
Razlikata vo cena ke ja nadoknadis do 2030 ili 2035.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Zemi si edna Mitsu LN, okolu 100'000 den so montaza.
Ke ti modulira na greenje, ama na 21C da ja drzis.
Razlikata vo cena ke ja nadoknadis do 2030 ili 2035.
Па и U-Crown со мантажа 80000 и одржување за десет години ке биде 110000 и ке плакаш струја на сметка како за трактор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom