Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 август 2018
Мислења
2.830
Поени од реакции
5.854
Море вртикапо не туку врти исти компресори имале кога овде се работи за превара од 2 ралични верзии на исто име за модел-реклама дека моделот е Даисекаи.
Ама едната е Light поефтината која има (доказ) поинакви ознаки на внатрешна/надворешна како што и спецификацијата кажува и тоа не е баш исто со климата од 99к па сеа спуштена на 73..
Можеш да ја вртиш колку сакаш ама секој слепец може да прочита и спореди дека Daisekai Light и SuperDaisekai не се исти, а разликите ги обележав со црвено.
Прегледај го приврзокот 278289
Па таман работа исти да се! Ја незнам и оваа лајт од кај испадна?! Даисекаи се знае кој ознаки ги носи ras-pavpg !
Автоматски споено мислење:

Па таман работа исти да се! Ја незнам и оваа лајт од кај испадна?! Даисекаи се знае кој ознаки ги носи ras-pavpg !
Уствари ти мислиш дека јас зборувам за даисекаи и таа лајт?! Ааа не! Стрикно за даисекаи ми беше муабетот.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.380
Поени од реакции
6.989
Море вртикапо не туку врти исти компресори имале кога овде се работи за превара од 2 ралични верзии на исто име за модел-реклама дека моделот е Даисекаи.
Ама едната е Light поефтината која има (доказ) поинакви ознаки на внатрешна/надворешна како што и спецификацијата кажува и тоа не е баш исто со климата од 99к па сеа спуштена на 73..
Можеш да ја вртиш колку сакаш ама секој слепец може да прочита и спореди дека Daisekai Light и SuperDaisekai не се исти, а разликите ги обележав со црвено.
Прегледај го приврзокот 278289
Tocno taka
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
641
Преваранти до Даска
Промо цена пуштена од тукашниве дилери на 2565 страна...со препорака да не се пропушта попустот ;)
И залепена преварантска реклама и за компресор кој не е двоен и иде без WiFi...АМа као сега е живо џабе од 99к на 73,5к спуштена кој неземе ке се заебе...баш кои преваранти
Прегледај го приврзокот 278283
Botce Galicko kolku ja sakas Toshiba toa cudo edno. Dusata ti place da ja imas ama nemas marza tamu pa jades g.... Iako se znae mnogu dobro kakov manipulant si i site te naucija. Ke ti sredam aj zdravje 2022 ili 2023 najkasno edna Dai (dali light ili dark ke si resis ti). Pa ke ja meris pa ke ja snimas pa posle ke ja miluvas pa ke ja falis pa ke si vikas sto e bre ova itn. itn..
 
Член од
29 август 2019
Мислења
958
Поени од реакции
2.434
Еве и каталог за Лајт верзијата на Дајсекај ....мајката немало twin све до 18ka Дајсекај :D (ама 18ка Дајсекај никогаш немало последната била 16 ) :)
Ох грефче пак се праиш на трипол....
Ем објаснуваш за Лајт Даисеикаи верзиите (јас до сега не ни знаев дека постојат) ем прикачуваш каталог во кој ги има излистано и Лајт Даисеикаи и Супер Даисеикаи во кој убаво се излистани:
- 6те величини за Лајт Даисеикаи (10, 13, 16, 18, 22, 24) од кои половината 10, 13 и 16 носат обични single-rotary а останатите појаките 18, 22 и 24 носат twin-rotary
- 3те величини за Супер Даисеикаи (10, 13, 16) од кои сите носат twin-rotary компресори, пошто се нели Супер ;)

И на крај викаш лажговци никогаш немало 18ка Даисеикаи
На што се не си спремен...

Промо цена пуштена од тукашниве дилери на 2565 страна...со препорака да не се пропушта попустот ;)
И залепена преварантска реклама и за компресор кој не е двоен и иде без WiFi...АМа као сега е живо џабе од 99к на 73,5к спуштена кој неземе ке се заебе...баш кои преваранти
Хаха ајдее.... и дилер за Тошиба ме направил..... а јас кутриот ја скапувам фалење мојата Мицубиши LN35.
Стрелче пријателче, не се сите од корист како тебе тука на форумот за да продаваат по секоја цена....
Некои од нас ова го правиме од чисто задоволство :P

btw. Да! Го споделив линкот од Aircon кај што Даисеикаито е као на попуст.... ама таму нема пишано дали е Супер или Лајт верзијата.
Јас не ни знаев дека постоела ете Лајт верзија.... по описон што им е ставен: двоен ротационен компресор, плазма филтер, јонизатор..... јас сеуште верувам дека е Супер верзијата на Даисеикаи... со некоја пристојна цена... а не како во Енергија каде им е напумпана до бесвес!
Се разбира, доколку некој планира да купува дефинитивно да праша и да се информира за точниот модел!!!
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
926
Поени од реакции
1.766
Ох грефче пак се праиш на трипол....
Ем објаснуваш за Лајт Даисеикаи верзиите (јас до сега не ни знаев дека постојат) ем прикачуваш каталог во кој ги има излистано и Лајт Даисеикаи и Супер Даисеикаи во кој убаво се излистани:
- 6те величини за Лајт Даисеикаи (10, 13, 16, 18, 22, 24) од кои половината 10, 13 и 16 носат обични single-rotary а останатите појаките 18, 22 и 24 носат twin-rotary
- 3те величини за Супер Даисеикаи (10, 13, 16) од кои сите носат twin-rotary компресори, пошто се нели Супер ;)

И на крај викаш лажговци никогаш немало 18ка Даисеикаи
На што се не си спремен...


Хаха ајдее.... и дилер за Тошиба ме направил..... а јас кутриот ја скапувам фалење мојата Мицубиши LN35.
Стрелче пријателче, не се сите од корист како тебе тука на форумот за да продаваат по секоја цена....
Некои од нас ова го правиме од чисто задоволство :P

btw. Да! Го споделив линкот од Aircon кај што Даисеикаито е као на попуст.... ама таму нема пишано дали е Супер или Лајт верзијата.
Јас не ни знаев дека постоела ете Лајт верзија.... по описон што им е ставен: двоен ротационен компресор, плазма филтер, јонизатор..... јас сеуште верувам дека е Супер верзијата на Даисеикаи... со некоја пристојна цена... а не како во Енергија каде им е напумпана до бесвес!
Се разбира, доколку некој планира да купува дефинитивно да праша и да се информира за точниот модел!!!
Ovie od Gre postignaa kontra efekt he he.
Mu napravija reklama na Toshibata,bez da sakkat.(zad dobar konj prasina se kreva)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.380
Поени од реакции
6.989
Ovie od Gre postignaa kontra efekt he he.
Mu napravija reklama na Toshibata,bez da sakkat.(zad dobar konj prasina se kreva)
Mislam deka ocilata treba da si gi zacistis i da posetis oftamolog pod hitno kontraefektno

Eve ti prevara-reklama za razlicni oznaki i ceni
Dali ova tebe ocilata ti gi gleda isto deka bilo i od 99k i vtorovo posle na popust zimi J*ja spusteno na popust na 73k ?

Lajt Dajsekai (za gjabe na popust) 73k
RAS-B13J2KVRG-E
RAS-13J2AVRG-E

I Nelajt Dajsekai za 99k
RAS-13PKVPG-E
RAS-13PAVPG-E

Mislis deka site ke ne maftate tuka deka ova e isto?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
926
Поени од реакции
1.766
Mislam deka ocilata treba da si gi zacistis i da posetis oftamolog pod hitno kontraefektno

Eve ti reklama za razlicni oznaki i ceni btw
Dali ova tebe ocilo ti se gleda ova isto bilo da e od 99k opa smaleno zimi J*ja na 70k ?

Lajt Dajsekai
RAS-B13J2KVRG-E
RAS-13J2AVRG-E

I Nelajt Dajsekai
RAS-13PKVPG-E
RAS-13PAVPG-E
E pa se e vo red de,so e tuka sporno,i so saka pisatelot da kazi, mene se uste ne mi e jasno.
Koj tuka laze,jas ne vidov laga,iskazi se,navistina ne mi e jasno,so sakas da dokazis.(samo nemoj pak avtogol da si dajs).
 
Член од
29 август 2019
Мислења
958
Поени од реакции
2.434
Ovie od Gre postignaa kontra efekt he he.
Mu napravija reklama na Toshibata,bez da sakkat.(zad dobar konj prasina se kreva)
Ова им беше обид да ја ругаат Тошиба Daiseikai оти е на попуст...
Изгледа слабо оди продажбата на Грее од тогаш, штом се навраќаат на пост од 30 Ноември.
Демек као Ligh верзијата била оваа што е на попуст... со single-rotary компресорче... и све било превара....
Ама не се сетија дека исто така секој слепец може да прочита дека нивниот Gree Soyal од 56.000 е исто така со single-rotary компресорче :)
Нема тука веќе фалби... ѕвер компресор, -30 нордик, нема веќе ќумбе!?
soyal.png

Ни two-stage ни twin-rotary..... само обично кинеско компресорче.....
Па и работен режим до -25 пишале хаха.... може греачот на тацна (ако го има и него воопшто) да топли и внатре на -25 ;)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.380
Поени од реакции
6.989
Прегледај го приврзокот 278296Прегледај го приврзокот 278295
Внатрешните се разликуваат горната е super долната light
Хахахах уште еден шиткач
Кои внатрешни бре трол...не ги ни гледам внатрешните....види надворешните како се разликуваат или не ти се чита тоа?
У Фулл Сајз за да научиш, раалични компресори има тука, лево во Лајт верзијата na Daisekai нема Twin тие се на десната страна кај што се плаќа 99к Sporedba Daisekai 1.jpg
 
Член од
29 август 2019
Мислења
958
Поени од реакции
2.434
Mislam deka ocilata treba da si gi zacistis i da posetis oftamolog pod hitno kontraefektno

Eve ti prevara-reklama za razlicni oznaki i ceni
Dali ova tebe ocilata ti gi gleda isto deka bilo i od 99k i vtorovo posle na popust zimi J*ja spusteno na popust na 73k ?

Lajt Dajsekai (za gjabe na popust) 73k
RAS-B13J2KVRG-E
RAS-13J2AVRG-E

I Nelajt Dajsekai za 99k
RAS-13PKVPG-E
RAS-13PAVPG-E

Mislis deka site ke ne maftate tuka deka ova e isto?
А ти од кај ги копираше овие ознакиве за Lajt Dajsekai?
Од интернет некаде? Докажуваш дека во светов некаде постои Lajt Dajsekai?


Или од сајтот на Аиркон каде што е на попуст Даисеикаито?
Еве јас пак таму шуркам-нуркам такви ознаки дека станува збор за Лајт верзијата не најдов!
Ајде објасни ми ако ги има некаде на сајтов, може сум ќорав и не ги гледам....
 
Член од
11 април 2018
Мислења
184
Поени од реакции
56
Bas me cudi slucajov tvoj.
Velis prosliot mesec si trosel po eto neka bidat po 17kw sekoj den.Mesecot bese topol.
Da stavime po COP - 3 , najminimalen za visoki temperaturi 17x3=51 kw.dnevno X 30 dena 1500 kw toplina.(mesecno)

Pa so 1.500kw toplina za eden mesec vo 20m2 i sator da bidi ke se ztopli,a ne pak kuka,vo takov topol mesec.
Znaci prasanje e dali ima i tolkav COP od 3,tvojata klima,so toa startuvane,palenje gasenje.A kade kade kolku e daleku od nekoj prosecen COP 5 na nekoja japonska klima,za takov period,na visoki temperaturi.
Zatoa go barame toj Eurovent sertifikat.
Koga ke ja stavis Toshibata odma ke ja vidis razlikata.
Vo kolkav prostor ke ja stavas Toshibata?
Во 40 м2, без изолација и без пвц стара дрвена дупла дограма,куќа,втор спрат.

Инаку долу приземје бетонски се зидовите Сметката дојде 3600 вкупно од кои претходно сме трошеле до 1600, а и според мерачот околу 400 кв беа потрошени на g-tech значи 1800-2000 ден грубо.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
926
Поени од реакции
1.766
Jas otvaram na strana 2565 ,mavam na linkott,mi izleguva vnatrsnata edinica na Super Daisekai 9.
Zatoa velam toj so saka da kupi super Daisekai 9,ke si gi proveri sifrite.Barem kaj Toshiba toa e ubavo regulirano.
Nema baba lazi trap ne lazi.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.380
Поени од реакции
6.989
Ова им беше обид да ја ругаат Тошиба Daiseikai оти е на попуст...
Изгледа слабо оди продажбата на Грее од тогаш, штом се навраќаат на пост од 30 Ноември.
Демек као Ligh верзијата била оваа што е на попуст... со single-rotary компресорче... и све било превара....
Ама не се сетија дека исто така секој слепец може да прочита дека нивниот Gree Soyal од 56.000 е исто така со single-rotary компресорче :)
Нема тука веќе фалби... ѕвер компресор, -30 нордик, нема веќе ќумбе!?
Прегледај го приврзокот 278297

Ни two-stage ни twin-rotary..... само обично кинеско компресорче.....
Па и работен режим до -25 пишале хаха.... може греачот на тацна (ако го има и него воопшто) да топли и внатре на -25 ;)
А што не ти е јасно...
Како тоа една Тошиба премина од Твин на Сингл кога прејде од Р410 на Р32?
Mочко еден си чул дека некои клапчовци се ругале на моите постови околу магнетите и ти ко папагал се напали...па Rare Earth Magnet си го заокружил хахахах

Ај да те видам сеа мочко еден
Сузуми на Р410А колку магнети имава од туа ретките или како ги викааат кај тебе рурови магнети и беа Twin а?

И сеа новите Suzumki на R32 ama bez Twin Singlici kolku magnetcinja im turile?

Kaj pisue toa znaes ?
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
Хахахах уште еден шиткач
Кои внатрешни бре трол...не ги ни гледам внатрешните....види надворешните како се разликуваат или не ти се чита тоа?
У Фулл Сајз за да научиш, раалични компресори, различни тежини на НАДВОРЕШНА
Прегледај го приврзокот 278299
Абе трол на форумов како што знаеме само ти си шиткач така да не се опуштај многу со вреѓање.втор пат пробуваш да ме извреѓаш.те разбирам дека продавачка си и имаш корист ама по дома вреѓај си.очигледно некој на форумов ти допушта многу.што викаш еден броадлинк да ставам на ucrown и да го направам public да гледаме тука сите колку и како троши по 1700-1800 и неспушта под 1200?ти се собраа многу со Даисекаи на форумов?па сега пробуваш да наметнеш муабет дека аиркон профава light?не му треба на народ мн мн броеви и ознаки да чита доволно е да изгугла и да види дека визуелно дека различни се.а аиркон на слика го има ставено superdaisekai
 

Kajgana Shop

На врв Bottom