Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Ah bre pusto makedonce vrti suci sve isto da mu umre kozata na komsijata,mojava klima e najdobra podobra nema,abe ne gabe starite rekle kolku pari tolku muzika.
Автоматски споено мислење:

Greenje so eden klima ured na povise prostori i pogolema kvadratura greenjeto i komforot e ednakov na nula.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Ah bre pusto makedonce vrti suci sve isto da mu umre kozata na komsijata,mojava klima e najdobra podobra nema,abe ne gabe starite rekle kolku pari tolku muzika.
Автоматски споено мислење:

Greenje so eden klima ured na povise prostori i pogolema kvadratura greenjeto i komforot e ednakov na nula.

Komforot e super 24 stepena vo dnevna so 21 vo detskite tamo decata si igraat i temperaturata e dobra. Gledam ti so dve pa nemozes da postignes temperatura pa pak zatvaras vrata .
 

Attachments

Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Многу бараш. Мене еден бот за U Crown 12 ми понуди толку. 2 месеци користена. :(
[/Q.
Брат од кај ги најде копот
од 4.5 кога тоа може да биде на 16степени инаку на овие температури нема шанси кои навечер одат 2-4степени
Автоматски споено мислење:

Ехх тоа е. За ум да ми е. Понатаму, подалеку од ова кинеско ѓубре. Жалосно е само колку луѓе паднаа на прикаските за 50кг надворешна единица, 1,3 кг фреон и останати глупости.
Иначе добро е што признаваш дека Грее воопшто не е економична во неизолирани простории. Бар луѓето да знаат воопшто да не сметаат на Грее. За наша среќа има други брендови кои и во вакви случаи што се 90% од населението можат економично да загреат.
Е па баш што точно знаат со кого си имаат работа ме прашуваат за совет, и се благодарни што не се прелажани попари-окуби шиткачи.


Јас сум запознат со табелата. Кога ја земав 5,5 за 42м2 детално ја разгледав табелата за Сузуми Плус 18ка. Мене во тој момент а и сега ми изгледа очајна. Пример на -10 номинално дава 3,27KW а максимално 3,46KW. За разлика од неа СФ50 дава 4,2KW. Скоро 30% повеќе во однос на Сузумито. На крајот и цената беше иста. Е сега мислам дека новите модели се малку подобрени а и цената кај дилерите е малку корегирана.
Па која клима на неизолиран простор е Економична
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
GT1 se raboti za toshiba daisekai 9 so twin,inace najnisko sto sum ja videl da raboti e 150w a najvisoko 2275,prosek vo 31m2 e negde okolu 500 do 600w no imam pisano podesena e na 24 ili 25 i moze da se namali toj prosek so namaluvanje na zadadena temp.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Абе убаво велам ја се собрало Шутото И Ругатити и само се препиреаат -натпреваруваат со тресење замени.
1.Како прво мојата клима или од графиконот има Коп 5.9 ?Па како бе кога највисокиот Коп 4.5 .Да не е твојата некоја од Марс или ти не разбираш па ги толкуваше погрешно параметрите.
2.Колку троши твојата клима како може да се спореди кога квадратурата не е меродавна има уште милион фактори и тоа е најглупавата препирка за сеирџии -или греам 80м со отворени врати.
3.Брендот си го плаќал абе се слушате ли по зборувате,само копот ли е па копот јас сите е горе долу ист со разлика во 500 во сметка а за квалитетот на материјалите па и пластиката оти има и отровни пластики,и сеа Тошиба се прави во Мидеа па што квалитетот е друг и со други материјали оти Тошиба тоа може да го продаде ама Мидеа не.
4.Тест за Сурковци,Куртони,и Разни Ментол Бонбони: Земете една Бурмашина ,или брусалка на Метабо,Девалт,од 7000-10000 и некоја од 1000-3000 и ке ја видите разликата кога ке работите и колку ке траат.Па тогаш зборувајте оти брендот се плаќа ако и ова не го разбирате онда сте слепи и глуви
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
GT1 se raboti za toshiba daisekai 9 so twin,inace najnisko sto sum ja videl da raboti e 150w a najvisoko 2275,prosek vo 31m2 e negde okolu 500 do 600w no imam pisano podesena e na 24 ili 25 i moze da se namali toj prosek so namaluvanje na zadadena temp.
Nemase ti montirano 16ka suzumi?
Ti go smena fh so daisekai?
Oti tuka imase taka pisano
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
GT1 se raboti za toshiba daisekai 9 so twin,inace najnisko sto sum ja videl da raboti e 150w a najvisoko 2275,prosek vo 31m2 e negde okolu 500 do 600w no imam pisano podesena e na 24 ili 25 i moze da se namali toj prosek so namaluvanje na zadadena temp.
Добро и што ако работи со 150вати по коп од 3.5 на оваа време ке добиеш 510вати и со тоа не може да ја одржува долгорочно температурата во 30м тоа не значи оти има Коп од 8 и оти 150вати по 8 ке биде околу 950вати тоа значи оти се работи за моментално мала потрошувачка а потоа ке скокне на 300 вати по копот горе за да може да ја одржува тем.во 30к
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Добро и што ако работи со 150вати по коп од 3.5 на оваа време ке добиеш 510вати и со тоа не може да ја одржува долгорочно температурата во 30м тоа не значи оти има Коп од 8 и оти 150вати по 8 ке биде околу 950вати тоа значи оти се работи за моментално мала потрошувачка а потоа ке скокне на 300 вати по копот горе за да може да ја одржува тем.во 30к
Copot mene ne mi e biten.
Nema.vrska.minimumot e biten vo soba od 15m2 a vo 30m2 i 600w da ima minimum ne e problem.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Прегледај го приврзокот 278023
Прегледај го приврзокот 278024

Пред неколку страници имаше некои натегања за тоа дека со јапонска клима неможиш да следиш амбиентална температура немаш Ifeel, не биле прецизни ао темератирата имале само диоди и слично. Тогаш ги направив сликиве ама неможев да ги прикачам па еве сега.

На првата слика термометарот е поставен на 1.5м од климата и на 45см од под (на масичката во дневна).
На втората слика термометарот е поставен на 7.5м од климата и на нешто повеќе од 80см од подот (на трпезариската маса).
Лептирите се наместени хоризонтално.
Според мене климата што ја имам е доста прецизна во зададената температура и сум презадоволен.
Е сега кој сака да верува во сликите добро, кој не, можи да си мисли дека се монтажа и да продолжи да си се нервира, да вади сензори и да се прашува како неговата клима со толку фабрички мерачи и покажувачи никако да ја нагоди температурата. Искрено мислам дека се многу се засиливте што почнавте да ги споредувате со јапонски, па уште да ги правите дека се подобри.
Намести ги перките да дуваат долу, ќе добиеш подобро мешање на воздух затоа што ладниот се задржува долу и со високо кренати перки помалку се меша. Ќе добиеш уште порамномерни температури и поефикасна работа на клима.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Заборавив
5.Мојата направи еден дефрост абе ај бркајте работа на ваква магла и влажно време наутро и навечер еден дефрост кого лажете или не гледате или саката и природните закони
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Tocno e imav suzumi montirano,no ne mi se bendusuvase rabotata na nadvoresnata edinica po sto bese odma alarmirano vo energija itn,na moe baranje so doplata bese zameneta so daisekai.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom