Најекономично греење (затоплување)

D

Deleted member 95595

Гостин
Кај мене WN35ките по дифолт си газат со дефрост на секои 50 минути кога ќе падне под 6 степени температурата. По 3 и нешто минути се. Како што ќе заладува, дефростите ќе се подолги. ФХ35ката секако е далеку подобра од WN па дефрости прави ептен помалку, можеби еден-два на ден.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Daikin ftxf50, seuste ne pocnal so DF (od 09 do posle 24h sum kaj klimata i ne sum primetila da pravi df), mozebi nemame i tolku magla vo KU

a voda mnogu kape denovive
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Ima li nekoj sto kupil parapetna od gree da spodeli iskustvo, a i od haier moze ako ima nekoj...
Јас користам од годинава Мулти-сплит GREE GWHD(21)NK6LO, на неа има поврзано парапетна , сега за сега презадоволен од начинот на работа, од досегашна потрошувачка и најбитното за мене многу многу комфорно. За греење ти препорачувам парапетна, поскапи се малце али вреди дефинитивно.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Daikin ftxf50, seuste ne pocnal so DF (od 09 do posle 24h sum kaj klimata i ne sum primetila da pravi df), mozebi nemame i tolku magla vo KU

a voda mnogu kape denovive
Истата клима, истиот одговор. Се уште нема дефрости но да напоменам дека сум од Гевгелија и температурата е повисока.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Екипа.Имам клими наместено на 2 спрата ама згрешив и ставив од поевтините.Дали има можност да ги сменам само единиците и цевките да останат исти или морам се да менувам пак??Да не кршам гипс картонот што ми е направен.Сакам да ги сменам и да ставам инвертер и да не ги мислам повеќе.Да ставам дуал сплит како ги викаат тие појма немам.Со еден мотор надвор и внатре на секој спрат различни единици.околу 60м2 спрат ми е.Спрема вас што би било најдобра опција??
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
Ја се извинувам ако некој се пронашол во горе наведениот текст но јас за тоа не сум виновен оти добив само таков впечаток од целава дискусија.
Оти Сурковциве сакаат со клима од 5.5киловати да греат 60м2 и на 2 фан да троши 200-300w па ве прашувам како е можно,и зошто не е можно и зошто си прави некој екскурзија на мозок,па ве молам вака логички да ми објасните,и ке ве молам да ми се објасни колку е нормална температура за по дома да седам и да читам некоја книга ама не да правам склекови за да се загреам
Автоматски споено мислење:

Оти јас сум нов и не ги разбирам Работиве а овде се некои Експерти па би сакал да поставам понатака и други прашања
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
На 5 степени ваков мраз??? Даикин сенсира, купен оваа година. Течеше на сите страни од надворешната единица. Што може да е?
20201220_155926.jpg
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Ја се извинувам ако некој се пронашол во горе наведениот текст но јас за тоа не сум виновен оти добив само таков впечаток од целава дискусија.
Оти Сурковциве сакаат со клима од 5.5киловати да греат 60м2 и на 2 фан да троши 200-300w па ве прашувам како е можно,и зошто не е можно и зошто си прави некој екскурзија на мозок,па ве молам вака логички да ми објасните,и ке ве молам да ми се објасни колку е нормална температура за по дома да седам и да читам некоја книга ама не да правам склекови за да се загреам
Автоматски споено мислење:

Оти јас сум нов и не ги разбирам Работиве а овде се некои Експерти па би сакал да поставам понатака и други прашања
Ete izgleda e mozhno da greesh, na primer tuka 50m2 so 5 kw inverter na taa potrosuvacka vo 24 c postavena i toa vo silent mode celo vreme... samo prostorot treba da ti e dobro izoliran..
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
На 5 степени ваков мраз??? Даикин сенсира, купен оваа година. Течеше на сите страни од надворешната единица. Што може да е?
Прегледај го приврзокот 277685
druze izvadigo(luleto) od dolu crevoto vodata da istekuva slobodno bidejki koga vrti ventilatorot ,iako e nad 0 ja mrzne vodata pa koga ke pravi d,f ke imas problemi... ke preliva voda od site strani ...
za trajno resenie ti treba tacna, kako ovaa na slika ili slicna...
 

Attachments

Член од
2 декември 2020
Мислења
54
Поени од реакции
38
Vnimavajte od Energija moze imaat kvaliteten proizvod ama usluga imaat 0(nula). Mozebi i drugi zastapnici za brendovi ne se poarni ama jas imav iskustvo so niv. Imav kupeno od kaj niv klima i mi pojavi korozija na nadvoresna edinica na izmenuvacot. Gi viknav dosle ,ne sum bil doma izmerile pritisok vo cevki ja pustile klimata dali raboti i si zaminale. Mi se javi covekot sto bil i mi vika deka se e ok. Na moe prasanje od kaj e korozijata.... mi odgovara od nekoj straf. Bez nikakov dokaz. Im vikam deka tolku korozija oo cel izmenuvac nemoze da e od eden straf , a i kupiv nova klima a ne polovna pa da mi korodira uste ne upotrebena . Im rekov sakam nova nadvoresna koja nema da korodira ,me ubeduvaa nesto treto(zaboraviv sto) i mi vikaat gree li? Vikam da .... ako ima nesto tuka sme
Toa e odnost sto go imaat
Taka da moze imaat ok proizvod ama ni malku dobar odnos so kupuvaci
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
druze izvadigo(luleto) od dolu crevoto vodata da istekuva slobodno bidejki koga vrti ventilatorot ,iako e nad 0 ja mrzne vodata pa koga ke pravi d,f ke imas problemi... ke preliva voda od site strani ...
za trajno resenie ti treba tacna, kako ovaa na slika ili slicna...
Ubava tacna si nasol, stom e bela znaci e so plastificiran lim sto so godini ke trae. Ako limot ne e plastificiran tesko da izdrzi 2-3 sezoni.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Ubava tacna si nasol, stom e bela znaci e so plastificiran lim sto so godini ke trae. Ako limot ne e plastificiran tesko da izdrzi 2-3 sezoni.
Taka e odlicna e tacnata!,gi nemam lanskite maki so odvodot resen e problemot,preporaka site sto imaat vakov problem a nemaat moznost so izvadeno lule dolu da raboti da si namestat tacna i odvodot kaj sto mozat da go prenasocat ne da teci po terasi/ulici/komsii itn..
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Екипа.Имам клими наместено на 2 спрата ама згрешив и ставив од поевтините.Дали има можност да ги сменам само единиците и цевките да останат исти или морам се да менувам пак??Да не кршам гипс картонот што ми е направен.Сакам да ги сменам и да ставам инвертер и да не ги мислам повеќе.Да ставам дуал сплит како ги викаат тие појма немам.Со еден мотор надвор и внатре на секој спрат различни единици.околу 60м2 спрат ми е.Спрема вас што би било најдобра опција??
ако новите клими што планираш да ги купиш би користеле исти цевки нема потреба да ги менуваш цевките

треба да си провериш кое ''Фи'' дебелина на цевка ќе имаат новите,спореди си ги
Автоматски споено мислење:

Ја се извинувам ако некој се пронашол во горе наведениот текст но јас за тоа не сум виновен оти добив само таков впечаток од целава дискусија.
Оти Сурковциве сакаат со клима од 5.5киловати да греат 60м2 и на 2 фан да троши 200-300w па ве прашувам како е можно,и зошто не е можно и зошто си прави некој екскурзија на мозок,па ве молам вака логички да ми објасните,и ке ве молам да ми се објасни колку е нормална температура за по дома да седам и да читам некоја книга ама не да правам склекови за да се загреам
Автоматски споено мислење:

Оти јас сум нов и не ги разбирам Работиве а овде се некои Експерти па би сакал да поставам понатака и други прашања
по дома можеш да седиш на температура се додека не ти се запоти гзот.
по тоа ќе знаеш дека за тебе таа е нормална температура.
потоа ќе намалиш 1 степен на даљинското и читај буре весник :)

не играј курот со сите членови
Автоматски споено мислење:

Не фрлај сол на рана
бидете среќни на горење бидејќи има сервис и делови.
мислам дека и за беко се наоѓаат делови за другите многу тешко.

купете било кој уред за бела техника и недај боже да ви се расипе.
нема резервен дел никој увозник на лагер.
ова ви го кажувам најодговорно.
треба да чекате со денови.
немаат ни овластен сервис,овластен мислам да се обучени за поправка и одржување на уредите,за конкретно бренд
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom