Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
ne se razbravme dobro ....ne sakav da mesam freon , nego da stavam nadvoresna edinica sto raboti na R410a i vnatresna sto raboti na R407c ...normalno komresorot ke se polni so R410a
Odlično ti odgovoril. Sistemite polneti so R407 i R22 rabotat na max pritisok od 25Bara, a sistemite so R410a i R32 na 45Bara. Vaka kako sto sakaš ti ne može da go izdrži pritisokot vnatrešnata edinica. Pokraj ova ako se raboti za inverter na nadv. edinica i ON/OFF na vnatrešnata pak ne će može.
Inače samo koga bi bile dvete edinici ON/OFF i ako se dvete na ist gas ili da se so različen no da se stavi prema onaa sto drži pomal pritisok može da se kombinira.
Vo tvojot slučaj ako i nadv. edinica ne e inverter togaš će može da se kombinita bez problem, no moraš da staviš R407 ili R22. Mošeš duri i R22, pa i podobro će gree so R22, a i polesno e za održuvanje pri puštanje na gas od sistemot bidejći R22, kako i R32 e sostaven samo od eden gas, dodeka drugive dva R407 i R410 se kombinacija od 3 gasa i ako dojde do nadopolnuvanje mora da se menuva celiot gas poradi toa što pri propuštanje na sistemot ne izleguva pod ednakvo od site tri komponenti i se poremetuva nivniot soodnos.
Malce poiskusen monter bez problem može da sostavi dve ON/OFF edinici od različni proizvoditeli so toa što treba dvete da se so ista snaga i na poniskiot pritisok, pod uslov dvete da se ispravni.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Климата е 4 месеци, во август е монтирана. Тоа оштетувањата е пошто ја носеа на сервис да и мењаат компресор и кога ми ја вратија ваква им викам што е ова ми рекоа "е добро де малку е удрена при транспорт :)"
Еве на ЛИНКОВ уште видеа и слики и ме убедуваат двајца сервисери и овие од горење дека ова е нормално работење :)
Ова не се нормални звуци брат, нека не се преправет. Јави се, кажи им дека им е последно предупредување пред да ги пријавиш и дека имаат 72 часа рок да си ја земат назад климата и да ти дадат исправна единица.
 
Член од
28 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
1
Знаеме дека Горење прават катастрофа машини за перење алишта кои се расипуваат често, ама не знаевме дека прават и катастрофа клими :)
Не фрлај сол на рана
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Климата е 4 месеци, во август е монтирана. Тоа оштетувањата е пошто ја носеа на сервис да и мењаат компресор и кога ми ја вратија ваква им викам што е ова ми рекоа "е добро де малку е удрена при транспорт :)"
Еве на ЛИНКОВ уште видеа и слики и ме убедуваат двајца сервисери и овие од горење дека ова е нормално работење :)
Voopsto ne e normalen zvukov ,i se prasuvam zosto nema nikakva zastitna mreza ,izvadena ili voopsto nemase ?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
28 декември 2014
Мислења
16
Поени од реакции
1
Voopsto ne e normalen zvukov ,i se prasuvam zosto nema nikakva zastitna mreza ,izvadena ili voopsto nemase ?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Каква заштитна мрежа? (дудук сум не прашувај :) ) ама немаше ништо ваква беше уште кога ја монтираа освен тоа што е излупана при транспорт од кај сервисерите.
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
19
Поени од реакции
74
Odlično ti odgovoril. Sistemite polneti so R407 i R22 rabotat na max pritisok od 25Bara, a sistemite so R410a i R32 na 45Bara. Vaka kako sto sakaš ti ne može da go izdrži pritisokot vnatrešnata edinica. Pokraj ova ako se raboti za inverter na nadv. edinica i ON/OFF na vnatrešnata pak ne će može.
Inače samo koga bi bile dvete edinici ON/OFF i ako se dvete na ist gas ili da se so različen no da se stavi prema onaa sto drži pomal pritisok može da se kombinira.
Vo tvojot slučaj ako i nadv. edinica ne e inverter togaš će može da se kombinita bez problem, no moraš da staviš R407 ili R22. Mošeš duri i R22, pa i podobro će gree so R22, a i polesno e za održuvanje pri puštanje na gas od sistemot bidejći R22, kako i R32 e sostaven samo od eden gas, dodeka drugive dva R407 i R410 se kombinacija od 3 gasa i ako dojde do nadopolnuvanje mora da se menuva celiot gas poradi toa što pri propuštanje na sistemot ne izleguva pod ednakvo od site tri komponenti i se poremetuva nivniot soodnos.
Malce poiskusen monter bez problem može da sostavi dve ON/OFF edinici od različni proizvoditeli so toa što treba dvete da se so ista snaga i na poniskiot pritisok, pod uslov dvete da se ispravni.


blagodaram na odgovorot ,...znaci iako kompresorot e namenet za R410 po vase ke treba da se polni so R407 ili so R22 ?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
blagodaram na odgovorot ,...znaci iako kompresorot e namenet za R410 po vase ke treba da se polni so R407 ili so R22 ?
Ajde poinaku.
1.Kombiniranje može samo ON/OFF edinici.
2. Vnatrešnata i nadvorešnata edinica ako se za so R410 gas togaš mora da odi R410 gas.
3. Ako vn. edinica e na R407 ili R22, nadv. može da bide bilo koja na bilo koj gas, bidejći matičnata ploča e programirana za ponizok pritisok i nema da smeta ako nadvorešnata e dimenzionirana za povisok pritisok. Obratno ne odi bidejći će dojde do havarija ili mnogu slabo će gree i ladi.
Vo tvojot slučaj bidejći vn. edinica kaj što e procesorot e za R407 gas, ako mu staviš R410 gas procesorot će go tretira gasot kako R407 i će komanduva stvaranje na ponizok pritisok, točkite na vrienje i isparuvanje na freonot će bidat pogrešno zadadeni i klimata mnogu lošo će raboti.
Zatoa napolnija so R407 ili R22 ako sakaš da ti raboti.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Како бе уште не ви прават дефрост, јас 2 недели веќе скоро секој ден истурам вода од под Хансол-от.... па со сигурност можам да кажам дека прави дефрости...
hansol1.jpg hansol2.jpg

Од средата веќе монтирана тацната под Хансол-от ама дур денес купив дебело црево за одвод од тацна па утре ќе се намести и ќе ја тргнам количката хахах што убаво ми се најде ама ми здосади да ја празнам секој ден....

Мицу-то ми е над одводот од олукот зад куќа па само гледам дали е водено наоколу....
Ама за него можам да забележам од графиконите особено ноќе кога е пуштен на макс фан. Еве за последни 48 часа од Мицу LN35
grafana48h-ln-day8-9.png

Мислам дека може и за Хансол-от ама потешко кај него пошто знае да работи и он-офф
Еве за последни 48 часа од Грее Хансол 12, не знам дали поради тоа што сега веќе 2 дена е на Ауто фан или пошто залади овие денови па почна повеќе да модулира.
grafana48h-hansol-day8-9.png

Еве ги и двете во еден графикон за подобра споредба
grafana48h-day8-9.png
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.161
Поени од реакции
3.549
Како бе уште не ви прават дефрост, јас 2 недели веќе скоро секој ден истурам вода од под Хансол-от.... па со сигурност можам да кажам дека прави дефрости...
Прегледај го приврзокот 277580 Прегледај го приврзокот 277579

Од средата веќе монтирана тацната под Хансол-от ама дур денес купив дебело црево за одвод од тацна па утре ќе се намести и ќе ја тргнам количката хахах што убаво ми се најде ама ми здосади да ја празнам секој ден....

Мицу-то ми е над одводот од олукот зад куќа па само гледам дали е водено наоколу....
Ама за него можам да забележам од графиконите особено ноќе кога е пуштен на макс фан. Еве за последни 48 часа од Мицу LN35
Прегледај го приврзокот 277582

Мислам дека може и за Хансол-от ама потешко кај него пошто знае да работи и он-офф
Еве за последни 48 часа од Грее Хансол 12, не знам дали поради тоа што сега веќе 2 дена е на Ауто фан или пошто залади овие денови па почна повеќе да модулира.
Прегледај го приврзокот 277581

Еве ги и двете во еден графикон за подобра споредба
Прегледај го приврзокот 277583
Ova e 101%sigurno deka e 2ri df,inaku denovive odvodot postojano si teci,kojsto mie napraven so tacna(onosno na 2te klimi go srediv odvodot uste na krajot na septemvri) i golemo crevo koj vodi vo joluk.
 

Attachments

Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Како бе уште не ви прават дефрост, јас 2 недели веќе скоро секој ден истурам вода од под Хансол-от.... па со сигурност можам да кажам дека прави дефрости...
Прегледај го приврзокот 277580 Прегледај го приврзокот 277579

Од средата веќе монтирана тацната под Хансол-от ама дур денес купив дебело црево за одвод од тацна па утре ќе се намести и ќе ја тргнам количката хахах што убаво ми се најде ама ми здосади да ја празнам секој ден....

Мицу-то ми е над одводот од олукот зад куќа па само гледам дали е водено наоколу....
Ама за него можам да забележам од графиконите особено ноќе кога е пуштен на макс фан. Еве за последни 48 часа од Мицу LN35
Прегледај го приврзокот 277582

Мислам дека може и за Хансол-от ама потешко кај него пошто знае да работи и он-офф
Еве за последни 48 часа од Грее Хансол 12, не знам дали поради тоа што сега веќе 2 дена е на Ауто фан или пошто залади овие денови па почна повеќе да модулира.
Прегледај го приврзокот 277581

Еве ги и двете во еден графикон за подобра споредба
Прегледај го приврзокот 277583
mitsubishi ln 35 postaven vo 37 kvadrati ovie 24 casa 6 defrosti . i 3kw povisoka potroduvacka vo sporedba so minatite denovi. zadadena temperatura 26 stepeni
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Како бе уште не ви прават дефрост, јас 2 недели веќе скоро секој ден истурам вода од под Хансол-от.... па со сигурност можам да кажам дека прави дефрости...
Прегледај го приврзокот 277580 Прегледај го приврзокот 277579

Од средата веќе монтирана тацната под Хансол-от ама дур денес купив дебело црево за одвод од тацна па утре ќе се намести и ќе ја тргнам количката хахах што убаво ми се најде ама ми здосади да ја празнам секој ден....

Мицу-то ми е над одводот од олукот зад куќа па само гледам дали е водено наоколу....
Ама за него можам да забележам од графиконите особено ноќе кога е пуштен на макс фан. Еве за последни 48 часа од Мицу LN35
Прегледај го приврзокот 277582

Мислам дека може и за Хансол-от ама потешко кај него пошто знае да работи и он-офф
Еве за последни 48 часа од Грее Хансол 12, не знам дали поради тоа што сега веќе 2 дена е на Ауто фан или пошто залади овие денови па почна повеќе да модулира.
Прегледај го приврзокот 277581

Еве ги и двете во еден графикон за подобра споредба
Прегледај го приврзокот 277583

Nadvoresnata edinica ti e mnogu gadan a na mnogu ednostaven nacin ke ja iscistis, Zemiedna meka cetka za kola pranje i so skamovica gore dole ke izleze ke svetne ke bide kako nova imas voda od defrostite tamo posle ke ja isplavuvas cetkata, jas ednas godisno taka e cistam i sega izgleda kako nova. Ne e licno za gladanje druze a tacnata ti e mnogu dobra jas nemam takvi tacni bidejki kapka voda ne kapnuva od mojava a i defrosti retko da prave dosega ova zimo ne sam e primetil.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Nadvoresnata edinica ti e mnogu gadan a na mnogu ednostaven nacin ke ja iscistis, Zemiedna meka cetka za kola pranje i so skamovica gore dole ke izleze ke svetne ke bide kako nova imas voda od defrostite tamo posle ke ja isplavuvas cetkata, jas ednas godisno taka e cistam i sega izgleda kako nova. Ne e licno za gladanje druze a tacnata ti e mnogu dobra jas nemam takvi tacni bidejki kapka voda ne kapnuva od mojava a i defrosti retko da prave dosega ova zimo ne sam e primetil.
Уште не фатиле маглите, не знаеш каков е воздухот во Прилеп кога ќе фатат маглите... допрва има да се изгнаси надворешната единица :)
Ај утре секако ќе се маткам да го местам цревото за одвор, може ќе и удрам и една четка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom