Најекономично греење (затоплување)

Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.346
Долго време немам споделено нешто на групава, па еве да споделам сметка за струја за период 03.11 до 06.12. 5500 денари сметка за струја, од нив 3600 денари за греење израчунав. Од трите клими шо ги имам, на таа во спалната ставив мерач и просекот и е 355W,da zememe deka na dvete klimi vo dnevnata im e neshto ponizok prosekot, nakaj 320/330W matematikata e taa. Ок си е. Можеби и ешто помалку од овие 3600 да ми отишле на греење, ама ете, не може многу подолу да е.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
664
Поени од реакции
134
За 30 денови греење со климата (до вечерва) вкупна сметка за струја 3900 денари. 37м2 затоплувам, 2 соби и една кујна. Последната сметка за струја без клима ми беше 1800 ден, што значи околу 2100 денари одат за климата. Поточно ќе знам кога ке ставам мерач. Бидејќи немам мерач, одлучив да експериментирам. Климата работи на 100% капацитет, преку ден поставена на 25 степени на 7 брзина, преку ноќ на 21 степен на 5 брзина (доколку ги сметаме и двете ауто фан почетни брзини). Искрено задоволен сум од греењето и сметката за истото. Но да бидам искрен има голем простор за намалување на сметките, бидејќи кажав и претходно немам надворешна изолација, и ако се земи фактот дека терасата која ја преградив и ја споив со дневната, на истата ставив три метални столбови на надворешниот ѕид. Тие метални столбови кои се неизолирани ни од внатре ни од надвор влечат ладно и влага поприлично многу. За оваа зима не стасав да ставам изолација ама на пролет ќе ја завршам таа работа. Е сега кога ќе го земам предвид тој факт, мислам дека воопшто не е голема потрошената струја. Најважно ми е да сум стоплен, а да не плаќам премногу за тоа. Ќе видиме како ќе биди остатокот од зимава.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
196
Поени од реакции
324
Da spodelam potrosuvakcka od dvete klimi za 37 dena vkupno 760kw,dvete klimi rabotat non stop so toa sto navecer se namaluvaat na 20 i autofan,preku den vivax na 23 i toshibata na 24 pa i 25 zaedno great 45m2,ima del od vremeto koga se zatvara vrata i vivax gree 14 a tosh 31m2.denes za proba vivax postaven na 22 i toshiba na 23 potrosuvackata dosta se namaluva taka da so vaka namalena setirana temperatura potrosuvackata dosta bi se namalila i obratno so sekoj zadaden plus stepen potrosuvackata se zgolemuva.da napomenam meraci ima i na dvete klimi,temeraturata e odlicno sekade rasporedena i ramnomerna.
 
Член од
28 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Дечки здраво на сите. Моментално сум во една борба со Горење (ставив HiSense инвертер летово и почна многу да лупа) па го сервисираа и по сервисирањет бучавата продолжува па ме убедуваат дека звуциве биле во "рамки на нормалата". Би ве замолил да слушнете и да ми кажете дали е ова во рамки на нормала во ВИДЕОВО :)

А ова е одговорот нивни на мејл:
1608321561327.png
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Дечки здраво на сите. Моментално сум во една борба со Горење (ставив HiSense инвертер летово и почна многу да лупа) па го сервисираа и по сервисирањет бучавата продолжува па ме убедуваат дека звуциве биле во "рамки на нормалата". Би ве замолил да слушнете и да ми кажете дали е ова во рамки на нормала во ВИДЕОВО :)

А ова е одговорот нивни на мејл:
Прегледај го приврзокот 277478
hahahah koja normala u pm ripa klimata ko lager na mashina za perenje da e rasipan.cccc bruka
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.591
Поени од реакции
2.346
@Strelec Ајде, со среќа нека е новиот дуќан во Охрид. Не сум бил уште, заборавам да поминам, а одма наспроти мојата канцеларија е. Мало дуќанче, ама убаво скоцкано ми изгледаше вака одстрана. Пиши некојпат ко ќе си Охрид, ќе частам.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.253
Поени од реакции
6.520
Дечки здраво на сите. Моментално сум во една борба со Горење (ставив HiSense инвертер летово и почна многу да лупа) па го сервисираа и по сервисирањет бучавата продолжува па ме убедуваат дека звуциве биле во "рамки на нормалата". Би ве замолил да слушнете и да ми кажете дали е ова во рамки на нормала во ВИДЕОВО :)

А ова е одговорот нивни на мејл:
Прегледај го приврзокот 277478
101 автомобилите подобар звук на палење вадат. Како што можам да забележам има и оштетувања на изменувачот.
Само закана со инспекции и јавување постојано. Ова не е нормална работа на клима, особено доколку е сеуште под гаранција.
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
28
здраво ...ми треба совет ...дали мозе да се спои внатресна единица што е наменета за R407c фреон со надворесна единица што е наменета за R410a фреон ....дали тоа ке функционира
 
Член од
28 декември 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
101 автомобилите подобар звук на палење вадат. Како што можам да забележам има и оштетувања на изменувачот.
Само закана со инспекции и јавување постојано. Ова не е нормална работа на клима, особено доколку е сеуште под гаранција.
Климата е 4 месеци, во август е монтирана. Тоа оштетувањата е пошто ја носеа на сервис да и мењаат компресор и кога ми ја вратија ваква им викам што е ова ми рекоа "е добро де малку е удрена при транспорт :)"
Еве на ЛИНКОВ уште видеа и слики и ме убедуваат двајца сервисери и овие од горење дека ова е нормално работење :)
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.253
Поени од реакции
6.520
Климата е 4 месеци, во август е монтирана. Тоа оштетувањата е пошто ја носеа на сервис да и мењаат компресор и кога ми ја вратија ваква им викам што е ова ми рекоа "е добро де малку е удрена при транспорт :)"
Еве на ЛИНКОВ уште видеа и слики и ме убедуваат двајца сервисери и овие од горење дека ова е нормално работење :)
Нормално дека ќе те убедуваат. Сега немаат чар од тебе извај клај да прават кога во меѓувреме ги чекаат други монтажи од кои што прават пари. Ова не само што не е добра работа туку имаш вратен оштетен уред.
Само јавување секој ден и закана со инспекции, најди таму нешто за вратени оштетени уреди и одма телефонот.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
714
Поени од реакции
552
здраво ...ми треба совет ...дали мозе да се спои внатресна единица што е наменета за R407c фреон со надворесна единица што е наменета за R410a фреон ....дали тоа ке функционира
Can 407c be mixed with 410a?
No, you cannot. To make a short story long, R410A and R22 are refrigerants. They are both good refrigerants and they both work, but they have to be charged in the system at different pressures. R410A is a higher pressure system and R22 is a lower pressure system.
Автоматски споено мислење:

Дали некој има добиено поврат на пари од субвенциите за клима.?
да,пред некој ден.
печката ја предадов на 17.10
Автоматски споено мислење:

Moja malce neodgovornost i izvinete do site sto ne sum postiral za Gree Soyalot porano. Celo vreme ve citam no iskreno video nemozese da se stavi pa procitav po komentarive kako da postiram i zatoa mozebi i odolgovkeluvav. Stojam na raspolaganje za site koi sakaat da me prasat bilo sto vo vrska so Soyalot.
Vo vrska so sporedba pomegju Daikin i Soyal: da ne se razbereme pogresno znaeme site koi performansi gi ima Soyalot koi Daikinot. No sepak eve nekoja sporedba da napravam:
1. Izduvot na Soyalot e daleku potopol vo sporedba so Daikin FTXB35C.
2. Za razlika od Daikin Soyalot moze perkite da odat levo desno kaj Daikin samo gore dole.
3. Ne mi se svigja sto nema kopce na Soyalot da ja meri vnatresnata temperatura kako sto imaat dr klimi sto malce me iznenadi.
4. Potrosuvacka: Noemvri smetka mi bese za 65 kvadraten stan 2555 denari od tie spored meracov idat 1500 -1600 na Soyalot. Daikinot seuste ne mi e pusten vo spalnava bidejki ne e ladno sega za sega za da palam. Sporedbeno so Daikin Soyalot trosi malce poveke mora da se priznae za nekoi 200 denari no i dobivas poveke toplina isto taka na izduv.
Vaka zadovolen sum sega za sega pa ke vidime ponataka kako ke raboti i smetkite kakvi ke bidat.
Vo vrska so subvencija podneseno mi e no seuste nemam dobieno povrat na pari.
Nekoj sovet kako da postiram sliki bidejki nemozam da postavam mi bika coud not be uploaded on the server.
ако не се лажам ти си прв кој пишал да има СОЈАЛ.
абдејтирај со информации како се понаша односно режим на работа.како што гледам примарна клима ти е.
Автоматски споено мислење:

Одамна неам пишано тука, сеа со проблем пишувам.
На Хансолот се јави грешка на панелот PL E6, читав на нет али ваљда ќе морам да викам сервис зашто неам алат а ниту знаење за да го оправам. Има некое лесно чаре или само сервис?
@Strelec или некој друг?

Едит: Се оправи
барај ги сервис КОДУС
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Нормално дека ќе те убедуваат. Сега немаат чар од тебе извај клај да прават кога во меѓувреме ги чекаат други монтажи од кои што прават пари. Ова не само што не е добра работа туку имаш вратен оштетен уред.
Само јавување секој ден и закана со инспекции, најди таму нешто за вратени оштетени уреди и одма телефонот.
ne treba zakana treba da gi prijavi od toa molenja nema aber direkt neka gi prijavi i toa e toa ednas dva pati ako gi zamolil i teraat cjabe sve ponatamu samo ke go vozat, taka da druze prijavi si ic muva da ne te lazi oni posle neka te molat koga da dojdat da opravat.
Автоматски споено мислење:

Климата е 4 месеци, во август е монтирана. Тоа оштетувањата е пошто ја носеа на сервис да и мењаат компресор и кога ми ја вратија ваква им викам што е ова ми рекоа "е добро де малку е удрена при транспорт :)"
Еве на ЛИНКОВ уште видеа и слики и ме убедуваат двајца сервисери и овие од горење дека ова е нормално работење :)
cim i smenile kompresor isto e tapa znaci ili ne smenile ili ne go smenile po procedura pa se ponasa kako sto se ponasa "trokira" fals vazduh ti vlece od negde :)

p.s sea vidov i eba*e majkata pozadi i od strana neka si ja zemat doma oni neka si ja koristat taka transporterski....postiraj im gi na niv na zid na fb neka glea narod sto usluga davaat
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
28
Can 407c be mixed with 410a?
No, you cannot. To make a short story long, R410A and R22 are refrigerants. They are both good refrigerants and they both work, but they have to be charged in the system at different pressures. R410A is a higher pressure system and R22 is a lower pressure system.
ne se razbravme dobro ....ne sakav da mesam freon , nego da stavam nadvoresna edinica sto raboti na R410a i vnatresna sto raboti na R407c ...normalno komresorot ke se polni so R410a
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.564
Поени од реакции
1.044
Дечки здраво на сите. Моментално сум во една борба со Горење (ставив HiSense инвертер летово и почна многу да лупа) па го сервисираа и по сервисирањет бучавата продолжува па ме убедуваат дека звуциве биле во "рамки на нормалата". Би ве замолил да слушнете и да ми кажете дали е ова во рамки на нормала во ВИДЕОВО :)

А ова е одговорот нивни на мејл:
Прегледај го приврзокот 277478
Знаеме дека Горење прават катастрофа машини за перење алишта кои се расипуваат често, ама не знаевме дека прават и катастрофа клими :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom