Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.300
Поени од реакции
6.849
@Генерал од недостиг на средства го изолирал само едниот зид за да на старо лице помогне е за секоја пофалба.
За останатото немал средства но ме натера на размислување дали може некако да му помогнеме за останатиот дел? Не само нему ...
Пример кога веќе тука се присатни и голем дел фирми дилери монтери и обични корисници, една иницијатива да на Xчлен кој колку може финансиски, да му донираме средства кој колку може нели да се помогне да ја доизолира фасадата,као некој фонд да се отвори и колку кој може да се помогне.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
@Генерал од недостиг на средства го изолирал само едниот зид за да на старо лице помогне е за секоја пофалба.
За останатото немал средства но ме натера на размислување дали може некако да му помогнеме за останатиот дел? Не само нему ...
Пример кога веќе тука се присатни и голем дел фирми дилери монтери и обични корисници, една иницијатива да на Xчлен кој колку може финансиски, да му донираме средства кој колку може нели да се помогне да ја доизолира фасадата,као некој фонд да се отвори и колку кој може да се помогне.


Можда би требало како ваучери - фактури во некоја фирма за матерјали која членот би ја посочил.
Убава идеја, само правилно да се реализира, мислам дека во пари би било проблематично. За поздравување. Треба да се помогне.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.295
@Генерал од недостиг на средства го изолирал само едниот зид за да на старо лице помогне е за секоја пофалба.
За останатото немал средства но ме натера на размислување дали може некако да му помогнеме за останатиот дел? Не само нему ...
Пример кога веќе тука се присатни и голем дел фирми дилери монтери и обични корисници, една иницијатива да на Xчлен кој колку може финансиски, да му донираме средства кој колку може нели да се помогне да ја доизолира фасадата,као некој фонд да се отвори и колку кој може да се помогне.
Убава идеја, јас исто би учествувал ако на некој се договориме да помагаме со работна рака или финансиски средства (колку ќе можам во тој момент). Ти благодарам Стрелец во секој случај што размислуваш на тој начин и ја даде идејата.

Во однос на собирање средства лично за мене т.е. мојата ситуација со изолирањето, нема да има воопшто потреба бидејќи поголем дел од материјалот (лепак, стиропор) го имам, единствено што ме спречи да работам беа временските услови (залади и веќе не сакав да ризикувам со правење на другиот ѕид).
Лесно ќе ги дособерам средствата до на пролет (веќе и нешто имам заштедено) за да го изолирам и др дел што остана кај мене, но стојам на располагање за помош ако треба некаде на друго место.

Не сум мајстор и не работам брзо, но еве досега добро ми одеше како за некој кој прв пат се среќава со ваква проблематика.

Другарче ми позајми скеле, го наместивме заедно и ми помогна на почеток да ми посочи како да одам натаму со работата. Да не беше тој немаше да направам ништо сам бидејќи немав скеле, ниту искуство, доста совети ми даде, ми покажа како да почнам + од на комшијата навесот (покриениот дел) ги пресечи гредите кои беа залепени до ѕидот за непречено да можам да работам кај немалтерениот дел од ѕидот.
Ништо во животот не биднува без луѓе и без пари. Јас сум благодарен на другарот кој ми помогна па во текот на оваа недела чекам плата и во план ми е да му купам алат што тој го немаше. Сакам да му изразам благодарност на тој начин. Иако скромно сепак ќе му користи бидејќи самиот тој фаќа доста работи и по дома и кај др луѓе.

Стојам на располагање ако правите некаква акција да му помогнеме некому со изолација и сл.
 
Член од
7 март 2017
Мислења
20
Поени од реакции
18
Ај ако може некое прашање до монтерите на клими (не е битно која марка). Како ги врзувате климите што трошат повеќе од 5kW? Деновиве се спремам да местам струја во куќата и имам дилема со кабелот кој е предвиден како 3x2.5mm2. Според дебелината овој кабел би се штител со осигурач 16А, а според математиката 16х220 = 3520W. Да извлечам кабел 3x4mm2 не ми е проблем, но неможам да најдам шуко за над 20ампери. Директно врзувате (како во бојлер без шуко) ако станува збор за појака клима или ниедна клима нема да троши повеќе од 4kW струја максимум? Некако ми е не логично да влечам кабел за 30ампери ако штекерот ми поддржува само 16 или 20. Ова го прашувам бидејќи сакам да инсталирам на едно место клима мулти сплит место да ми висат за секоја соба посебно 9000BTU, 12000BTU, 18000BTU
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
115
Поени од реакции
83
Nema da ti trosi poise od dva kilovata, ako stais sedmica da receme... ne docitav, ama i ne bi trebalo do 4kw da stiga, a i kabelot direkt ide u nadvoresna...
Автоматски споено мислење:

I vidi gi kombinaciite pred da pustas kabli. Ja planirav isto multi za tri prostorii 65,15 i 15m2, i ispadna deka nema da ima dovolno moknost za golemiot prostor. Na kraj staviv multi za spalmite i singl za golemiot prostor.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
725
Поени од реакции
1.437
Ај ако може некое прашање до монтерите на клими (не е битно која марка). Како ги врзувате климите што трошат повеќе од 5kW? Деновиве се спремам да местам струја во куќата и имам дилема со кабелот кој е предвиден како 3x2.5mm2. Според дебелината овој кабел би се штител со осигурач 16А, а според математиката 16х220 = 3520W. Да извлечам кабел 3x4mm2 не ми е проблем, но неможам да најдам шуко за над 20ампери. Директно врзувате (како во бојлер без шуко) ако станува збор за појака клима или ниедна клима нема да троши повеќе од 4kW струја максимум? Некако ми е не логично да влечам кабел за 30ампери ако штекерот ми поддржува само 16 или 20. Ова го прашувам бидејќи сакам да инсталирам на едно место клима мулти сплит место да ми висат за секоја соба посебно 9000BTU, 12000BTU, 18000BTU
Dokolku planirate da stavite potrosuvac pogolem od 16A se preporacuva trofazen kabel 5 x 2,5mm2
Dokolku e potrosuvacot pak e monofazen,a povlekuva poveke od 16A se stava pogolem presek,3x4mm2
Dokolku e pogolem od 25A,presekot 6mm2,a da e monofazen potrosuvacot.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.278
Поени од реакции
4.618
Ај ако може некое прашање до монтерите на клими (не е битно која марка). Како ги врзувате климите што трошат повеќе од 5kW? Деновиве се спремам да местам струја во куќата и имам дилема со кабелот кој е предвиден како 3x2.5mm2. Според дебелината овој кабел би се штител со осигурач 16А, а според математиката 16х220 = 3520W. Да извлечам кабел 3x4mm2 не ми е проблем, но неможам да најдам шуко за над 20ампери. Директно врзувате (како во бојлер без шуко) ако станува збор за појака клима или ниедна клима нема да троши повеќе од 4kW струја максимум? Некако ми е не логично да влечам кабел за 30ампери ако штекерот ми поддржува само 16 или 20. Ова го прашувам бидејќи сакам да инсталирам на едно место клима мулти сплит место да ми висат за секоја соба посебно 9000BTU, 12000BTU, 18000BTU
Еве и јас чекам монтер/сервисер да одговори,ама они изгледа дека се јавуваат само кога треба да се продаде нешто...
Мој совет ќе биде:голем потрошувач на посебен осигурач. Ако имаш/можеш извлечи посебен кабел од разводна кутија,а уште подобро ако иде од табла. Димензионирај го кабелот и осигурачот спрема макс.снага на потрошувачот +20%. За ова мора да знаеш колку максимум може да повлече таа клима..
А,да,врзување исто како бојлер.
My two cents
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.300
Поени од реакции
6.849
Ај ако може некое прашање до монтерите на клими (не е битно која марка). Како ги врзувате климите што трошат повеќе од 5kW? Деновиве се спремам да местам струја во куќата и имам дилема со кабелот кој е предвиден како 3x2.5mm2. Според дебелината овој кабел би се штител со осигурач 16А, а според математиката 16х220 = 3520W. Да извлечам кабел 3x4mm2 не ми е проблем, но неможам да најдам шуко за над 20ампери. Директно врзувате (како во бојлер без шуко) ако станува збор за појака клима или ниедна клима нема да троши повеќе од 4kW струја максимум? Некако ми е не логично да влечам кабел за 30ампери ако штекерот ми поддржува само 16 или 20. Ова го прашувам бидејќи сакам да инсталирам на едно место клима мулти сплит место да ми висат за секоја соба посебно 9000BTU, 12000BTU, 18000BTU
Direktno ke go vrzes strujniot kabel 3x4 ili kakov ti rekle od tablata so osiguracite do nadvoresnata edinica, bez shuko.
Mozes da zavrsis i so kabelot vo dozna postavena blisku do nadvoresnata edinica, pa od doznata ke ja spojat nadvoresnata.
Nemozes da koristis meraci za potrosuvacka bidejki se do 3kw.
A od nadvoresnata ke si doneses posebno kabli 4x0,75 do sekoja od vnatresnite ednici kade sto mislis da gi montiras. Ako ti se 5 vnatresni 5 takvi 4x0,75 ili kako sto ti pisuva vo specifikacijata.(Kabelot do vnatresnite obicno go postavuvaat monterite zaedno so bakarot ke go izbandaziraat i platen ti e so montaza.)
Ako mislis(i ima sistemot moznost) da postavis i centralen kontroler so nedelni tajmeri i setiranja, definiranje temperaturi po zoni(spalni dnevni), toj se povrzuva so dvozilen lisnat kabel do sekoj ziden kontroler od vnatresnite ednici....znaci ke treba da proveris dali vnatresnite ednici imaat moznost za zican-ziden kontroler. Ovoj centralniot nemora da se namontira odma, no dovolno e da pustis kabel za komunikacija so centralniot kontroler za da nekopas dopolnitelno.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2020
Мислења
214
Поени од реакции
500
Последно уредено:
Член од
7 март 2017
Мислења
20
Поени од реакции
18
@filipinec фала за одговорот, јасно ми е димензионирањето на кабелот, ми немаше логика сето тоа кога за тој кабел не постои соодветно шуко, но сепак дилемата се реши со одговорот дека се врзува директно на климата (како бојлерот) без користење на шуко.

@Strelec фала за деталните информации околу останатите кабли за комуникација меѓу внатрешните единици и надворешната.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
2.278
Поени од реакции
4.618
€ 24,54 35%OFF | Digital Electric Consumption kWh Din Rail Smart Energy Meter WiFi Power Meter Watt Remote Switch Control Monitor 110V 220V AC

Ова би требало да мери поголеми оптеретувања
Подобро и пефтино да стави посебен саат :ROFLMAO:
 
Член од
7 март 2017
Мислења
20
Поени од реакции
18
I vidi gi kombinaciite pred da pustas kabli. Ja planirav isto multi za tri prostorii 65,15 i 15m2, i ispadna deka nema da ima dovolno moknost za golemiot prostor. Na kraj staviv multi za spalmite i singl za golemiot prostor.
Ако не е тајна што марка се климите? Во станот во кој сега живеам имам обична (не инвертер клима) за ладење од GREE и сум супер задоволен, но гледам дека инвертериве на GREE и не се кој знае колку поефтини од инвертерите на DAIKIN или TOSHIBA (споредбата е за клими со иста/слична моќност кои се наменети за иста површина од 40квадрати). Ако разликата во квалитет (пред се трајност) и потрошувачка е голема тогаш би прежалил дополнителни 200-300 евра за DAIKIN или TOSHIBA
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
115
Поени од реакции
83
Toshiba 22 za golemiot prostor i multi toshiba 18ka za dvete spalni. Ne me prasuvaj dalje posto ne sum vselen tamu :)
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.845
Која клима влече повеќе од 5KW!? Тука проблемот е изгледа до сфаќањето на принципот на работа. Зошот 5KW клима што троши е 10-15KW единица најчесто огромна и наменета за мултисплит или професионална употреба. И си ја местат тие што треба како што треба.

А верувам се дискутира за 5.5KW или 7KW клима инвертер класичен, кој не троши повеќе од 2-3KW струја и воопшто нема потреба од замарање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom