Најекономично греење (затоплување)

Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Тоа е , сами си го створивме чудовиштето. Нормално деќа ќе го шират влијанието , ама нема ништо "for free" или дека се многу големи хуманисти , ќе дојде време кога ке си го наплатат сето тоа. И не можиме да споредуваме 19 век со 21 век кога европјаните биле колонијалисти.Тие во моментот се колонијалисти на сопствениот народ. Прво дома види како му се поставени работите, комунизам батка , со хај тек. Гестапо не му е рамен.
Автоматски споено мислење:

Исто како шо нема и Гри клима за џабе , дека толку ви е дојдено до народо да се стопли за евтини пари и дека сте тука дојдени да го спасите народо од клетите јапанци и останатите кинези. ;) Долга е раката на Џинпинг изгледа, ама такви тактики на добар самарјанин можа само во земјите од трет свет да помина , и нормално кај нас , оти и ние сме една од нив.

П.С. Само да додадам , за добра цена и со сега докажани перформанси на еуровент , и јас би купил Гри , без да очекувам чуда, колку да знаеш дека не сум пристрасен кон ниеден бренд.
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Haier Tundra Green 5,5

320kwh potroseni za 30 dena (6 noemvri - 6 dekemvri)
Prosecno raboti po 8-10h na den od 14-22h navecer.
35m2, pvc, neizoliran prostor + vnatresni skali kon vtor sprat.
Prostorot e so energetski zagubi (osobeno radi otvorot kaj skalite) inaku potrosuvackata bi bila znacitelno pomala.

Defrost pravi mn retko, najnisko rabotela na 600w, najvisoko na 1500w.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.388
Поени од реакции
2.663
Тоа е , сами си го створивме чудовиштето. Нормално деќа ќе го шират влијанието , ама нема ништо "for free" или дека се многу големи хуманисти , ќе дојде време кога ке си го наплатат сето тоа. И не можиме да споредуваме 19 век со 21 век кога европјаните биле колонијалисти.Тие во моментот се колонијалисти на сопствениот народ. Прво дома види како му се поставени работите, комунизам батка , со хај тек. Гестапо не му е рамен.
Автоматски споено мислење:

Исто како шо нема и Гри клима за џабе , дека толку ви е дојдено до народо да се стопли за евтини пари и дека сте тука дојдени да го спасите народо од клетите јапанци и останатите кинези. ;) Долга е раката на Џинпинг изгледа, ама такви тактики на добар самарјанин можа само во земјите од трет свет да помина , и нормално кај нас , оти и ние сме една од нив.

П.С. Само да додадам , за добра цена и со сега докажани перформанси на еуровент , и јас би купил Гри , без да очекувам чуда, колку да знаеш дека не сум пристрасен кон ниеден бренд.
Bi ti posakal da otides do Kina, mozebi I si bil, lugeto rabotat, nikoj ne gleda zavis vo drug.
Sekoja si tera rabota, za idnina, poubav zivot.
Taka bese I kaj nas nekogas.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Тоа е нешто до самата апликација ако забележуваш на сликата има потрошувачка е сега зошто не ја прикажува бројката тоа е друго, но било како еве видео од потрошувачката за последниот месец.

Површината е некаде околу 40м2 за кои е наменета климата, но сепак тие параметри се во одреден период на денот неможам да прикачам слика за да видете 24 часа како оди потрошувачката, со исклучувања со максимуми до 1600w
Исто вака можеш и модулацијата од последните 24 часа да ја снимиш, со клик на тоа "Power" горе десно.
Дека имаше пишано дека не можеш да прикачиш слика за 24 часовна потрошувачка...

Еве од кај мене од вчера.....
Инаку за 40м2 гледам на 01.12 (најладниот ден до сега) имаш потрошено скоро 22kw.

Јас на 01.12 имав нешто над 16kw за цел спрат 65m2 разотворени врати исто барани 22C (кои ги држеше само во дневната и тоа накај 23С, но салонот и трпезаријата беа 21С а спалната која е на север беше 18С) што ми беше океј, ама се осеќаше ладното како иде од другите соби накај дневниот простор и се решив да затворам малце да се заштеди и да биде потопло каде што ми треба во главно.... а навечер отворам врата накај спална додека спијам и ја шибам на макс фан (периодов брмчи со 6-7 COP). И да троши така е бар во евтина тарифа, си викам ќе терам така Декемвриов па ќе видиме што ќе испадне на крај на месец.

Еве од кај мене баш за 01.12 ...
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
Исто вака можеш и модулацијата од последните 24 часа да ја снимиш, со клик на тоа "Power" горе десно.
Дека имаше пишано дека не можеш да прикачиш слика за 24 часовна потрошувачка...

Еве од кај мене од вчера.....


Инаку за 40м2 гледам на 01.12 (најладниот ден до сега) имаш потрошено скоро 22kw.

Јас на 01.12 имав нешто над 16kw за цел спрат 65m2 разотворени врати исто барани 22C (кои ги држеше само во дневната и тоа накај 23С, но салонот и трпезаријата беа 21С а спалната која е на север беше 18С) што ми беше океј, ама се осеќаше ладното како иде од другите соби накај дневниот простор и се решив да затворам малце да се заштеди и да биде потопло каде што ми треба во главно.... а навечер отворам врата накај спална додека спијам и ја шибам на макс фан (периодов брмчи со 6-7 COP). И да троши така е бар во евтина тарифа, си викам ќе терам така Декемвриов па ќе видиме што ќе испадне на крај на месец.

Еве од кај мене баш за 01.12 ...
ПОсле тој пост еден од членовите ми посочи за можноста преку други сервиси да се прикачуваат фајлоови :). Инкау еве за последните 24 саати. Имај у предвид на полноќ тимер има да ја намали темп за 1 степен ја врака повторно на назад во 7 и во 14 ја зголемува за 2 степени

 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Haier Tundra Green 5,5

320kwh potroseni za 30 dena (6 noemvri - 6 dekemvri)
Prosecno raboti po 8-10h na den od 14-22h navecer.
35m2, pvc, neizoliran prostor + vnatresni skali kon vtor sprat.
Prostorot e so energetski zagubi (osobeno radi otvorot kaj skalite) inaku potrosuvackata bi bila znacitelno pomala.

Defrost pravi mn retko, najnisko rabotela na 600w, najvisoko na 1500w.
Како ви се чини засега, здаоволни ли сте од потрошувачка и колку сте загреани?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.907
Da cue najubav deka ovaa ima i 3ti greac sme go naebale site.
Vazi bash koa ke simne ispod 200 ke ja pratam nadvoreshnata.
Cekaj kako moze vo vnatresnata edinica na klimata da ima greac ?
Zarem i toa cudo ima kaj kinezive ??
Ova ne e za veruvanje o_O
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Cekaj kako moze vo vnatresnata edinica na klimata da ima greac ?
Zarem i toa cudo ima kaj kinezive ??
Ova ne e za veruvanje o_O
Замисли и во твојата внатрешна да има а ти да незнаеш, што ќе направиш сега?
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.907
Замисли и во твојата внатрешна да има а ти да незнаеш, што ќе направиш сега?
Mojata TST sigurno nema ( ako ima ke ja prodadam :pos: )
Inaku sala na strana ova stvarno bi bilo glupavo dokolku ima klimi koj vo vnatresnata edinica imaat greac.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
ПОсле тој пост еден од членовите ми посочи за можноста преку други сервиси да се прикачуваат фајлоови :). Инкау еве за последните 24 саати. Имај у предвид на полноќ тимер има да ја намали темп за 1 степен ја врака повторно на назад во 7 и во 14 ја зголемува за 2 степени

Друже изгледа ти е одлично димензионирана, машала ти работи шо викаат као швајцарски часовник.
Со тајмерите си ја натокмил да работи што може повеќе во евтина тарифа во овие периоди додека ти прави он-офф :)

Малку ми е чудно што стои офф по 2ипол па и 3 часа помеѓу вклучувањата
Пример:
Утрото од 10:50 до 14:00 кога викаш и креваш темепратура со тајмер...
И после тоа од 15:50 кога гаси наредно пали во 18:20....

По ова претпоставувам имаш добра изолација и намалено движење тој период во просторијата?
Јесте да е потопло периодов ама 3 часа без да дувне...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
По ова претпоставувам имаш добра изолација и намалено движење тој период во просторијата?
Ај олабај се малце пушти некој филм изглеј...на мочање да отиде чоеков бараш да ти поднесе извештај?....и вероватно сензорот на твојата Митсу ке го детектира тоа движење? ти ептен си забегал
 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Na gree g tech posle 2 meseca vo nadvoresnata bakarnata cefka puknala tece freon , i duva ladno, se javiv na serviser kojznae koga ke dojdat , se nadevam mi vika nedelava...
A koa ja kupi si misleshe deka poeba I fizika I matematika si kupil top najbolja klima za sredni pari.
Sekoja Gree klima ima svoja greshka pomala ili pogolema I neka svetka ova.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Ај олабај се малце пушти некој филм изглеј...на мочање да отиде чоеков бараш да ти поднесе извештај?....и вероватно сензорот на твојата Митсу ке го детектира тоа движење? ти ептен си забегал
Шо те боди сеа тебе?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom