Најекономично греење (затоплување)

Член од
7 јануари 2015
Мислења
713
Поени од реакции
479
Zdravo.
nekoj da mi kaze za klima
VIVAX APC-12CH35AERI R32 инвертер
kako navecer da ja ostavam da gree zasto vikaat ne e preporaclivo da se gasela navecer.
Klikni kratko na sleep dugmeto. Nautro pak klikni.
Navecer posle saat vreme ce namali za stepen, pa posle drugiot saat pak ce namali za stepen. Nautro koga ce kliknes, ce vidis temperaturata na displejot ce se pokaci za +2,


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
77
Поени од реакции
55
Ti brate ne ke da e do klimata ili do zvukot, do drugo ke da e. Inaku spored mene najdobro resenie e da go zemes @Strelec i na zeleno pazarce da odberete edna galicka, sto ke puka 60C na izduv i edno belo merace ke ti klai da si ja gledis kako ti trosi kako pampur ke ti raboti. presreken ke bidis, moj sovet najiskren.
A do so ke da e to drugoto aj vaka strucno kazi?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.346
Поени од реакции
1.271
Sto da ti kaze...... neznae, da znaese ke kazese nesto.
I "profesorov" go nema, molk.
Idete na covekot smenete mu ja klimata, ne se glupirajte.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
820
Поени од реакции
883
ова ми изгледа доста интересно е сега дали е можно оставам на постручните од мене да кажат
Автоматски споено мислење:

Sto da ti kaze...... neznae, da znaese ke kazese nesto.
I "profesorov" go nema, molk.
Idete na covekot smenete mu ja klimata, ne se glupirajte.
а вие истото да го направите кај @Паланчански бидејќи и он ве слави по форумиве со месеци море години а?
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
1.346
Поени од реакции
1.271
ова ми изгледа доста интересно е сега дали е можно оставам на постручните од мене да кажат
Автоматски споено мислење:


а вие истото да го направите кај @Паланчански бидејќи и он ве слави по форумиве со месеци море години а?
Advokat, toj sto go spomnuvas da znaes koj e, vo zivot nema da go spomnes.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
407
Поени од реакции
978
Advokat, toj sto go spomnuvas da znaes koj e, vo zivot nema da go spomnes.
Не е убаво вака по фаца да проценувате дал е пациент или не е... и дал треба да му се помогне да му се реши проблемот ил не....
 
Член од
2 август 2014
Мислења
830
Поени од реакции
2.078
ова ми изгледа доста интересно е сега дали е можно оставам на постручните од мене да кажат
Автоматски споено мислење:


а вие истото да го направите кај @Паланчански бидејќи и он ве слави по форумиве со месеци море години а?
Interesno na site izumiteli im fali malce teh. obrazovanie i site obavezno koristat motori od mašini za perenje, samo kaj ovoj motorot se vrti so celi 12000 vrteži vo min.....
 
Член од
29 август 2019
Мислења
407
Поени од реакции
978
Ај да споделам туѓо искуство...
Со бивш колега со кого се немав видено може цела година вчера онака падна муабетче за греењево со климиве, а тој во есента 2018 кога јас ја земав Грее Хансол 3.5ката тој зеде Haier Tundra 5ka пошто тогаш баш во ек ги биеше добар глас за парите и еуровентот.

Тогаш ја зеде од Сетек со 2 години гаранција и сега пред 2 месеци кога почнал грејна сезона забележал доста разлика во капацитетот спрема претходните години. Иако сепак греела - разликата била огромна од тоа што се сеќава од лани.... вика колку и да ја изјачам над 40С издув не можела да крене иако надвор фучела и тргала максимим струја како лани.... лани вика 60С на издув годинава над 40 не сака.

После викање еден сервисер па втор сервисер, дошле до заклучок дека надворешниот изменуваш тишел или така нешто не знаеше точно да ми каже што било крајниот заклучот битно не можело да се сервисира и фала богу 1 месец пред истек на гаранцијата од Сетек му се нафатиле да му ја заменат за друга клима во иста вредност.

Избрал Hisense 5ка (Hisense DJ50XA0BG / DJ50XA0BW)
Засега впечатоците од Хајсенс му се дека како поекономична му се гледала спрема Хајерот... ама и како послаба.
Исто уште од ова време правела чести кратки/суви дефрости, на секои 40 минути вика прави по 3-4 минути таков дефрост.

Некој што има Хајсенс да потврди/побие приказна?

Јас сепак пренесувам приказна од трето лице не можам да стојам зад ова но реков може ќе е корисно на некој... како ќе биде во иднина ако добијам пак инфо ќе пренесам...
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.046
Поени од реакции
1.238
Јас имам Хајер тундра 5-ка и за парите е одлична. На колегата изглеа му се погодило така, никогаш не сум се замарал за тоа колку вати трошела ама и во најјаки студови не платив струја повеќе од 4500 ден. комплет за се...воопшто не се исплати повеќе со дрва да се грееш. Во Прилеп метро кубно дрва се од 50 евра нагоре, а метар трошиш за месец ко ништо па сега рачунај.

Единствена исплатливост со дрва има ако си дрво крадец и дрвата ти идат по 200 ден. кубик, за горивото до планина и назад. :D

Во просторијата никогаш не падна температурата испод 22 степени, дури и во студови од -15 надвор.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
820
Поени од реакции
883
Advokat, toj sto go spomnuvas da znaes koj e, vo zivot nema da go spomnes.
а од каде знаеш дека овој што ти го браниш не е ист (ова само како пример, не се однесува за членот) како тој што јас го спомнав.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
27
aj napisete iskustvo na koj nacin se stava drzacot klimata na stiropor fasada dali osven tiploni se stavaat razlicni strafovi pa nesto kako odbojnici ili ista kako na obicnite fasadi ama kako bi se stegnale drzacite na stiroporot.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
339
Поени од реакции
554
- Скопјанишчаа отишле низ Македонија со своите ауспуси
- Или РЕК-о испорачал по далноводите и чад у секој град
- Или ЦАЦКО ни е крив
- Или ? !!


Screenshot_2020-11-28-20-11-31-672_com.gorjan.airquality.jpg Screenshot_2020-11-28-20-12-35-888_com.gorjan.airquality.jpg Screenshot_2020-11-28-20-13-17-048_com.gorjan.airquality.jpg Screenshot_2020-11-28-20-13-45-218_com.gorjan.airquality.jpg Screenshot_2020-11-28-20-14-08-081_com.gorjan.airquality.jpg Screenshot_2020-11-28-20-14-41-253_com.gorjan.airquality.jpg Screenshot_2020-11-28-20-15-15-210_com.gorjan.airquality.jpg Screenshot_2020-11-28-20-15-39-029_com.gorjan.airquality.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
677
Поени од реакции
1.156
ова ми изгледа доста интересно е сега дали е можно оставам на постручните од мене да кажат
Има и кај нас "таленти"! Ете некаде на почеток на темава имаше еден што продаваше "руски подморници".
Да незнае човек кого да жали повеќе! Дали изумителиве што мислат дека Тесла работел како нив на принцип проба/грешка,или едноставно луѓето што им веруваат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom